Jak skutecznie pozbyć się blizn po trądziku - Najlepsze Metody i Porady

Usuwanie blizn na twarzy

Usuwanie blizn z twarzy to często długotrwały i trudny proces. Gwarantuje jednak poprawę wyglądu i stanu skóry. Każde działanie warto skonsultować z lekarzem, który ocenia stan skóry i blizn, ich głębokość oraz skuteczne metody ich usuwania.

Początek treści sponsorowanej

W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.

Koniec treści sponsorowanej

Jak pozbyć się blizn na twarzy? Oto kilka sposobów walki z tymi nieestetycznymi uszkodzeniami powłoki skórnej:

  • profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Do takich należy między innymi dermabrazja, polegająca na mechanicznym usuwaniu blizny wraz ze skórą. Naskórek jest ścierany w odpowiedni i bezpieczny sposób, pobudzając jednocześnie skórę do produkcji nowych komórek i regeneracji tkanek,
  • laserowe usuwanie blizn, polegające na ich redukcji przy użyciu lasera. Impulsy głowicy laserowej powodują niszczenie tkanki bliznowatej, a pobudzają tworzenie nowej i zdrowej. Wiązki laserowe docierają do głębokich warstw skóry, dlatego też możliwa jest redukcja nawet rozległych zmian. Laser działa także przeciwzapalnie i powoduje blaknięcie przebarwień. Zabiegi wykonywane przez specjalistów są bezinwazyjne i bezpieczne,
  • mezoterapia mikroigłowa (dermapen) z kategorii zabiegów na dziury na twarzy. Powoduje spłycenie blizn potrądzikowych poprzez wstrzyknięcie odpowiedniej ilości substancji leczniczej w celu zmobilizowania skóry do odbudowy,
  • karboksyterapia, zabieg polegający na użyciu dwutlenku węgla, który skutecznie wygładza skórę twarzy, przywracając jej jędrność,
  • wypełnianie ubytków kwasem hialuronowym, stwarzające efekt uniesienia skóry. Pozytywne efekty utrzymują się do 24 miesięcy, potem warto zabieg ten powtórzyć.

Domowe sposoby na blizny na twarzy

Profesjonalne działania można wspomagać domowymi sposobami na blizny. Regularne stosowanie takich metod sprawia, iż zmiany są mniej widoczne i stopniowo znikają. Usuwanie blizn to proces długotrwały, wymagający konsekwencji i systematyczności.

Jak likwidować ślady po trądziku na twarzy? Oto domowe sposoby:

  • smarowanie miejsc zmienionych olejem lnianym,
  • nakładanie bezpośrednio na blizny witaminy E, intensywnie masując miejsca z bliznami,
  • używanie maści z witaminą E,
  • przecieranie zabliźnionych miejsc chłodnym naparem z zielonej herbaty lub olejkiem z zielonej herbaty, lekko rozcieńczonym wodą,
  • nakładanie na bliznę podgrzanego nierafinowanego oleju kokosowego,
  • olejek sandałowy, zmieszany z wodą różaną w celu utworzenia papki do smarowania,
  • olejek lawendowy, zawierający garbniki, które ułatwiają regenerację tkanek,
  • sok z cytryny do smarowania blizn, pozostawiony na zmienionym miejscu twarzy na 10 minut do wyschnięcia,
  • przykładanie wacika kosmetycznego, nasączonego octem jabłkowym, który oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek,
  • mieszanka ¼ szklanki oleju kokosowego, łyżki miodu, ¼ szklanki oliwy i 4 kropli olejku lawendowego. Połączyć wszystkie składniki, podgrzewając je, następnie ostudzić i aplikować na blizny.

Blizny po szwach na twarzy

Blizny na twarzy to pozostałość po zabiegach chirurgicznych lub urazach. Niestety w wielu przypadkach założenie szwów na twarzy jest konieczne i ochrona zdrowia bierze górę nad estetyką.

Blizna jest konsekwencją uszkodzenia skóry. Jej wygląd zależy od dwóch czynników: stopnia uszkodzenia skóry (głębokości i powierzchni) i przebiegu procesu gojenia. Kiedy zakłada się szwy na twarz? Zabieg ten jest konieczny, gdy dochodzi do przerwania ciągłości anatomicznej tkanki, czyli skóry twarzy.

Założenie szwów jest konieczne w sytuacji:

  • zaszycia rany powstałej na skutek uszkodzenia mechanicznego (blizny na twarzy po wypadku),
  • zakończenie operacji chirurgicznej.

Po zakończonym zabiegu do chwili zdjęcia szwów należy wyjątkowo dbać o ranę, nie dopuszczać do zakażenia i naciągnięcia. Zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku twarzy ma to jeszcze większe znaczenie, twarz bowiem jest dla wielu osób wizytówką całej ich osobowości.

Trudno ukryć na niej mankamenty i niedoskonałości. Okres utrzymywania szwów skórnych uzależniony jest od stopnia napięcia tkanek, rodzaju zabiegu i jakości procesu gojenia rany. Zwykle trwa od 5 do 7 dni. Odpowiednia pielęgnacja od samego początku ma duży wpływ na przyspieszenie czasu gojenia i późniejszy wygląd blizny. Dobrą metodą jest masowanie jej okolic. Takie działanie pomaga odkleić tkankę sklejoną z tak powstałą zmianą i pobudzić nowe tkanki do regeneracji.

Jak długo jest widoczna blizna na twarzy? Czy może całkowicie zniknąć? Odpowiedzi na te pytania są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od tego, jaki jest to rodzaj rany. Istotne znaczenie ma także miejsce, gdzie rana powstała i jakiej części twarzy dotyczy. Dość trudne do wygojenia są blizny na nosie.

Blizny po trądziku a przebarwienia - różnice

Zarówno przebarwienia po trądziku, jak i blizny stanowią pozostałość po tej chorobie skórnej. Jednak dużo łatwiej jest zlikwidować te pierwsze, nawet używając domowych sposobów czy środków farmakologicznych dostępnych bez recepty. Często znikają samoistnie po kilku miesiącach.

Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.

Przebarwienia mają postać mniejszych lub większych plam od barwy różowej poprzez czerwoną, aż po jasnobrązową, co ma związek z zaburzonym procesem produkcji barwnika w skórze.

To efekt zagojonego wykwitu skórnego po trądziku. Natomiast, jak już wcześniej zostało nadmienione, bliznami stanowiącymi trwałą pozostałość po trądziku są nierówności na skórze mające postać bruzd, czy wypukłych guzków.

W terapii przebarwień potrądzikowych stosuje się takie metody jak w leczeniu przebarwień pozapalnych, czyli wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne zawierające substancje hamujące melanogenezę oraz zabiegi laserowe.

Zmiany stosunkowo łatwo ustępują pod wpływem terapii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku procesów bliznowacenia potrądzikowego.

Leczenie ogólne retinoidami niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu działań niepożądanych wysuszenie warg, błony śluzowej jamy ustnej i nosa, krwawienie z nosa, wypadanie włosów, zaburzeń parametrów lipidowych i in.

Czytaj dalej...

Lek na wszy istnieje i to niejeden, ale radzimy, by jeśli pojawi się u nas, czy u naszych dzieci niepokojące swędzenie - od razu przystąpić do intensywnych zabiegów, przy użyciu naturalnych, bądź chemicznych, kupionych w aptece preparatów na wszy.

Czytaj dalej...

Badania prowadzone z użyciem tej substancji wykazały jednak, że witamina E choć wpływa pozytywnie na nawilżenie i elastyczność skóry, rozjaśnia również przebarwienia , to jednak nie działa na blizny.

Czytaj dalej...

Ekspozycja na słońce jest jedną z najczęstszych przyczyn przebarwień skóry, ponieważ światło ultrafioletowe prowadzi do wytwarzania przez skórę większej ilości melaniny, pigmentu, który nadaje skórze jej kolor.

Czytaj dalej...