Skuteczne Sposoby na Pozbycie się Blizn po Samookaleczeniu

Jak powstają blizny po samookaleczeniu?

Blizny po samookaleczeniu powstają na skutek zadanych ran w następstwie których dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej. Jest ona zastępowana przez tkankę łączną włóknistą. W przypadku samookaleczeń do powstawania ran, a w konsekwencji blizn, najczęściej dochodzi przy użyciu żyletki i innych ostrzy, na przykład noża. Rany zazwyczaj są zadawane na nadgarstkach, ramionach, przedramionach i udach. Blizny powstałe w wyniku samookaleczania się mogą mieć różną wielkość oraz głębokość. W ich usuwaniu stosuje się podobne metody, a jak na przykład w przypadku usuwania blizn pooperacyjnych.

Sposób usuwania blizn po samookaleczeniu zależy przede wszystkim od rodzaju blizny i głębokości uszkodzenia skóry. Jeśli blizny są dość małe i płytkie wystarczające może okazać się zastosowanie jednego z zabiegów medycyny estetycznej, na przykład terapii karboksylowej czy peelingu chemicznego. Natomiast większe i głębsze blizny wymagają silniejszej interwencji – głównie zastosowania lasera, a nawet mogą wymagać przeszczepu skóry.

Etapy gojenia blizny. Jak powstaje blizna?

Tworzenie blizny jest naturalnym procesem gojenia się ciała. Uszkodzoną skórę zastępuje tkanka łączna. Gojenie się rany przebiega w 4 fazach.

  • Faza zapalna rozpoczyna się już w chwili zranienia. W ciągu 24–48 godzin dochodzi do przekrwienia tkanki i zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych. Rana wypełnia się skrzepem krwi, który jest biologicznym opatrunkiem – chroni ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Na brzegach rany gromadzi się włóknik, który jest rusztowaniem dla powstającego na ranie strupa.
  • Ograniczona faza zapalna to etap, w którym rana się oczyszcza. Napływają do niej komórki żerne (makrofagi), które usuwają te obumarłe. Do rany wnikają naczynia krwionośne, na co organizm potrzebuje ok. 7 dni.
  • Faza gojenia to czas, w którym fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, intensywnie wytwarzają kolagen podtrzymujący powstającą bliznę. Komórki tkanki łącznej mnożą się, a nad nimi powstaje nabłonek. Dochodzi do równowagi między ilością kolagenu produkowanego przez organizm a tego, który jest rozkładany i usuwany. Warto wiedzieć, że na prawidłowy proces gojenia wpływa prawidłowe oczyszczenie i dezynfekcja rany. A prawidłowy proces gojenia ogranicza ryzyko widocznej blizny.
  • Faza przebudowy blizny zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do nawet ponad roku.

Jak pozbyć się blizn po samookaleczeniu?

Blizny po samookaleczeniu mogą być przyczyną niskiej samooceny, a także blokować dalsze postępy w terapii. Ich usuwaniu najlepiej poddać się w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym, w którym pracuje doświadczony zespół specjalistów. W zależności od umiejscowienia blizn po samookaleczeniu, ich wieku oraz głębokości, specjaliści mogą zalecić terapię światłem LED, terapię karboksylową lub peeling chemiczny. Niekiedy wskazana jest terapia łączona, w trakcie której wykorzystuje się kilka metod usuwania tkanki włóknistej. Zdecydowana większość zabiegów kosmetologicznych nie powoduje dyskomfortu i dolegliwości bólowych.

Większość tego typu blizn zostaje usunięta niemal całkowicie w trakcie dwóch-trzech sesji. W przypadku głębokich zmian może być wymaganych więcej wizyt w gabinecie, jednak przywrócenie gładkiej skóry jest jak najbardziej osiągalne.

Niezależnie od obranej metody usuwania blizn po samookaleczeniu bardzo istotne jest, aby osoba udająca się do gabinetu kosmetologicznego miała odpowiednie wsparcie psychologiczne i psychiatryczne.

Domowe sposoby na blizny na twarzy

Profesjonalne działania można wspomagać domowymi sposobami na blizny. Regularne stosowanie takich metod sprawia, iż zmiany są mniej widoczne i stopniowo znikają. Usuwanie blizn to proces długotrwały, wymagający konsekwencji i systematyczności.

Jak likwidować ślady po trądziku na twarzy? Oto domowe sposoby:

  • smarowanie miejsc zmienionych olejem lnianym,
  • nakładanie bezpośrednio na blizny witaminy E, intensywnie masując miejsca z bliznami,
  • używanie maści z witaminą E,
  • przecieranie zabliźnionych miejsc chłodnym naparem z zielonej herbaty lub olejkiem z zielonej herbaty, lekko rozcieńczonym wodą,
  • nakładanie na bliznę podgrzanego nierafinowanego oleju kokosowego,
  • olejek sandałowy, zmieszany z wodą różaną w celu utworzenia papki do smarowania,
  • olejek lawendowy, zawierający garbniki, które ułatwiają regenerację tkanek,
  • sok z cytryny do smarowania blizn, pozostawiony na zmienionym miejscu twarzy na 10 minut do wyschnięcia,
  • przykładanie wacika kosmetycznego, nasączonego octem jabłkowym, który oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek,
  • mieszanka ¼ szklanki oleju kokosowego, łyżki miodu, ¼ szklanki oliwy i 4 kropli olejku lawendowego. Połączyć wszystkie składniki, podgrzewając je, następnie ostudzić i aplikować na blizny.

Leczenie ogólne retinoidami niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu działań niepożądanych wysuszenie warg, błony śluzowej jamy ustnej i nosa, krwawienie z nosa, wypadanie włosów, zaburzeń parametrów lipidowych i in.

Czytaj dalej...

Lek na wszy istnieje i to niejeden, ale radzimy, by jeśli pojawi się u nas, czy u naszych dzieci niepokojące swędzenie - od razu przystąpić do intensywnych zabiegów, przy użyciu naturalnych, bądź chemicznych, kupionych w aptece preparatów na wszy.

Czytaj dalej...

Bardzo ważna jest staranna pielęgnacja miejsca zranienia oraz oczyszczenie wodą i przemycie go odpowiednim środkiem antyseptycznym takim, który dodatkowo nie będzie podrażniał zranienia lub zaburzał jego procesu gojenia.

Czytaj dalej...

Ekspozycja na słońce jest jedną z najczęstszych przyczyn przebarwień skóry, ponieważ światło ultrafioletowe prowadzi do wytwarzania przez skórę większej ilości melaniny, pigmentu, który nadaje skórze jej kolor.

Czytaj dalej...