Jak skutecznie ukryć blizny na rękach - 7 sprawdzonych metod

Co decyduje o tym, jak wygląda blizna?

Na to, jak wygląda blizna, wpływ ma wiele czynników.

  • Ważne są: rodzaj urazu (zranienie, oparzenie, cięcie chirurgiczne), miejsce na ciele, gdzie skóra została uszkodzona, i indywidualne cechy organizmu, czyli skłonności do tzw. bliznowacenia.
  • Każda blizna jest na początku mniej lub bardziej różowa, z czasem blednie, by ostatecznie przybrać perłową barwę. Nigdy jednak nie uzyskuje naturalnego koloru skóry. Dzieje się tak, ponieważ w tkankach blizny nie ma pigmentu nadającego jej właściwy dla danej osoby koloryt.
  • Blizny skórne są pozbawione tzw. przydatków skóry, czyli gruczołów łojowych i mieszków włosowych.
  • Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach, czyli po przecięciu skóry skalpelem, wzdłuż prostych linii, często zgodnych z naturalnymi bruzdami lub fałdami skóry.
  • Blizny rozległe zwane płaszczyznowymi są bardziej widoczne. Ich powierzchnia jest zwykle nierówna, skóra często przyjmuje różowy, czerwony, a nawet sinawy odcień. To zwykle blizny po zmiażdżeniach lub oparzeniach. Im wcześniej zaczniemy prawidłowo dbać o bliznę, tym mniej będzie ona widoczna.

Jak usunąć blizny przerostowe?

Mimo tendencji do samoczynnego obkurczania się i zanikania blizn przerostowych, procesy te warto wspierać, tak by efekty nieprawidłowego zasklepiania rany były jak najmniej widoczne. Działania należy podejmować już na wczesnym etapie, co pozwoli zminimalizować skutki.

Początek treści sponsorowanej

W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.

Koniec treści sponsorowanej

W zależności od skali problemu, w leczeniu blizn przerostowych stosowane są takie metody, jak:

  • chirurgiczne usuwanie – wycięcie nieprawidłowo nabudowanych tkanek, wspomagane nastrzykiwaniem glikokortykosteroidami, zapobiegającymi wtórnej nadprodukcji kolagenu,
  • terapia uciskowa – silne ugniatanie blizny, powodujące niedotlenienie tkanek, czego finalnym efektem jest zmniejszenie produkcji kolagenu,
  • stosowanie opatrunków silikonowych, zmniejszających parowanie wody z rany – w ten sposób hamowany jest proces nieprawidłowego zabliźniania,
  • krioterapia – miejscowe zamrażanie komórek środowiska rany, dzięki czemu powstające włókna kolagenowe są płaskie, a ich liczba jest prawidłowa,
  • metody farmakologiczne, w tym stosowanie różnego typu żeli czy maści, przyspieszających i normalizujących gojenie ran oraz tworzenie blizn.

Do nieinwazyjnych środków, należą żele, maści czy preparaty zawierające w swoim składzie:

  • wyciąg z cebuli o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych,
  • heparynę - działa antyproliferacyjnie (przeciwzrostowo) oraz łagodzi stan zapalny. Poprawia też nawodnienie oraz rozluźnienie struktury kolagenu,
  • alantoinę - przyspiesza dojrzewanie blizny.

Mobilizacja blizny – dlaczego manualna terapia blizn jest tak ważna? Jak wykonywać ją poprawnie?

Mobilizacja blizny to innymi słowy terapia, która ma na celu zachowanie ruchomości miejsca, w którym powstała blizna. Zwykle dotyczy to dużych blizn, które powstały na skutek wypadków czy też z powodu przebytych operacji. Mobilizacja blizny przypominać może masaż - a dokładniej rozciąganie, rolowanie oraz przesuwanie. Te same zabiegu wykonuje się w miejscach, które otaczają bliznę. Co ważne, mobilizację blizny można rozpocząć dopiero w momencie, kiedy rana całkowicie się zagoi, a strupki odpadną samoistnie. Jeśli blizny są świeże, można mobilizować tkanki, które ją otaczają, jednak należy robić to z niebywałą ostrożnością, tak aby nie naruszać świeżo powstałej blizny, czy jeszcze nie zabliźnionej rany. Oprócz mobilizacji blizny, warto wprowadzić także krem na blizny pooperacyjne, który z pewnością zarekomenduje Ci Twój lekarz prowadzący.

Silikonowe plastry na blizny to coraz bardziej popularna metoda w walce z bliznami, zwłaszcza tymi określanymi jako przerostowe. Taki plaster powinno się nakleić w miejsce zabliźnienia i co kilka dni zmieniać plaster na nowy, choć można je zmieniać także codziennie. Takie plastry nie tylko poprawiają wygląd blizny, ale także wzmacniają elastyczność skóry i poprawiają jej ruchomość.

Czym smarować bliznę? Krem i maść na blizny

Co stosować na blizny? Czy istnieją w takim razie jakieś skuteczne sposoby, aby usunąć bliznę? Specjaliści zalecają środki z apteki, czyli różnego rodzaju maści na blizny i kremy na blizny, a także plastry, które mają udowodnione medycznie działanie.

Takimi preparatami są preparaty zawierające kolagen. To naturalny składnik skóry, białko występujące w tkance łącznej, które bierze istotny udział w zabliźnianiu się rany – włókna kolagenowe uzupełniają ubytki spowodowane rozcięciem skóry. Co ciekawe, w usuwaniu blizn pomaga również spożywanie kolagenu, który znajduje się np. w galaretkach mięsnych.

Inne skuteczne maści na blizny to preparaty z retinolem, który zwiększa produkcję wspomnianego kolagenu. Działa też masa perłowa, która rozjaśnia i zmiękcza bliznę, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu oraz wyciąg z cebuli, który dzięki zawartości witaminy C wspiera proces regeneracji i namnażanie się nowych komórek w ranie.

Na rynku znaleźć można również żele i plastry z silikonem. Silikon, stosowany na świeżą ranę, przyspiesza jej proces gojenia, dzięki zwiększaniu temperatury, co nasila proces kolagenazy, a także zachowuje prawidłowe nawilżenie rany, co z kolei sprzyja jej prawidłowemu zabliźnianiu.

Nie wiadomo do końca, jak działa silikon na stare blizny, jednak badania pokazują, że regularne stosowanie silikonu zmniejsza jej widoczność, rozmiar i grubość.

Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący , który wymaga leczenia dermatologicznego.

Czytaj dalej...

Tuszowanie opryszczki należy zatem rozpocząć od nałożenia plastra na opryszczkę , który nie tylko ma osłaniać zmianę, ale przede wszystkim wspomagać niwelowanie objawów choroby zapobiegać nadkażeniu, a także wspomagać proces gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

Najbardziej jednoznacznym źródłem historycznym, który pomaga nam w wyjaśnieniu obecności blizn na Obrazie Jasnogórskim i twarzy Matki Bożej jest relacja wybitnego pisarza i kronikarza staropolskiego Jana Długosza 1415-1480 , kanonika krakowskiego i wychowawcy synów króla Kazimierza Jagiellończyka.

Czytaj dalej...