Jak skutecznie pozbyć się blizn na twarzy?

Blizna. Jak powstają blizny i jak im zapobiec?

Co to jest blizna? Blizna jest śladem po uszkodzeniu skóry. Większość blizn, które tworzą się po niewielkich i płytkich zranieniach, z czasem znika bez śladu. Ale są też takie blizny, które wymagają leczenia. Jak powstają blizny i jak można im zapobiec? Dlaczego blizny swędzą i czy można je opalać? Czy na bliźnie rosną włosy? Dermatolog rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Spis treści

  1. Co decyduje o tym, jak wygląda blizna?
  2. Jak zapobiec bliznom?
  3. Etapy gojenia blizny. Jak powstaje blizna?
  4. Blizna - jak pielęgnować blizny?
  5. Jak przyspieszyć gojenie się blizny?
  6. Blizny - najczęściej zadawane pytania

Blizna to ślad po zranieniu skóry. Na niektóre blizny nie zwracamy uwagi, bo są niewielkie i mało widoczne. Bywają również także blizny, które stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach. Kłopotów przysparzają zaś blizny rozległe, nieprawidłowe – twarde, zgrubiałe, wykraczające nawet poza obszar zranienia.

Mogą powodować przykurcze, wywoływać ból i silny świąd. Na szczęście są różne środki i metody leczenia tego rodzaju blizn – im wcześniej się je zastosuje, tym ślady po zranieniu będą mniej widoczne.

Skóra twarzy Od czego robią się blizny?

Blizna to efekt ostatniego etapu gojenia się rany. Ubytek w skórze właściwej jest zastępowany przez włóknistą tkankę łączną. Blizny na twarzy mogą być pamiątką po nieszczęśliwym wypadku, urazie, przebytej operacji lub chorobie. Bywa i tak, że powstają w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji.

Blizny po trądzikowe

Jednym z rodzajów blizn na twarzy są blizny po trądzikowe. Choroba skóry, związana ze stanem zapalnym gruczołów łojowych, dotyka nie tylko nastolatków, ale i dorosłych. Jeśli jej przebieg wiąże się z powstawaniem ropnych wyprysków, wyciskaniem zmian lub nieprawidłową pielęgnacją skóry, ryzyko powstania blizn po trądziku znacząco wzrasta.

Blizny na twarzy po trądziku to najczęściej blizny zanikowe. Przybierają postać niewielkich wgłębień na skórze, będących efektem zbyt małej ilości włókien tkanki łącznej. U niektórych osób blizny potrądzikowe są wypukłe (tzw. blizny przerostowe). Trzeci rodzaj blizn po trądzikowych to przebarwienia skóry. Niewielkie plamy w odcieniach różu lub brązu pojawiają się w miejscach, w których rozwijał się stan zapalny.

Warto podkreślić, że blizny na twarzy po trądziku mogą być zarówno świeże, jak i stare. Do gabinetów lekarskich zgłaszają się osoby dorosłe, których twarz pokrywają charakterystyczne blizny. Są one efektem braku lub błędnego leczenia trądziku w okresie nastoletnim.

Blizny na twarzy po ospie wietrznej

W przypadku ospy wietrznej schemat powstawania blizny na twarzy jest podobny. Ta choroba zakaźna wiąże się z powstawaniem na skórze pęcherzyków z płynem surowicy. Gdy te pękają i na ich miejscu tworzą się strupki, chory skarży się na uczucie swędzenia. Drapanie zmian może być przyczyną rozwoju stanu zapalnego w ich obrębie i tym samym - tworzenia się blizn. Mowa o bliznach zanikowych, czyli wspomnianych już wcześniej niewielkich zagłębieniach na skórze.

Powypadkowe i pooperacyjne blizny na twarzy

Blizny na twarzy to bardzo często efekt nieszczęśliwego wypadku. Przerwanie ciągłości skóry może być wynikiem upadku, a nawet i przypadkowego dotknięcia twarzy ręką, w której trzymasz nóż do krojenia chleba. Jeśli ranka jest mała, zagoi się szybko i będzie niewidoczna. Gdy doszło do poważniejszego urazu, w miejscu rany może pojawić się blizna.

Blizny na twarzy po trądziku

Problem blizn potrądzikowych dotyczy nie tylko młodych osób, ale także dorosłych. W tych przypadkach trądzik jest często efektem zaburzeń hormonalnych (ciąża, menopauza, antykoncepcja) czy niewłaściwej diety.

Dlaczego zostają blizny na twarzy po trądziku? Stan zapalny, jaki pojawia się wraz z trądzikiem powinien być szybko wyleczony. Takie leczenie jest często dość mocno obciążające dla organizmu, a antybiotyki rezerwowane są dla silnych postaci trądziku. Nie każde leczenie doprowadza też do całkowitej eliminacji trądziku z twarzy.

Dziury w twarzy po trądziku są efektem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia tego fragmentu tkanką włóknistą. Tworzy to wgłębienia i nierówności, pojawia się także zmiana koloru skóry w tym miejscu.

W jaki sposób można zapobiegać powstawaniu blizny na policzku jako pozostałości po zmianach trądzikowych twarzy? Cera trądzikowa wymaga szczególnej dbałości. Skóra powinna być odpowiednio oczyszczana i złuszczana. Jakiekolwiek zaczerwienienia świadczą o stanie zapalnym, a to oznacza konieczność podjęcia działań przeciwzapalnych, polegających na delikatnych peelingach.

Ogromne znaczenie ma także właściwa dieta. Cera trądzikowa nie lubi ostrych potraw, nadmiaru soli czy słodyczy. Nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry, aby zapobiegać w ten sposób nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Należy unikać samodzielnego usuwania wyprysków i krost, gdyż nieumiejętne działania tworzą dodatkowo blizny na twarzy po wyciskaniu.

Metody usuwania zmian po trądziku powinny być zawsze dostosowane do charakteru takich zmian skórnych na twarzy, ich ilości oraz miejsca występowania. W tym zakresie skuteczne są zabiegi typowo medyczne lub z zakresu medycyny estetycznej. Działają mocno i skutecznie, ale bezpiecznie.

Co decyduje o tym, jak wygląda blizna?

Na to, jak wygląda blizna, wpływ ma wiele czynników.

  • Ważne są: rodzaj urazu (zranienie, oparzenie, cięcie chirurgiczne), miejsce na ciele, gdzie skóra została uszkodzona, i indywidualne cechy organizmu, czyli skłonności do tzw. bliznowacenia.
  • Każda blizna jest na początku mniej lub bardziej różowa, z czasem blednie, by ostatecznie przybrać perłową barwę. Nigdy jednak nie uzyskuje naturalnego koloru skóry. Dzieje się tak, ponieważ w tkankach blizny nie ma pigmentu nadającego jej właściwy dla danej osoby koloryt.
  • Blizny skórne są pozbawione tzw. przydatków skóry, czyli gruczołów łojowych i mieszków włosowych.
  • Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach, czyli po przecięciu skóry skalpelem, wzdłuż prostych linii, często zgodnych z naturalnymi bruzdami lub fałdami skóry.
  • Blizny rozległe zwane płaszczyznowymi są bardziej widoczne. Ich powierzchnia jest zwykle nierówna, skóra często przyjmuje różowy, czerwony, a nawet sinawy odcień. To zwykle blizny po zmiażdżeniach lub oparzeniach. Im wcześniej zaczniemy prawidłowo dbać o bliznę, tym mniej będzie ona widoczna.

Najpewniejsze źródła, takie jak zapiski Jana Długosza, potwierdzają, że obraz Czarnej Madonny znalazł swoje stałe miejsce na Jasnej Górze około 1384 roku, dwa lata po założeniu klasztoru przez księcia Władysława Opolczyka.

Czytaj dalej...

A jeśli twoja skóra jest ogólnie zaogniona lub jest pod wpływem infekcji powiedzmy, doznałeś oparzenia słonecznego lub opryszczki najlepiej poczekać, aż problem się zagoi, zanim poddasz się zabiegowi.

Czytaj dalej...

Blizny na ciele chowamy pod ubraniem i nie myślimy o nich na co dzień ,ale te na twarzy są dość krępujące, dlatego wiele osób szuka sposobów na pozbycie się blizn, lub choćby zamaskowanie ubytków na brwiach bądź innych rejonach twarzy.

Czytaj dalej...

Nie ma jednak potwierdzenia, że te wydarzenia faktycznie miały miejsce, a blizny są interpretowane przez wiernych jako symbol cierpienia Matki Bożej i przypominają o jej roli jako Matki wszystkich ludzi, którzy cierpią i potrzebują wsparcia.

Czytaj dalej...