Jak szybko pozbyć się trądziku - Skuteczne metody leczenia i porady

Leki na trądzik - jakie są metody leczenia tej dermatozy?

Dostępnych jest wiele leków na receptę, które pomogą w walce z trądzikiem pospolitym. Przy ich stosowaniu ważna jest współpraca z lekarzem dermatologiem - wybierze on odpowiednie leczenie i doradzi w wyborze produktów do pielęgnacji.

W przypadku umiarkowanych lub ciężkich zmian trądzikowych lekarz może zastosować antybiotyki np. limecyklinę, doksycyklinę, erytromycynę. Antybiotyki na trądzik dostępne są zarówno w postaci doustnej, jak i preparatów do stosowania na skórę.

Kolejnymi popularnymi lekami na trądzik są preparaty do stosowania miejscowego zawierające retinoidy np. tretinoinę, adapalen, izotretynoinę.

Retinoidy na trądzik mogą działać drażniąco, powodować pieczenie, przesuszenie skóry lub zaostrzenie trądziku na początku leczenie. Przy ich stosowaniu ważne jest stosowanie nawilżających kremów łagodzących oraz filtrów UV.

Izotretynoina

Izotretynoina jest najpopularniejszym lekiem stosowanym w leczeniu trądziku. Jej działanie jest wielokierunkowe - reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie, zmniejsza rogowacenie ujść mieszków włosowych, zapobiega powstawaniu zaskórników, hamuje rozwój Cutibacterium acnes oraz zmniejsza ryzyko przebarwień.

Leczenie izotretynoiną obarczone jest działaniami niepożądanymi i zawsze należy je prowadzić pod kontrolą lekarza dermatologa.

Jak powstaje trądzik? Przyczyny trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy, który nazywany jest także trądzikiem pospolitym, to jedna z najczęściej występujących postaci trądziku. W tym przypadku zwykle mamy do czynienia z łagodną postacią trądziku, która nie wymaga specjalistycznego leczenia. Przyczyną powstawania na skórze zaskórników, grudek oraz krost są przede wszystkim zmiany hormonalne. Zwiększone wydzielanie hormonów wpływa na pracę gruczołów łojowych, które wydzielają bardzo duże ilości sebum. Z tego względu dochodzi do zaburzenia rogowacenia w obrębie ujść gruczołów włosowo-łojowych, zapychania porów skóry i rozwoju stanu zapalnego. Zwiększone wydzielanie łoju sprzyja szybkiemu namnażaniu się na skórze drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za powstawanie ropnych krost. To po nadkażonych bakteryjnie wykwitach najczęściej pozostają blizny potrądzikowe, które mogą być bardzo głębokie, jednak w łagodnej postaci trądziku młodzieńczego są one nieliczne lub w ogóle nie występują.

Za główną przyczynę trądziku uważa się nadprodukcję sebum i zaburzoną pracę gruczołów łojowych. Jest ona spowodowana zmianami hormonalnymi. Można także wyróżnić czynniki, które wpływają na nasilenie się trądziku, prowadząc do pogorszenia się kondycji skóry. To przede wszystkim:

  • niewłaściwa dieta,
  • stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków do mycia i pielęgnacji skóry,
  • stosowanie niektórych leków.

Stan skóry często pogarsza się na skutek działania kortyzolu, który jest w dużej ilości wydzielany przez organizm w sytuacjach stresowych. Trądzik pospolity oraz inne rodzaje trądziku mogą mieć podłoże genetyczne.

Trądzik pospolity - podsumowanie

Trądzik to nie tylko przypadłość nastolatków, to coś więcej niż tylko pryszcze. Czasami wymaga leczenia antybiotykami, lecz nad trądzikiem da się zapanować. Podstawa to dobrze dobrana pielęgnacja i współpraca z lekarzem.

Bibliografia:
  1. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku (Dostęp 04.12.2023)
  2. https://www.mp.pl/dermatologia/wytyczne/258188,tradzik-pospolity-rozpoznanie-i-leczenie (Dostęp 04.12.2023)
  3. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/289708,tradzik-mlodzienczy-postepowanie-w-gabinecie-lekarza-rodzinnego (Dostęp 04.12.2023)
  4. https://www.nice.org.uk/guidance/ng198/chapter/Recommendations (Dostęp 04.12.2023)
  5. Enshaieh, S., Jooya, A., Siadat, A. H., & Iraji, F. (2007). The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: a randomized, double-blind placebo-controlled study. Indian journal of dermatology, venereology and leprology, 73(1), 22–25. https://doi.org/10.4103/0378-6323.30646
  6. Fabbrocini, G., Annunziata, M. C., D'Arco, V., De Vita, V., Lodi, G., Mauriello, M. C., Pastore, F., & Monfrecola, G. (2010). Acne scars: pathogenesis, classification and treatment. Dermatology research and practice, 2010, 893080. https://doi.org/10.1155/2010/893080
  7. Jacek Szepietowski, Monika Kapińska-Mrowiecka, Andrzej Kaszuba, Andrzej Langner, Waldemar Placek, Hanna Wolska, Łukasz Matusiak. Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przegl Dermatol 2012, 99, 649–673

Rodzaje trądziku

Trądzik bywa klasyfikowany na podstawie kilku kryteriów. Jednym z nich jest podział ze względu na stopień nasilenia choroby. W tym przypadku wyodrębniono:

  • łagodną postać trądziku,
  • umiarkowaną postać trądziku,
  • ciężką postać trądziku.

Trądzik łagodny to trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowy i trądzik krostkowy. W przypadku trądziku zaskórnikowego na skórze rozwijają się zaskórniki otwarte i zamknięte oraz nieliczne wykwity innego rodzaju. Zaskórniki otwarte to tzw. wągry, czyli charakterystyczne ciemniejsze punkciki na skórze, które powstają na czole, policzkach, nosie i w okolicy brody. Zaskórniki zamknięte zlokalizowane są pod skórą, tworząc niewielkie zgrubienia. Łagodną postacią trądziku jest również trądzik krostkowy i grudkowy. Trądzik krostkowy i grudkowy w postaci łagodnej cechują się występowaniem wykwitów, które mogą ulegać nadkażeniu bakteryjnemu. Łagodne zmiany trądzikowe występują nielicznie przede wszystkim na twarzy.

Umiarkowana postać trądziku to trądzik grudkowo-krostkowy oraz trądzik guzkowy. Ta postać trądziku charakteryzuje się występowaniem większej liczby wykwitów skórnych, w obrębie których rozwija się stan zapalny. Dość często na skórze pojawiają się ropne krosty, po których mogą pozostawać blizny potrądzikowe. W tym przypadku zmiany pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także plecach oraz klatce piersiowej. Mogą tworzyć się również na granicy owłosionej skóry głowy oraz na karku.

Ciężka postać trądziku objawia się występowaniem licznych wykwitów oraz nasilonego stanu zapalnego skóry. W tym przypadku wyróżnia się m.in. trądzik guzkowaty, trądzik ropowiczy i piorunujący. Na skórze występują różne rodzaje wykwitów, czyli zaskórniki, grudki, krosty, a także guzki wypełnione ropą. Ta postać trądziku może pozostawiać po sobie liczne i znacznie głębsze blizny.

Inne rodzaje trądziku to trądzik hormonalny, trądzik różowaty, trądzik niemowlęcy oraz trądzik torbielowaty.

Jak pozbyć się trądziku? Domowe sposoby i leczenie

Trądzik to jedna z częściej diagnozowanych chorób skóry. Może się on rozwinąć w okresie pokwitania oraz na każdym innym etapie życia. Do niedawna zmiany trądzikowe pojawiały się około 14. roku życia, jednak obecnie pierwsze objawy trądziku pojawiają się wcześniej. Dzieci zaczynają szybciej dojrzewać, niż miało to miejsce kilka dekad temu, co ma związek m.in. z niekorzystnym wpływem na organizm diety bogatej w wysoko przetworzone produkty. Trądzik młodzieńczy (trądzik pospolity) związany jest przede wszystkim z tzw. burzą hormonalną, która powoduje liczne zmiany w organizmie młodego człowieka, prowadząc m.in. do nadprodukcji sebum. Wydzielane przez gruczoły łojowe sebum jest pożywką dla bakterii, które naturalnie występują na naszej skórze. Ich namnażanie się skutkuje powstawaniem wykwitów oraz stanu zapalnego skóry.

Trądzik u dorosłych jest obecnie równie powszechnym problemem. Może pojawić się nie tylko na skórze osób, które miały już z nim do czynienia w okresie dojrzewania. Coraz częściej dotyka osoby, które w wieku nastoletnim nie miały trądziku. Cera trądzikowa znacząco wpływa na samoocenę, dlatego walka z niedoskonałościami, które pojawiają się nie tylko na skórze twarzy, ale także np. pleców, powinna zostać rozpoczęta jak najwcześniej.

Prostowanie włosów bez prostownicy pozwala również na eksperymentowanie z różnymi metodami i produktami, co pozwala na znalezienie tych, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i rodzaju włosów.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać, że mikrourazy i niewielkie ranki sprzyjają przenikaniu chorobotwórczych mikroorganizmów, predysponując do rozwoju infekcji intymnej w postaci zakażenia bakteryjnego zapalenia grzybiczego 1-2.

Czytaj dalej...

Z pewnością znajdziesz tam jednak jakiś rodzaj olejku i szczoteczkę do rozczesywania rzęs bądź brwi jeżeli nie posiadasz osobnej, silikonowej, użyj takiej po zużytej maskarze, tylko najpierw dokładnie ją umyj.

Czytaj dalej...