Jak skutecznie pozbyć się blizn po trądziku - Najlepsze Metody i Porady

Co zrobić, żeby blizny zniknęły?

Blizny nie bolą, ale szpecą, szczególnie jeśli znajdują się w widocznym miejscu. Największym problemem, zwłaszcza dla młodych ludzi, są te występujące na twarzy – to np. blizny po trądziku czy tzw. dzioby po ospie, ale kłopotliwe są też blizny pooperacyjne np. na brzuchu, które widoczne są np. na plaży czy blizny po oparzeniu. Nic dziwnego, że większość posiadaczy blizn stara się je usunąć.

Niestety, trudno znaleźć satysfakcjonujący sposób na usunięcie blizn: żaden naturalny środek zaliczany do domowych sposobów usuwania blizn nie jest na tyle skuteczny, by zupełnie się ich pozbyć, choć oczywiście jest wiele takich, które wygładzają je i rozjaśniają, aby mniej rzucały się w oczy.

Dlatego coraz częściej ludzie sięgają po niedomowe sposoby: zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, a także laserowe usuwanie blizn. Dają dużo lepsze efekty i jest ich naprawdę dużo.

Zawsze jednak trzeba pamiętać, że - bez względu na to, czy chcemy skorzystać z domowych sposobów na usuwanie blizn, czy z niedomowych metod - łatwiej jest pozbyć się świeżych śladów po ranach, trudniej zaś tych kilkuletnich. Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby na usuwanie blizn.

Blizny na twarzy po trądziku

Problem blizn potrądzikowych dotyczy nie tylko młodych osób, ale także dorosłych. W tych przypadkach trądzik jest często efektem zaburzeń hormonalnych (ciąża, menopauza, antykoncepcja) czy niewłaściwej diety.

Dlaczego zostają blizny na twarzy po trądziku? Stan zapalny, jaki pojawia się wraz z trądzikiem powinien być szybko wyleczony. Takie leczenie jest często dość mocno obciążające dla organizmu, a antybiotyki rezerwowane są dla silnych postaci trądziku. Nie każde leczenie doprowadza też do całkowitej eliminacji trądziku z twarzy.

Dziury w twarzy po trądziku są efektem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia tego fragmentu tkanką włóknistą. Tworzy to wgłębienia i nierówności, pojawia się także zmiana koloru skóry w tym miejscu.

W jaki sposób można zapobiegać powstawaniu blizny na policzku jako pozostałości po zmianach trądzikowych twarzy? Cera trądzikowa wymaga szczególnej dbałości. Skóra powinna być odpowiednio oczyszczana i złuszczana. Jakiekolwiek zaczerwienienia świadczą o stanie zapalnym, a to oznacza konieczność podjęcia działań przeciwzapalnych, polegających na delikatnych peelingach.

Ogromne znaczenie ma także właściwa dieta. Cera trądzikowa nie lubi ostrych potraw, nadmiaru soli czy słodyczy. Nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry, aby zapobiegać w ten sposób nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Należy unikać samodzielnego usuwania wyprysków i krost, gdyż nieumiejętne działania tworzą dodatkowo blizny na twarzy po wyciskaniu.

Metody usuwania zmian po trądziku powinny być zawsze dostosowane do charakteru takich zmian skórnych na twarzy, ich ilości oraz miejsca występowania. W tym zakresie skuteczne są zabiegi typowo medyczne lub z zakresu medycyny estetycznej. Działają mocno i skutecznie, ale bezpiecznie.

Jak usunąć blizny? Profesjonalne i domowe sposoby na blizny

Jak pozbyć się blizn? Nie jest to wcale łatwe zadanie, szczególnie jeśli ślady po ranie na skórze mają już kilka lat. Wyróżnia się jednak sposoby, dzięki którym blizny można usunąć, a przynajmniej spłycić i rozjaśnić je na tyle, że staną się mniej widoczne. Co zrobić, żeby blizny zniknęły? Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami, a na które metody usuwania blizn szkoda czasu i pieniędzy?

Spis treści

  1. Co zrobić, żeby blizny zniknęły?
  2. Jak usunąć blizny? Naturalne sposoby na blizny
  3. Czym smarować bliznę? Krem i maść na blizny
  4. Rozjaśnianie blizn peelingiem
  5. Jak pozbyć się starych blizn?
  6. Jak usunąć blizny? Zabiegi w gabinetach kosmetycznych

Usuwanie blizn to temat stary jak świat. Nieestetyczne ślady po ranach zawsze stanowiły problem: wiązały się z kompleksami dotyczącymi wyglądu i zmniejszały komfort życia. Dlatego też zawsze szukano różnych sposobów na usuwanie blizn.

Do dziś znanych jest wiele starych i sprawdzonych domowych sposobów na blizny, które jeśli nie usuwają szpecących śladów całkowicie, to przynajmniej je zmniejszają, rozjaśniają czy wygładzają. Jakie są domowe i niedomowe sposoby na usuwanie blizn?

Zdrowo Odpytani: Dr Pacek: „Pacjentka nagle dostała trądziku”. Przyczyna? Bardzo prozaiczna

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Co na blizny po trądziku? Peeling chemiczny

Peeling chemiczny to sposób pozbywania się nie tylko samego trądziku, ale również powstałych w jego wyniku blizn. Taki zabieg jest przeprowadzany wyłącznie przez wykwalifikowanego dermatologa. Pamiętajmy jednak, że peeling to metoda inwazyjna, na którą powinniśmy się zdecydować w chwili, kiedy inne rozwiązania nie przyniosły oczekiwanych efektów.
Peeling powstaje na bazie kwasów, np. kwasu salicylowego, migdałowego lub glikolowego. Silnie złuszcza naskórek, usuwając warstwę rogową skóry, a przy tym działa przeciwzapalnie. Cały proces nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ powoduje ból, a zabieg należy co jakiś czas powtarzać, by osiągnąć pożądany rezultat. Mimo to peelingi chemiczne cieszą się dużą popularnością wśród posiadaczy cery trądzikowej. Zwężają pory, likwidują przebarwienia oraz normalizują ilość produkowanego sebum. Peeling zatem nie tylko pozwala na usunięcie blizny, ale działa także profilaktycznie, tak by zmiany trądzikowe nie wróciły.
Warto pamiętać, że efekty po przebytym zabiegu są w pełni widoczne dopiero po kilku dniach, nie bezpośrednio po jego wykonaniu.

Peelingi chemiczne to nie jedyne rozwiązanie z zakresu dermatologii czy też medycyny estetycznej, które może nam umożliwić zredukowanie blizn po trądziku. Istnieją inne zabiegi, które również mogą przynieść spodziewany rezultat. To zdecydowanie najpopularniejszych należą:

  • laseroterapia – wykonywana zazwyczaj przy pomocy laserów frakcyjnych (zarówno ablacyjnych, jak i nieablacyjnych). Światło pochodzące z lasera wnika w głąb skóry, niszcząc włókna kolagenowe i tym samym stymulując wzrost nowych. Korzystanie z takiego zabiegu jest bezpieczne, a przy tym skuteczne, jednak trzeba go kilkukrotnie powtórzyć, żeby rzeczywiście przyniósł pożądane efekty,
  • mikrodermabrazja – w tym procesie wykorzystuje się specjalne urządzenie wyposażone w tarczę diamentową lub korundową. Zabieg polega zatem na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka. Warto mieć na uwadze, że mikrodermabrazja może nie pomóc w przypadku bardziej głębokich blizn,
  • dermabrazja – mocniejsza, bardziej intensywna wersja mikrodermabrazji. W tym przypadku ścierana jest nie tylko wierzchnia warstwa naskórka, ale także skóra właściwa, aż do warstwy brodawkowej.

Działa też masa perłowa, która rozjaśnia i zmiękcza bliznę, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu oraz wyciąg z cebuli, który dzięki zawartości witaminy C wspiera proces regeneracji i namnażanie się nowych komórek w ranie.

Czytaj dalej...

czopu rogowego , który blokuje ujście mieszka włosowego i powoduje zbieranie się w tym miejscu łoju i keratyny tworząc doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii Propionibacterium acnes , które to odpowiadają za powstanie stanu zapalnego.

Czytaj dalej...

Przy wyborze preparatu na blizny, szczególnie ważne jest, aby pamiętać, że delikatna skóra twarzy wymaga specjalnej uwagi i odpowiednio dobranych składników Oprócz wybierania odpowiednich preparatów, ważne jest też skupienie się na kompleksowym leczenie blizn na twarzy, co może znacząco poprawić wygląd i zdrowie skóry.

Czytaj dalej...

Bardzo ważna jest staranna pielęgnacja miejsca zranienia oraz oczyszczenie wodą i przemycie go odpowiednim środkiem antyseptycznym takim, który dodatkowo nie będzie podrażniał zranienia lub zaburzał jego procesu gojenia.

Czytaj dalej...