Jak skutecznie pozbyć się przebarwień na skórze - Naturalne sposoby i profesjonalne metody

Przebarwienia na twarzy – jak je zwalczyć? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się ich raz na zawsze

Przebarwienia na twarzy to powszechny problem. Przyczyny są różne i najczęściej złożone. Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Zapytaliśmy o to ekspertów. Co na przebarwienia na twarzy? Jak się ich pozbyć? Jak je zamaskować i jak sprawić, by nie pojawiały się w przyszłości? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Przebarwienia na twarzy to częste zjawisko. Nadmierna ekspozycja na słońce, nieodpowiednia pielęgnacja, zmiany hormonalne i stosowanie wybranych leków to tylko wybrane przyczyny ich powstawania. Im jesteśmy starsze, tym prawdopodobieństwo przebarwień na twarzy jest większe. Istnieją jednak metody, kosmetyki oraz zabiegi, które pomagają w walce z plamami na skórze. Jesień i zima to najlepszy czas na skuteczną walkę z przebarwieniami na twarzy. Poniżej znajdziecie kompendium wiedzy na ten temat. O to jak usunąć przebarwienia na twarzy postanowiliśmy zapytać ekspertów. Wiemy także, jak zamaskować przebarwienia, a także jak im przeciwdziałać, by zapomnieć o nich raz na zawsze.

Jakie zabiegi na przebarwienia na twarzy? Jak usunąć przebarwienia i czy da się ich pozbyć raz na zawsze?

Czy da się walczyć z przebarwieniami na twarzy na własną rękę? Wszystko zależy od tego, jakie jest ich nasilenie. W niektórych przypadkach kosmetyki oraz domowe sposoby na przebarwienia twarzy po prostu nie zadziałają, ale często są one świetnym uzupełnieniem profesjonalnych zabiegów.

Pierwszym krokiem w walce z przebarwieniami na twarzy powinno być określenie ich charakteru oraz głębokości występowania. W tym celu należy skonsultować się z dermatologiem, który oceni stopień przebarwień. – Niestety trwałe pozbycie się przebarwień jest niemożliwe, a zlikwidowane zmiany pigmentacyjne mogą powrócić pod wpływem nieostrożnego korzystania z promieni słonecznych – ostrzega dr Krzysztof Miracki. Istnieją jednak kosmetyki i zabiegi, dzięki którym można rozjaśnić przebarwienia na twarzy. W walce z płytkimi przebarwieniami skuteczne są peelingi oraz kremy rozjaśniające. – Rewelacyjne efekty osiągają peelingi rozjaśniające oraz dermabrazja, czyli złuszczania naskórka – wyjaśnia dyrektor zarządzająca i właścicielka Kliniki Miracki, Karina-Dudek Miracka.

Jeśli chodzi o głębokie przebarwienia na twarzy, Karina-Dudek Miracka wymienia kilka zabiegów z użyciem laserów. – W walce z głębokimi przebarwieniami na twarzy niezrównane są lasery, szczególnie pikosekundowe. Określane są one jako przełom w laseroterapii, dzięki zastosowaniu ultrakrótkiej wiązki światła, która rozbija cząstkę barwnika redukując zmiany pigmentacyjne przy zachowaniu najwyższego bezpieczeństwa – tłumaczy ekspertka.

Jak usunąć przebarwienia na skórze?

Metody usuwania przebarwień na skórze polegają głównie na stosowaniu terapii mających na celu odbarwienie zmienionego miejsca. Schorzenia, wywołujące plamy na ciele nie wymagają raczej leczenia farmakologicznego. Jak usunąć przebarwienia na skórze, aby zapewnić jej zdrowy wygląd?

Oto kilka sposobów:

  1. krem rozjaśniający przebarwienia, który najczęściej zawiera w swoim składzie witaminę C i kwasy owocowe. Regularne stosowanie kremu na przebarwienia skóry (rano i wieczorem) pozwala zniwelować łagodne ciemne plamy na twarzy,
  2. maść na przebarwienia, głównie stosowana przy zmianach trądzikowych. Jej zadaniem jest regeneracja skóry i likwidowanie przebarwień. Skuteczne działanie posiadają maści, zalecane przez lekarza dermatologa,
  3. kwas na przebarwienia jako jeden ze skuteczniejszych sposobów walki z nadmierną pigmentacją skóry. Kwasy nie tylko usuwają przebarwienia, ale także zapobiegają powstawaniu nowych. Do skutecznych zaliczane są:

● kwas azelainowy, który wykazuje silne działanie depigmentujące, rozjaśniające i przeciwzapalne. Jest składnikiem wielu peelingów, kremów-żeli, emulsji. Można także stosować go w postaci zabiegu peelingującego. Łagodzi stany zapalne w przypadku trądziku, usuwa przebarwienia skóry,

● kwas glikolowy, który złuszcza martwy naskórek, nawilża, rozjaśnia skórę, wyrównując jej koloryt. Działanie tego kwasu sprawia, iż zmiany pigmentacyjne są mniej widoczne,

● kwas kojowy, który skutecznie rozjaśnia skórę i blokuje działanie tyrozynazy, czyli składnika, który pobudza wzrost produkcji melaniny,

● kwas ferulowy, który pełni rolę naturalnego filtru ochronnego, a na przebarwienia skórydziała rozjaśniająco, blokując powstawanie nowych,

  1. lasery na przebarwienia – to jedna z najskuteczniejszych metod likwidowania plam na skórze, pozwalająca na precyzyjne działanie na jej różnych głębokościach. Takie zabiegi wymagają profesjonalnego wykonania i dostosowania terapii przez specjalistę do indywidualnych potrzeb osoby z przebarwieniami skóry,
  2. krioterapia, polegająca na mrożeniu przebarwień ciekłym azotem, stosowana w usuwaniu pojedynczych plam.

Od czego robią się przebarwienia?

O czym świadczą przebarwienia na twarzy? Co jest ich najczęstszą przyczyną u Polek?

dr Agnieszka Bańka-Wrona: Pojawienie się przebarwień na twarzy oznacza, że w wyniku działania promieniowania słonecznego pobudzone zostały w skórze procesy syntezy barwnika – melaniny. Dzieje się tak, bo melanina produkowana jest w naszej skórze, aby ochronić ją przed działaniem promieniowania UV.

Dlatego zawsze, gdy dłużej wystawiamy twarz na słońce, na skórze pojawia się opalenizna. Zwykle wtedy barwnik rozłożony jest równomiernie. Z czasem jednak, z kolejnymi ekspozycjami na promieniowanie słoneczne, barwnik w niektórych miejscach gromadzi się nadmiernie, a w skórze dochodzi do powstania uszkodzeń posłonecznych – wtedy pojawia się dodatkowo zlokalizowana hiperpigmentacja, czyli ciemne plamy na skórze.

Do czego może prowadzić ignorowanie przebarwień?

dr Agnieszka Bańka-Wrona: Jeśli już raz na naszej skórze pojawią się przebarwienia, to zwykle oznacza, że będą nam one towarzyszyły już zawsze. Szczególnie jeśli nie włączymy prawidłowego postępowania dermatologicznego. Dodatkowo w pewnych typach przebarwień, na przykład w melazmie, brak leczenia zwykle oznacza stopniowe nasilanie się zmian – to oznacza, że obszary hiperpigmentacji będą się powiększać.

Badania psychologiczne pokazują, że pacjentom z przebarwieniami obniża się jakość życia – wstydzą się tych zmian skórnych, czują się „brudni”. Z moich obserwacji wynika, że czasem takie emocje wywołuje nawet pojedyncza plama barwnikowa na twarzy! Obok więc aspektów wizualnych, nieleczone przebarwienia oznaczają obniżenie samooceny, obniżenie nastroju.

Jak można zapobiegać powstawaniu przebarwień na skórze?

dr Agnieszka Bańka-Wrona: Podstawą zapobiegania powstawaniu przebarwień na skórze jest skuteczna fotoprotekcja – to bowiem promienie UV powodują, że barwnik w ogóle jest w skórze produkowany. Jak wygląda skuteczna fotoprotekcja? To regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym minimum SPF 30, optymalnie SPF 50, reaplikacja tych kremów co 2-3 godziny, szczególnie w dni z wysokim indeksem UV, kiedy przebywamy na zewnątrz, unikanie bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne w godzinach między 12 a 15, noszenie nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych filtrem UV. Ważnym elementem zapobiegania powstawania przebarwień jest także stosowanie w porannej pielęgnacji kremów zawierających składniki blokujące syntezę melaniny oraz antyoksydantów.

Choć po walce z niedoskonałościami może się wydawać, że pokonaliśmy aktywną fazę trądziku, czego efektem jest gładka skóra, bardzo często pozostawia on ślad po swojej obecności, jakimi są blizny po trądziku i przebarwienia.

Czytaj dalej...

Czerwone plamy dość wyraźnie oddzielone od pozostałej części skóry na nogach, którym towarzyszy ból i inne objawy ogólne takie jak podwyższona gorączka, dreszcze mogą być objawem choroby, wymagającej leczenia.

Czytaj dalej...

Leczenie ogólne retinoidami niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu działań niepożądanych wysuszenie warg, błony śluzowej jamy ustnej i nosa, krwawienie z nosa, wypadanie włosów, zaburzeń parametrów lipidowych i in.

Czytaj dalej...

Lek na wszy istnieje i to niejeden, ale radzimy, by jeśli pojawi się u nas, czy u naszych dzieci niepokojące swędzenie - od razu przystąpić do intensywnych zabiegów, przy użyciu naturalnych, bądź chemicznych, kupionych w aptece preparatów na wszy.

Czytaj dalej...