Jak Skutecznie Pozbyć Się Śladów Po Trądziku

Domowe sposoby na trądzik

Wypryski na brodzie i czole – skąd się biorą?

Trądzik sklasyfikować można jako schorzenie dermatologiczne, które pojawia się w łojotokowych partiach skóry. Najczęściej pozostawia on po sobie zmiany w formie:

  • zaskórników,
  • grudek,
  • torbieli ropnych,
  • krostek,
  • wągrów,
  • blizn.

Zanim podejmiesz naturalne sposoby leczenia i znajdziesz idealny przepis na pryszcze, warto wiedzieć co może je… wywoływać. Trądzik to następstwo przypadłości takich, jak:

  • bakterie i wirusy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadmierne rogowacenie,
  • łojotok,
  • przerost gruczołów łojotokowych,
  • stany zapalne skóry,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • uwarunkowania genetyczne.

Na szczęście, wśród domowych metod można znaleźć dobry i szybki sposób na zniwelowanie zmian spowodowanych pojawieniem się trądziku na twarzy. Jak przeprowadzić więc domowe leczenie?

1 sposób – odpowiednio zbilansowana dieta

Jak pozbyć się trądziku przy zastosowaniu domowych sposobów? Pierwsze, co należałoby zrobić w przypadku pojawienia się trądziku na brodzie czy innych częściach ciała, to przyjrzeć się swojej… diecie. Większość problemów z wągrami wynika bowiem z nieprawidłowego sposobu odżywiania się! Musisz zrezygnować z niektórych pokarmów, jeżeli nie chcesz nasilać pojawiających się zmian. Zatem, walka z trądzikiem powinna rozpocząć się od odstawienia:

  • ostrych przypraw,
  • przetworzonej żywności,
  • słodyczy,
  • soli,
  • słodzonej herbaty i kawy,
  • słodkich napojów.

Oczywiście, wągry możesz eliminować dietą również… od środka. W tym celu zalecane jest wypijanie naparów z ziół, m.in. z bratka polnego i rumianku – łagodzą i oczyszczają one bowiem dolegliwości związane z przemianą materii. Nasilający się trądzik może być także następstwem nietolerancji jakiegoś składniku w danej grupie spożywczej. Wypadałoby więc zweryfikować, który to produkt i… szybko się go pozbyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia?

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Nieładnie wyglądające nierówności na skórze, jakimi są czerwone blizny po trądziku, można usunąć nowoczesnymi metodami, jednak taki proces zwykle trwa długo i nierzadko trzeba wypróbować kilku metod terapeutycznych, zanim uda się znaleźć tę najbardziej skuteczną. Nie zawsze też możliwe będzie całkowite pozbycie się problemu.

Początek treści sponsorowanej

W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.

Koniec treści sponsorowanej

Jaki jest zatem sposób na blizny po trądziku? Rodzaj postępowania powinien zostać dobrany do konkretnej osoby w zależności od rodzaju skóry, typu zmian i blizn powstałych w ich efekcie. Najbezpieczniej będzie udać się do dermatologa, który po zbadaniu pacjenta i postawieniu diagnozy zaproponuje konkretny model leczenia.

Jeśli zmiany skórne nie są duże i zaawansowane, może pomóc maść na blizny po trądziku, której zadaniem będzie m.in. łagodzenie podrażnień, wyrównywanie kolorytu skóry, czy wspieranie regeneracji naskórka.

Lekarz bądź farmaceuta mogą także zalecić dodatkowo lub alternatywnie żel albo krem na blizny potrądzikowe oraz specjalistyczne kosmetyki do oczyszczania skóry, jej nawilżania i odżywiania.

To, co jest wskazane na łagodne blizny po trądziku to znane od pokoleń domowe sposoby, takie jak np. maseczki oparte na naturalnych produktach spożywczych. Do takich okładów niektórzy wykorzystują m.in.

  • sok z cytryny i miód,
  • awokado i sok z limonki
  • aloes,
  • pasta z sody oczyszczonej,
  • olejek z zielonej herbaty.

Jak leczyć blizny potrądzikowe?

W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który zastosuje odpowiednie leczenie redukujące zmiany trądzikowe. Terapia obejmuje leczenie miejscowe i ogólne w zależności od stopnia zaawansowania problemów skórnych. Dopiero po leczeniu farmakologicznym lub za zgodą lekarza można wprowadzić zabiegi łagodzące zmiany trądzikowe i redukujące blizny potrądzikowe.

Na rynku kosmetologicznym i medycyny estetycznej istnieje wiele metod leczenia blizn potrądzikowych i sposobów na ich redukcję. Jednak najważniejsze jest dobranie odpowiedniego zabiegu, który wspomaga proces redukcji blizn i nie powoduje zaostrzenia zmian trądzikowych lub powstania nowych stanów zapalnych. Do najskuteczniejszych zabiegów na blizny po trądziku należą:

  • Radiofrekwencja mikroigłowa jest to zabieg, który jest połączeniem fali radiowej i mikronakłuwania skóry. W wyniku serii nakłuć dochodzi do intensywnej przebudowy skóry i regeneracji. W miejscach ubytków następuje przebudowa skóry i spłycenie blizn potrądzikowych. Dodatkowo zabieg reguluje pracę gruczołów łojowych przez co zmniejsza się wydzielanie sebum i dochodzi do obkurczenia rozszerzonych porów skórnych.
  • Mezoterapia igłowa skóry to zabieg na blizny potrądzikowe, w którym dochodzi do ostrzykiwania skóry dedykowanymi koktajlami. W przypadku skóry z ubytkami skóry dobrze sprawdzają się koktajle na bazie krzemu organicznego, w przypadku blizn przerostowych na bazie sterydów.
  • Peelingi chemiczne to złuszczanie skóry kwasem TCA. W wyniku zabiegu dochodzi do oczyszczenia i złuszczenia skóry. Dochodzi do rozjaśnienia przebarwień i wygładzenia blizn potrądzikowych.
  • Wypełnienie blizn kwasem hialuronowym to zabieg, który polega na wypełnianiu ubytków kwasem hialuronowym. Zabieg sprawdza się w przypadku pojedynczych, dużych blizn potrądzikowych doprowadzając do wypełnienia ubytków i przebudowy skóry w miejscu nakłuć.

Blizny po trądziku a przebarwienia - różnice

Zarówno przebarwienia po trądziku, jak i blizny stanowią pozostałość po tej chorobie skórnej. Jednak dużo łatwiej jest zlikwidować te pierwsze, nawet używając domowych sposobów czy środków farmakologicznych dostępnych bez recepty. Często znikają samoistnie po kilku miesiącach.

Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.

Przebarwienia mają postać mniejszych lub większych plam od barwy różowej poprzez czerwoną, aż po jasnobrązową, co ma związek z zaburzonym procesem produkcji barwnika w skórze.

To efekt zagojonego wykwitu skórnego po trądziku. Natomiast, jak już wcześniej zostało nadmienione, bliznami stanowiącymi trwałą pozostałość po trądziku są nierówności na skórze mające postać bruzd, czy wypukłych guzków.

W terapii przebarwień potrądzikowych stosuje się takie metody jak w leczeniu przebarwień pozapalnych, czyli wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne zawierające substancje hamujące melanogenezę oraz zabiegi laserowe.

Zmiany stosunkowo łatwo ustępują pod wpływem terapii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku procesów bliznowacenia potrądzikowego.

Jak zapobiegać powstawaniu blizn po trądziku?

Odpowiednia pielęgnacja domowa ma również duży wpływ na prawidłowy przebieg procesu gojenia się ran. Profilaktyka jest szeroko polecaną metodą zapobiegania blizn.

Pacjentom zaleca się systematyczne oczyszczanie miejsca, używanie odpowiednich kosmetyków (dostosowanych do typu cery), dbanie o dietę i unikanie wysiłku fizycznego, jeśli rany są na plecach, ramionach lub klatce piersiowej.

Pod żadnym względem nie można odrywać strupów ani nie wystawiać ich na promieniowanie UV.

Bibliografia

  • Wołosik K., Knaś M., Wacewicz M., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, Przegląd Dermatologiczny 2013/2, 102–109,
  • Webster Guy F., Rawlings Anthony, Trądzik. Diagnostyka i leczenia, Wydawca Czelej, ISBN 978-83-7563-025-1.
  • Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2018 / vol. 7, 407-412.
  • Perzanowska-Stefańska M. Zastosowanie zabiegów estetycznych w lecznictwie dermatologicznym - podejście praktyczne. [w]: Placek W (red). Dermatologia Estetyczna. Wydawnictwa Medyczne Terrmedia, Poznań 2016: 315-336z.
  • Kolenda M. Metody stosowane w leczeniu blizn. Aesthetica 2014, vol. 2: 5-9.
  • Janda K, Chwiłkowska M. Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, vol. 60(2): 13-18.

Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.

Z pewnością znajdziesz tam jednak jakiś rodzaj olejku i szczoteczkę do rozczesywania rzęs bądź brwi jeżeli nie posiadasz osobnej, silikonowej, użyj takiej po zużytej maskarze, tylko najpierw dokładnie ją umyj.

Czytaj dalej...

W kolejnym kroku, jeżeli Klientka, u której wykonywany jest lifting sobie tego życzy, ma miejsce farbowanie rzęs henną, dzięki czemu możemy cieszyć się ciemnymi rzęsami na co dzień bez konieczności ich tuszowania.

Czytaj dalej...

Oliwka to najprostszy, najskuteczniejszy i najtańszy sposób na to aby usunąć rzęsy domowym sposobem Wystarczy, że zwilżonymi patyczkami higienicznymi oliwką będziesz pocierać rzęsy ważne, aby robić to bardzo delikatnie i wyłącznie na sztuczne rzęsy.

Czytaj dalej...

Z pewnością znajdziesz tam jednak jakiś rodzaj olejku i szczoteczkę do rozczesywania rzęs bądź brwi jeżeli nie posiadasz osobnej, silikonowej, użyj takiej po zużytej maskarze, tylko najpierw dokładnie ją umyj.

Czytaj dalej...