Jak szybko rosną włosy - Praktyczne porady i naturalne sposoby przyspieszenia wzrostu

Od czego szybciej rosną włosy?

Nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta dostarczająca witaminy oraz makro- i mikroelementy. Najlepiej wybierać składniki odżywcze będące dobrym źródłem żelaza, cynku, miedzi i krzemu oraz witaminy z grupy B, A, C i E. Witaminy A, C i E są silnymi przeciwutleniaczami, eliminującymi wolne rodniki tlenowe, które niszczą cebulki włosów. Witaminy z grupy B uczestniczą w procesie wzrostu włosów. Witamina B5 (kwas pantotenowy) odgrywa rolę w procesach regeneracji włosów. Witamina B3 (niacyna), rozszerzając naczynia krwionośne, ułatwia transport substancji odżywczych do cebulek włosów, a witamina B12 zapobiega ich wypadaniu. Dodatkowo wymienione pierwiastki wzmacniają włosy i przyspieszają ich wzrost. Warto wprowadzić zdrowy tryb odżywiania oparty na świeżych owocach i warzywach, wątróbce, otrębach pszennych, rybach, mleku, mięsie kurczaka, pestkach słonecznika, orzechach, jajkach, ciemnym ryżu i pełnoziarnistym chlebie. Ważną rolę w procesie wzrostu włosa odgrywa także odpowiednie nawilżanie organizmu.

Można też sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, które dodatkowo wspomogą proces wzrostu włosa. W aptekach i drogeriach dostępne są zestawy witaminowe wzbogacone o składniki roślinne na porost włosów, a najpopularniejszymi wśród nich są skrzyp polny i pokrzywa. Można z nich przygotować także domowe płukanki.

Zdaniem niektórych badaczy szybko rosnącym włosom na głowie sprzyja regularne podcinanie, które najlepiej wykonywać 1–2 razy na 3 miesiące. Włosy wystarczy skrócić o 1 cm, aby je wzmocnić i poprawić wygląd końcówek. Wzrost włosów zależy od sposobu ich pielęgnacji. Należy używać delikatnych preparatów do mycia i odżywiania, niezawierających ciężkich składników chemicznych.

Czy podcinanie końcówek sprawia, że włosy szybciej rosną?

Zabiegi trychologiczne to zabiegi kosmetyczne, po których szybko rosną włosy. Wykonuje się: peelingi enzymatyczne, drenaż limfatyczny skóry głowy, wcierki z użyciem preparatów stymulujących wzrost włosów, elektrostymulację za pomocą specjalnych grzebieni, mezoterapię bezigłową i prądy d’Arsonvala.

Po czym szybciej rosną włosy? Masaż skóry głowy

Wśród sposobów na szybko rosnące włosy wymienia się zwłaszcza masaż skóry głowy, który można z łatwością wykonać w domu. Należy go rozpocząć od pozbycia się obumarłych włosów. W tym celu włosy pociąga się palcami od nasady głowy do końcówek. Następnie opuszkiem palców wykonuje się lekkie uciskanie i masowanie skóry głowy kolistymi ruchami. Masaż zaczyna się od strony czoła w kierunku karku. W tym czasie warto dodatkowo wcierać w skórę odżywcze kosmetyki. Pozytywne efekty przyniesie tylko, gdy będzie wykonywany systematycznie. Najlepiej masować skórę głowy codziennie przez parę minut, a najrzadziej co drugi dzień. Dobrym pomysłem jest masowanie głowy przy każdym myciu. Zabieg wzmacnia i odżywia włosy, poprawia krążenie krwi, likwiduje ból głowy i zmęczenie. Ułatwia oczyszczenie skóry głowy z martwego naskórka i zalegającego łoju.

Na rynku pojawiły się specjalne szczotki do włosów, które stosuje się do masażu skóry głowy, które powinny być wykonane z włosia o średniej twardości. W sprzedaży dostępne są także masażery do głowy.

Co zrobić, aby włosy szybciej rosły? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody.

Dieta i tryb życia a porost włosów

Nie jest niespodzianką, że włosy (a także cera i paznokcie) bardzo często odzwierciedlają nasz styl życia. Jeśli marzą ci się długie i mocne kosmyki, zadbaj o to, aby odżywiać się zdrowo.

Wskazuje się, że na porost włosów wpłynąć może dieta bogata w proteiny i inne odżywcze składniki. Sięgnij więc po:

  • ryby,
  • chude mięso,
  • soję,
  • owoce (zwłaszcza jagodowe),
  • warzywa (kapusta, fasola, marchew, pomidory),
  • kasze,
  • płatki owsiane,
  • pieczywo pełnoziarniste,
  • orzechy, pestki słonecznika,
  • czekoladę deserową.

Nie bez znaczenia pozostaje także regularne picie wody. Twój organizm ci podziękuje i odwdzięczy się nie tylko mocniejszymi włosami, ale i nawilżoną cerą, odżywionymi paznokciami, a przede wszystkim – lepszym samopoczuciem. Aby jednak to osiągnąć, konieczne jest picie około 8 szklanek wody dziennie.

Na porost włosów poleca się także picie… drożdży. Zanim zdecydujesz się na taki krok, zapoznaj się z ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Oprócz odpowiedniej diety, możemy wspomóc się suplementacją, która wcale nie musi oznaczać spożywania produktów, które mają za zadanie tylko doprowadzić naszemu organizmowi odpowiednich mikroelementów, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć z codziennego jadłospisu, ale również substancje, które wykazują bezpośredni, pozytywny wpływ na łysienie i tempo rośnięcia włosów.

Czytaj dalej...

Biorąc pod uwagę fazy, w jakich znajdują się włosy w kontekście dowolnego okresu życia człowieka, okazuje się, aż około 9 na 10 z nich znajduje się w fazie wzrostu, a tylko około 10 w fazie spoczynku.

Czytaj dalej...

Prostowanie włosów bez prostownicy pozwala również na eksperymentowanie z różnymi metodami i produktami, co pozwala na znalezienie tych, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i rodzaju włosów.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...