Jak skutecznie pozbyć się blizny po oparzeniu - Skuteczne metody i porady

Usuwanie blizn po oparzeniu - wizyta u kosmetyczki

Do zmniejszania rozległych, ale płytkich blizn stosuje się peelingi chemiczne lub tzw. dermabrazję - mechaniczne ścieranie naskórka. Aby uzyskać widoczne rezultaty, zabiegi trzeba powtarzać co miesiąc. Podczas tego typu zabiegów naskórek usuwa się aż do skóry właściwej. W ten sposób zostają pobudzone włókna kolagenowe i następuje regeneracja skóry.

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest tzw. mikrodermabrazja, w której do spłycania blizn, ale tylko płytkich, używa się głowicy pokrytej diamentami. Podczas zabiegu złuszcza się kolejne warstwy naskórka, dzięki czemu blizny ulegają spłyceniu.

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera jest dość bolesny, jednak pierwsze rezultaty są widoczne po 4–5 tygodniach. Dla zadowalających efektów, w sumie należy przeprowadzić od 3 do 5 zabiegów co 3–6 tygodni.

Przez co najmniej rok od oparzenia chroń bliznę przed promieniami słonecznymi i unikaj wizyt w solarium. Nawet niewielkie, ale powtarzające się naświetlanie może przyczynić się do przebarwienia blizny, co czyni ją bardziej widoczną.

Blizny po oparzeniu - jak pozbyć się blizny po oparzeniu?

Gojenie blizny po oparzeniu jest procesem długotrwałym. Pielęgnację trzeba rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany po oparzeniu. Dzięki temu blizna będzie mniejsza i jaśniejsza, a co za tym idzie - mniej widoczna. Sprawdź, jak dbać o bliznę po oparzeniu, by nie zostały trwałe, nieestetyczne ślady.

Pielęgnacja blizny po oparzeniu wymaga systematyczności i cierpliwości, ponieważ w zależności od głębokości i rozległości oparzenia, może trwać nawet kilka miesięcy. Pamiętaj, że nawet najstaranniejsze zabiegi kosmetyczne nie sprawią, że blizna zniknie.

Celem pielęgnacji nie jest bowiem usunięcie blizny, lecz zmniejszenie jej widoczności. Sprawdź, jak pielęgnować bliznę po oparzeniu.

Spis treści

  1. Czy po oparzeniu zostaje blizna?
  2. Czy blizny po oparzeniu znikają?
  3. Czym smarować oparzenie, żeby nie było blizny?
  4. Co na blizny po oparzeniu?
  5. Czym smarować blizny po oparzeniach?
  6. Maść na blizny po oparzeniu
  7. Krem na blizny po oparzeniu
  8. Domowe sposoby na blizny po oparzeniu
  9. Usuwanie blizn po oparzeniu - wizyta u kosmetyczki

Blizna po oparzeniu – jak ją usunąć?

Blizny po oparzeniach często wyraźnie odznaczają się na skórze. Trudno jest je ukryć, zwłaszcza jeśli ulokowane są na twarzy, czy rękach. To niezbyt estetyczne pamiątki, przypominające o przykrych, czy nawet traumatycznych wydarzeniach. Zastanawiasz się, czy można usunąć bliznę po oparzeniu lub przynajmniej zmniejszyć jej widoczność? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – to jest możliwe! Dowiedz się, w jaki sposób możesz skutecznie uporać się z przeszkadzającą Ci blizną.

Oparzenie jest uszkodzeniem skóry, które powstaje pod wpływem wysokiej temperatury. Może ono nastąpić np. wskutek działania ciepła, prądu elektrycznego lub promieni słonecznych. W zależności od skali uszkodzeń, można wyróżnić oparzenia I, II i III stopnia. Oparzenia I stopnia są najłagodniejsze i dotyczą tylko naskórka, dlatego raczej nie pozostawiają po sobie śladów. Oparzenia II stopnia sięgają już głębiej, do skóry właściwej, co wiąże się z ryzykiem powstania blizny. Oznaką, że doszło do tego rodzaju uszkodzenia, są pęcherze zawierające płyn surowiczy. Jednak oparzenia te nie zawsze prowadzą do powstania blizn – wiele zależy od pielęgnacji uszkodzonej skóry.

Oparzenia III stopnia są najcięższym rodzajem oparzeń i zawsze pozostawiają po sobie trwałe ślady. Charakterystyczny jest dla nich obrzęk, ale również brak dolegliwości bólowych. Jest to efekt degradacji zakończeń nerwowych i sygnał, że doszło do uszkodzenia nie tylko skóry, ale też tkanki podskórnej. Blizny po oparzeniach powstają w efekcie nadprodukcji kolagenu w miejscu uszkodzenia. Często przybierają one formę przerostową – są wtedy wypukłe i mają czerwonawy odcień. Mogą też wytworzyć się keloidy, czyli bliznowce, rozrastające się poza powierzchnię oparzenia.

Nadmierne rogowacenie naskórka, namnażanie się bakterii w połączeniu z dużą aktywnością gruczołów łojowych może doprowadzać do powstania zmian trądzikowych , takich jak zaskórniki otwarte i zamknięte , krostki, grudki.

Czytaj dalej...

Bardzo ważna jest staranna pielęgnacja miejsca zranienia oraz oczyszczenie wodą i przemycie go odpowiednim środkiem antyseptycznym takim, który dodatkowo nie będzie podrażniał zranienia lub zaburzał jego procesu gojenia.

Czytaj dalej...

Niestety, trudno znaleźć satysfakcjonujący sposób na usunięcie blizn żaden naturalny środek zaliczany do domowych sposobów usuwania blizn nie jest na tyle skuteczny, by zupełnie się ich pozbyć, choć oczywiście jest wiele takich, które wygładzają je i rozjaśniają, aby mniej rzucały się w oczy.

Czytaj dalej...

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...