Jaka farba do włosów nie powoduje wypadania włosów?
Niedobór żelaza a wypadanie włosów
Żelazo pełni funkcję magazynowania i transportu tlenu w organizmie. W przypadku jego niedoboru w organizmie dochodzi do niedotlenienia tkanek. Niedobór żelaza powoduje, że organizm ogranicza dostępność tego minerału do mieszków włosowych na rzecz innych procesów niezbędnych do utrzymania organizmu przy życiu np. produkcji czerwonych krwinek. Niedostateczna ilość substancji odżywczych oraz niedotlenienie mieszków włosowych może prowadzić do osłabienia oraz nadmiernego wypadania włosów.
Dodatkowo może prowadzić do zmian w cyklu życia włosa, jednak dokładne mechanizmy i skutki nie są jeszcze znane. Specjaliści stawiają tezę mówiącą o tym, że hepcydyna, czyli białko odpowiadające za absorpcję żelaza pobierając minerał z mieszka włosowego może wprowadzać zmiany w strukturze mieszka włosowego.
CO FARBA KRYJE W SOBIE?
Farba do włosów to chemia w czystej postaci. Świat wokół nas też jest chemią. Skład naszego organizmu to także chemia. Czy ta chemia zatem jest aż taka groźna?
Składniki mieszanki koloryzującej muszą współgrać ze sobą, aby otworzyć łuskę włosa, rozprowadzić barwniki wewnątrz włosa, „zakotwiczyć” je tam trwale (bądź półtrwale) i na koniec – zamknąć łuski.
Farba do włosów dopuszczona do obrotu w krajach Unii Europejskiej podlega stałemu monitoringowi odpowiednich urzędów i komisji. Producent musi stosować się do przepisów i tworzyć farby zgodnie z obowiązującym prawem. Składniki farb, dopuszczone do produkcji, nie mogą powodować negatywnych skutków zdrowotnych, o ile farbę taką stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko kto z nas czyta ulotki załączone do farb? Nie, nie mówię tu o instrukcji mieszania produktu, ale o ostrzeżeniach, zaleceniach i informacjach o środkach ostrożności.
Producenci farb także prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych i jeszcze bezpieczniejszych produktów do koloryzacji mając na uwadze wzrastającą świadomość klientów. Ponieważ rynek kolorantów jest ogromny, możemy znaleźć na nim zarówno te farby, których składniki szkodliwe ledwo mieszczą się w wyznaczonych prawem ramach, ale i takie, które zdecydowanie pozostawiają w tyle technologicznie i jakościowo pozostałe produkty. I to tak na prawdę od tego, który z produktów wybierzemy, będziemy mieli lepszej, bądź gorszej jakości włosy, będą one mniej lub bardziej narażone na składniki, które ewentualnie mogą je zniszczyć i doprowadzić do wypadania. I to fryzjer -świadomy i szkolący się regularnie, dociekliwy i znający doskonale produkty, które używa – powinien stosować jak najlepsze (i niekoniecznie najtańsze) produkty do koloryzacji w trosce o włosy swoich klientów. A ty od razu zauważysz, po których farbach twoje włosy są w lepszej kondycji.
Odcień koloru, tony włosów – dlaczego tak chętnie farbujemy włosy?
Farbowanie włosów pozwala nam na odświeżenie wyglądu, zmianę stylu czy nawet podkreślenie osobowości. Nie musimy jednak odwiedzać fryzjera, aby cieszyć się nową fryzurą! Warto wyzbyć się obaw przed domową koloryzacją i samodzielnie przekonać się, że jest to nie tylko proste, ale pozwala również zaoszczędzić niemało czasu.
Co jest jednak konieczne? Niezależnie, czy interesuje nas farba do włosów brązowych, czarnych czy nawet blond, w pierwszej kolejności należy poszerzyć swoją wiedzę z zakresu koloryzacji. W końcu na rynku dostępne są przeróżne farby do włosów! Kolory nie są w tym przypadku jedyną decyzją, z jaką przyjdzie się nam zmierzyć. Warto zacząć przede wszystkim od określenia, jaki rodzaj koloryzacji nas interesuje – trwały, półtrwały, czy może wolimy sięgnąć po zmywalne (tymczasowe) produkty?
Metody przeszczepu włosów
Jedyną metodą, która pozwala osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, a do tego cechuje się niskim ryzykiem jest przeszczep włosów. Nie wszystkie metody są jednak równie skuteczne i bezpieczne. Niestety, ze względu na atrakcyjną cenę, wciąż praktykuje się używanie przestarzałej metody STRIP, która jak na dzisiejsze standardy wydaje się wręcz archaiczna. Wykonywana pod znieczuleniem całkowitym, zagraża zdrowiu pacjenta oraz pozostawia widoczne blizny i okaleczenia, a sam efekt często bywa daleki od oczekiwań. Metoda polega na wycięciu paska z włosami i przeniesieniu go na obszar biorczy. To bardzo inwazyjne rozwiązanie, które często skutkuje powikłaniami. Druga, znacznie bardziej nowoczesna metoda to F.U.E. Z obszaru biorczego pozyskuje się zdrowe i silne cebulki, a w następnej fazie niczym kwiaty zaszczepia w przygotowany obszar biorczy. Cały proces polega na serii pojedynczych nakłuć wykonywanych przez chirurga lub - w bardziej zaawansowanej wersji - specjalnego robota. Ta ostatnia technika nie pozostawia blizn na skórze po zabiegu i jest bezbolesna. Robot w ciągu godziny może pobrać ponad 1000 mieszków włosowych i przygotować 2000 miejsc do przeszczepu.
Gdy już poddamy się przeszczepowi włosów, to pozostaje nam jedynie czekać na efekty. Jak długo? Od 3 do 8 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ około 80-90 proc. widocznej części włosów obumiera i wypada, pozostaje jedynie sama cebulka zatopiona w skórze głowy. Włosy mają swój własny, wewnętrzny cykl wzrostu, a po przeszczepieniu przechodzić go muszą od nowa. Dzięki temu rezultaty wyglądają bardziej naturalnie, gdyż cały proces ma systematyczny i całkowicie naturalny charakter. Unikamy sytuacji, w której jednego dnia jesteśmy łysi, a następnego przychodzimy do pracy z bujną czupryną. Ogólnie rzecz biorąc, wiadomo że przeszczep włosów jest permanentny. Mieszki włosowe są pobierane z tzw. "bezpiecznej strefy", która obejmuje tył i boki głowy. To obszar w którym cebulki są niewrażliwe na działanie testosteronu i nie są genetycznie zaprogramowane, aby wypaść. Natomiast wiele zależy od kompetencji i kwalifikacji personelu, który dokonuje przeszczepów. To poważny zabieg medyczny" - tłumaczy dr Grzegorz Turowski. Co powinniśmy zrobić, gdy zauważymy u siebie pierwsze symptomy łysienia? Przede wszystkim - działać, ponieważ im szybciej, tym lepiej. Musimy też wykazać się odrobiną determinacji i asertywności. Proces leczenia nie jest krótki oraz nie od razu przyniesie zadowalające rezultaty. Musimy jednak pamiętać, że wszystko co robimy ma na celu poprawę komfortu naszego życia. (mc/ek) RMF 24

Czy przeszczepione włosy już nie wypadną?
Oto on – biznesowy drapieżnik, młody, pełny sił i wigoru, niczym Napoleon podbijający świat kontaktów towarzyskich i szczyty zawodowej kariery. A do tego właściciel lśniących włosów. Jednak do czasu. Problem łysienia coraz częściej dotyka osoby przed 30 rokiem życia. Powód? Brak czasu na wypoczynek, ciągłe życie w biegu, nieodpowiednia dieta i narastający stres to tylko podstawowe czynniki powodujące łysienie. Prawdziwa przyczyna leży o wiele głębiej, a w roli głównego podejrzanego występuje męski hormon (DHT), który uszkadza mieszki włosowe.
Chociaż włosy porastają niemal całe nasze ciało, to największe zmartwienie wywołują te pokrywające naszą głowę. Nie bez powodu, to tam dochodzi do największych spustoszeń, które wraz z wiekiem stają się dla wielu z nas coraz większym powodem do wstydu.
