Co bardziej szkodzi włosom - rozjaśniacz czy farba?
Produkty do tonowania włosów blond
Nie jest sekretem, że z czasem blond utlenia się, w konsekwencji pozostawiając wyblakły i/lub żółty odcień. Regularne farbowanie może osłabić, a nawet zniszczyć włosy. Istnieje wiele typów produktów do tonowania włosów. Do najpopularniejszych należą: farby ton w ton, profesjonalne tonery, szampony i maski z pigmentami, płukanki, kąpiele koloryzujące, barwniki (np. glecjana, błękit metylowy) oraz maski koloryzujące.
Do tonowania blondów można użyć kremów do koloryzacji „ton w ton” oraz tonerów kwasowych. Tego rodzaju produkty odświeżają kolor, a w zależności od oczekiwań mogą także ocieplić ton pasm. Ochładzając refleks niwelują niepożądane żółte tony. Decydując się na jak najlepszą jakość koloru, warto zwrócić uwagę na profesjonalne, delikatne farby do tonowania. Do najczęściej wybieranych należą m. in. Wella Colour Touch (krem tonujący), Matrix Color Sync (krem do koloryzacji ton w ton), Matrix Color Sync (toner kwasowy dla blondynek).
Ciekawą propozycją może się okazać alkaiczny toner do włosów z technologią Pre-Bonded Matrix SoColor Sync. Dzięki zastosowaniu tauryny i polimerów kationowych, produkt zapewnia ochronę wiązań we włosach podczas procesu tonowania.
Rozjaśniacz do włosów czy farba rozjaśniająca?
Długość "zabiegu" i Twój własny komfort
Farba z rozjaśniaczem działa nieco inaczej niż rozjaśniacz. Swoje właściwości rozjaśniające utrzymuje przez pierwszych 20 minut od nałożenia - wiele zależy od tego, jakiej farby używasz. Drugim etapem jest wprowadzenie w strukturę włosa sztucznych pigmentów. Ostatni etap to pielęgnacja. Warto stosować się do instrukcji dołączonej do farbie, ponieważ tak naprawdę tylko producent zna dokładnie specyfikę jej działania. Farbę zmywamy po określonym na opakowaniu czasie - przeważnie jest to od 30 do 60 minut. Dłuższe przetrzymywanie preparatu na włosach nie sprawi, że będą one bardziej rozjaśnione - może to skutkować jedynie pogorszeniem ich ogólnej kondycji. Właśnie z tego względu warto trzymać się zaleceń i nie przesadzać.
Rozjaśniacz działa w inny sposób, dlatego po rozprowadzeniu na włosach zachowuje swoje właściwości rozjaśniające przez bardzo długi czas. W tym wypadku bardzo ważne jest kontrolowanie czasu, tak by nie dopuścić do sytuacji, w której stopień rozjaśnienia będzie zbyt "porażający". Skutki przetrzymania rozjaśniacza na włosach są dużo bardziej dramatyczne niż w przypadku farby. Jeśli przesadzisz, to wpłynie to dość intensywnie na kondycję włosa - w efekcie będą się one wykruszać przez dłuższy czas. Wiele kobiet zraża się do rozjaśniaczy głównie z tego powodu - jest nim własne niedopatrzenie i niestosowanie się do instrukcji.
Komfort stosowania przemawia zdecydowanie za farbą rozjaśniającą. Najważniejszym czynnikiem, który za tym przemawia jest fakt, że przetrzymując ją za długo, nie doświadczymy tak katastrofalnych skutków. Farba ma to do siebie, że jej działanie słabnie wraz z upływem czasu i jeżeli się zapomnisz, to włosy i tak Ci raczej nie wypadną. Rozjaśniacze nie są jednak wcale takie złe - w ich przypadku warto nastawić budzik i tyle, żadna filozofia.
Podsumowanie
Farbowanie i pasemka to popularne metody zmiany koloru włosów. Oba zabiegi mogą wpływać na kondycję włosów, ale farbowanie może być bardziej szkodliwe ze względu na penetrację substancji chemicznych przez całą strukturę włosa. Jeśli zależy nam na zmianie koloru włosów, warto zastosować się do wskazówek minimalizujących szkodliwe skutki farbowania.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące farbowania włosów lub pasemek, skonsultuj się z profesjonalnym fryzjerem, który pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru i zadbać o kondycję Twoich włosów.
Wezwanie do działania:
Zachęcam do podjęcia działań mających na celu ochronę i pielęgnację włosów. Jeśli zastanawiasz się, co bardziej niszczy włosy – farbowanie czy pasemka, warto pamiętać, że oba te procesy mogą wpływać negatywnie na kondycję włosów. Dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji, chronić włosy przed nadmiernym działaniem ciepła i regularnie nawilżać je. Pamiętaj, że zdrowe i zadbane włosy to klucz do piękna i pewności siebie!
Rozjaśnianie włosów – czas ma znaczenie
Wracając do tematu rozjaśniacza. Przygotowany preparat rozjaśniający należy nałożyć w jak najkrótszym czasie – żeby włosy były równomiernie rozjaśnione na całej ich długości. Czas trwania reakcji zależy od temperatury – im cieplej tym działa szybciej. Nie bez znaczenia jest też grubość oraz kondycja włosów, a także stężenie oksydantu dodanego do rozjaśniacza – im niższe tym preparat działa wolniej. Po nałożeniu mieszanki na włosy należy kontrolować czas oraz przebieg rozjaśniania. Jeśli preparat wyschnie na włosach – przestaje działać. Maksymalny czas to 50 min. Procesowi towarzyszy wydzielanie ciepła.
Pierwszym i częstym błędem jest nierównomierne rozjaśnienie włosów. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami: źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami (separacjami) porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.
Drugim niemniej rzadkim błędem jest zbyt jasny kolor. Może to wynikać z błędnie określonego poziomu kolorystycznego, źle dobranego preparatu, zbyt wysokiego stężenia oksydantu lub zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza.
Trzecim dość popularnym błędem są różnice koloru między nasadą, długością i końcówkami. Spowodowane może to być nieprawidłową kolejnością nakładania mieszanki rozjaśniającej lub źle dobranym rozjaśniaczem lub oksydantem.
Ostatnim często spotykanym błędem jest zniszczenie włosów. Może to wynikać ze zbyt wysokiego stężenia oksydantu, zbyt długiego czasu działania rozjaśniacza na włosach lub mieszanina została nałożona na włosy, które już przed zabiegiem były w słabej kondycji.

Jeśli zamierzasz rozjaśnić swoje włosy:
→ Najpierw zastanów się, czy warto poddać włosy rozjaśnianiu. W tym przypadku najlepiej skonsultować się z dobrym specjalistą, który podpowie czy struktura włosów wytrzyma taki zabieg i czy nie przysporzy kłopotów w postaci kruchych czy wiecznie spuszonych włosów.
→ Nie obrażaj się na fryzjera, jeśli odmówi wykonania zabiegu rozjaśniania twierdząc, że włosy nie są przygotowane do tego zabiegu (np. są za bardzo zniszczone). To świadczy o jego profesjonalizmie oraz o tym, że dba o kondycję włosów swoich klientów.
→ Nie rozjaśniaj włosów w domu, szczególnie jeśli nie masz o tym pojęcia. Najlepiej wybrać się do zaufanego i doświadczonego fryzjera, który zadba o odpowiedni dobór preparatów i prawidłowy przebieg zabiegu.
→ Przygotuj włosy do rozjaśniania. Ważne, aby przed farbowaniem na blond były one całkowicie zdrowe - na zniszczonych czy podniszczonych włosach efekt będzie odwrotny do zamierzonego i potem trudniej będzie włosy wypielęgnować.
→ Od razu po wizycie w salonie dbaj o odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia rozjaśnionych włosów. Łuski rozjaśnionych włosów chętniej się rozchylają, więc w tym przypadku pożądana jest pielęgnacja skupiona na wygładzaniu włosów. Dzięki nawilżaniu, natłuszczaniu i wygładzaniu jest szansa na utrzymanie włosów w idealnym stanie.
Jestem ciekawa, jak rozjaśnianie wpływa na Wasze włosy. Sprawia, że są problematyczne czy nie odczuwacie żadnej różnicy w kondycji i pielęgnacji włosów po rozjaśnianiu?
