Jak szybko rosną włosy - Praktyczne porady i naturalne sposoby przyspieszenia wzrostu

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Wcierki

Jak zadbać o włosy i co zrobić, aby rosły szybciej? Oprócz profesjonalnych produktów drogeryjnych, sięgnąć możesz po domowe sposoby na pielęgnacje.

Wcierki ziołowe

Domową wcierkę na porost włosów przygotujesz z ziół. Polecamy:

  • pokrzywę,
  • skrzyp polny,
  • miętę pieprzową,
  • szałwię,
  • łopian,
  • kozieradkę.

Wystarczy, że przygotujesz napar, odcedzisz go i wystudzisz. Następnie delikatnie wmasuj roztwór w skórę głowy, wykonując delikatne ruchy. Sam masaż również może okazać się stymulujący dla twoich włosów. Wcieranie warto wykonywać przed myciem, aby uniknąć efektu przetłuszczenia – możesz spróbować pozostawić wcierkę na skórze na noc lub zmyć ją w krótszym czasie.

Jak szybko rosną włosy?

Włosy są cienkimi, nitkowatymi włóknami, wytwarzanymi przez naskórek. Włosy zbudowane są z keratyny, czyli białka wytwarzanego przez tzw. keratynocyty. Wyrastają z kanałów zwanych mieszkami włosowymi.

W budowie każdego włosa wyróżnić można widoczną na zewnątrz łodygę (łac.: scapus pili) oraz znajdujący się pod powierzchnią skóry trzon (korzeń, łac.: radix pili). W dolnej części korzenia znajduje się macierz.

Dochodzi w niej do nieustannych podziałów komórek, skutkiem czego jest wypychanie włosa ku górze. W ten właśnie sposób następuje jego wzrost.

Jak szybko rosną włosy? Tempo jest zróżnicowane osobniczo, a do głównych czynników wpływających na ten parametr należą:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • ukrwienie skóry głowy,
  • typ mieszka włosowego,
  • nawyki pielęgnacyjne,
  • stan zdrowia, w tym ewentualne schorzenia miejscowe oraz ogólnoustrojowe,
  • wiek, płeć,
  • miejsce na głowie/ciele,
  • pora roku i dnia.

Zatem odpowiedź na pytanie o tempo wzrostu włosa nie jest jednoznaczna.

Strzyżenie i regularne podcinanie końcówek

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Proponowanie podcięcia może wydawać się absurdalną propozycją. Zwłaszcza, że wiele osób, które pragnie zapuszczać włosy, unika fryzjerów i nie decyduje się na podcinanie końcówek. To jednak zły pomysł.

Niepodcinane włosy po prostu się kruszą – końcówki z czasem się rozdwajają i plączą. Są podatne na uszkodzenia mechaniczne. To wszystko sprawia, że włosy – nawet jeśli rosną – nie stają się coraz dłuższe, bo zaniedbane końcówki regularnie się wykruszają. Dlatego też istotne jest przycinanie włosów.

Niektórzy proponują podcinać końcówki nawet co dwa miesiące. Wiele zależy od kondycji twoich pasm, jednak nie polecamy odkładać wizyty w salonie w nieskończoność – zwłaszcza, że odpowiednio podcięte włosy stają się wzmocnione i po prostu prezentują się lepiej.

Po czym szybciej rosną włosy? Masaż skóry głowy

Wśród sposobów na szybko rosnące włosy wymienia się zwłaszcza masaż skóry głowy, który można z łatwością wykonać w domu. Należy go rozpocząć od pozbycia się obumarłych włosów. W tym celu włosy pociąga się palcami od nasady głowy do końcówek. Następnie opuszkiem palców wykonuje się lekkie uciskanie i masowanie skóry głowy kolistymi ruchami. Masaż zaczyna się od strony czoła w kierunku karku. W tym czasie warto dodatkowo wcierać w skórę odżywcze kosmetyki. Pozytywne efekty przyniesie tylko, gdy będzie wykonywany systematycznie. Najlepiej masować skórę głowy codziennie przez parę minut, a najrzadziej co drugi dzień. Dobrym pomysłem jest masowanie głowy przy każdym myciu. Zabieg wzmacnia i odżywia włosy, poprawia krążenie krwi, likwiduje ból głowy i zmęczenie. Ułatwia oczyszczenie skóry głowy z martwego naskórka i zalegającego łoju.

Na rynku pojawiły się specjalne szczotki do włosów, które stosuje się do masażu skóry głowy, które powinny być wykonane z włosia o średniej twardości. W sprzedaży dostępne są także masażery do głowy.

Co zrobić, aby włosy szybciej rosły? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody.

Jak szybko rosną włosy na głowie u różnych osób?

Najczęściej przyjmuje się, że średnie tempo wzrostu włosa na głowie wynosi 0,35 milimetra na dobę (dane: A. Szlachcic, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów…). Daje to około 1 centymetra w skali 1 miesiąca i 12 centymetrów na przestrzeni roku.

Należy jednak pamiętać, iż są to wartości przeciętne, czysto statystyczne. Rzeczywistość jest natomiast bardziej złożona. Szybciej włosy rosną:

  • w porze letniej,
  • w godzinach wieczornych i nocnych,
  • u osób w przedziale wiekowym 16-24 lata,
  • u mężczyzn.

Porost włosów przyspieszają odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, właściwe ukrwienie skóry głowy, a także dziania pobudzające mieszki włosowe, takie jak masaż, golenie, obcinanie.

Dlatego inne źródła podają, że dobowy wzrost wynosi od 0,37 do 0,45 milimetra, miesięczny od 1 do 1,5 centymetra, zaś roczny od 12 do 13 cm. (Anatomia i fizjologia włosa, cosmetix.com.pl).

W porównaniu z wartościami podanymi wcześniej, zgadza się przyrost roczny, widoczne są natomiast znaczne wahania w okresach krótszych.

Witamina B5 odpowiada za ich regenerację, niacyna witamina B3 rozszerza naczynia krwionośne, tym samym poprawiając również ukrwienie skóry głowy oraz witamina B12, która wzmacnia strukturę włosa i zapobiega jego wypadaniu.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego, że jest on różny, włosy na głowie mogą osiągnąć imponującą długość, ale już te na nogach, brwiach, czy rzęsy nigdy nie mają kilku cm w ciągu swojego życia - po prostu znacznie szybciej wypadają, zanim urosną.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego, że jest on różny, włosy na głowie mogą osiągnąć imponującą długość, ale już te na nogach, brwiach, czy rzęsy nigdy nie mają kilku cm w ciągu swojego życia - po prostu znacznie szybciej wypadają, zanim urosną.

Czytaj dalej...

Nie dmuchaj suszarką na wszystkie strony i nie wzburzaj włosów, ale susz od góry do dołu, posuwistymi ruchami zgodnie z układem łusek włosa , a jednocześnie drugą ręką czesz włosy grzebieniem lub szczotką, naciągając je w dół.

Czytaj dalej...