Jak pozbyć się przebarwień na skórze - Skuteczne metody i naturalne sposoby
Jak się ich pozbyć przebarwień na skórze?
W zależności od indywidualnego przypadku celem zabiegu może być ujednolicenie kolorytu i rozjaśnienie skóry, zahamowanie tyrozynazy, czyli kluczowego enzymu biorącego udział w tworzeniu melaniny lub złuszczenie przebarwienia i usunięcie komórek z nagromadzoną melaniną. Do najczęściej polecanych zabiegów usuwania przebarwień należą:
PEELINGI CHEMICZNE
Najczęściej w leczeniu stosuje się peelingi chemiczne. Wybór substancji złuszczającej, stężenia kwasu i czasu aplikacji jest dobierany indywidualnie. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, zazwyczaj trzeba wykonać cykl zabiegów w różnych odstępach czasowych. My na początek polecamy peeling z kwasem migdałowym. Nie działa on zbyt głęboko. Przez 2 do 5 dni po zabiegu skóra delikatnie się łuszczy. Pacjent może w tym czasie prowadzić normalny tryb życia. Co ważne zabieg można wykonywać także latem. Po wykonaniu serii zabiegów możemy się spodziewać usunięcia płytkich przebarwień. Na rynku jest dostępnych również szereg innych peelingów, które zawierają substancje o działaniu hamującym wytwarzanie melaniny, rozjaśniającym, czy złuszczającym. Dobieramy je indywidualnie. Możliwości jest wiele ale wszystkie wymagają najczęściej wielokrotnego powtarzania zabiegu z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego i właściwego wspomagania pielęgnacją domową.
COSMELAN
To zabieg depigmentacyjny. Polega na nałożeniu specjalnej maski. Pacjent zmywa ją sam w domu po kilku godzinach od zabiegu. Czas pozostawania maski na skórze zależy od nasilenia przebarwień i fototypu skóry pacjenta. Działanie zabiegu wspomaga stosowanie w domu kremu zaleconego przez lekarza. Maska i krem zawierają mieszaninę różnych substancji (kwas kojowy, fitowy, askorbinowy, arbutynę, retinol) blokujących proces tworzenia się melaniny. Efekty zabiegu są bardzo dobre, pojawiają się już po około 10 dniach. Dzięki tej technice można zlikwidować głębokie przebarwienia a dodatkowo odmłodzić skórę. Zabieg jest bardzo skuteczny, czasem wystarczy tylko 1 zabieg.
Przebarwienia skóry - u co trzeciej kobiety
Ciemne plamy na skórze ma 35 procent kobiet po trzydziestce i aż 90 procent po 50 roku życia. W młodszym wieku ich pojawienie się jest związane z wahaniami hormonów (ciąża, zaburzenia hormonalne) lub ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, leczeniem hormonalnym (melasma). Zazwyczaj pojawiają się na czole oraz wokół ust. Mogą także powstać z powodu nadczynności tarczycy lub niedoczynności kory nadnerczy. Sprzyjają im również stany zapalne przydatków.
Po 45 roku życia przebarwienia powstają w wyniku zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem lub pod wpływem stosowania hormonalnej terapii zastępczej. W tym wieku także częściej niż wcześniej przyczyną przebarwień może być niedomaganie wątroby. W starszym wieku pojawiają się również plamy soczewicowate - przebarwienia o kształcie ziarnka soczewicy, które czasem zlewają się w większe plamy. W każdym wieku mogą powstać przebarwienia spowodowane stosowaniem niektórych leków, ziół lub kosmetyków zawierających substancje fotouczulające. Plamy pojawiają się, gdy zażywając takie leki lub stosując kosmetyki i perfumy wychodzimy na słońce bez ochrony kremu z wysokim filtrem. Przebarwienia powstają także w wyniku stanów zapalnych, najczęściej w miejscach zmian trądzikowych oraz jeśli wystawimy się na słońce po intensywnych zabiegach kosmetycznych lub dermatologicznych: stosowaniu kuracji przeciwtrądzikowej, zabiegach dermatologii estetycznej, złuszczaniu peelingami chemicznymi, mikrodermabrazji.
Przebarwienia na twarzy
Rok temu urodziłam dziecko. Po ciąży zostały mi straszne plamy. Obecnie stosuję krem intensywnie wybielający. Kuracja ta trwa już od około 8 tygodni, ale nie daje mi satysfakcji. Plamy tylko minimalnie zbladły. Jak długo powinnam stosować krem? A może są inne sposoby?
Dr n. med. Elżbieta Szymańska: Przebarwienia skóry wymagają długotrwałego leczenia. Kremy wybielające można stosować jednocześnie z innymi metodami medycznymi, np. peelingami chemicznymi lub zabiegami wybielającymi. W przypadku braku poprawy do rozważenia jest laseroterapia. Niestety, wszystkie te metody są bardzo kosztowne. Na pewno z najprostszych metod warto polecić ochronę przed słońcem, aby nie nasilać zmian oraz preparaty z witaminą C, która ma działanie rozjaśniające.
Jak usunąć plamy starcze?
W pewnym stopniu możemy zapobiegać powstawaniu plam na skórze – prostym sposobem jest ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV. Jeśli jednak plamy już się pojawiły lub wynikają z nieuchronnych zmian związanych ze starzeniem organizmu, to istnieją sposoby, aby się ich pozbyć lub chociaż zmniejszyć ich widoczność.
Za najskuteczniejszą metodę leczenia plam starczych uznaje się laseroterapię, która polega na działaniu wiązką światła na zmienione komórki. Dochodzi do rozbicia skupiska melaniny, która następnie jest wchłaniania przez organizm.
Na przebarwienia skóry można zastosować peelingi, które pozwalają rozjaśnić, a nawet usunąć zmiany barwnikowe. Zabieg polega na złuszczaniu naskórka za pomocą kwasów organicznych (np. owocowy, glikolowy, trójchlorooctowy, migdałowy).
Powszechnie stosowane kremy o właściwościach rozjaśniających nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Głównym powodem niepowodzeń jest fakt, że działają one na wierzchnią warstwę skóry, a plamy starcze powstają w głębszych warstwach, gdzie kosmetyk nie dociera.
Skutecznym sposobem usuwania przebarwień skóry jest krioterapia z wykorzystaniem ciekłego azotu. Zabieg polega na zamrożeniu zmian skórnych, w wyniku czego dochodzi do zniszczenia komórek barwnikowych w tym miejscu.
Czym są plamy starcze?
Plamy starcze, nazywane plamami wątrobowymi, a w medycznej terminologii plamami soczewicowatymi to płaskie zmiany powstałe na skutek nagromadzenia melanocytów (komórek barwnikowych) i nadprodukcji melaniny (barwnika skóry).
Plamy przyjmują różne odcienie koloru brązowego i czarnego. Najczęściej występują na twarzy, dłoniach, plecach, klatce piersiowej i przedramionach.
Przyczyny powstawania plam soczewicowatych na skórze to:
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (plamy soczewicowate słoneczne),
- proces starzenia się skóry (plamy soczewicowate starcze).
Plamy starcze mogą przypominać rozwijającego się czerniaka – należy zwrócić szczególną uwagę na te zmiany o czarnym zabarwieniu i wypukłej powierzchni.
Plamy starcze nie należą do chorób skóry i nie są zagrożeniem dla zdrowia, jeśli nie są zmianami nowotworowymi. Mimo to często są usuwane ze względów estetycznych. Widoczne, szczególnie na dłoniach i twarzy zmiany barwnikowe mogą stać się przyczyną kompleksów i powodować, że zaczynamy wstydzić się swojego ciała.