Różnice między epilacją a depilacją - Wyjaśnienie i Porównanie
Trymer czy golarka – co ostatecznie wybrać?
Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co okaże się lepsze - trymer czy golarka? Wszystko zależy bowiem od potrzeb danego użytkownika. Jeżeli chcesz osiągnąć gładką cerę, to z pewnością golarka będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Jeżeli zaś chcesz mieć ładnie przyciętą brodę, to po prostu kup trymer. Niektórzy panowie zdecydują się na zakup obydwu urządzeń, albo sprzętu dwa w jednym, gdyż czasami chcą całkowicie zgolić zarost, a czasami go przyciąć. Niektórzy potrzebują golarki do całkowitego zgolenia zarostu, a trymera do przecięcia baków czy włosków z nosa. Warto dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami, aby ostatecznie dokonać najlepszego dla siebie wyboru.
Jeżeli zależy Ci na całkowitym pozbyciu się owłosienia czy to z twarzy, czy z innych części ciała, pamiętaj, że najlepszą opcją jest mimo wszystko depilacja laserowa. Ta dokonywana jest w profesjonalnych gabinetach, przez co jest nie tylko bardzo skuteczna, ale też bezpieczna. Dzięki niej możesz osiągnąć gładką skórę na stałe i zapomnieć o regularnym goleniu. Dowiedz się więcej na stronie internetowej depilacja.pl i już dziś umów bezpłatną wizytę konsultacyjną, aby rozwiać wszelkie wątpliwości z tego zakresu.
Depilacja czy epilacja? Co lepsze?
Która metoda usuwania owłosienia sprawdza się lepiej: depilacja czy epilacja? Odpowiedź z pozoru jest prosta: epilacja, czyli trwałe usunięcie włosków, zapewnia nam spokój na długo (czasem na zawsze), jednak również ma swoje wady. Wszystko zależy od naszych potrzeb i indywidualnych uwarunkowań organizmu - przykładowo, osoby posiadające bardzo jasne i cienkie włoski na nogach, mogą pozwolić sobie na dłuższe odstępy między kolejnymi depilacjami, z kolei samodzielna depilacja nie jest tak dokładna i szybka jak ta wykonana przy pomocy lasera. Co jeszcze może przekonać nas do epilacji?
- epilacja to trwałe usunięcie owłosienia z wybranych miejsc,
- zabieg jest szybki i niezbyt bolesny - w niektórych przypadkach skóra jest znieczulana specjalnym kremem.
Jakie są w takim razie wady epilacji?
Zobacz także:
Epilacja laserowa – co to jest?
Epilacja laserowa to procedura powodująca trwałą redukcję owłosienia, czyli taką, kiedy włos nie odrasta po upłynięciu pełnego cyklu wzrostu włosa oraz dodatkowo do sześciu miesięcy po wykonanym zabiegu [1, 3]. Zabieg epilacji laserowej można przeprowadzić w przypadku hirsutyzmu i hipertrychozy, ale także zmiany płci czy po przeszczepach skóry. Zabieg usuwania owłosienia za pomocą lasera można łączyć z terapią farmakologiczną w przebiegu zaburzeń hormonalnych (głównie nadprodukcji testosteronu), wówczas osiąga się bardzo dobre i trwałe efekty [1].
Zabiegi epilacji wykonywane są przy użyciu laserów:
- diodowego (800 nm) – specjalny system chłodzący skórę, skutki uboczne są minimalne,
- aleksandrytowego (755 nm) – emituje czerwone światło, jest bardzo szybki, nie podrażnia skóry,
- rubinowego (694 nm) – emituje czerwone światło, jest bezpieczny, mocno nagrzewa skórę, dlatego podczas zabiegu można poczuć dyskomfort, penetruje włosy do głębokości 5 milimetrów, usuwa ok. 25% odrostów,
- Nd-YAG (1064 nm) – wnika głęboko w skórę, ale nie powoduje podrażnień, oparzeń ani martwicy w miejscu działania [2].
Na skuteczność epilacji wpływa kilka czynników:
Działanie lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy . Promieniowanie laserowe absorbowane jest przez melaninę i wówczas energia świetlna zamieniana jest w energię cieplną. Zniszczenie melaniny znajdującej się w opuszce włosa powoduje termiczne uszkodzenie macierzy włosa razem z brodawką. Włosy jasne zawierają mniej melaniny, dlatego laseroterapia jest w tym przypadku mało skuteczna.
Niezależnie od koloru włosów i skóry oraz od zastosowanego lasera, zabieg epilacji laserowej po wykonanej serii należy powtórzyć z chwilą pojawienia się odrostów [2-3].
Epilacja a depilacja laserowa - czym to się różni? Która metoda jest lepsza?
Epilacja – brzmi tajemniczo? Wyjaśniamy, na czym polega i czym różni się od depilacji laserowej. Oto wszystko, co warto wiedzieć o tej metodzie usuwania włosów z ciała.
W tym artykule:
- Epilacja a depilacja laserowa - różnice
- Depilacja czy epilacja? Co lepsze?
- Epilacja - właściwości i zastosowanie
- Rodzaje epilacji
- Elektroepilacja
- Czy epilacja laserowa jest bezpieczna?
Istnieje wiele sposobów na usuwanie owłosienia z ciała, jednak potocznie niemal wszystkie nazywa się depilacją. Plastry z woskiem, depilator na baterie czy zabiegi laserowe - wszystkie kojarzą nam się właśnie z tym słowem. Co ciekawe, choć o istnieniu wyrazu epilacja wiele z nas nie miało pojęcia, to właśnie ono jest poprawnym określeniem zabiegu trwale usuwającego włosy ze skóry! Na czym dokładnie polega, czym różni się od popularnej depilacji i czy warto ją wykonać? Podpowiadamy.
![]()
Czym jest depilacja?
Depilacja polega na usunięciu włosów z powierzchni skóry za pomocą depilatora. Jest to mechaniczne usunięcie łodygi włosa, które umożliwia uzyskanie krótkotrwałych efektów (ale będą one utrzymywały się dłużej, niż w przypadku golenia maszynką jednorazową). Włosy usuwa się z cebulkami, poprzez przesunięcie depilatora po skórze. Zabieg ten nie trwa długo. Po depilacji włosy odrastają dość szybko, dlatego tego typu zabieg trzeba powtarzać co kilka dni. Jednym z minusów stosowania depilacji w domu jest fakt, iż jest to zabieg bolesny. Z drugiej strony depilacja daje więcej wygody, niż golenie, ponieważ usuwa włosy z cebulkami, co powoduje, że włosy odrastają wolniej i są cieńsze. Podobnie dzieje się przy depilacji woskiem. Jest to metoda usuwania owłosienia, która polega na nakładaniu na skórę ciepłego lub gorącego wosku, który przykleja się do włosów. Następnie wosk jest szybko odrywany od skóry, razem z włosami. Metoda ta jest skuteczna dla usuwania włosów z dużych obszarów ciała, takich jak nogi, ręce, plecy, itp. Ale nie jest odpowiednia dla osób, które mają bardzo wrażliwą lub suchą skórę. Aby przeprowadzić depilację woskiem, trzeba być odpowiednio przygotowanym, zwłaszcza pod względem długości włosów (powinny być odpowiednio długie). Wyrwanie włosków w ten sposób to często stosowane rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie gładkiej skóry na kilka dni. Regularne zabiegi mogą powodować, że włosy które będą odrastać, staną się słabsze.
To, czy wybrać depilację czy epilację będzie zależało od tego, jakie dany pacjent lub pacjentka ma oczekiwania, preferencje, jaki styl życia prowadzi, czy ma czas itp. Należy brać pod uwagę wiele czynników. Depilacja w domu lub gabinecie jest łatwiejsza i szybsza, ale wymaga częstszego powtarzania zabiegu. Może powodować podrażnienie skóry lub czasami pojawienie się krostek. Epilacja wymaga przejścia serii zabiegów, w gabinecie, jest droższa, ale pozwala na dłużej utrzymać gładką skórę. Obie metody mogą być bolesne, wszystko zależy od indywidualnej tolerancji bólu.