Co to jest czarna narośl na skórze i jak się jej pozbyć?

Zmiany skórne jako objawy choroby skóry

Niekiedy narośl na skórze może być związana z występowaniem innych schorzeń, takich jak na przykład liszaj płaski, rak podstawnokomórkowy czy czerniak złośliwy i nowotwory skóry. Mogą pojawiać się w formie guzków, zmian w kształcie lub kolorze, szorstkiej powierzchni, zaczerwienienia lub grudek pod skórą. Nierzadko narośl na skórze może być bolesna, szczególnie podczas ucisku lub kontaktu z ubraniem.

Wśród chorób, których jednym z objawów są pojawiające się na skórze zmiany naczyniowe i narośla, mogą być na przykład:

  • Łuszczyca – przewlekła choroba autoimmunologiczna, powodująca przyspieszoną produkcję komórek skóry. Objawia się suchymi, czerwonymi plamami pokrytymi srebrzystymi łuskami. Może występować na różnych obszarach skóry.
  • Róża – bakteryjne zapalenie skóry, które powoduje zaczerwienienie, czerwone grudki, obrzęk i ból. Zmiany skórne związane z różą zwykle mają wyraźne granice i może im towarzyszyć gorączka oraz ogólne złe samopoczucie.
  • Łupież rumieniowy – inaczej trądzik różowaty, czyli przewlekłe zapalenie skóry twarzy z charakterystycznym rumieniem atakujących naczynia krwionośne oraz grudkami i krostkami na skórze.
  • Pokrzywka – choroba związana z powstawaniem obrzęków i swędzących, rumieniowych zmian skórnych, przypominających ukłucia komara. Pokrzywka może być spowodowana reakcją alergiczną na substancje zawarte w jedzeniu lub lekach oraz przez alergeny z powietrza.

Narośl na skórze – włókniaki

Włókniaki twarde i włókniaki miękkie często pojawiają się na skórze w okolicach szyi, pod pachami, w okolicy ramion, a także w pachwinach oraz w okolicy powiek. W przypadku włókniaków miękkich i włókniaków twardych mamy do czynienia z łagodnymi zmianami nowotworowymi. Nie zagrażają one jednak naszemu zdrowiu i życiu. Włókniaki miękkie są uszypułowane i często występują w większych skupiskach. Włókniaki twarde nie są uszypułowane. Najczęściej związane są z procesami starzenia się organizmu – często występują u seniorów.

Zmiany skórne po wykonaniu badania dermatologicznego mogą być poddane leczeniu. Jego przebieg zależny jest od podłoża zmiany oraz jej charakteru. Wiele osób decyduje się na usuwanie zmian skórnych nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawy wyglądu i samooceny. Nie każda narośl na skórze wymaga specjalistycznego leczenia, jednak ze względów profilaktycznych dermatolodzy zalecają wycięcie np. dużych znamion barwnikowych.

Najczęstsze rodzaje guzów skóry psa:

Tłuszczaki

Tłuszczak jest miękkim, niebolesnym guzem skórnym, łatwo przesuwalnym względem innych tkanek. Nie pęka i nie rozpada się. Jest to zmiana niezłośliwa. Powstają w wyniku przerostu komórek tłuszczowych otoczonych włóknistą torebką i mogą występować zarówno na skórze psa, jak i na tkankach wewnętrznych.

Przyczyny powstawania tłuszczaków są bardzo różne, np. nieprawidłowości w funkcjonowaniu niektórych narządów, inne choroby, wiek czy nadmierna otyłość psa. Może wystąpić u psa każdej rasy, jednak te predysponowane to: labradory, owczarki niemieckie, spaniele, jamniki, beagle i sznaucery.

Podczas konsultacji z lekarzem weterynarii, warto wykonać biopsję cienkoigłową, aby upewnić się że zmiana to faktycznie tłuszczak, a nie złośliwy guz. Jeśli okaże się to tłuszczak, nie ma konieczności natychmiastowego usuwania go. Jest to wskazane dopiero, kiedy zaobserwujemy jego wzrost. Trzeba uważać, aby tłuszczak nie osiągnął rozmiarów utrudniających psu prawidłowe funkcjonowanie.

Kaszak / torbiel łojowa / torbiel naskórkowa

Kaszak u psa powstaje w okolicy mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Rozwija się gdy:

  • komórki nabłonkowe skóry nie złuszczają się,
  • dochodzi do uszkodzenia naskórka lub mieszka włosowego,
  • dochodzi do stanu zapalnego skóry.

Zablokowana jest wtedy drożność gruczołu produkującego wydzielinę łojową. Gdy nie może się ona wydostać na zewnątrz, gromadzi się we wnętrzu, tworząc torbiel. Taka torbiel może się szybko powiększać i powodować stan zapalny okolicznych tkanek. Kaszaki powstają niezależnie od wieku, rasy i płci psa.

Kaszak to zmiana łagodna, ale uciążliwa dla zwierzaka. Kaszaki mogą powodować świąd, w związku z czym pies może je uszkodzić podczas drapania. Przypadkowo może to też zrobić właściciel, np. podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, zakładania obroży/szelek czy podczas zabawy. Po pęknięciu kaszaka może się z niego wydobyć biało-szara, gęsta wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. W takiej sytuacji rana często ulega zakażeniu bakteryjnemu, powodując dodatkowe kłopoty.

Skąd się biorą narośla na skórze? Przyczyny, objawy i metody leczenia

Narośla na skórze, takie jak brodawki łojotokowe, brodawki stóp czy włókniaki miękkie są powszechnymi zmianami i mogą występować u osób w każdym wieku. Zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale powodują dyskomfort i są niepożądane ze względów estetycznych.

Jednymi z najczęstszych odmian brodawek i narośli skórnych są brodawki łojotokowe, brodawki płaskie (inaczej brodawki młodociane, Verrucae Planae Juveniles), rogowacenie łojotokowe oraz brodawki mozaikowe i brodawki weneryczne. Pojawiają się jako niewielkie guzki o nieregularnym kształcie, różnej wielkości i kolorze skóry zarówno na rękach, w okolicy powiek, jak i w jamie ustnej.

Czerwona narośl na skórze

Grudkowata czerwona narośl na skórze może świadczyć o rozwoju raka podstawnokomórkowego (BCC od ang. basal cell carcinoma). Jest to najczęściej spotykana postać nowotworu skóry, (około 70-80 proc. przypadków), występująca zwłaszcza u mężczyzn po 30. roku życia.BCC rozwija się z niezróżnicowanych do końca keratynocytów, czyli komórek naskórka.

Do głównych jego przyczyn należą:

  • genetyczne predyspozycje do kancerogenezy,
  • promieniowanie UV emitowane przez słońce.

Czynnikami dodatkowo sprzyjającymi chorobie są infekcje wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), promieniowanie jonizujące oraz dietę wysokotłuszczową.

Rak podstawnokomórkowy ma kilka postaci, wśród których można wymienić guzkową, płaską, pierwotnie wrzodziejącą i twardzinopodobną. Zmiany najczęściej pojawiając się na twarzy, spotykane są też na szyi, ramionach, plecach.

Należy pamiętać, że czerwona narośl na skórze może być manifestacją zupełnie innych chorób, bynajmniej nie nowotworowych.

Jeśli czerwone guzki mają świecącą powierzchnię i pokryte są jasnoszarymi łuskami, objawy te wskazują na rozwój łuszczycy, czyli przewlekłej choroby układowej o charakterze zapalnym. Czerwone guzki są też typowe dla groźnej choroby skóry, jaką jest liszaj płaski.

W przypadku reakcji fototoksycznej promieniowanie słoneczne staje się szczególnie szkodliwe dla naszej skóry, dlatego powinniśmy czytać ulotki farmaceutyków i zrezygnować z kąpieli słonecznych, przyjmując leki lub zioła o działaniu fotouczulającym.

Czytaj dalej...

Produkcja zgodna z ideą Zero Waste Ekstrakt z owoców czarnej porzeczki użyty w żelu do mycia twarzy Nova Kosmetyki został pozyskany z wytłoków pozostałych po produkcji soków , co jest zgodne z myślą Zero Waste , czyli zmniejszania ilości produkowanych odpadów.

Czytaj dalej...

Jeśli walczycie z regularnie powracającymi wągrami, maseczka do twarzy na bazie węgla będzie doskonałym kosmetykiem pozwalającym pozbyć się ich skutecznie, szczególnie z okolic czoła, nosa oraz brody.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...