Jak skutecznie pozbyć się blizn - Najlepsze metody i porady
Operacyjne usuwanie blizn
Zabieg chirurgiczny to często jedyny sposób na pozbycie się pogrubionych, starych, czerwonych blizn. Zabiegi chirurgiczne stosuje się na stare blizny po szwach, które wskutek zaburzeń gojenia mogą stać się twarde, czerwone, na nawet swędzą i bolą. Metody operacyjne to również jedyny sposób na usunięcie koloidów, czyli grubych i nieregularnych skupisk tkanki, których usunięcie innymi metodami jest niemożliwe.
Chirurgiczne usuwanie blizn jest szczególnie wskazane do usuwania blizn starych, szpecących i dużych. Operacja polega na wycięciu blizny i zaszyciu rany. Zabieg ten pozwala na zbadanie histopatologiczne uzyskanego materiału.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!
Jak przyspieszyć gojenie się blizny?
To, jak wygląda blizna, zależy od naszej staranności i czasu, jaki poświęcimy na jej pielęgnację. Ale kremy i maści to jeszcze nie wszystko.
- Nie zrywaj strupków powstających w czasie gojenia się rany – z czasem same odpadną. Ich zrywanie może prowadzić do zainfekowania skóry. Poza tym blizna może brzydko wyglądać.
- Po operacjach brzusznych lub cesarskim cięciu zadbaj o utrzymanie właściwej wagi, aby skóra nie musiała się nadmiernie rozciągać.
- Jeśli uraz powstał w miejscu o zwiększonym napięciu skóry (np. na łokciu, kolanie), nie ćwicz intensywnie, nie klękaj, nie zginaj mocno ręki, aby nie doprowadzić do "rozejścia" się blizny.
- Przez co najmniej rok chroń bliznę przed promieniami słonecznymi. Nie chodź też do solarium. Promieniowanie słoneczne pobudza odkładanie się kolagenu w bliźnie, a to może doprowadzić do powstania przerostów, dokuczliwego swędzenia, pieczenia i bólu. Blizna wystawiona na promieniowanie słoneczne może również stać się dużo ciemniejsza i bardziej widoczna.
Jak masować bliznę?
Wdrożenie – możliwie jak najwcześniej - terapii manualnej pomaga przeciwdziałać powikłaniom i dolegliwościom wynikającym z powstania blizn. Fachowo określa się ją jako mobilizacja blizny, czyli zbiór różnych technik, mających między innymi poprawić ruchomość blizny, usunąć ewentualne zrosty między nią a sąsiednimi tkankami. Pacjenci częściej używają potocznej nazwy i mówią, że to jest „masaż blizny”.
Zapewnienie odpowiedniej terapii manualnej przyczynia się do poprawy warunków gojenia się blizny. Na początku stosuje się bardzo delikatne techniki, więc pacjent nie odczuwa dyskomfortu i bólu. Metoda mobilizacji blizn dobierana jest przez fizjoterapeutę indywidualnie do konkretnego pacjenta.
Czym smarować blizny?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które wspomagają proces leczenia blizn. Można stosować środki z apteki, czyli różne maści na blizny i kremy na blizny, które najczęściej zawierają składniki (m.in. alantoinę, witaminę E, silikony czy ekstrakty roślinne) przyspieszające gojenie. Pomocne w tym są również żele lub plastry silikonowe.
Usuwanie blizn na twarzy
Usuwanie blizn z twarzy to często długotrwały i trudny proces. Gwarantuje jednak poprawę wyglądu i stanu skóry. Każde działanie warto skonsultować z lekarzem, który ocenia stan skóry i blizn, ich głębokość oraz skuteczne metody ich usuwania.
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanej
Jak pozbyć się blizn na twarzy? Oto kilka sposobów walki z tymi nieestetycznymi uszkodzeniami powłoki skórnej:
- profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Do takich należy między innymi dermabrazja, polegająca na mechanicznym usuwaniu blizny wraz ze skórą. Naskórek jest ścierany w odpowiedni i bezpieczny sposób, pobudzając jednocześnie skórę do produkcji nowych komórek i regeneracji tkanek,
- laserowe usuwanie blizn, polegające na ich redukcji przy użyciu lasera. Impulsy głowicy laserowej powodują niszczenie tkanki bliznowatej, a pobudzają tworzenie nowej i zdrowej. Wiązki laserowe docierają do głębokich warstw skóry, dlatego też możliwa jest redukcja nawet rozległych zmian. Laser działa także przeciwzapalnie i powoduje blaknięcie przebarwień. Zabiegi wykonywane przez specjalistów są bezinwazyjne i bezpieczne,
- mezoterapia mikroigłowa (dermapen) z kategorii zabiegów na dziury na twarzy. Powoduje spłycenie blizn potrądzikowych poprzez wstrzyknięcie odpowiedniej ilości substancji leczniczej w celu zmobilizowania skóry do odbudowy,
- karboksyterapia, zabieg polegający na użyciu dwutlenku węgla, który skutecznie wygładza skórę twarzy, przywracając jej jędrność,
- wypełnianie ubytków kwasem hialuronowym, stwarzające efekt uniesienia skóry. Pozytywne efekty utrzymują się do 24 miesięcy, potem warto zabieg ten powtórzyć.
Skąd się biorą blizny po trądziku?
Blizny po trądziku są zmianami skórnymi, do których dochodzi w wyniku dewastacji skóry właściwej i zastąpieniu uszkodzonego obszaru tkanką łączną włóknistą.
Najczęściej pokrywają obszar twarzy, ale też dekoltu i pleców. Owe zmiany mają najczęściej nierówny kształt, rozmiar i głębokość. Mogą mieć formę zapadnięć lub specyficznych dołeczków.
Zwykle pojawiają się z kilku powodów:
- niewłaściwe leczenie zmian skórnych, takich jak np. pryszcze, krosty, zaskórniki, ropnie, czy grudki,
- niepodjęcie żadnego działania zmierzającego do terapii schorzenia dermatologicznego, jakim jest trądzik,
- uwarunkowanie genetyczne - wiele osób dziedziczy blizny potrądzikowe po bliskich krewnych,
- niewłaściwe postępowanie - często za blizny po pryszczach odpowiedzialne jest takie zachowanie, jak: rozdrapywanie krost, wyciskanie ich. Na skutek takich czynności dochodzi do przeniesienia bakterii na dalszą powierzchnię skóry, finalnie wywołując stan zapalny.
W każdym tym przypadku źródłem problemu może byc trądzik. To powszechna choroba skóry, dotykająca wielu nastolatków i od 12% do 51% dorosłych w wieku od 20 do 49 lat.
Następstwem trądziku są często blizny, które dotyczą ponad 95% pacjentów z tym problemem (źródło: Janda K, Chwiłkowska M. „Trądzik pospolity…”).
Blizny mogą powstawać także po ustąpieniu stanów zapalnych skóry, np. jako powikłanie trądziku. Uszkodzenie skóry uruchamia kaskadę biologicznych procesów naprawczych. Mają one na celu odbudowę skóry, poprzez przywrócenie jej fizjologicznych właściwości decydujących o jej integralności.
Proces tworzenia się blizny jest częścią procesu gojenia się rany, który przebiega w trzech następujących po sobie etapach:
- faza zapalna,
- faza proliferacyjna,
- faza dojrzewania.
Blizny po krostach dzielą się na:
