Jak skutecznie pozbyć się strupów - 10 sposobów na szybkie i bezpieczne leczenie

Blizny po ospie – jakie maści lub kremy zastosować?

Maść na blizny po ospie powinna mieć dobre właściwości nawilżające i zawierać substancje przyspieszające regenerację skóry. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, jednak najbardziej polecane są: maść perłowa, preparaty zawierające wyciągi z żyworódki, żele silikonowe i maści z wyciągiem z cebuli morskiej.

Jednym z najbardziej skutecznych domowych sposobów na zmniejszanie blizny po ospie jest jej stałe nawilżanie odpowiednimi kremami i maściami. Działanie usuwające takie zmiany wykazuje również cebula – można ją przykładać kilka razy dziennie w miejscu, na którym ospa pozostawiła po sobie ślad.

Domowe sposoby powinno się stosować jeszcze w trakcie gojenia się rany, dzięki czemu blizna może się nie pojawić. Należy do nich stosowanie odpowiednich maści o działaniu nawilżającym i przyspieszającym regenerację tkanek – na przykład z żyworódki czy aloesu. Na gojącą się ranę można też wycisnąć witaminę E, która jest dostępna w olejowych kapsułkach. Dobre właściwości lecznicze wykazuje nowozelandzki miód manuka.

Na blizny po ospie można nakładać również niektóre olejki eteryczne – na przykład i z drzewa sandałowego, lawendowe lub różane. Z pomocą mogą też przyjść papki z nasion kozieradki. Choć mają one nieprzyjemny zapach, wykazują dobre działanie regenerujące.

Domowym sposobem na usuwanie przebarwień i zmian skórnych jest z kolei stosowanie soku z cytryny i zielonego ogórka.

Zobacz film: Szczepienia na ospę wietrzną - szczepić czy nie? Źródło: Discovery.

Przyczyny strupów w nosie

Strupy czy drobne strupki w nosie to dolegliwość, z którą boryka się wielu ludzi. Co sprawia, że jest ona tak powszechna? Otóż strupy takie mogą powstawać pod wpływem bardzo wielu czynników, a mianowicie wszystkich tych, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji wydzieliny.

Wśród nich najczęstszymi są:

  • wszelkie nieżyty nosa, w tym pospolity katar,
  • alergie wziewne,
  • stany zapalne, np. zapalenie zatok,
  • krwotoki z nosa,
  • suche powietrze,
  • podrażnienia lub mechaniczne uszkodzenia śluzówki.

Najczęściej strupy w nosie jest to po prostu zaschnięta krew lub ropna wydzielina. Wzmożone wytwarzanie wydzieliny powoduje jej odkładanie na ściankach jamy nosowej i zasychanie. Dzieje się tak, szczególnie w nocy, kiedy nos nie jest na bieżąco oczyszczany. Dlatego większość pacjentów narzeka na dyskomfort przede wszystkim rano, po przebudzeniu.

Powodem powstawania zakażeń i owrzodzeń w jamie nosowej bardzo często bywają wprowadzane do niej mechanicznie bakterie i inne drobnoustroje. Szczególnie narażone na podobne sytuacje są dzieci, które mają tendencję do wkładania do nosa nie tylko palców, ale też nierzadko przedmiotów.

Zwiększone ryzyko infekcji wewnątrz nosa występuje również w przypadku spadku odporności.

Strupki w nosie u dzieci

U dziecka strupy w nosie powstają często na skutek mechanicznego podrażnienia śluzówki. Dzieci mają tendencję do wydłubywania z nosa zaschniętej wydzieliny, przy czym często nieświadomie uszkadzają śluzówkę lub wprowadzają do wnętrza jamy nosowej zanieczyszczenia i drobnoustroje. Problem może więc narastać – im więcej strupków, tym bardziej wzmożona tendencja dziecka do ich wydłubywania i kolejne podrażnienia.

Ponadto dzieci bardziej narażone są na nieżyty czy występowanie alergii wziewnych, a ich śluzówka jest delikatniejsza niż u osób dorosłych i podatna na szybsze przesuszenie. Aby temu zapobiec, można (głównie w sezonie grzewczym) zadbać o właściwe nawilżenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko, stosując np. różnego rodzaju nawilżacze lub rozkładając na grzejnikach mokre ręczniki.

Kiedy problem nie ustępuje samoistnie przez dłuższy czas, powinno się skonsultować go z pediatrą. Może okazać się, że w nosie lub zatokach rozwinął się stan zapalny wymagający odpowiedniej terapii.

Bibliografia

  • Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła, https://www.pzss.org.pl/assets/files/biblioteka-trenera/2015/04_2015_szandruk-skrzypiec-szelag-szelag-preparaty-nawilzajace-blone-sluzowa-nosa-i-gardla.pdf, data dostępu: 21.07.2021
  • Zastosowanie izotonicznego roztworu NaCl u chorych z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0030665711706278
  • Jak zwiększyć skuteczność działania donosowych glikokortykosteroidów?, https://www.journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/171/143, data dostępu: 21.07.2021
  • Wachnicka-Bąk, A., Lipińska-Opałka, A., Będzichowska, A., Kalicki, B., & Jung, A. (2014). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych–jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(1), 25-31.
  • Woszczek, G., et al.

Należy pamiętać, że skóra z trądzikiem różowatym wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego zaleca się stosowanie dermokosmetyków do skóry wrażliwej oraz unikanie kosmetyków drażniących i czynników wyzwalających zmiany.

Czytaj dalej...

Lek na wszy istnieje i to niejeden, ale radzimy, by jeśli pojawi się u nas, czy u naszych dzieci niepokojące swędzenie - od razu przystąpić do intensywnych zabiegów, przy użyciu naturalnych, bądź chemicznych, kupionych w aptece preparatów na wszy.

Czytaj dalej...

Przy wyborze preparatu na blizny, szczególnie ważne jest, aby pamiętać, że delikatna skóra twarzy wymaga specjalnej uwagi i odpowiednio dobranych składników Oprócz wybierania odpowiednich preparatów, ważne jest też skupienie się na kompleksowym leczenie blizn na twarzy, co może znacząco poprawić wygląd i zdrowie skóry.

Czytaj dalej...

Czerwone plamy dość wyraźnie oddzielone od pozostałej części skóry na nogach, którym towarzyszy ból i inne objawy ogólne takie jak podwyższona gorączka, dreszcze mogą być objawem choroby, wymagającej leczenia.

Czytaj dalej...