Jak długo trwa wypadanie włosów po odstawieniu antykoncepcji?
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych współczesnych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Z tego też powodu wątpliwości pojawiają się nie tylko w temacie samego stosowania, ale również w kwestii skutków odstawienia pigułek antykoncepcyjnych.
Podobnie jak samo przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, tak i ich odstawienie powinno być świadomym i przemyślanym krokiem. O ile stosowanie antykoncepcji hormonalnej wymaga konsultacji i badań lekarskich, o tyle do zaprzestania brania pigułek wystarczy konkretna decyzja.
Zanim jednak decyzja zostanie wprowadzona w życie, warto zasięgnąć wiedzy w temacie ewentualnych objawów odstawienia tabletek antykoncepcyjnych.
Powody odstawienia tabletek antykoncepcyjnych mogą być różne. Pigułki antykoncepcyjne najnowszej generacji zawierają o wiele niższe stężenia hormonów, niż te używane przed laty, dlatego też coraz rzadziej przyczyną zakończenia stosowania tego środka antykoncepcyjnego są względy zdrowotne.
Zdecydowana większość kobiet decyduje się na ten krok, ponieważ planuje potomstwo, a organizm potrzebuje czasu na regenerację po przyjmowaniu syntetycznych hormonów.
Niekiedy jednak, do odstawienia lub zmiany tabletek antykoncepcyjnych mogą skłonić skutki uboczne pojawiające się w wyniku samego przyjmowania tej formy antykoncepcji hormonalnej lub niepokojące wyniki badań kontrolnych. Wówczas odstawienie pigułek powinno się odbywać pod opieką specjalisty.
W większości przypadków odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami ani z negatywnym wpływem na zdrowie. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych, organizm kobiety przyzwyczaja się do codziennego przyjmowania stałej dawki hormonów.
Przerwanie takiego procesu może wiązać się z zachwianiem równowagi hormonalnej w organizmie, co może wpłynąć na pogorszenie samopoczucia.
Na jakie parametry może mieć wpływ antykoncepcja hormonalna?
Czynność wątroby
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może skutkować wzrostem stężenia aminotransferaz (AST, ALT) i gamma-glutamylotranspeptydazy (GGTP), co sugeruje uszkodzenie komórek wątroby.
Może dojść także do obniżenia stężenia albumin, czyli białek produkowanych przez wątrobę oraz do cholestazy wewnątrzwatrobowej, czyli zastoju żółci.
Te efekty przypisywane są głównie działaniu estrogenów, jednak dzięki stosowaniu niskich dawek estrogenów w obecnie dostępnych preparatach zostały one znacząco zredukowane. Wpływ antykoncepcji hormonalnej na wątrobę jest mniejszy przy stosowaniu środków innych niż doustne, np. implantów czy plastrów.
Warto pamiętać, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest przeciwwskazane, jeżeli u pacjentki występują ciężkie choroby wątroby, rak wątroby czy gruczolak wątroby.
Lipidogram
Wiele środków antykoncepcji hormonalnej może powodować wzrost i spadek takich parametrów jak cholesterol całkowity, cholesterol LDL ("zły"), cholesterol HDL ("dobry") i trójglicerydy.
Preparaty zawierające progestageny o wpływie androgennym mają bardziej negatywny wpływ na metabolizm lipidów, chociaż obecne formuły antykoncepcji wywierają generalnie korzystny wpływ, poza częstym powodowaniem wzrostu stężenia trójglicerydów.
Podwyższone wartości cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, trójglicerydów oraz obniżone stężenie cholesterolu HDL wiążą się ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, czyli większym prawdopodobieństwem wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.
Krzepliwość krwi
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma wpływ na wiele parametrów hemostatycznych, czyli związanych z krzepnięciem krwi i fibrynolizą (procesem rozkładu zakrzepu).

Brak okresu po odstawieniu tabletek
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnym potrafi zaniepokoić niektóre kobiety, a część z nich obawia się, że brak miesiączki może być w tym przypadku oznaką niepłodności. Nic bardziej mylnego.
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest zazwyczaj typowym objawem związanym z zakończeniem przyjmowania pigułek i podobnie jak nieregularny okres, może trwać nawet do pół roku. Jeśli jednak taki stan będzie się przedłużał, należy udać się do lekarza.
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być również objawem ciąży.
Spóźniający się okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być związany z klasycznymi zaburzeniami cyklu menstruacyjnego po zaprzestaniu przyjmowania pigułek, bądź, podobnie jak brak okresu, może być objawem ciąży.
Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:
Zażywaj kwas foliowy
Jeśli zrezygnowałaś z antykoncepcji hormonalnej i planujesz zajście w ciążę, przygotuj do niej organizm. Pamiętaj o suplementacji kwasu foliowego w dawce przynajmniej 400 jednostek dziennie. Zadbaj również o zdrową i zbilansowaną dietę, a także włącz do niej olej z wiesiołka, który wspomaga płodność i przyczynia się do zwiększenia ilości śluzu szyjkowego.
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych warto również oczyścić organizm. Pomogą w tym zioła o działaniu moczopędnym, m.in. pokrzywa, która dodatkowo wzmocni kondycję włosów, skóry i paznokci. Pozytywne działanie wykazuje również skrzyp polny, a także głód czy lebiodka.
W czasie oczyszczania organizmu warto również sięgnąć po suplementy diety zawierające witaminy z grupy B wspierające układ nerwowy, włosy, skórę i paznokcie, cynk, jod czy witaminę D.
Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj
