Epilacja kontra depilacja - Porównanie metod usuwania zbędnego owłosienia

Co to jest epilacja?

Epilacja polega na trwałym usunięciu włosków poprzez zastosowanie działania np. lasera diodowego. Światło lasera działa na melaninę zawartą we włoskach i w ten sposób je niszczy. Destrukcja obejmuje tylko cebulki włosowe w fazie anagenu (fazie wzrostu). Dlatego w związku tym, że włosy mogą być w różnej fazie wzrostu, należy zabiegi powtarzać co kilka tygodni.

Epilacja jest metodą trwałego usunięcia owłosienia – włosy odrastają dużo wolniej, są przerzedzone, cieńsze, jaśniejsze niż przed zabiegiem. Dla trwałego efektu, zabiegi tego typu trzeba powtarzać, ale dzieje się to rzadziej (niż w przypadku depilacji), co kilka lub kilkanaście miesięcy. Wśród zalet epilacji należy wymienić przede wszystkim oszczędność czasu i wygodę. Po wykonaniu serii zabiegów (ilość potrzebnych wizyt zostanie ustalona na konsultacji) gładka skóra pozostaje na dłużej, dlatego nie trzeba się stresować nieogoloną skórą. Minusem zabiegu może być fakt, że dla niektórych pacjentów może on nie być całkowicie bezbolesny. Czasem zależy to od okolicy poddawanej zabiegowi, czasem (u kobiet) może też zależeć od dnia cyklu.

Depilacja – co to jest?

Depilacja to zabieg pozwalający na uzyskanie gładkiej skóry. Niektóre metody umożliwiają jedynie usunięcie łodygi włosa, inne również cebulki, co zapewnia skuteczniejsze rezultaty usuwania owłosienia. Istnieją również takie metody, które niszczą całe mieszki włosowe dając trwałe efekty i idealną gładkość skóry poddanej zabiegowi.

Wśród najpopularniejszych metod depilacji można wyróżnić:

  • golenie maszynką jednorazową lub elektryczną – najprostsza i najszybsza metoda usuwania owłosienia z różnych partii ciała. Niewątpliwą wadą jest krótkotrwały efekt oraz możliwe podrażnienia,
  • użycie kremu do depilacji – rozpuszcza łodygę włosa na powierzchni skóry. Preparaty mogą powodować podrażnienie skóry i reakcje alergiczne. Krem również zapewnia krótkotrwały efekt, choć nieco dłuższy niż przy tradycyjnym goleniu,
  • depilacja woskiem – na skórę nakładany jest wosk, który po zastygnięciu jest usuwany razem z włosami i cebulkami. Efekty utrzymują się kilka tygodni, ale zdarza się, że włosy się łamią i w niektórych miejscach odrastają znacznie szybciej. Dla osób z niskim progiem bólu, szczególnie tych z grubymi włosami, zabieg może być bardzo bolesny,
  • depilacja pastą cukrową – pasta nie zastyga na skórze, dlatego ta metoda łączy się z mniejszym ryzykiem łamania się włosów w czasie wyrywania. Zabieg jest mniej bolesny niż depilacja woskiem i może być stosowany również na skórze naczyniowej,
  • depilacja depilatorem elektrycznym – urządzenie posiada mechaniczne pęsety, które chwytają i usuwają włosy z korzeniami. Użycie depilatora może być bolesne i nie nadaje się do wszystkich partii ciała. Efekty utrzymują się od 2 do 4 tygodni.
  • depilacja laserowa (epilacja) – zabieg polega na niszczeniu mieszka włosowego poprzez wiązkę ciepła emitowaną przez laser na określony obszar ciała. Laserowe usuwanie owłosienia wymaga kilku zabiegów, ale pozwala na uzyskanie długotrwałego efektu i jest niemal bezbolesne.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnic pomiędzy epilacją a depilacją.

Depilacja laserowa a epilacja - co lepsze?

Epilacja to depilacja laserowa, czyli zabieg polegający na niszczeniu włosów przez światło lasera. Epilacja koncentruje się na usunięciu włosów wraz z cebulką i osłabieniu lub zniszczeniu mieszka włosowego i długotrwały efekt gładkiej i pozbawionej zbędnego owłosienia skóry.

Epilacja - co to jest i na czym polega zabieg?

Epilacja to depilacja laserowa, podczas której światło lasera oddziałuje na włos, cebulki włosa i mieszek włosowy. Zabieg powoduje ich osłabienie, a nawet zniszczenie skutkujące trwałym efektem usunięcia owłosienia z wybranych partii ciała.

Epilator a depilator - co wybrać?

Wybór zależy od potrzeb pacjenta i progu bólowego. Epilacja jest bezbolesnym zabiegiem zapewniającym długotrwałe efekty i może być przeprowadzona na wszystkich partiach ciała. Z zabiegu można skorzystać w gabinetach medycyny estetycznej. Usuwanie owłosienia przy użyciu depilatora można przeprowadzić samodzielnie. Technika może być bolesna, szczególnie w przypadku wrażliwych partii ciała. Włosy odrastają po ok. 3-4 tygodniach.

Czy epilacja boli?

Współczesne urządzenia do epilacji laserowej mają system chłodzący, dlatego są zabiegi są bezbolesne. Czasami pacjenci mówią o niewielkim dyskomforcie.

Czy depilacja laserowa zapewnia trwałe pozbycie się owłosienia?

Epilacja zapewnia długotrwałe efekty. W niektórych przypadkach powtarzanie zabiegów doprowadza do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych i wiąże się z trwałym usunięciem owłosienia.

Są również czynniki zdrowotne za pojawianie się owłosienia w nietypowych miejscach odpowiedzialne jest działanie hormonów, konkretnie męskich androgenów, na przykład podczas dojrzewania, menopauzy, a także w przypadku zaburzeń funkcjonowania tarczycy czy na skutek przyjmowanych leków.

Czytaj dalej...

Inaczej jest z depilacją pod tym terminem kryją się zabiegi doskonale znane kobietom na co dzień, czyli usuwanie owłosienia za pomocą jednorazowej maszynki, depilatora elektrycznego, kremu do depilacji czy depilacji woskiem.

Czytaj dalej...

Epilacja laserowa to procedura powodująca trwałą redukcję owłosienia, czyli taką, kiedy włos nie odrasta po upłynięciu pełnego cyklu wzrostu włosa oraz dodatkowo do sześciu miesięcy po wykonanym zabiegu 1, 3.

Czytaj dalej...

Tutaj też czeka na nas ułatwienie, ponieważ w Philips Lumea zastosowano czujnik SmartSkin, który sprawdza odcień skóry i wskazuje najlepsze ustawienie światła na 5-stopniowej skali, choć istnieje także możliwość ręcznej zmiany intensywności lampy.

Czytaj dalej...