Farbowanie włosów farbą - wszystko, co musisz wiedzieć o rozjaśnianiu
Rozjaśnianie włosów – wszystko, co musisz wiedzieć
Blond to marzenie wielu kobiet. Czy istnieje sposób żeby szatynki i brunetki spełniły swoje życzenie?
Odpowiedź jest prosta – tak. Z pomocą przychodzi tajemniczy preparat, który pozwala na diametralne metamorfozy. Mowa o rozjaśniaczu do włosów.
- czym jest rozjaśnianie włosów
- czym jest zakres i stopień rozjaśnienia włosów
- kiedy nie należy rozjaśniać włosów
- jakie preparaty stosowane są przy rozjaśnianiu włosów
- jakie akcesoria są potrzebne do rozjaśniania włosów
- o zasadach przygotowania mieszanki rozjaśniającej
- czy czas ma znaczenie
- czym się różni farba rozjaśniająca od rozjaśniacza
- jakie są najczęściej popełniane błędy przy rozjaśnianiu włosów
Rozjaśnianie włosów w domu – skuteczne sposoby
Czym rozjaśnić włosy w domu? Jest kilka rodzajów preparatów, które możesz bezpiecznie stosować do samodzielnej koloryzacji. To przede wszystkim:
Rozjaśniacze – dzięki wyższemu stężeniu utleniacza działają bezpośrednio na naturalny barwnik włosa, prowadząc do jego depigmentacji, co pozwala rozjaśnić włosy nawet o kilka tonów. „Zwykła” farba nie będzie miała takiej mocy, choć czasami warto ją zastosować po rozjaśniaczu, aby nadać włosom ładniejszy, np. bardziej chłodny odcień.
Trwałe farby do blondów – nie tylko rozjaśniają naturalny pigment, ale też wypełniają włos nowym kolorem wskazanym na opakowaniu. Nie mają jednak tak silnego działania jak rozjaśniacze, które pozwalają rozjaśnić nawet bardzo ciemne włosy.
Półtrwałe farby do włosów – pozwalają na naturalne rozjaśnienie włosów lub ujednolicenie koloru ton w ton do 24 myć, ale trudno ci będzie uzyskać w ten sposób taki efekt jak farbą czy tym bardziej rozjaśniaczem.
Zmywalne farby, szamponetki – to dobry sposób na ekspresowe odświeżenie koloru włosów już rozjaśnionych, jeśli jest taka potrzeba, a nie masz czasu na pełną koloryzację.
Kiedy najczęściej wykonuje się rozjaśnianie włosów?
Blond to niezwykle popularny i uniwersalny kolor, często wybierany zarówno przez młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety (dla maskowania siwizny), rozjaśnianie włosów robią również czasami mężczyźni, dla uzyskania efektu surfera lub po prostu oryginalnej fryzury spójnej z całym modowym lookiem.
Rozjaśnianie to dobry pomysł, gdy:
- masz jasne włosy , ale chcesz nieco zmienić ich tonację, przyciemnić je lub rozjaśnić,
- twoje naturalne włosy mają ładny jasny kolor, ale są matowe i przygaszone – w ten sposób ożywisz je i dodasz im blasku,
- marzy ci się rozjaśnienie ciemnych włosów – warto jednak pamiętać, że osoby mające naturalnie kruczoczarne włosy raczej nie będą wyglądać korzystnie w bardzo jasnej fryzurze, a uzyskanie ładnego odcienia nie będzie takie proste. Zmiana koloru z ciemnego brązu czy czerni na blond jest długotrwałym procesem. Nie da się go uzyskać po pierwszym farbowaniu włosów,
- zależy ci na młodym, świeżym wyglądzie – prawdą jest, że blond (w ogóle jasny kolor) odmładza, dlatego często na rozjaśnianie ciemnych włosów decydują się dojrzałe panie,
- chcesz zamaskować siwiznę , bez obawy, że szybko będzie widoczny kontrast między odrostem a ciemnymi włosami.
Jest wiele różnych odcieni blondów – w farbach Garnier znajdziesz między innymi: jasny popielaty, przydymiony ultrajasny, naturalny, opalizujący, beżowy, diamentowy, a nawet miedziany. Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory zaszyfrowane w numerach widocznych na opakowaniu (pierwsza cyfra to numer bazowy, po kropce lub przecinku znajdziesz informacje o odcieniach i tonacjach) – to ułatwi wybór koloru, dzięki czemu samodzielne rozjaśnianie włosów zakończy się sukcesem!
Jest też wiele technik rozjaśniania włosów – jeśli zdobędziesz trochę wprawy, będziesz nawet mogła samodzielnie wykonać słoneczne refleksy! Co ważne, nowoczesne farby zapewniają trójwymiarowy efekt, który wcześniej był możliwy do uzyskania tylko w profesjonalnym salonie. Dzięki temu blond na włosach nie jest płaski i nienaturalny, tylko lekki, świetlisty, pełne dynamiki!
Jak wybrać odpowiedni odcień blondu?
Generalnie zasada jest bardzo prosta: ciepłe odcienie blondów pasują do ciepłej karnacji, a chłodne do chłodnej. Osoba z oliwkową, skłonną do szybkiego opalania skórą, w platynowej fryzurze będzie wyglądać sztucznie i tandetnie, i odwrotnie – kobieta o urodzie „królewny śnieżki” raczej nie zyska na słonecznym, kalifornijskim odcieniu blondu. Oczywiście wyjątki potwierdzają regułę, ale fryzjerzy radzą, że aby ładnie rozjaśnić włosy, najbezpieczniej trzymać się swojej naturalnej tonacji włosów, tj. chłodnej lub ciepłej.
Na opakowaniach farb zobaczysz często wizualizację docelowego koloru w zależności od wyjściowego – będzie to na pewno pomocne, ale pamiętaj, że efekty mogą się nieco różnić ze względu na to, że każdy z nas ma nieco inną kompozycję pigmentów w łodydze włosa, a same włosy różnią się strukturą i kondycją – to powoduje, że mogą inaczej „łapać” barwnik.
Na pewno im bardziej wypielęgnowane i zregenerowane włosy, tym efekty są bardziej przewidywalne. Przy pierwszym rozjaśnianiu naturalnych włosów efekt zwykle jest zgodny z tym, co widzisz na opakowaniu, natomiast jeśli wcześniej używałaś już innych farb, musisz liczyć się z tym, że trochę trzeba będzie popróbować, aby uzyskać idealnie wymarzony odcień.
Warto też skorzystać z możliwości wirtualnego doboru koloru włosów – dzięki aplikacji Virtual Try On możesz „przymierzyć” włosy w dowolnym odcieniu na ekranie komputera bądź smartfona na żywo bądź na zdjęciu. Do wyboru, do koloru!
