Farbowanie włosów farbą - wszystko, co musisz wiedzieć o rozjaśnianiu
Jaką farbę rozjaśniającą wybrać?
Mamy dla was dwie propozycje farb rozjaśniających od L'Oreal i Schwarzkopf. Obydwie cieszą się wielkim zaufaniem Wizażanek, jednak różnią się nieco swoim działaniem.
Schwarzkopf, Gliss Color farba rozjaśniająca z kwasem hialuronowym
W rozjaśnianiu włosów blond pomoże wam farba od Schwarzkopf. I chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to zwykły kosmetyk do koloryzacji - nic bardziej mylnego. Wiele Wizażanek stosuje ją właśnie w celu rozjaśnienia swojego naturalnego odcienia, ponieważ farba tworzy na włosach przepiękne refleksy i zapewnia efekt chłodnego blondu. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego, kosmyki pozostają wygładzone i nawilżone. Je ocena w KWC to 4,5/5, a tak pisze o niej jedna z recenzentek:
Po wysuszeniu moje włosy były mięciutkie, błyszczące, ładnie pachniały i miały przecudowny kolor jasnego perłowego blondu. Jednolity, chłodny, mieniący się w słońcu. Byłam tak zadowolona, że od razu porozsyłałam zdjęcia przyjaciółkom. Od tego dnia minęło już parę chwil, a ja wciąż się zachwycam. Pamiętam, że po rozjaśnianiach często moje włosy były przesuszone, matowe, ciężko się rozczesywały. Cieszy mnie, że tutaj jest wręcz odwrotnie. Włosy są odżywione, nawilżone, zdrowe i pełne wigoru
L'Oreal Casting Sunkiss Jelly, stopniowo rozjaśniająca farba w żelu
Mamy także propozycję dla kobiet, które boją się eksperymentów, a mimo to chciałyby nieco rozjaśnić swój kolor włosów. Farba rozjaśniająca w żelu od L'Oreal sprawi, że włosy staną się jaśniejsze o dwa tony niezależnie od ich wyjściowego koloru. Dzięki niej nawet posiadaczki ciemnych włosów uzyskają efekt kosmyków muśniętych słońcem. Żel został wzbogacony pielęgnującym olejkiem kameliowym, a produkt możecie kupić aż w trzech odcieniach zgodnych z waszym naturalnym kolorem włosów. Jego ocena w KWC to 4,1/5, a tak napisała o niej jedna z Wizażanek:
Rozjaśnianie włosów w domowych warunkach – porady
Rozjaśnianie włosów to bardzo popularny zabieg, na który decydują się kobiety niemal w każdym wieku. Zdarza się, że nawet naturalne brunetki, które mogą pochwalić się niemal czarnymi kosmykami, z czasem zaczynają marzyć o pięknym, jasnym blondzie. Niestety warto zdawać sobie sprawę, że rozjaśnianie to silna ingerencja w strukturę włosa i jeśli nie zastosujemy się do kilku zasad, możemy poważnie uszkodzić sobie włosy i trudno będzie przywrócić je do dawnej kondycji. O czym zatem pamiętać, kiedy planujemy rozjaśnianie lub koloryzację, i to w domowych warunkach?
Jak działa rozjaśniacz do włosów?
Na samym wstępie warto uświadomić sobie, na czym konkretnie polega proces rozjaśniania i dlaczego w związku z tym trzeba się do niego należycie przygotować. Budowa włosa w dużej mierze przypomina szyszkę – do jego kory, w różnym stopniu odchylenia, przylegają łuski. Im bardziej są one spójne z korą, tym włosy są gładsze i bardziej lśniące. Wraz z zastosowaniem rozjaśniacza łuski zostają znacznie rozchylone, żeby możliwe było wymycie naturalnego pigmentu. Innymi słowy: delikatna bariera ochronna włosów zostaje naruszona, tak by składniki aktywne zawarte w rozjaśniaczu mogły wniknąć do środka i zniszczyć barwnik.
Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu (oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy). Te zmiany tonów wynikają z faktu, że stopniowo usuwane są pigmenty tkwiące w naszych włosach.
Wobec tego każde rozjaśnianie, nawet ostrożne i opierające się jedynie na delikatnej zmianie odcienia, to dla włosów duże obciążenie. Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim – w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.
Największe błędy przy rozjaśnianiu włosów
Prawidłowe użycie rozjaśniacza nie jest łatwe i może się skończyć całkowitym zniszczeniem włosów lub otrzymaniem zupełnie innego koloru, niż oczekiwaliśmy. Przygotowałyśmy dla was listę najczęstszych błędów przy rozjaśnianiu włosów, których powinniśmy unikać!
Zbyt częste rozjaśnianie
Zbyt często rozjaśnianie włosów może prowadzić do ich całkowitego zniszczenia. W tym przypadku kosmyki będą się kruszyć, łamach, będą maksymalnie przesuszona i matowe. Najlepiej nie rozjaśniać włosów częściej niż raz na trzy miesiące, a odstępy półroczne byłyby idealne dla naszych włosów. Pamiętajcie, że każde rozjaśnianie uszkadza strukturę włosa!
Zobacz także
Dodatkowo pod żadnym pozorem nie należy wykonywać jednego rozjaśniania po drugim, gdyż może dojść do spalenia włosów. Takie spalone włosy dosłownie będą odrywać się przy najdelikatniejszych pociągnięciu.
Zły produkt do rozjaśniania
Wybór odpowiedniego produktu do rozjaśniania nie jest łatwy. Najlepiej oczywiście sprawdziłyby się produkty profesjonalne, jednak wymagają one umiejętności i wiedzy na temat tego typu kosmetyków. Mamy do wyboru 4 stężenia oksydantu:
- 3% - delikatne rozjaśnienie o 1-2 tony, nie zadziała na bardzo ciemne włosy
- 6% – rozjaśnienie o 2-3 tony,
- 9% – rozjaśnienie o 3-4 tony, może podrażnić skórę głowy i negatywnie wpłynąć na kondycję włosów,
- 12% – rozjaśnienie o 4-7 tonów, bardzo niszczy włosy.
Jeśli stawiamy na rozjaśniacz z drogerii, wybierzmy taki, który rozjaśni włosy o maksymalnie 2-3 tony. Stopniowe rozjaśnianie mniej zniszczy włosy oraz da nam większą kontrolę koloru.
Nieprawidłowe użycie rozjaśniacza
Najważniejsze jest to, aby nie przetrzymywać rozjaśniacza dłużej, niż jest to wskazane na opakowaniu. Pamiętajmy, że kosmetyk powinniśmy nakładać dość szybko, gdyż pierwsze pasma, na które nałożyłyśmy produkt, mogą się spalić zanik zakończymy aplikacje! Z drugiej strony istotna jest precyzja, żeby uniknąć plam. Warto poprosić kogo o pomoc przy aplikacji rozjaśniacza lub wybrać produkt stopniowo rozjaśniający włosy.
Czy rozjaśnianie może niszczyć włosy?
Aby doszło do zmiany koloru włosów, do pigmentu musi być dodany utleniacz (mieszankę robisz tuż przed zabiegiem farbowania). Im jaśniejszy blond, tym wyższe stężenie wody utlenionej, która wchodzi w reakcję z naturalnym pigmentem włosów, prowadząc do jego odbarwienia.
Dlatego szczególnie stosowanie tzw. rozjaśniaczy (a więc preparatów pozbawionych substancji barwiących, których celem jest „wybicie” z włosów jego naturalnych pigmentów) będzie mieć negatywny wpływ na kondycję włosów, prowadząc do ich przesuszenia czy nawet uszkodzenia ich struktury przy nieumiejętnym lub zbyt częstym stosowaniu. Włosy mogą stać się łamliwe i kruche, co najczęściej bywa obserwowane jako ich nadmierne wypadanie po rozjaśnianiu.
Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów rozjaśnianych, a samego zabiegu nie powinno się powtarzać zbyt często – intensywne rozjaśnianie niszczy włosy. Najtrudniejsze jest rozjaśnianie czarnych włosów i proces ten może wymagać wcześniejszego zastosowania dekoloryzatora, który dosłownie „wypłukuje” barwnik z łodygi włosów – zabieg ten najlepiej wykonać u profesjonalisty.