Epilacja laserem diodowym - Skuteczne i Bezpieczne Usuwanie Owłosienia
Czym jest laser IPL?
Kilkanaście lat temu wręcz nie do pomyślenia było, aby ktokolwiek bez odpowiedniego przeszkolenia mógł używać lasera do depilacji. Co dopiero posiadać go w domu! Technologia zmieniła się tak bardzo, że teraz każdy może zakupić swoje własne urządzenie i wykonywać depilację światłem samodzielnie. Zapewne wielu z Was zastanawia się co to IPL. Skrót oznacza Intense pulsed light, czyli intensywne światło pulsacyjne. W przeciwieństwie do klasycznego lasera, IPL używa szerokiego spektrum światła o różnych długościach fal. Oznacza to, że urządzenie generuje nieskoncentrowaną energię świetlną, która dociera do większego obszaru tkanek, w tym do mieszków włosowych. Wiązki IPL są całkowicie bezpieczne, posiadają zbyt małą moc, aby wywołać poparzenie. Na wrażliwszych powierzchniach mogą co prawda wywołać uczucie delikatnego szczypania, jednak nie wiąże się to z koniecznością stosowania kremów znieczulających.
Końcówki dołączone do zestawu wyposażone są w specjalne filtry, które determinują, do jakich struktur w skórze dociera generowane światło. Intensywne światło pulsacyjne może być bowiem wykorzystywane nie tylko o depilacji, ale również do terapii niewielkich zmian skórnych. Zatem różnica pomiędzy urządzeniami laserowymi a IPL polega na tym, że pierwsze z nich używają skoncentrowanej wiązki światła o stałej w danym momencie długości fali, a przyrządy do domowej depilacji korzystają ze światła rozproszonego o znacznie mniejszej mocy. Czy oznacza to, że są mniej skuteczne? Niestety tak, przez co potrzebne jest znacznie więcej sesji naświetlania, aby w widoczny sposób osłabić mieszek włosowy. Kolejnym minusem jest zakres powierzchni, na jakich będziecie w stanie samodzielnie zastosować urządzenie IPL. Nie wszędzie będziecie w stanie dosięgnąć, jak również nie każda powierzchnia będzie dla Was widoczna podczas naświetlania.
Laser diodowy czy IPL – co wybrać?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest laser diodowy czy IPL – wszystko zależy od tego, jakie macie oczekiwania wobec epilacji. Laser IPL to urządzenie przeznaczone do użytku domowego. Będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za wizytami w gabinetach kosmetycznych lub którym brakuje czasu na wizyty u kosmetologa. Należy jednak pamiętać, że lasery IPL jedynie osłabiają włosy, a nie powodują ich całkowitej eliminacji. Tylko w przypadku regularnego naświetlania skóry włosy powoli zaczną tracić swoją twardość i zabarwienie. Zazwyczaj niezbędne jest co najmniej 8 sesji, aby zobaczyć znaczące efekty. Osłabienie włosów zazwyczaj utrzymuje się do pół roku, po tym czasie niezbędne jest powtórzenie zabiegu.
Dla osób chcących zapomnieć o nadmiernym owłosieniu na długie lata, właściwym wyborem będzie profesjonalna epilacja, na przykład przy użyciu lasera diodowego. Tylko takiego rodzaju urządzenia posiadają zdolności pozwalające na permanentne zniszczenie mieszka włosowego, a co za tym idzie – uniemożliwienie włosowi ponowny wzrost. W zależności od odcienia skóry i intensywności zabarwienia owłosienia, ilość potrzebnych sesji waha się pomiędzy 3 a 6. Sesje wykonywane są w odstępie około sześciu tygodni. Ich zastosowanie wymaga co prawda wizyty w salonie medycyny estetycznej, jednak efekty użycia są widoczne niemal natychmiast. Również skutki zastosowania lasera diodowego utrzymują się nieporównywalnie dłużej, niż w przypadku urządzenia IPL.
Jak widzicie, depilator diodowy oraz laser IPL znacznie różnią się od siebie. Dotyczy to nie tylko metodologii działania, ale też trwałości efektów, jakie przynosi ich stosowanie. Jeśli potrzebujecie długotrwałego spokoju od usuwania zbędnego owłosienia, trwającego nawet kilka lat, z pewnością powinniście postawić na depilację laserem diodowym. Gdybyście po przeczytaniu naszego tekstu nadal mieli wątpliwości, z przyjemnością opowiemy Wam, czym różnią się od siebie laser diodowy a IPL. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami oraz do jednego z naszych gabinetów. Będziecie mogli na własnej skórze wypróbować depilację diodową!
Jak działa laser diodowy?
Laser diodowy do depilacji należy do laserów frakcyjnych nieablacyjnych. W przypadku tego urządzenia źródłem światła jest dioda. Urządzenie to działa na zasadzie tak zwanej selektywnej fototermolizy. To decyduje o jego skuteczności.
Na czym polega ta technologia?
Główną cechą lasera diodowego jest generowanie wiązki promieni o ściśle określonych długościach fal. Taka wiązka oddziałuje wyłącznie na melaninę, czyli barwnik zawarty w cebulkach włosów. Dostarczana do mieszka włosa energia lasera jest w nim gromadzona, przez co przemienia się w energię cieplną, która ma działanie destrukcyjne. W efekcie wyemitowana wiązka lasera niszczy korzeń włosa, uniemożliwiając jego odrost.
Jednocześnie należy podkreślić, że energia lasera diodowego omija pozostałe tkanki znajdujące się w obszarze poddawanych zabiegowi. Oznacza to, że działa bezpośrednio na włos i jego barwnik, skutecznie usuwając owłosienie i jednocześnie nie szkodząc w żaden sposób skórze.
Różnice w działaniu lasera diodowego a epilacji IPL
Przeprowadziliśmy test, który mia wyłonić różnice między laserem diodowym a urządzeniem SHR-IPL.
Efekty zarówno przy pierwszym jak i przy drugim urządzeniu widoczne są już po pierwszym zabiegu. Po wykonaniu depilacji metodą laserową możemy obserwować około 20% redukcję owłosienia przy zachowaniu jednakowej struktury pozostałych włosów.
Natomiast metoda SHR po pierwszym zabiegu redukuje około 30% owłosienia — jednocześnie wpływając na zmianę struktury pozostałych włosów. Stają się one cieńsze, jaśniejsze i mniej widoczne co w całości sprawia, iż efekty w porównaniu do metody laserowej są bardziej zadowalające.
Jednak największą różnicę można zobaczyć w odczuciach testerek podczas wykonywania zabiegu. Większość z nich wykazała ogromny kontrast dzielący obydwie metody. W odniesieniu np. do analizy efektów, która wykazała różnice, ale i w obydwu przypadkach, skuteczność (mimo że na różnym poziomie). Depilacja SHR in Motion była komfortowa i bezbolesna dla testerek. Chętnie ją wykonywały, były zrelaksowane oraz nie stresowały się na myśl o kolejnym zabiegu.
Depilacja laserowa: przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
- opalona skóra,
- przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądzika czy leki antydepresyjne),
- ciąża,
- nowotwory (przebyte - po konsultacji lekarskiej),
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
- stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie,
- włosy rude, siwe, blond w miejscu zabiegu - z uwagi na brak lub małą skuteczność depilacji laserowej.