Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej?1 / 2
Depilacja laserowa – ile zabiegów potrzeba i co ile je powtarzać?
Masz w planach depilację laserową i zastanawiasz się, ile kroków dzieli Cię jeszcze od idealnie gładkiej, miękkiej skóry? A może słyszałaś różne opinie na temat tego, jak długo utrzymuje się efekt i chcesz mieć pewność, że podejmujesz właściwą decyzję? Bez obaw – w tym kompleksowym poradniku opowiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć na temat depilacji laserowej: ile trwa efekt i jak często należy ją powtarzać?
Depilacja laserowa to popularny zabieg usuwania włosów z ciała. Jedną z jej niepowtarzalnych zalet jest uniwersalność – zabiegowi można poddać praktycznie każdą część ciała, w tym te najbardziej popularne: pachy, nogi, okolice bikini, ręce czy plecy. Co więcej, sprawdza się niemal u każdego – różnica będzie polegać jedynie na liczbie zabiegów wymaganych do uzyskania pożądanego efektu oraz ewentualnej potrzebie powtarzania zabiegu co pewien czas (o tym, w jakich wypadkach może pojawić się taka konieczność, opowiemy za moment). Niektórzy potrzebują nieco więcej, inni nieco mniej czasu, aby wreszcie cieszyć się perfekcyjną skórą bez niechcianego owłosienia z depilacją laserową. Jak często będziesz musiała odwiedzić gabinet i czego się spodziewać po wizytach?
Depilacja laserowa. Ile zabiegów potrzebujesz, żeby uzyskać wymarzony efekt?
Jeśli marzysz o komforcie płynącym z wydepilowanego, gładkiego ciała, depilacja laserowa zdecydowanie jest rozwiązaniem dla Ciebie. Na początku zaznaczymy, że rzeczywiście nie wystarczy jeden zabieg, aby włoski zniknęły na zawsze – wynika to ze specyfiki ciała i naturalnego procesu wzrostu włosa. Przyjrzyjmy mu się z bliska, żebyś mogła dobrze zrozumieć, skąd wynikają zasady depilacji laserowej i jak często ją wykonywać.
Aby całkowicie pozbyć się niechcianych włosów z ciała, musisz poddać się serii regularnych zabiegów. Niezmiernie ważna jest tutaj konsekwencja – zbyt rzadkie (lecz także zbyt częste!) zabiegi nie wpływają pozytywnie na skuteczność depilacji. Najistotniejsze jest dopasowanie się do tempa wzrostu włosa. Jak zapewne wiesz, w momencie, kiedy część Twoich włosów jest już na powierzchni, inne dopiero rosną pod skórą, a jeszcze inne – czekają na swój moment. Ponieważ laser oddziałuje wyłącznie na te włosy, które są już na zewnątrz, musisz powtórzyć zabieg kilka razy. Możemy wyróżnić 3 różne fazy wzrostu, z czego wynika minimalna liczba zabiegów, które należy wykonać (3), jednak średnia liczba sesji depilacji to 4-6. Ostatnie pozwalają pozbyć się pojedynczych lub bardziej odpornych na działanie lasera włosów.
Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).
- gorących kąpieli,
- korzystania z sauny lub basenu,
- podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
- przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
- do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.
Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.
Depilacja laserowa: przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
- opalona skóra,
- przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądzika czy leki antydepresyjne),
- ciąża,
- nowotwory (przebyte - po konsultacji lekarskiej),
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
- stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie,
- włosy rude, siwe, blond w miejscu zabiegu - z uwagi na brak lub małą skuteczność depilacji laserowej.
