Furagina - Piękno Depilacji Laserowej
Fazy wzrostu włosa
Życie włosa składa się z kilku faz, z których każda może trwać nawet kilka lat. Warto wiedzieć, że nie wszystkie włosy znajdują się w tej samej fazie wzrostu w tym samym momencie: to właśnie dlatego, aby depilacja laserowa była skuteczna i aby usunąć wszystkie włosy, należy wykonać kilka sesji. W 2,5 centymetrowej powierzchni skóry może znajdować się nawet 2500 mieszków włosowych, jednak wiązka lasera podczas jednej sesji może objąć jedynie 100 z nich.
Specjaliści ze Skin Clinic wymieniają trzy fazy wzrostu włosa:
Należy brać pod uwagę fakt, że nie wszystkie włosy znajdują się w tej samej fazie wzrostu w tym samym czasie i jako że laser jest skuteczny jedynie w fazie wzrostu (anagen), koniecznych jest kilka sesji zabiegowych, aby osiągnąć odpowiednie efekty. Między sesjami powinno się unikać innych zabiegów, których celem jest usuwanie owłosienia, aby nie zaburzać cyklu wzrostu włosa.
Zioła a depilacja laserowa – podsumowanie
Obawiasz się depilacji laserowej, ponieważ czasami przyjmujesz zioła, np. w formie herbatek albo tabletek z apteki? Bez obaw. Terapia depilacji laserowej zawsze powinna być poprzedzona spotkaniem ze specjalistą. Dlatego tak ważny jest wybór renomowanej placówki. Przed rozpoczęciem serii spotkań kosmetolog sprawdza stan skóry oraz przeprowadza wywiad medyczny. Na podstawie tego ostatniego dowiaduje się, jakie choroby czy dolegliwości ma pacjent. Musi mieć pewność, że nic mu nie zagraża w trakcie zabiegu.
Przed zabiegiem depilacji laserowej, z odpowiednim wyprzedzeniem, pacjent otrzyma w gabinecie również listę zaleceń, m.in. o nieprzyjmowaniu środków światłouczulających oraz unikaniu opalania. Należy bezwzględnie zastosować się do wszystkich punktów z listy.
Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z depilacja.pl. Tutaj też możesz umówić bezpłatne spotkanie konsultacyjne z kosmetologiem , który wyjaśni Ci dokładnie proces laseroterapii. Powodzenia!
Dla kogo?
Ta metoda przynosi najlepsze rezultaty w przypadku osób o jasnej skórze, ale z ciemnymi włosami, ponieważ wtedy kontrast między kolorem włosów a skórą jest największy. Mimo to obecnie istnieją lasery odpowiednie do każdego typu skóry i różnych rodzajów włosa. Najłatwiej usunąć włosy czarne, ciemne, a w dalszej kolejności rude, najtrudniej pozbyć się blond włosków.
Laser nie sprawdzi się u starszych osób, u których włosy przybrały białą barwę – ten kolor włosa odbija światło lasera, przez co nie ulegają one uszkodzeniu.
Odnośnie do wieku – zabieg można wykonać już w wieku nastoletnim, jednak należy brać pod uwagę, że zmiany hormonalne związane z procesem dojrzewania płciowego mogą spowodować, że włosy zaczną ponownie rosnąć.
Zabieg depilacji laserowej poprzedzony jest konsultacją. Dermatolog lub kosmetolog przeprowadza wywiad, i jeśli nie ma przeciwwskazań do depilacji, ocenia typ i stan skóry oraz włosów, a następnie na podstawie wyników dobiera parametry wiązki lasera. U pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu najpierw wykonana zostaje próba laserowa. Jeśli wypadnie pozytywnie, przeprowadzany jest właściwy zabieg. Przeważnie wykonuje go lekarz dermatolog (choć bywa, że robi to kosmetyczka pod ścisłym nadzorem dermatologa). Wybrane partie skóry naświetlane są małą wiązką światła. Niektórzy pacjenci odczuwają wówczas dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie – zależy to jednak od rodzaju sprzętu, jaki ma dany gabinet, bo aparaty najnowszej generacji prawnie nie wywołują takich niedogodności. Jeśli dyskomfort jest silny, skórę można posmarować żelem znieczulającym lub chłodzącym. W zależności od powierzchni skóry poddanej naświetlaniu zabieg trwa od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin. Naturalnym objawem po zabiegu jest obrzęk lub zaczerwienienie skóry, które trwają od kilku godzin do kilku dni. W tym czasie skórę trzeba delikatnie traktować: myć żelem bez mydła, przy osuszaniu nie pocierać, a jeśli depilowane były pachy – nie stosować dezodorantów. Przez przynajmniej dwa tygodnie po zabiegu skóry nie wolno opalać ani nie stosować preparatów o działaniu złuszczającym. Pomiędzy kolejnymi zabiegami włosy można obcinać i golić, nie wolno ich natomiast wyrywać pęsetą ani usuwać za pomocą wosku.
- Uszkodzenia naskórka (np. po peelingach chemicznych).
- Świeża opalenizna.
- Przyjmowanie leków fotouczulających (jak retinoidy, witamina A, sterydy, niektóre zioła, antybiotyki z grupy tetracyklin i izotretinoina, leki antydepresyjne.
- Choroby skóry (AZS, łuszczyca, grzybice i drożdżyce).
- Zaburzenia pigmentacji, m.in. bielactwo.
- Cukrzyca insulinozależna.
- Nietypowe brodawki skórne.
- Nowotwory.
- Skłonność do przebarwień.
- Przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi.
- Padaczka.
- Bliznowce.