Furagina - Piękno Depilacji Laserowej

Rodzaje laserów

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, depilację laserową najłatwiej przeprowadzić u osób, u których kontrast między włosem a kolorem skóry jest największy. Najłatwiej usunąć włosy ciemne, jednak obecnie dostępnych jest wiele rodzajów lasera, które dadzą dobre rezultaty także w innych przypadkach. Oto typy laserowa wykorzystywane do usuwania owłosienia:

  • aleksandrytowy: to laser o wiązce 810 nm, która wychwytuje melaninę z włosa i cebulki, okaże się skuteczny nie tylko w przypadku włosów ciemnych, ale też rudych czy blond, pozwala na osiągnięcie długotrwałych rezultatów, które są optymalne po około 5 sesjach.
  • Nd:YAG: sprawdzi się w przypadku osób z ciemną skórą, jest nieco mniej skuteczny niż laser aleksandrytowy, dlatego też należy przygotować się na wykonanie większej ilości sesji.
  • diodowy: gwarantuje rezultaty podobne do tych, które osiągniemy po zabiegu laserem aleksandrytowym, jednak jego wiązka jest krótsza (755 nm), można go używać w połączeniu z nim.
  • sopranowy: pozwala na wykonanie depilacji na dużej powierzchni ciała, co więcej powoduje mniejszy ból, dlatego zaleca się wykorzystywanie go w depilacji delikatnych obszarów, takich jak pachwiny czy pachy, może być użyty u osób z ciemną skórą.

Specjalista dobiera typ lasera indywidualnie oraz liczbę sesji na podstawie oceny rodzaju, stanu i koloru owłosienia oraz fototypu skóry, tak aby efekt był jak najlepszy.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to metoda trwałego usuwania owłosienia, dzięki której stopniowo dochodzi do osłabienia włosków, spowolnienia procesu ich wzrostu i ich niemal całkowitego zniknięcia.

Należy pamiętać, że depilacja to nie to samo co epilacja – pierwsze słowo oznacza osłabienie i zniszczenie owłosienia, podczas gdy drugi termin odnosi się do wyeliminowania owłosienia wraz z cebulką. Zatem rezultaty depilacji laserowej, mimo że długotrwałe, nie utrzymują się przez całe życie. Nawet po zakończeniu całej serii sesji, należy powtarzać zabieg raz lub dwa razy do roku, w zależności od rodzaju włosa.

Proces osłabiania włosów zachodzi stopniowo, z tego względu specjaliści z warszawskiej kliniki RevitaLife zaznaczają, że aby osiągnąć dobry efekt, niezwykle ważne jest aby wykonać serię (co najmniej 4) zabiegów w odpowiednich odstępach czasu.

Warto również pamiętać, że depilacja laserem i światłem IPL to dwie różne techniki usuwania owłosienia. Więcej o fotodepilacji (IPL), możecie przeczytać tutaj. Nie jest to jednak jedyna alternatywa dla depilacji laserowej – kolejną metodą trwałego usuwania włosów jest elektroepilacja, o której możecie dowiedzieć się więcej tutaj.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem specjalista oceni typ, ilość i kolor owłosienia, a także stan i barwę skóry i na tej podstawie wybierze odpowiednie urządzenie oraz ustali ilość niezbędnych sesji. Musisz upewnić się, że rodzaj lasera jest odpowiednio dobrany do Twojego typu skóry i włosa. Specjalista zapozna się także z Twoją historią kliniczną, aby wykluczyć przeciwwskazania. W przypadku hirsutyzmu przeanalizuje również inne dostarczone wyniki badań.

Depilacja laserowa nie jest uznawana za inwazyjny zabieg, jednak przed zabiegiem należy zastosować się do pewnych zaleceń. Poniżej przedstawiamy zalecenia ekspertów z Kliniki Dr Szczyt:

  • na 4-6 tygodni przed zabiegiem należy przestać się opalać i zaprzestać wizyt w solarium,
  • na 6 miesięcy przed zabiegiem należy przestać przyjmować retinoidy doustne,
  • na około 1 tydzień przed sesją zabiegu należy zaprzestać stosowania kremów zawierających składniki złuszczające, na 4 tygodnie przed zabiegiem odstawić preparaty z retinoidami, kwasami owocowymi i witaminami A, E, C,
  • na 1 tydzień przed zabiegiem odstawić leki i zioła o właściwościach światłouczulających,
  • skóra nie powinna być sucha, a nawilżona: należy stosować kremy nawilżające przed zabiegiem,
  • w dniu zabiegu należy zgolić włosy.

Leki światłouczulające a lasery

I co, czy Twój lek znajduje się na powyższej liście? Jeśli nie, to masz z głowy 🙂 Jeśli tak, to mam dla Ciebie jeszcze jedną informację – uważaj na lasery w gabinetach medycznych i kosmetologicznych.

Ponieważ lasery i promieniowanie słoneczne mają ze sobą wiele wspólnego, to przyjmowanie leków światłouczulających jest ZAWSZE przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów laserowych. Czyli wszelkiego rodzaju peelingi laserowe, zamykanie naczynek, usuwanie pieprzyków i zabiegi upiększające odłóż sobie na później, kiedy leków wrażliwych na światło nie będzie już w Twoim organizmie.

Przy okazji, jeśli rozważałeś zabieg medycyny estetycznej dla poprawy wyglądu swojej skóry, ale leki światłouczulające pokrzyżowały Ci plany, rozważ alternatywy. Jedną z nich może być mezoterapia igłowa, którą pokazuję na filmiku poniżej. Zapraszam:

Zioła fotouczulające – lista

Jakich ziół należy unikać w trakcie laseroterapii? Sprawdź listę tych najbardziej popularnych:

  • dziurawiec – zawarty w nim barwnik o nazwie hiperycyna działa mocno fotouczulająco. Zaleca się unikać dziurawca nie tylko w trakcie odbywania serii zabiegów depilacji laserowej, ale w ogóle w lecie. Niestety wiele osób nie ma o tym pojęcia, więc warto szerzyć tę wiedzę,
  • bratek – zawarte w nim niektóre związki mogą wywoływać tzw. kontaktowe zapalenie skóry,
  • nagietek – bardzo mocno zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Warto pamiętać o unikaniu nagietka w formie herbatki, ale też bardzo popularnej maści. Skóra posmarowana takim specyfikiem może doprowadzić do poważnego oparzenia,
  • rumianek, stokrotka, arnika górska, krwawnik – to inne zioła, które mają podobne działanie jak nagietek. Ich także nie należy przyjmować przed rozpoczęciem laseroterapii,
  • bergamotka – to zioło bardzo często wykorzystywane jako środek odkażający skórę oraz pomagający w grzybicy. Najczęściej stosowany jest w formie olejku. Trzeba pamiętać, że ten wykazuje bardzo silne działanie fototoksyczne, co może doprowadzić powstania trwałych przebarwień na skórze.

Podczas wyboru metody depilacji laserowej klienci salonów kosmetycznych są zainteresowani kilkoma czynnikami związanymi z laserem Light Sheer Desire cena, bolesność oraz liczba wykonywanych zabiegów.

Czytaj dalej...

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ale nie muszą wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Czytaj dalej...

Dzięki temu włoski usuwa się razem z cebulkami, co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej, niż na przykład w przypadku jednorazowej maszynki do golenia, która niweluje tylko włoski z powierzchni skóry, a cebulki pozostawia nienaruszone.

Czytaj dalej...

W przypadku wcześniej wykonywanej depilacji woskiem powinno się odczekać 4 tygodnie, aby wykonać depilację światłem, z tego względu, iż może dojść do poparzeń i tworzenia się strupków w miejscach wyrastania włosów.

Czytaj dalej...