Jak przyspieszyć wzrost włosów - Skuteczne metody i porady

Maseczki i serum na skórę głowy

Zdrowa i odżywiona skóra głowy jest dobrym podłożem do wzrostu mocnych włosów, gdyż włosy są wytworem czystej, zrównoważonej skóry głowy, a dokładnie jej naskórka.

Różne dolegliwości skóry głowy mogą powodować obecność grubych warstw martwego, złuszczonego naskórka i zalegającego łoju. W efekcie mogą wytwarzać się czopy łojowe, które zamykają ujścia mieszków włosowych. Z wyhodowanej w ten sposób warstwy łojowo-rogowej powstaje bariera ograniczająca dostęp aktywnym składnikom, które są stosowane w preparatach pielęgnacyjnych i leczniczych. Jeśli więc zauważymy jakieś nieprawidłowości lub odczuwamy swędzenie lub nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, warto zweryfikować jej kondycję podczas badania trichoskopowego – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog.

Zdrową skórę głowy możemy wspomóc, aby przyspieszyć porost włosów, używając na przykład serum zawierającego peptydy biomimetyczne czy inne wartościowe składniki jak na przykład: proteiny, aminokwasy. Będą one poprawiały kondycję skóry i wzmacniały cebulki, a w efekcie przyczyniały się po prostu nowych włosów.

Stymulowanie i odżywanie mieszków włosowych za pomocą diety, peelingu połączonego z masażem i prawidłowo dobraną pielęgnacją to istotne elementy w procesie zadbania o zdrowy wzrost włosa. Niestety często skupiamy się na łodydze włosa, zapominając, że jego siła wynika z mocnych i dobrze odżywionych mieszków włosowych oraz zdrowej skóry głowy.

Jak przyśpieszyć zapuszczanie włosów?

Badania sugerują nam, że chociaż nie jesteśmy w stanie przyśpieszyć procesu zapuszczania włosów powyżej pewnego poziomu, to jesteśmy w stanie zrobić kilka rzeczy, aby ten proces zmaksymalizować i tym samym osiągać lepsze rezultaty, niż gdybyśmy pozostawili ten proces samemu sobie.

Jak przyśpieszyć zapuszczanie włosów:

  1. Unikaj restrykcyjnych diet
  2. Dostarczaj więcej białka
  3. Zadbaj o odpowiedni poziom mikroelementów
  4. Wprowadź odpowiednią suplementację
  5. Stosuj produkty zawierające kofeinę
  6. Keratynę też warto rozważyć

1. Unikaj restrykcyjnych diet

Według informacji udostępnionych przez Dr Lindsey Bordone (Dermatolog z columbiadoctors) via Healthline.com, nie mamy wpływu na wszystkie aspekty, które wpływają na szybkość zapuszczania włosów (patrz. „Jak szybko rosną włosy na głowie?”), ale wciąż możemy zrobić parę rzeczy, aby ten proces poprawić.

Jedną z pierwszych rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę w trakcie planowania strategii na szybszy porost włosów jest unikanie restrykcyjnych diet, które polegają na wprowadzaniu organizmu w duży deficyt kaloryczny.

Dostarczanie organizmowi mniejszej ilości kalorii, niż potrzebuje on do utrzymywania obecnej masy ciała, może przyczynić się do dostarczania mu mniejszej ilości składników odżywczych, które mają wpływ na włosy.

Jeżeli nie wiesz, ile kalorii masz spożywać, to możesz wykorzystać dokładny kalkulator kalorii do wyznaczenia tej wartości, a następnie Juicify.app do kontrolowania spożywanych produktów i monitorowania metabolizmu.

Peeling i masaż skóry głowy

Peeling skóry głowy jest istotnym elementem pielęgnacji włosów, gdyż pozwala na oczyszczenie skalpu i usunięcie zanieczyszczeń i resztek po kosmetykach. Stwarza także szanse poprawę krążenia krwi, co korzystnie wpływa na porost włosów. Skutkiem peelingu, a więc masażu za pomocą małych drobinek zawartych w preparacie, jest także zwiększenie mikrokrążenia, które przekłada się na wzmocnienie cebulek i przyspieszenie wzrostu włosów.

Peeling skóry głowy powinien być stosowany przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku osób z tendencją do łupieżu, łojotoku czy wypadania włosów, częstotliwość można zwiększyć do raz w tygodniu, pamiętając, że przy takich zmianach nie wykonujemy masażu skóry głowy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby w przypadku powyższych schorzeń stosowany peeling nie zawierał w swoim składzie ziarnistości, jak np. mikrogranulki, które mogłyby podrażniać skórę głowy – podpowiada Anna Mackojć.

Jakie czynniki wpływają na tempo wzrostu włosa?

Wygląd włosów uwarunkowany jest genetycznie, podobnie jak tempo ich wzrostu. Ponadto każdy mieszek włosowy w ciągu życia wytwarza określoną ilość cebulek i łodyg włosowych - zwykle jest ich od 20 do 30 - po czym obumiera. Już w momencie narodzin wiadomo więc, ile włosów będziemy posiadać. Żywotności mieszków nie można przedłużyć, ale można wyeliminować czynniki, które przyczyniają się do ich przedwczesnego obkurczania i utraty zdolności do produkcji włosów.

Oczywiście mamy więc wpływ na poszczególne fazy wzrostu włosa, który może ulegać zaburzeniu pod wpływem wielu czynników. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu można poprawić kondycję fryzury oraz zachować genetycznie uwarunkowane, zdrowe i piękne włosy.

Czy można sprawić, żeby włosy szybciej rosły? Od czego zależy stan włosów?

Kondycja fryzury zależy przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia. Mieszki włosowe do prawidłowego funkcjonowania, a tym samym wytwarzania mocnych i długich łodyg potrzebują wielu witamin i minerałów. Negatywnie na cebulki włosów działają również m.in. zaburzenia hormonalne, niektóre choroby, a także przewlekły stres i deficyt snu.

Nie bez znaczenia pozostaje również sposób pielęgnacji fryzury. Bardzo często mamy szybki cykl wzrostu włosa, ale nie zauważamy tego przez stale łamiące się końcówki. Do wypadania włosów może przyczyniać się również ich niewłaściwe traktowanie, np. nieodpowiedni sposób mycia i szarpanie podczas czesania.

Aby przyspieszyć wzrost włosów, zadbaj o dietę

Niedobory żywieniowe i stan odwodnienia organizmu może skracać etap wzrostu włosa i wydłużać fazę wytwarzania nowego, przez co pasma rosną wolniej i nadmiernie wypadają. Dbając o zdrową, zbilansowaną dietę można przyspieszyć ich wzrost. Składnikami szczególnie potrzebnymi dla kondycji skóry i włosów są:

Jednak warto powiedzieć sobie jasno żaden z tych produktów nie sprawi, że blizna zniknie całkowicie, choć na pewno środki z aloesem, miodem czy olejem kokosowym mogą sprawić, że rana zabliźni się szybciej i w prawidłowy sposób.

Czytaj dalej...

Jak już wyżej zostało wspomniane, osoby chore na łuszczycę powinny unikać czynników, które mogą powodować zaostrzanie się zmian skórnych stres, infekcje, urazy, palenie tytoniu, picie alkoholu , a podstawą leczenia tej choroby jest prawidłowa pielęgnacja skóry.

Czytaj dalej...

Skóra w okolicach miejsc intymnych jest jednocześnie bardzo wrażliwa i owłosiona , dlatego pozbycie się włosków z tych partii ciała należy do najtrudniejszych i niesie za sobą największe ryzyko bolesnych powikłań.

Czytaj dalej...

Dostępne w aptekach maści na uczulenie wysypkę na policzkach, czole czy brodzie mogą zawierać leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory H1 i tym samym ograniczają reakcję alergiczną, a także łagodne glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym , które pomagają zmniejszyć obrzęk i świąd.

Czytaj dalej...