Jak skutecznie pozbyć się strupów - 10 sposobów na szybkie i bezpieczne leczenie
Strupki w nosie z krwią
Strupy w tworzące się w nosie mogą być dwojakiego rodzaju: strup ropny albo strup z krwi. Ropne tworzą się z zaschniętej, odłożonej na ściankach jamy nosowej wydzieliny. Te z krwi natomiast powstają z reguły albo po krwotoku z nosa, albo na skutek krwawiących uszkodzeń śluzówki.
W pierwszym przypadku, kiedy strupy powstają na skutek zasychania przepływającej przez nozdrza krwi, ich pozbycie się jest łatwiejsze. Zaschnięta krew samoistnie odkleja się od ściany jamy nosowej i wypada lub może zostać wydalona podczas zwykłego czyszczenia nosa.
Kiedy jednak krwiste strupki tworzą się bezpośrednio w nozdrzach, w wyniku krwawienia uszkodzonej śluzówki – leczenie może nastręczyć większych problemów. Odrywające się strupki mogą bowiem powodować odnowienie ranek i powstawanie nowych strupów. Proces taki może dość długo trwać, w zależności od przyczyny i rozległości uszkodzeń, a także od postępowania pacjenta.
Strupków nie należy pozbywać się zbyt szybko (nie usuwać ich mechanicznie). Lepiej poczekać, aż śluzówka nosa pod nimi wygoi się na tyle, że odpadną one samoistnie. Niweluje to ryzyko otwierania się ranek i tworzenia na nich kolejnych strupów. Gojenie można przyspieszyć, stosując środki przeciwzapalne, nawilżające lub wspierające odnowę.
Domowe sposoby na pryszcze: pasta z miodu i cynamonu, pasta z pomidorów
Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem, należy zmieszać oba składniki (ilość zależy od własnych preferencji) do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę. Otrzymaną maseczkę należy nakładać punktowo na pryszcze, najlepiej po wieczornej toalecie i zostawić ją na całą noc. Cynamon oraz miód wykazują silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu mogą zatrzymać rozwój ropnych wykwitów. Dodatkowo odżywiają skórę twarzy, a w ciągu nocy skóra w całości wchłonie domową pastę. Rozmiar pryszcza zmniejsza się już po pierwszej kuracji, jednak warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie w ciągu następujących po sobie nocy, co dodatkowo nasili korzystne działanie pasty.
Podobne rezultaty może przynieść pasta pomidorowa. Kluczową rolę w walce z pryszczami odgrywa zawarty w tych warzywach likopen. To silny antyoksydant, chroniący przed atakiem wolnych rodników i działający pozytywnie na kondycję skóry. Likopen zapobiega przedwczesnym procesom starzenia i osłabia negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zwiększając naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry, chroniąc przed poparzeniami słonecznymi. Dodatkowo wspomaga zachowanie właściwej jędrności skóry i przywraca prawidłową gęstość. Likopen jest pomocny w walce z pryszczami. Aby wykonać przeciwpryszczową pastę, wystarczy rozgnieść pomidor widelcem, a następnie nałożyć powstałą papkę na ropne wykwity i pozostawić na 15–20 minut, po czym zmyć wodą. Pastę można stosować nawet kilka razy dziennie. Pryszcze powinny szybko się wysuszyć i zniknąć z powierzchni ciała!
Maseczka i napój z drożdży na pryszcze
Jednym z domowych sposobów na pryszcze jest kuracja drożdżami, które można pić w formie roztworu wodnego, a także nakładać na twarz w postaci maseczki. Jeśli osoba zmagająca się pryszczami zdecyduje się na pierwszą opcję, w drożdże warto zaopatrzyć się w aptece lub wybrać wyciąg z drożdży piwowarskich. Drożdże należy zalać zimną, przegotowaną wodą i osłodzić je. Mieszaninę należy schładzać przez parę godzin w lodówce, a następnie pić ok. 1 szklankę na dobę. Kurację w formie pitnej należy prowadzić maksymalnie przez 10 dni.
Aby wykonać drożdżową maseczkę, należy zaopatrzyć się w drożdże piekarnicze, rozgnieść je z niewielką ilością ciepłej wody i odstawić na ok. 10 minut. Później nałożyć na zmiany skórne i trzymać przez ok. 30 minut, po czym dokładnie zmyć drożdże ciepłą wodą. Zaleca się stosowanie maseczki co 2 dni, przez ok. 4–5 tygodni. Przed rozpoczęciem obu form kuracji warto się upewnić, czy osoba cierpiąca na pryszcze nie ma uczulenia na drożdże. Nie powinni jej stosować chorzy na cukrzycę, zapalenia stawów oraz niewydolność nerek.
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Wszelkie nieżyty nosa, zapalenie zatok, krwotoki, a także suchość środowiskowa to czynniki przyczyniające się do wzmożonej produkcji wydzieliny, a w konsekwencji do powstawania strupów w nosie. Ta powszechna dolegliwość może być przyczyną dyskomfortu i okazać się niełatwa do wyleczenia.
- Przyczyną strupków w nosie jest zwykle suchość błony śluzowej. Może ją powodować np. klimatyzacja, opary chemiczne, skrajne temperatury.
- Strupki o charakterze zaschniętej ropy mogą być efektem nadkażenia bakteryjnego. Najbardziej narażone są na nie dzieci, które wkładają do nosa różne przedmioty oraz palce.
- Strupki w nosie należy leczyć objawowo poprzez nawilżanie. Nie wolno pomagać im w oddzieleniu się od błony śluzowej.
Strupki i suchość w nosie
Strupki i suchość w nosie bardzo często są objawami wzajemnie sobie towarzyszącymi. Prawidłowo śluzówka powinna być odpowiednio nawilżona i być niebolesna. Jednak osoby przebywające w suchym środowisku narażone są na przesuszenie śluzówki nosa, co prowadzi z kolei do jej podrażnienia, powstawania małych ranek i zwiększonej produkcji wydzieliny ropnej.
Jakie środowiska powodują przesuszenie śluzówki? Przede wszystkim są to:
- pomieszczenia klimatyzowane,
- pomieszczenia ogrzewane,
- upał lub mróz,
- powietrze zanieczyszczone dymem papierosowym, kurzem, oparami chemicznymi.
Dłuższe przebywanie w takich środowiskach powoduje, że śluzówka traci swoje nawilżenie, powstają w niej mikrouszkodzenia, pęknięcia, ranki, a w konsekwencji – bolące strupki w nosie, niekiedy połączone z krwią. Leczenie ich oraz suchości śluzówki opiera się na przywróceniu odpowiedniego nawilżenia, które skutecznie niweluje podrażnienia.