Jak skutecznie usunąć wrośnięty włos? Metody i porady

Jak zapobiec wrastaniu włosów?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zapobieganie wrastaniu włosków. Stosowanie się do zaleceń i regularne wykonywanie wskazanych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że w większości przypadków uda się nam uniknąć tego niekomfortowego problemu skórnego.

  1. Unikanie depilacji mechanicznej.
  2. Golenie nie pod włos, ale z włosem.
  3. Używanie czystych i jednorazowych maszynek do golenia.
  4. Stosowanie pianek i żeli do golenia.
  5. Stosowanie kosmetyków po depilacji i goleniu, które łagodzą podrażnienia i opóźniają wzrost włosków.
  6. Peelingowanie skóry przed depilacją.
  7. Rozgrzewanie skóry przed depilacją (gorąca kąpiel).
  8. Unikanie noszenia obcisłej odzieży (w ogóle lub kilka dni po goleniu).

Czy wrośnięty włos sam wyjdzie? Jest to możliwe, jeżeli nie wrósł zbyt głęboko, a my pomogliśmy mu przebić się przez skórę za pomocą peelingu i rozgrzania skóry. Wrastający włos może okazać się niewielkim defektem, a może przerodzić się w nie lada problem, dlatego należy obserwować skórę po depilacji i sprawdzać, czy włoski równomiernie przebijają się przez skórę i naturalnie odrastają, czy przypadkiem niektóre z nich „gdzieś się zapodziały” i niefortunnie zawinęły się pod skórą. I wtedy podjąć decyzję, co zrobić z takim gagatkiem.

Polecane produkty:

Wrośnięty włos – jak to się stało?

Wrośnięty włos może pojawić się na skórze znienacka, a może być rezultatem naszych zaniedbań pielęgnacyjnych. Z tym problemem borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bowiem wrośnięty włos może się pojawić w dowolnym miejscu na naszym ciele, gdzie znajdują się włosy. Panowie najczęściej narzekają na wrastające włosy na twarzy i szyi, natomiast panie na nogach, pod pachami i w miejscach intymnych. Jak łatwo zauważyć u wszystkich są to miejsca, które golimy lub depilujemy.

Najczęściej wrastające włoski nie są bolesną dolegliwością. Wrośnięty włos na nodze czy pod pachą często uwalnia się sam. Jednak czasem może doprowadzić do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, bolesną krostą, a nawet ropniem. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć, jak zapobiegać wrastaniu włosów, a w ostateczności, w jaki sposób je usunąć i jak leczyć.

Dlaczego włosy wrastają?

Włosy powstają w mieszkach włosowych i w naturalnej sytuacji rosną prosto i przenikają przez skórę. Gdy jednak pojawia się blokada w postaci na przykład zrogowaciałego naskórka, włoski mają utrudnione zadanie, rosną na boki pod skórą i w ten sposób przemieniają się we wrastające włosy.

Jedną z najczęstszych przyczyn wrastania włosów jest golenie włosów maszynką lub depilowaniem za pomocą depilatora. Podczas depilacji usuwamy włosy w całości, razem z cebulką. Kolejne włosy odrastają słabsze i cieńsze, dlatego trudniej jest im przebić się przez naskórek i zaczynają wrastać pod skórę. To często skutkuje krostkami, guzkami i zaognioną skórą, będącą stanem zapalanym. Aby zapobiec wrastaniu włosków należy regularnie wykonywać peeling skóry, który złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza skórą i pomaga włosom przebić się przez naskórek, ponieważ jest on cieńszy i stanowi łatwiejszą przeszkodę dla włosków. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry po depilacji.

Czy można wycisnąć wrośnięty włos?

Wrośnięty włos z guzkiem i ropą powoduje, że masz ochotę od razu go wycisnąć? Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ możesz sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. W niektórych przypadkach wyciskanie może prowadzić do pogłębienia stanu zapalnego, co może skutkować nawet koniecznością interwencji lekarskiej. Właśnie dlatego o wiele lepszym i bezpieczniejszym wyborem jest skorzystanie z naszych sposobów na to, jak usunąć wrastający włos.

Jak usunąć wrośnięty włos w bezpieczny sposób? Potrzebujesz do tego pęsetę, coś do dezynfekcji (na przykład spirytus) oraz igłę. Zacznij od przetarcia problematycznego miejsca wacikiem nasączonym produktem dezynfekującym. W ten sposób unikniesz roznoszenia bakterii i pogorszenia stanu zapalnego.

Kolejnym krokiem jest próba wyciągnięcia wrośniętego włosa przy użyciu pęsety. Oczywiście, przed użyciem należy także zdezynfekować jej punktową końcówkę. Jeśli owłosienie nie znajduje się głęboko pod skórą, to powinnaś sobie poradzić ze złapaniem końcówki włoska. Jeśli jest to niemożliwe, ostrożnie użyj igły, aby delikatnie rozciąć naskórek.

Gdy wrośnięty włos jest już wyciągnięty, zdezynfekuj ponownie to miejsce i użyj na zakończenie kosmetyku regenerującego lub przyspieszającego gojenie. Może być to na przykład maść albo proszek z alantoiną.

Żeby dokładniej widzieć miejsca do poprawk i, których mając szare , przezroczyste tło w tle nie do końca na pierwszy rzut oka widać, dodałem sobie dodatkową żółtą warstwę jako tymczasowe tło obrazka.

Czytaj dalej...

Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków.

Czytaj dalej...

Choć po walce z niedoskonałościami może się wydawać, że pokonaliśmy aktywną fazę trądziku, czego efektem jest gładka skóra, bardzo często pozostawia on ślad po swojej obecności, jakimi są blizny po trądziku i przebarwienia.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...