Jak skutecznie ukryć blizny na twarzy - Praktyczne porady i triki

Leczenie blizn

Leczenie blizny i pielęgnacja uszkodzonej skóry powinny być uzależnione od rodzaju blizny. Blizny przerostowe wymagają innych zabiegów niż bliznowce. Warto poznać te różnice, by nie tylko odpowiednio dobrać rytuały pielęgnacyjne, ale też sobie nie zaszkodzić.

  • Blizny przerostowe – w przypadku blizn wypukłych, które często są bardzo twarde, dobrze sprawdzają się zabiegi zmiękczające i natłuszczające skórę. Taką bliznę trzeba często masować i rozcierać, dbać o prawidłowe nawilżenie skóry. Tym, co może znacznie poprawić wygląd blizny i zmniejszyć jej wypukłość, są plastry silikonowe. Plastry Sutricon® zmniejszają wypukłość blizny średnio o 28 procent, zmniejszają jej unaczynienie o 42 procent i poprawiają ogólny wygląd o 43 procent[1]. Pomocne mogą okazać się też maści, które mają w składzie silikony albo zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem lasera.
  • Blizny zanikowe – blizny wklęsłe, które powstają na skutek trądziku czy choroby skóry. Często stosuje się leczenie laserowe lub za pomocą osocza bogatopłytkowego.
  • Bliznowce – w przypadku bliznowca leczenie może być bardziej skomplikowane, ponieważ bliźnie tego rodzaju może towarzyszyć stan zapalny. Niekiedy stosuje się leczenie za pomocą leków zawierających steroidy. Pomocne są także maści steroidowe oraz ostrzykiwania.

Blizny po trądziku

Blizny po trądziku mogą występować nawet w 90 procentach przypadków osób zmagających się z trądzikiem. Często są wynikiem nieprawidłowego leczenia lub błędów pielęgnacyjnych (np. wyciskania ropnych krost). Blizny potrądzikowe często są wklęsłe i wyglądają jak wgłębienia na skórze. Są nieestetyczne i widoczne z daleka.

W przypadku blizn potrądzikowych najskuteczniejszą metodą leczenia jest laser, który stymuluje włókna kolagenowe do wzrostu i odnawia naskórek. W leczeniu blizn po trądziku można stosować też frakcyjną radiofrekwencję mikroigłową, a także sięgnąć po plastry silikonowe, które zmniejszają widoczność blizn i poprawiają komfort psychiczny.

Operacyjne usuwanie blizn

Zabieg chirurgiczny to często jedyny sposób na pozbycie się pogrubionych, starych, czerwonych blizn. Zabiegi chirurgiczne stosuje się na stare blizny po szwach, które wskutek zaburzeń gojenia mogą stać się twarde, czerwone, na nawet swędzą i bolą. Metody operacyjne to również jedyny sposób na usunięcie koloidów, czyli grubych i nieregularnych skupisk tkanki, których usunięcie innymi metodami jest niemożliwe.

Chirurgiczne usuwanie blizn jest szczególnie wskazane do usuwania blizn starych, szpecących i dużych. Operacja polega na wycięciu blizny i zaszyciu rany. Zabieg ten pozwala na zbadanie histopatologiczne uzyskanego materiału.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Maści i żele na blizny

Maści na blizny zawierają składniki, które przyspieszają regenerację skóry. Często jest to witamina A, która wspomaga procesy odnowy skóry, a także rozjaśnia blizny. Oprócz witaminy A w preparatach do pielęgnacji uszkodzonej skóry znajduje się alantoina, która łagodzi podrażnioną skórę, zapobiega też odczuwaniu świądu. W maściach znajdziemy też inne składniki, m.in. różnego rodzaju oleje, które natłuszczają i zmiękczają podrażnioną skórę, oraz wyciągi roślinne poprawiające jej kondycję.

Maści zastosowane na bliznę, mają również kilka minusów, o których warto pamiętać. W głównej mierze mają one rozjaśnić bliznę, natomiast nie wpływają na jej całkowity wygląd. W przypadku blizn wychodzących ponad stan skóry, tzw. blizn przerostowych i keloidów, nie przyniosą one zadowalających rezultatów. Według międzynarodowych wytycznych terapią pierwszego rzutu w przypadku leczenia tego typu blizn są preparaty z zawartością silikonu.

Do preparatów na blizny zaliczymy również żele silikonowe (np. Sutricon® żel), które uelastyczniają skórę i przyspieszają terapię blizn. Preparaty z silikonem bardzo szybko wysychają na skórze, pozostawiając tym samym warstwę ochronną na bliźnie, i nie pozostawiają na skórze tłustego filmu, więc można je stosować nie tylko na ciało, ale również pod makijaż. Eliminują także nieprzyjemne dolegliwości związane z istnieniem blizn, takie jak świąd, uczucie ciągnięcia czy swędzenia. Żel silikonowy zastosowany na skórę ma za zadanie rozjaśnić, wygładzić i zmniejszyć widoczność blizn.

Stosowanie maści i żeli jest bardzo proste – wystarczy ją nanieść na dokładnie oczyszczoną i osuszoną bliznę, a następnie pozostawić na kilka minut do wyschnięcia. Należy również pamiętać, że preparaty na blizny stosujemy na całkowicie wygojoną skórę, czyli wtedy, kiedy nie ma rany, nic się z niej nie jątrzy i nie ma strupków.

Plastry na blizny

Plastry na blizny (np. wyrób medyczny Sutricon®) to świetna metoda regeneracji skóry, która normalizuje produkcję kolagenu i przyspiesza terapię blizn. Ich skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych, dlatego powinny być traktowane jako preparat pierwszego wyboru. Plastry są cienkie i niemal niewidoczne, ściśle przylegają do skóry i izolują ją od czynników zewnętrznych. Przez 24 godziny stale naciskają i masują bliznę, dzięki czemu są tak skuteczne.

Co zrobić, żeby blizny zniknęły?

Blizny nie bolą, ale szpecą, szczególnie jeśli znajdują się w widocznym miejscu. Największym problemem, zwłaszcza dla młodych ludzi, są te występujące na twarzy – to np. blizny po trądziku czy tzw. dzioby po ospie, ale kłopotliwe są też blizny pooperacyjne np. na brzuchu, które widoczne są np. na plaży czy blizny po oparzeniu. Nic dziwnego, że większość posiadaczy blizn stara się je usunąć.

Niestety, trudno znaleźć satysfakcjonujący sposób na usunięcie blizn: żaden naturalny środek zaliczany do domowych sposobów usuwania blizn nie jest na tyle skuteczny, by zupełnie się ich pozbyć, choć oczywiście jest wiele takich, które wygładzają je i rozjaśniają, aby mniej rzucały się w oczy.

Dlatego coraz częściej ludzie sięgają po niedomowe sposoby: zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, a także laserowe usuwanie blizn. Dają dużo lepsze efekty i jest ich naprawdę dużo.

Zawsze jednak trzeba pamiętać, że - bez względu na to, czy chcemy skorzystać z domowych sposobów na usuwanie blizn, czy z niedomowych metod - łatwiej jest pozbyć się świeżych śladów po ranach, trudniej zaś tych kilkuletnich. Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby na usuwanie blizn.

Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący , który wymaga leczenia dermatologicznego.

Czytaj dalej...

Krem pod makijaż do cery trądzikowej również musi być starannie dobrany, tak aby nie powodował zapychania porów i zapobiegał wyświecaniu strefy T, sięgnij po delikatny krem matujący Space Face Moonlove, który pielęgnuje, nawilża i przeciwdziała nadmiernemu wydzielaniu sebum.

Czytaj dalej...

Działa też masa perłowa, która rozjaśnia i zmiękcza bliznę, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu oraz wyciąg z cebuli, który dzięki zawartości witaminy C wspiera proces regeneracji i namnażanie się nowych komórek w ranie.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...