Jak skutecznie pozbyć się blizny po oparzeniu - Skuteczne metody i porady

Blizna po oparzeniu: jak powstaje?

Blizny to rodzaj uszkodzenia skóry, który wynika z przerwania ciągłości naskórka. Pojawiają się w wyniku procesu gojenia się ran, gdy organizm intensywnie produkuje kolagen, który wypełnia ubytek i zabezpiecza obszar uszkodzony.Nierównomiernie rozkładający się kolagen przekłada się na nieregularność wytworzonej tkanki.

Proces gojenia się blizny po oparzeniu jest zależny nie tylko od głębokości uszkodzenia skóry, ale także od genetycznych predyspozycji oraz właściwej pielęgnacji rany podczas procesu gojenia.

Zazwyczaj blizny po oparzeniach zaczynają się formować w ciągu kilku miesięcy po wypadku, który spowodował uszkodzenie skóry. Ostateczny kształt blizny kształtuje się około 6 miesięcy po oparzeniu. Z czasem blizna może trochę zblednąć, stając się bardziej płaska i miękka.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Niestety, proces gojenia blizn po oparzeniach często nie przebiega prawidłowo, co prowadzi do niekontrolowanego wzrostu włókien kolagenowych. Efektem tego są blizny przerosłe, które mają ciemny kolor i są wypukłe lub keloidowe, wyrastające ponad poziom skóry. Takie blizny mogą powodować swędzenie z powodu uszkodzenia gruczołów łojowych w wyniku poparzenia.

Dodatkowym problemem mogą być przykurcze bliznowe. Mogą one ograniczać ruchomość kończyny i utrudniać wykonywanie codziennych czynności, jak chodzenie czy ubieranie się.

Tatuaż na bliźnie po oparzeniu – czy to dobry pomysł?

Niektóre osoby decydują się na wykonanie tatuażu na bliźnie po oparzeniu. Trwały malunek ma zakryć niechciany ślad na skórze, zamieniając go w ciekawą ozdobę. Warto jednak zastanowić się, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Tatuażu nie można wykonać przed zakończeniem całego procesu bliznowacenia, co może trwać nawet 2 lata. Ponadto, nierówna struktura blizny sprawia, że nakładanie barwnika może być utrudnione. W niektórych przypadkach tatuaż może nie wyglądać estetycznie, co rujnuje oczekiwany efekt całej procedury. Tatuaży na bliźnie nie powinny wykonywać też osoby, które mają skłonność do powstawania bliznowców.

Mimo że metoda ta ma szereg przeciwwskazań, w niektórych przypadkach można ją zastosować. Należy jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem, który dokładnie zbada bliznę i oceni, czy wykonanie tatuażu nie wiąże się z nadmiernym ryzykiem. Zawsze warto pamiętać, że końcowy efekt może nie być zadowalający. Skóra na bliźnie ma bowiem nieco inną budowę, co sprawia, że równomierne pokrycie jej malunkiem jest pewnym wyzwaniem. Wiele zależy w tym przypadku od umiejętności oraz doświadczenia tatuatora.

Usuwanie blizn po oparzeniu - wizyta u kosmetyczki

Do zmniejszania rozległych, ale płytkich blizn stosuje się peelingi chemiczne lub tzw. dermabrazję - mechaniczne ścieranie naskórka. Aby uzyskać widoczne rezultaty, zabiegi trzeba powtarzać co miesiąc. Podczas tego typu zabiegów naskórek usuwa się aż do skóry właściwej. W ten sposób zostają pobudzone włókna kolagenowe i następuje regeneracja skóry.

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest tzw. mikrodermabrazja, w której do spłycania blizn, ale tylko płytkich, używa się głowicy pokrytej diamentami. Podczas zabiegu złuszcza się kolejne warstwy naskórka, dzięki czemu blizny ulegają spłyceniu.

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera jest dość bolesny, jednak pierwsze rezultaty są widoczne po 4–5 tygodniach. Dla zadowalających efektów, w sumie należy przeprowadzić od 3 do 5 zabiegów co 3–6 tygodni.

Przez co najmniej rok od oparzenia chroń bliznę przed promieniami słonecznymi i unikaj wizyt w solarium. Nawet niewielkie, ale powtarzające się naświetlanie może przyczynić się do przebarwienia blizny, co czyni ją bardziej widoczną.

zakażenie Helicobacter pylori , infestacja Demodex follicularum nużeniec ludzki pasożyt ten jest często izolowany ze skóry osób chorych na Rosacea , prawdopodobnie przyczynia się on do nasilenia stanu zapalnego.

Czytaj dalej...

Lek na wszy istnieje i to niejeden, ale radzimy, by jeśli pojawi się u nas, czy u naszych dzieci niepokojące swędzenie - od razu przystąpić do intensywnych zabiegów, przy użyciu naturalnych, bądź chemicznych, kupionych w aptece preparatów na wszy.

Czytaj dalej...

Bardzo ważna jest staranna pielęgnacja miejsca zranienia oraz oczyszczenie wodą i przemycie go odpowiednim środkiem antyseptycznym takim, który dodatkowo nie będzie podrażniał zranienia lub zaburzał jego procesu gojenia.

Czytaj dalej...

Ekspozycja na słońce jest jedną z najczęstszych przyczyn przebarwień skóry, ponieważ światło ultrafioletowe prowadzi do wytwarzania przez skórę większej ilości melaniny, pigmentu, który nadaje skórze jej kolor.

Czytaj dalej...