Jak zatrzymać wypadanie włosów - Skuteczne metody i porady
Jak powstrzymać wypadanie włosów przy Hashimoto?
Przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto najważniejsze jest leczenie farmakologiczne oraz tzw. dietoterapia.
Leczenie farmakologiczne
Przy zdiagnozowanej chorobie Hashimoto zalecane jest przyjmowanie leków zawierających lewotyroksynę, czyli syntetyczny substytut hormonów tarczycowych. Dawka soli sodowej lewoskrętnej tyroksyny powinna zostać dobrana indywidualnie przez lekarza na podstawie wykonanych badań laboratoryjnych.
Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia objawy związane z niedoczynnością tarczycy, w tym wypadanie włosów i pogorszenie ich ogólnej kondycji, powinny ustąpić. Dodatkowo farmakoterapia redukuje stany zapalne organizmu, które również odpowiadają za nadmierną utratę kosmyków.
Uwaga: W przypadkach łysienia zalecamy konsultację u specjalisty – trychologa.
Dietoterapia
Dietoterapia może złagodzić dolegliwości związane z Hashimoto, a także pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i odporność. Przede wszystkim warto postawić na zbilansowany jadłospis, który będzie zapobiegać niedoborom i stanom zapalnym.
Wielu dietetyków zaleca zastosowanie diety bezglutenowej, która może obniżać przeciwciała niszczące tkankę tarczycową. Warto zwrócić uwagę także na spożycie białka, które jest jednym z głównych budulców każdej komórki naszego ciała, w tym włosów – w postaci keratyny.
Niezbędnym elementem w diecie osób zmagających się niedoczynnością tarczycy powinno być żelazo, które pośrednio uczestniczy w syntezie hormonów tarczycy. Jego niedobór przyczynia się m.in. do zwiększonego wydzielania TSH, a także do niedotlenienia tkanek prowadzącego do osłabienia mieszków włosowych.
W prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy ważny jest również selen biorący udział w metabolizmie hormonów tarczycy. Niedobór selenu skutkuje obniżeniem stężenia hormonu T3 we krwi. Badania naukowe wskazują również, że przyczynia się także do wypadania włosów.
Co na wypadanie włosów? Odpowiednia dieta
Przyczyna wypadania włosów może tkwić w niewłaściwej diecie. Nadmierna utrata kosmyków może oznaczać, że w organizmie brakuje substancji, dzięki którym komórki skóry głowy utrzymują włosy w cebulkach. Do niedoborów może dojść zarówno u osób, które nie odżywiają się prawidłowo, a ich posiłki są ubogie w cenne składniki, jak i tych, które stosują restrykcyjne kuracje odchudzające.
Dieta na wypadanie włosów powinna obfitować w żelazo, cynk, potas, witaminę A, witaminy z grupy B, C i E oraz kwasy tłuszczowe. Na Twoim talerzu powinny więc zacząć gościć takie produkty, jak: podroby, a zwłaszcza wątróbka, czerwone mięso, jajka, nabiał, brokuły, fasola szparagowa, kasza jaglana, jęczmienna i gryczana niepalona, owoce sezonowe oraz orzechy.
Ekspresowa porada: Pierwszy ratunek w przypadku wypadania włosów
Jeżeli zauważyłaś, że wypada Ci więcej włosów, nie załamuj rąk, tylko szybko zacznij działać. Często proste zmiany pozwalają na poprawę sytuacji. W tym artykule podpowiem Ci od czego zacząć. Mam dla Ciebie trzy porady, które mogą zatrzymać wypadanie włosów.
- ile włosów dziennie powinno wypadać
- czy niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do gubienia włosów
- jaki wpływ na kondycję włosów ma dieta
- czym jest ferrytyna
- jakie badania wykonać, jeśli gubimy za dużo włosów
- co narkoza ma wspólnego z włosami
Dlaczego wypadają włosy?
Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.
Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.
Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.
Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.
Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.
Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.
Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów
Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:
Zioła na włosy – które pomagają na wypadanie?
Oprócz naturalnych maseczek, z problemem wypadających włosów pomogą Ci uporać się też napary ziołowe. Można je stosować na kilka sposobów – nie tylko do picia, ale i jako płukankę do włosów lub do mycia skóry głowy. Z dobroczynnego wpływu na kondycję kosmyków słyną skrzyp polny, pokrzywa, dziurawiec zwyczajny, korzeń łopianu, brzoza, chmiel, nasturcja czy tatarak zwyczajny.
Na szczególną uwagę zasługuje m.in. skrzyp polny. Ze względu na zawartość krzemu pozwala wzmocnić włosy, zapobiegając ich wypadaniu i łamaniu, a ponadto zwiększa elastyczność skóry. Z kolei pokrzywa jest bogatym źródłem cennych witamin i mikroelementów, w tym beta-karotenu, flawonoidów, żelaza, krzemu, wapnia, cynku, sodu, magnezu, potasu oraz witamin A, K, B2 i B5.
Należy jednak pamiętać, że zioła na wypadanie włosów dają oczekiwane efekty wtedy, gdy kuracja przy ich użyciu trwa dłuższy czas – co najmniej dwa tygodnie.