Jak długo trwa wypadanie włosów po odstawieniu antykoncepcji?
Jak często należy chodzić do ginekologa?
Wszystkim kobietom zaleca się coroczną rutynową kontrolę u lekarza ginekologa. Podczas takiej wizyty specjalista wykonuje badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych, badanie piersi czy ewentualne badanie cytologiczne wymazu z szyjki macicy.
Jednakże u kobiet stosujących hormonalne metody zapobiegania ciąży te wizyty nabierają dodatkowego znaczenia. Poza standardowymi badaniami lekarz monitoruje ciśnienie krwi pacjentki i BMI (są to także badania, które należy wykonać przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji), dokładnie uzupełnia historię choroby, pytając o ewentualne nowe schorzenia, przyjmowane leki czy zmiany w stylu życia, które mogą wpłynąć na skuteczność i bezpieczeństwo stosowanej antykoncepcji.
Specjalista dokładnie monitoruje, czy nie pojawiły się jakiekolwiek przeciwwskazania do kontynuacji stosowania wybranej metody antykoncepcji.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, niejasności czy problemów pacjentki związanymi z jej zdrowiem reprodukcyjnym, lekarz jest pierwszą osobą, do której warto się zwrócić. Może on doradzić w kwestii ewentualnych zmian w stosowanej terapii, dodatkowych badań czy dopasować lepszą dla pacjentki formę zabezpieczenia.
Ważne jest również, aby kobieta informowała ginekologa o wszelkich działaniach niepożądanych obecnie stosowanych środków. W niektórych przypadkach lekarz może uznać, że pojawiają się wskazania do zmiany metody antykoncepcyjnej.
Objawy odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych wywołuje burzę hormonalną w organizmie. Zazwyczaj przez pierwsze trzy miesiące organizm oczyszcza się z hormonów i przestawia na inne funkcjonowanie.
Burza hormonalna wywołuje różne objawy, powodując nie tylko bóle głowy, ale i wzrost masy ciała, zatrzymywanie wody w organizmie czy zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Część kobiet ze zdziwieniem obserwuje zmniejszenie objętości piersi, inne nie mogą pozbyć się uczucia ciężkości, co jest związane z odkładaniem wody w organizmie. Mogą pojawić się również problemy w kondycji włosów i skóry – wiele kobiet ze zdziwieniem zauważa, że ich włosy szybciej się przetłuszczają, wypadają, a na twarzy pojawiają się zaskórniki czy pryszcze.
Zazwyczaj są to objawy przejściowe związane z zaburzeniami hormonalnymi. Po około 3 miesiącach organizm powinien powrócić do formy, a cykl miesiączkowy się uregulować. U niektórych kobiet może trwać to jednak dłużej, nawet do 12 miesięcy.

Brak okresu po odstawieniu tabletek
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnym potrafi zaniepokoić niektóre kobiety, a część z nich obawia się, że brak miesiączki może być w tym przypadku oznaką niepłodności. Nic bardziej mylnego.
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest zazwyczaj typowym objawem związanym z zakończeniem przyjmowania pigułek i podobnie jak nieregularny okres, może trwać nawet do pół roku. Jeśli jednak taki stan będzie się przedłużał, należy udać się do lekarza.
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być również objawem ciąży.
Spóźniający się okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być związany z klasycznymi zaburzeniami cyklu menstruacyjnego po zaprzestaniu przyjmowania pigułek, bądź, podobnie jak brak okresu, może być objawem ciąży.
Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie musi powodować skutków ubocznych, ani negatywnie wpływać na zdrowie kobiety. Jednak w niektórych przypadkach, zakończenie stosowania pigułek antykoncepcyjnych wiąże się z niepożądanymi objawami.
Objawy te mogą się od siebie różnić, bowiem każdy kobiecy organizm może zareagować w sposób odmienny i indywidualny.
Do najczęściej wymienianych skutków ubocznych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zaliczyć:
- zaburzenia miesiączkowania w postaci nieregularnego cyklu menstruacyjnego,
- pogorszenie jakości skóry i włosów (przetłuszczanie się, wypadanie),
- pojawienie się zmian trądzikowych na skórze i łojotoku,
- powrót bolesnego miesiączkowania, jeśli problem ten występował przed przyjmowaniem pigułek,
- zmniejszenie objętości piersi,
- wahania nastroju.
Warto pamiętać o tym, że odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może się również wiązać z pozytywnymi skutkami dla organizmu. Po zakończeniu stosowania pigułek może wzrosnąć libido i kobieta będzie odczuwała większą ochotę na seks. Ponadto powinno się znacząco poprawić nawilżenie pochwy. Mogą również ustąpić migrenowe bóle głowy. A co z masą ciała?
