Farbowanie włosów farbą - wszystko, co musisz wiedzieć o rozjaśnianiu
O czym pamiętać, kiedy rozjaśniamy włosy?
Jedną z najważniejszych kwestii jest podzielenie włosów na sekcje. Upięcie górnych partii pozwoli Ci na swobodne nakładanie rozjaśniacza na kosmyki znajdujące się na dole. Stopniowo rozpuszczaj kolejne warstwy, co z kolei zapewni gwarancję, że włosy zostały w całości pokryte przygotowaną mieszanką. Dobrze jest też zadbać o to, by najpierw zaaplikować rozjaśniacz na końcówki i włosy mniej więcej do połowy ich długości. Potrzebują one więcej czasu, by przyjąć nowy kolor, z kolei te znajdujące się przy skalpie dużo szybciej zmieniają pierwotny odcień.
Należy bezwzględnie przestrzegać czasu, jaki jest podany w ulotce dołączonej do produktu. Nie powinno się trzymać rozjaśniacza dłużej, niż jest to wskazane, ponieważ w ten sposób ryzykujemy powstaniem nieodwracalnych uszkodzeń włosów. Warto też na bieżąco sprawdzać, jak prezentuje się efekt. Jeśli uznamy, że rozjaśnianie osiągnęło już pożądany poziom, można zmyć rozjaśniacz. Nie należy się przy tym martwić, jeśli w pewnym momencie włosy będą wyglądać na pomarańczowe, zwłaszcza jeśli naturalnie jesteśmy brunetkami czy szatynkami. Jest to związane z wytrącaniem się czerwonego pigmentu i jest to etap przejściowy.
Po upłynięciu wyznaczonego czasu, należy umyć włosy i zastosować na nie odżywkę ze spłukiwaniem. Po tym zabiegu warto pozwolić im naturalnie wyschnąć – można ewentualnie wspomóc się suszarką z letnim lub chłodnym nawiewem. Wysoka temperatura nie jest wskazana w żadnej sytuacji, a tuż po koloryzacji może dodatkowo uszkodzić wrażliwe włosy.
Czego będziesz potrzebować, farbując włosy w domu?
Zanim przejdziemy do rozjaśniania, należy zgromadzić wszystkie niezbędne akcesoria, żeby mieć je zawsze pod ręką. Przygotowana mieszanka powinna zostać jak najszybciej nałożona na włosy, wobec czego nie będziemy mieć później czasu, by szukać poszczególnych rzeczy. Podczas farbowania warto również poprosić o pomoc drugą osobę. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystkie kosmyki zostały dokładnie pokryte farbą.
Do rozjaśniania będziesz potrzebować:
- pędzelka – posłuży on do aplikacji produktu bezpośrednio na włosy,
- miseczki ze szkła lub tworzywa sztucznego (należy unikać metalowych) – to w niej przygotujesz rozjaśniacz,
- rękawiczek ochronnych – najlepiej lateksowych, a w przypadku uczulenia na ten materiał możesz wybrać tworzywo sztuczne,
- spinek i grzebienia – dzięki nim sprawnie podzielisz włosy na partie,
- starych ubrań oraz ręcznika – jeśli odrobina rozjaśniacza przedostanie się na odzież, nie będzie nam szkoda jej wyrzucić. Dodatkowo warto zarzucić na ramiona ręcznik lub zabezpieczyć nim posadzkę, by produkt nie miał kontaktu z podłogą, co mogłoby spowodować trudne do usunięcia plamy,
- wazeliny lub tłustego kremu – zabezpiecz nim skórę wokół włosów, by w razie konieczności łatwo pozbyć się pozostałości farby,
- szamponu – najlepiej takiego, który przywraca naturalne pH i skutecznie oczyszcza.
Rozjaśnianie włosów w domowych warunkach – porady
Rozjaśnianie włosów to bardzo popularny zabieg, na który decydują się kobiety niemal w każdym wieku. Zdarza się, że nawet naturalne brunetki, które mogą pochwalić się niemal czarnymi kosmykami, z czasem zaczynają marzyć o pięknym, jasnym blondzie. Niestety warto zdawać sobie sprawę, że rozjaśnianie to silna ingerencja w strukturę włosa i jeśli nie zastosujemy się do kilku zasad, możemy poważnie uszkodzić sobie włosy i trudno będzie przywrócić je do dawnej kondycji. O czym zatem pamiętać, kiedy planujemy rozjaśnianie lub koloryzację, i to w domowych warunkach?