Jak skutecznie usunąć wrośnięty włos? Metody i porady

Dlaczego włosy wrastają?

Wrastające włoski najczęściej nie są bolesną dolegliwością. Problem pojawia się wówczas, gdy włos wrośnie głęboko. W takim przypadku pojawia się stan zapalny, zaczerwienienie, bolesną krosta lub nawet ropień. Ta zmiana skórna jest nieprzyjemną i długo gojącą przypadłością. Fizjologicznie włos wyrasta prosto i przebija się przez skórę. Jednak gdy pojawia się jakaś bariera, przez którą włos nie może się przebić (na przykład zrogowaciały naskórek), wtedy włos zaczyna rosnąć na bok i tworzy się stan zapalny. Najczęściej powstaje również krosta. Główną przyczyną powstawania wrastających włosów jest depilacja mechaniczna, a więc różnego rodzaju depilatory, pasta cukrowa czy wosk. Dlaczego tak się dzieje? Mechaniczne usuwanie włosów osłabia je. W związku z tym włoski wyrastają cieńsze i dużo trudniej jest im przebić się przez zrogowaciały naskórek.

To zależy. Jeżeli włos jest wrośnięty głęboko, wówczas istnieje małe prawdopodobieństwo, że uda mu się samodzielnie wybić na powierzchnię. Konieczna będzie interwencja z zewnątrz. W ekstremalnych przypadkach konieczne może być chirurgiczne usuwanie wrastającego włosa i torbieli.

Czasem konieczna jest antybiotykoterapia bądź terapia przeciwwirusowa lub przeciwgrzybicza. W wyniku wystąpienia stanu zapalnego może dojść do nadkażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego mieszka włosowego, w którym wrasta włos. Należy wówczas jak najszybciej skonsultować problem z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub dermatologiem.

Natomiast jeżeli problem nie jest aż tak zaawansowany, maść ichtiolowa na wrośnięty włos doskonale się sprawdzi. Jakie jest jej działanie? Maść ichtiolowa posiada właściwości antybakteryjne i ściągające. Ichtiol działa przeciwobrzękowo i ułatwia ewakuację ropy ze zmian skórnych. Maść ichtiolowa posiada ciemnobrązowy kolor i bardzo charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Może pozostawiać trudne do usunięcia plamy na ubraniach i pościeli. Jednak warto ją zastosować na głęboko wrośnięty włos.

NAJCIEKAWSZE WPISY

  • Masaż twarzy Kobido – japoński lifting twarzy (bez skalpela)
  • Kamień gua sha – efekty stosowania masażu w 8 krokach
  • Co to jest laminowanie włosów? Uzyskaj taflę włosów
  • Olejowanie włosów – wszystko o olejowej pielęgnacji
  • Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć? (SKUTECZNE SPOSOBY)
  • Retinol – jak stosować? 10 pytań i odpowiedzi – nasz poradnik
  • Jak szczotkować ciało na sucho? Pobudź swoją skórę do życia
  • Metoda OMO – 3 etapy mycia włosów. Czy warto?
  • Usuwanie wągrów w domu – jak to zrobić? 4 skuteczne kosmetyki
  • Najlepsze szczotki do włosów – zobacz nasze top 5!

Cześć! To my, dziewczyny z drogerii horex.pl 🙂 Specjalnie dla Ciebie testujemy, sprawdzamy, opisujemy i weryfikujemy wszystko, co związane z…

Jak zapobiec wrastaniu włosów?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zapobieganie wrastaniu włosków. Stosowanie się do zaleceń i regularne wykonywanie wskazanych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że w większości przypadków uda się nam uniknąć tego niekomfortowego problemu skórnego.

  1. Unikanie depilacji mechanicznej.
  2. Golenie nie pod włos, ale z włosem.
  3. Używanie czystych i jednorazowych maszynek do golenia.
  4. Stosowanie pianek i żeli do golenia.
  5. Stosowanie kosmetyków po depilacji i goleniu, które łagodzą podrażnienia i opóźniają wzrost włosków.
  6. Peelingowanie skóry przed depilacją.
  7. Rozgrzewanie skóry przed depilacją (gorąca kąpiel).
  8. Unikanie noszenia obcisłej odzieży (w ogóle lub kilka dni po goleniu).

Czy wrośnięty włos sam wyjdzie? Jest to możliwe, jeżeli nie wrósł zbyt głęboko, a my pomogliśmy mu przebić się przez skórę za pomocą peelingu i rozgrzania skóry. Wrastający włos może okazać się niewielkim defektem, a może przerodzić się w nie lada problem, dlatego należy obserwować skórę po depilacji i sprawdzać, czy włoski równomiernie przebijają się przez skórę i naturalnie odrastają, czy przypadkiem niektóre z nich „gdzieś się zapodziały” i niefortunnie zawinęły się pod skórą. I wtedy podjąć decyzję, co zrobić z takim gagatkiem.

Polecane produkty:

Co stosować na wrośnięty włos? Co oznaczają?

Wrośnięty włos może pojawić się na całym ciele – na nogach, pod pachami, a nawet w okolicy intymnej. Powstały stan zapalny objawia się zaczerwienieniem oraz może powodować powstawanie guzków i zbieranie się pod skórą ropy, co często wiąże się także z dyskomfortem, a nawet bólem. Jak temu zaradzić? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, jak usunąć wrośnięty włos i co możesz zrobić, aby go uniknąć.

  • Wrośnięty włos – jakie są jego przyczyny?
  • Czy można wycisnąć wrośnięty włos?
  • Jak usunąć wrośnięty włos? Bezpieczny sposób na usunięcie wrastających włosków
  • Jak jeszcze możesz usunąć wrastający włos?
  • Co stosować na wrośnięty włos?
  • Wrośnięty włos w okolicy intymnej i nie tylko – jak mu zapobiegać?

Jeśli zwrócisz uwagę na obrazy umieszczone w artykułach w Internecie, zauważysz, że wiele z nich jest opatrzonych jednym lub kilkoma znakami wodnymi, aby zadeklarować prawa autorskie ich właściciela.

Czytaj dalej...

Zmiana metody usuwania włosów Jeśli wrośnięte włosy są wynikiem konkretnej metody usuwania włosów, dermatolog może zalecić zmianę tej metody na inną, która jest mniej prawdopodobna do powodowania wrośniętych włosów.

Czytaj dalej...

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...