Co bardziej szkodzi włosom - rozjaśniacz czy farba?

Rozjaśnianie włosów – co to takiego?

Rozjaśnianie włosów to zabieg chemiczny wykonywany w większości salonów fryzjerskich. Polega na pozbawieniu włosów pigmentu odpowiedzialnego za naturalny kolor porostu. Czynność prowadzi do uzyskania odcieni jaśniejszych od koloru wyjściowego do 7 (a czasem i 9) tonów. W praktyce stosuje się rozjaśniacze proszkowe z oksydantami o stężeniu 3, 6, 9 i 12%.

Skalę poziomów, o które można rozjaśnić włosy, definiuje zakres rozjaśnienia włosów. Zwykle informację o mocy rozjaśniacza można znaleźć w widocznym miejscu opakowania produktu (np. do 7 tonów). Stopień rozjaśnienia włosów to konkretny poziom kolorystyczny, do którego można rozjaśnić włosy. Na stopień rozjaśnienia wpływają takie czynniki jak: rodzaj i stężenie zastosowanego środka rozjaśniającego, a także zawartość melaniny we włosach.

Jeśli zamierzasz rozjaśnić swoje włosy:

→ Najpierw zastanów się, czy warto poddać włosy rozjaśnianiu. W tym przypadku najlepiej skonsultować się z dobrym specjalistą, który podpowie czy struktura włosów wytrzyma taki zabieg i czy nie przysporzy kłopotów w postaci kruchych czy wiecznie spuszonych włosów.

→ Nie obrażaj się na fryzjera, jeśli odmówi wykonania zabiegu rozjaśniania twierdząc, że włosy nie są przygotowane do tego zabiegu (np. są za bardzo zniszczone). To świadczy o jego profesjonalizmie oraz o tym, że dba o kondycję włosów swoich klientów.

→ Nie rozjaśniaj włosów w domu, szczególnie jeśli nie masz o tym pojęcia. Najlepiej wybrać się do zaufanego i doświadczonego fryzjera, który zadba o odpowiedni dobór preparatów i prawidłowy przebieg zabiegu.

→ Przygotuj włosy do rozjaśniania. Ważne, aby przed farbowaniem na blond były one całkowicie zdrowe - na zniszczonych czy podniszczonych włosach efekt będzie odwrotny do zamierzonego i potem trudniej będzie włosy wypielęgnować.

→ Od razu po wizycie w salonie dbaj o odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia rozjaśnionych włosów. Łuski rozjaśnionych włosów chętniej się rozchylają, więc w tym przypadku pożądana jest pielęgnacja skupiona na wygładzaniu włosów. Dzięki nawilżaniu, natłuszczaniu i wygładzaniu jest szansa na utrzymanie włosów w idealnym stanie.

Jestem ciekawa, jak rozjaśnianie wpływa na Wasze włosy. Sprawia, że są problematyczne czy nie odczuwacie żadnej różnicy w kondycji i pielęgnacji włosów po rozjaśnianiu?

Sposoby korekcji błędów powstałych w procesie rozjaśniania

Istnieje kilka sposobów korekcji błędów powstałych w procesie rozjaśniania. Pierwszy i dla większości najbardziej drastyczny to strzyżenie włosów. W zależności od sytuacji, plamy można przykryć ciemną farbą zbliżoną do naturalnego koloru włosów. W innym przypadku, jeśli stan włosów na to pozwoli, można ponownie położyć mieszaninę. Najczęściej wykonywane jest tonowanie koloru.

Tonowanie włosów

Jeśli odcień włosów jest niekorzystny (a po rozjaśnieniu zazwyczaj tak jest), to można go skorygować stosując płukanki, tonery lub środki półtrwale koloryzujące o odcieniu przeciwstawnym. Na kolory ciepłe nakładane są kolory zimne. Odcienie żółte neutralizuje się dzięki użyciu środków, które mają zabarwienie fioletowe. W efekcie powstają odcienie perłowe lub platynowe. Natomiast odcienie pomarańczowe eliminowane są środkami dającymi zabarwienie niebieskopopielate. Choć nie dotyczy to konkretnie procesu rozjaśniania to warto nadmienić, że odcienie czerwone neutralizowane są poprzez zastosowanie preparatów dających odcienie zielone (matowe).

Rozjaśnianie włosów – wszystko, co musisz wiedzieć

Blond to marzenie wielu kobiet. Czy istnieje sposób żeby szatynki i brunetki spełniły swoje życzenie?

Odpowiedź jest prosta – tak. Z pomocą przychodzi tajemniczy preparat, który pozwala na diametralne metamorfozy. Mowa o rozjaśniaczu do włosów.

  • czym jest rozjaśnianie włosów
  • czym jest zakres i stopień rozjaśnienia włosów
  • kiedy nie należy rozjaśniać włosów
  • jakie preparaty stosowane są przy rozjaśnianiu włosów
  • jakie akcesoria są potrzebne do rozjaśniania włosów
  • o zasadach przygotowania mieszanki rozjaśniającej
  • czy czas ma znaczenie
  • czym się różni farba rozjaśniająca od rozjaśniacza
  • jakie są najczęściej popełniane błędy przy rozjaśnianiu włosów

Rozjaśnianie włosów – czas ma znaczenie

Wracając do tematu rozjaśniacza. Przygotowany preparat rozjaśniający należy nałożyć w jak najkrótszym czasie – żeby włosy były równomiernie rozjaśnione na całej ich długości. Czas trwania reakcji zależy od temperatury – im cieplej tym działa szybciej. Nie bez znaczenia jest też grubość oraz kondycja włosów, a także stężenie oksydantu dodanego do rozjaśniacza – im niższe tym preparat działa wolniej. Po nałożeniu mieszanki na włosy należy kontrolować czas oraz przebieg rozjaśniania. Jeśli preparat wyschnie na włosach – przestaje działać. Maksymalny czas to 50 min. Procesowi towarzyszy wydzielanie ciepła.

Pierwszym i częstym błędem jest nierównomierne rozjaśnienie włosów. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami: źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami (separacjami) porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.

Drugim niemniej rzadkim błędem jest zbyt jasny kolor. Może to wynikać z błędnie określonego poziomu kolorystycznego, źle dobranego preparatu, zbyt wysokiego stężenia oksydantu lub zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza.

Trzecim dość popularnym błędem są różnice koloru między nasadą, długością i końcówkami. Spowodowane może to być nieprawidłową kolejnością nakładania mieszanki rozjaśniającej lub źle dobranym rozjaśniaczem lub oksydantem.

Ostatnim często spotykanym błędem jest zniszczenie włosów. Może to wynikać ze zbyt wysokiego stężenia oksydantu, zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza na włosach lub mieszanina została nałożona na włosy, które już przed zabiegiem były w słabej kondycji.

Osoby odwiedzające salon depilacji laserowej zastanawiają się jednak, czy po wykonanym zabiegu skóra będzie od razu gładka, i czy można spodziewać się spektakularnych efektów już po pierwszym zabiegu.

Czytaj dalej...

Jeśli nasze powieki nie są podrażnione, możemy zastosować odżywkę z bimatoprostem, która sprawi, że nasze naturalne rzęsy urosną dłuższe, mocniejsze i ciemniejsze, a pierwsze efekty zauważymy już po 3 tygodniach.

Czytaj dalej...

W kolejnym kroku, jeżeli Klientka, u której wykonywany jest lifting sobie tego życzy, ma miejsce farbowanie rzęs henną, dzięki czemu możemy cieszyć się ciemnymi rzęsami na co dzień bez konieczności ich tuszowania.

Czytaj dalej...

zabieg nie powoduje dyskomfortu, jednak tylko w przypadku, gdy wykonuje je osoba z odpowiednimi umiejętnościami wykonanie zabiegu nieprofesjonalnie i niezgodnie ze sztuką może sprawić, że pojawią się podrażnienia wokół oczu, zabieg będzie nieprzyjemny, a efekty niezadowalające.

Czytaj dalej...