Jak zapobiegać wypadaniu włosów u nastolatków - Skuteczne metody i porady

Co na wypadanie włosów? Odpowiednia dieta

Przyczyna wypadania włosów może tkwić w niewłaściwej diecie. Nadmierna utrata kosmyków może oznaczać, że w organizmie brakuje substancji, dzięki którym komórki skóry głowy utrzymują włosy w cebulkach. Do niedoborów może dojść zarówno u osób, które nie odżywiają się prawidłowo, a ich posiłki są ubogie w cenne składniki, jak i tych, które stosują restrykcyjne kuracje odchudzające.
Dieta na wypadanie włosów powinna obfitować w żelazo, cynk, potas, witaminę A, witaminy z grupy B, C i E oraz kwasy tłuszczowe. Na Twoim talerzu powinny więc zacząć gościć takie produkty, jak: podroby, a zwłaszcza wątróbka, czerwone mięso, jajka, nabiał, brokuły, fasola szparagowa, kasza jaglana, jęczmienna i gryczana niepalona, owoce sezonowe oraz orzechy.

Wypadanie włosów - przyczyny, leczenie, najlepsze kosmetyki. Jak zapobiegać utracie włosów?

Utrata włosów dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Kiedy wypadanie zmienia się w schorzenie, które warto skonsultować ze specjalistą? Jak przebiega leczenie i czy są codzienne sposoby oraz kosmetyki, które mogą powstrzymać problem nadmiernego wypadania włosów?

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

  • Ogromny wpływ na jakość włosów, a także na ich gęstość ma stan krwi, w tym poziom żelaza i witaminy D w organizmie (a także innych witamin i mikroelementów).
  • Nie bez znaczenia jest ogólny stan zdrowia (do wypadania włosów przyczyniają się m.in. wysoka temperatura i zwiększona potliwość skóry głowy) i przyjmowane leki (m.in. hormony, antybiotyki).
  • U kobiet wraz z wiekiem włosy zwykle ulegają przerzedzeniu ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy i po niej. To, że hormony mają ogromny wpływ na objętość i kondycję włosów widać także u kobiet ciąży i w trakcie karmienia piersią. Ale u mężczyzn wypadanie włosów też jest zależne od hormonów. Oznacza łysienie, na które największy wpływ ma hormon – ditestosteron.
  • Na objętość włosów negatywnie wpływa też stres i niezdrowy styl styl życia – akurat nad tymi kwestiami można popracować i je zmienić.
  • Oczywiście jedną z przyczyn utraty włosów może też być nieodpowiednia pielęgnacja i traktowanie włosów zbyt częstymi lub intensywnymi zabiegami chemicznymi. Farbowanie czy rozjaśnianie włosów przy samej skórze, trwała ondulacja lub prostowanie włosów, a nawet stylizacja urządzeniami elektrycznymi o wysokiej temperaturze mogą np. przyczynić się do mechanicznego łamania się włosów na długości. A także osłabić je u nasady.

Nadmierne wypadanie włosów u nastolatków – jak rozpoznać?

To normalne, że włosy wypadają po czesaniu, po myciu czy po tym, jak rozplączemy je z koka czy kitki po całym dniu. Oczywiście, jeśli w takich sytuacjach włosów jest bardzo dużo, więcej niż dotąd obserwowaliśmy, to znak ostrzegawczy. Ilość włosów , która zostaje na szczotce czy w odpływie powinna zwrócić naszą uwagę. Jeśli nie mamy pewności, ile to znaczy „dużo”, warto włosy po prostu policzyć. To mozolne zajęcie, ale czasami kłębek włosów wydaje się pokaźny, a po dokładnym policzeniu okazuje się, że wszystko jest w normie.

Innym wyznacznikiem nadmiernego wypadania włosów jest sytuacja, w której często dotykamy włosów lub często się czeszemy i za każdym razem w ręce lub na szczotce zostają włosy. Jeśli uczeszemy się rano i znajdziemy na szczotce trochę włosów – to jest w porządku. Jeśli za godzinę uczeszemy się ponownie i znów „wyjmiemy” z głowy garść włosów, to powinno wzbudzić naszą czujność.

Łysienie u nastolatków widoczne może być również w postaci wyraźnych przerzedzeń na skórze głowy. Jeśli są miejsca, w których dostrzegamy prześwity, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i przyjrzeć przyczynie wypadania włosów.

W celu jego odzyskania należy zadbać o odpowiednią dawkę codziennego ruchu, wdrożyć zbilansowaną dietę o czym opowiemy nieco więcej w dalszej części artykułu poprawić jakość snu, zniwelować stres i wprowadzić odpowiednie suplementy diety.

Czytaj dalej...

Wszelkie znaczne spadki poziomu progesteronu oraz poziomu estrogenów czy znaczny wzrost poziomu prolaktyny również potęguje przerzedzenie włosów u kobiet, a do tego typu skoków poziomu hormonów dochodzi szczególnie w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Czytaj dalej...

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Czytaj dalej...