Różnice między epilacją a depilacją - Wyjaśnienie i Porównanie

Epilacja – rodzaje

Metodą epilacji jest elektroepilacja . W metodzie tej wykorzystuje się prąd o różnej częstotliwości i natężeniu . Wyróżnia się epilację igłową , która polega na wprowadzeniu igły do trzonu włosa i epilacje pęsetową – chwyta się włos pęsetą, przez którą przepływa prąd, co powoduje koagulację i usunięcie włosa. Epilację igłową dzieli się na trzy rodzaje: elektrolizę, termolizę i metodę mieszaną, zwaną blend .

Mikroliza to kolejna metoda wykorzystująca prąd elektryczny powodujący uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wniknięcia w niego specjalnego żelu [1, 3].

Inną metodą epilacji jest fotoepilacja . Jest to metoda tania, popularna, jednak mniej skuteczna niż epilacja laserowa. Wykorzystuje światło pulsacyjne o długości fal 550-1200 nm wytwarzane przez lampę błyskową. Nie usuwa cebulki włosa, jedynie opóźnia jego wzrost [3].

Golarka, trymer – czym się różnią i kiedy wybrać daną metodę?

Określenia golarka i trymer często stosowane są zamiennie. Tymczasem warto pamiętać, że słowa te nie stanowią synonimów. Golarka znacznie różni się od trymera parametrami oraz funkcjonalnością. Urządzenia te służą po prostu do innych czynności. Poniżej znajdziesz dokładnie wyjaśnienie.

Praktycznie każdy mężczyzna dba o swój zarost. Niektórym zależy na jego wnikliwej pielęgnacji i dokładnym przycinaniu, a niektórzy wolą regularnie całkowicie się go pozbywać. W zależności od potrzeb z tego zakresu należy wybrać odpowiednie urządzenie i wiedzieć, jak go stosować. W dzisiejszych czasach znajdziemy mnóstwo akcesoriów z tego zakresu. Najczęściej wybierane to trymer do brody i golarka. Czym różnią się od siebie te sprzęty i jak je stosować? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Mogłoby się wydawać, że akcesoria do usuwania czy pielęgnacji owłosienia działają tak samo, albo przynajmniej bardzo podobnie. Trzeba jednak pamiętać, że golarka służy do usunięcia owłosienia, a trymer do jego ujarzmienia. Oczywiście w tym momencie możemy spotkać się z wieloma opiniami, które będą potwierdzać, że również sprzętem do golenia jesteśmy w stanie nadać kształt zarostowi. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to nie tylko trudne, ale też ryzykowne. W ten sposób bowiem łatwo całkowicie zepsuć sobie zarostową fryzurę albo doprowadzić do przycięcia skóry i poranienia.

Golarką, czyli bardzo popularnym elektrycznym urządzeniem, przytniemy zarost. Wielu panów stosuje ten sprzęt do całkowitego pozbycia się zarostu. Dzisiejsze urządzenia bardzo często są wyposażone w różnego rodzaju opcje regulacji, przez co zarost można skrócić do pożądanego poziomu. Producenci prześcigają się w różnego rodzaju modelach golarek. Niektóre z nich mogą posiadać folię tnącą albo ruchome głowice. Dzięki temu można dobrać sprzęt do swoich potrzeb, co ma szczególne znaczenie dla posiadaczy skóry wrażliwej, jak również miękkiego czy twardego zarostu. Golarki głównie wyposaża się w szerokie ostrza, aby golenie przebiegało sprawnie i szybko. W ten sposób można osiągnąć pożądany efekty, nie wykonując wielu ruchów, co zdecydowanie oszczędza czas.

Depilacja czy epilacja? Co lepsze?

Która metoda usuwania owłosienia sprawdza się lepiej: depilacja czy epilacja? Odpowiedź z pozoru jest prosta: epilacja, czyli trwałe usunięcie włosków, zapewnia nam spokój na długo (czasem na zawsze), jednak również ma swoje wady. Wszystko zależy od naszych potrzeb i indywidualnych uwarunkowań organizmu - przykładowo, osoby posiadające bardzo jasne i cienkie włoski na nogach, mogą pozwolić sobie na dłuższe odstępy między kolejnymi depilacjami, z kolei samodzielna depilacja nie jest tak dokładna i szybka jak ta wykonana przy pomocy lasera. Co jeszcze może przekonać nas do epilacji?

- epilacja to trwałe usunięcie owłosienia z wybranych miejsc,

- zabieg jest szybki i niezbyt bolesny - w niektórych przypadkach skóra jest znieczulana specjalnym kremem.

Jakie są w takim razie wady epilacji?

Zobacz także:

Depilacja czy epilacja – wyjaśniamy różnice

Jeśli chcemy usunąć zbędne owłosienie – można to robić różnymi sposobami. Jedni preferują trwałe metody, inni cyklicznie, co pewien czas, golą lub wyrywają stale wyrastające włoski. Depilacja i epilacja to dwa różne sposoby usuwania owłosienia. Warto poczytać, czym charakteryzują się te zabiegi, jakie są ich zalety bądź wady oraz jakie dają efekty.

Zasadniczo depilacja i epilacja to zupełnie inne metody służące usunięciu owłosienia. Wiele kobiet marzy o tym, aby pozbyć się zbędnych włosków np. z nóg, pod pachami, nad górną wargą, w okolicy bikini czy na rękach. Panowie z kolei częściej usuwają owłosienie z klatki piersiowej, pleców, czy w celu wymodelowania brody. Większość łączy główny cel – uzyskać gładką skórę, bez nieestetycznych włosków.

Kolejnym powodem wyboru depilacji lub epilacji będzie estetyka – wiele osób uważa, że skóra bez owłosienia wygląda estetyczniej i bardziej atrakcyjnie. Nie bez znaczenia jest także higiena – usuwanie włosów z ciała zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Często też pacjenci decydują się na depilację lub epilację ze względów praktycznych. Na koniec warto podkreślić, że kultura i moda również mogą odgrywać rolę w decyzji o usuwaniu owłosienia z ciała.

Nie ma dobrych lub złych powodów usuwania owłosienia, wszystkie są kwestią osobistą. Warto natomiast wiedzieć, że służą ku temu różne metody, a ich wybór zawsze zależy od indywidualnych preferencji danej osoby. Można wybierać spośród metod, które będą dawały bardziej długotrwałe rezultaty usunięcia owłosienia, czyli epilacji laserowej. Efekt, po wykonaniu serii zabiegów starcza na dłużej. W zależności od danej technologii czasem nawet na lata (przy konieczności wykonywania zabiegów przypominających). Z drugiej strony można również pozostać przy zabiegach wykonywanych w domu, czyli przy regularnym goleniu owłosienia za pomocą golarki czy depilacji woskiem lub depilatorem. W tym przypadku włoski będą odrastały szybciej, więc konieczne będzie częstsze powtarzanie zabiegów.

Najcz ęś ciej wybieran ą metod ą s ą rz ę sy 2 1 lub 3 1, chocia ż niekt ó re klientki si ę gaj ą odwa ż nie po wi ę ksze obj ę to ś ci lub zostaj ą przy klasycznym 1 1 wyjaśnia Dorota Woźniak z salonu piękności Dorota Woźniak Beauty.

Czytaj dalej...

Odpowiednia technika w przypadku golenia miejsc intymnych jest niezwykle ważna, ponieważ pozwoli to uniknąć przykrych sytuacji, którym często towarzyszy ból, pieczenie, ogólne uczucie dyskomfortu oraz inne dolegliwości.

Czytaj dalej...

Specjaliści jednak są innego zdania, a z ich porad wynika, że całkowite golenie tych miejsc zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czytaj dalej...

10 sulfacetamid sodowy z 5 siarką oraz nadtlenek benzoilu, który przyspiesza eliminację zmian grudkowo-krostkowych i może być zalecany u pacjentów z postacią guzowatą oraz odmianą ziarniniakową trądziku różowatego.

Czytaj dalej...