Jak Skutecznie Pozbyć Się Śladów Po Trądziku
Blizny po trądziku a przebarwienia - różnice
Zarówno przebarwienia po trądziku, jak i blizny stanowią pozostałość po tej chorobie skórnej. Jednak dużo łatwiej jest zlikwidować te pierwsze, nawet używając domowych sposobów czy środków farmakologicznych dostępnych bez recepty. Często znikają samoistnie po kilku miesiącach.
Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.
Przebarwienia mają postać mniejszych lub większych plam od barwy różowej poprzez czerwoną, aż po jasnobrązową, co ma związek z zaburzonym procesem produkcji barwnika w skórze.
To efekt zagojonego wykwitu skórnego po trądziku. Natomiast, jak już wcześniej zostało nadmienione, bliznami stanowiącymi trwałą pozostałość po trądziku są nierówności na skórze mające postać bruzd, czy wypukłych guzków.
W terapii przebarwień potrądzikowych stosuje się takie metody jak w leczeniu przebarwień pozapalnych, czyli wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne zawierające substancje hamujące melanogenezę oraz zabiegi laserowe.
Zmiany stosunkowo łatwo ustępują pod wpływem terapii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku procesów bliznowacenia potrądzikowego.
Czynniki wpływające na wygląd blizn po trądziku
Przebieg prawidłowego procesu gojenia się uszkodzeń skóry z pozostawieniem trwałego śladu na skórze w formie blizny, zależy od wielu czynników. Wyróżniamy czynniki ogólne oraz czynniki miejscowe.
Czynniki ogólne:
- wiek pacjenta,
- kolor skóry,
- stan ogólny pacjenta oraz choroby współtowarzyszące,
- choroby nerek i wątroby,
- cukrzyca,
- zaburzenia hormonalne,
- sposób odżywiania,
- niedobory witamin, głównie A i E oraz białka,
- zaburzenia krążenia,
- przyjmowane leki, g,ównie sterydy i cytostatyki,
- nikotynizm,
- geny,
- skłonności indywidualne do powstawania blizn przerosłych i keloidów.
Czynniki miejscowe:
- umiejscowienie rany (np. twarz, klatka piersiowa, plecy, ramiona),
- kształt, szerokość i głębokość rany,
- nieprawidłowe ukrwienie rany,
- neuropatia,
- zakażenia w miejscu tworzenia się blizny,
- niekorzystne mikrośrodowisko,
- stosowanie leków w obrębie rany,
- pielęgnacja rany.
Jak leczyć blizny potrądzikowe?
W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który zastosuje odpowiednie leczenie redukujące zmiany trądzikowe. Terapia obejmuje leczenie miejscowe i ogólne w zależności od stopnia zaawansowania problemów skórnych. Dopiero po leczeniu farmakologicznym lub za zgodą lekarza można wprowadzić zabiegi łagodzące zmiany trądzikowe i redukujące blizny potrądzikowe.
Na rynku kosmetologicznym i medycyny estetycznej istnieje wiele metod leczenia blizn potrądzikowych i sposobów na ich redukcję. Jednak najważniejsze jest dobranie odpowiedniego zabiegu, który wspomaga proces redukcji blizn i nie powoduje zaostrzenia zmian trądzikowych lub powstania nowych stanów zapalnych. Do najskuteczniejszych zabiegów na blizny po trądziku należą:
- Radiofrekwencja mikroigłowa jest to zabieg, który jest połączeniem fali radiowej i mikronakłuwania skóry. W wyniku serii nakłuć dochodzi do intensywnej przebudowy skóry i regeneracji. W miejscach ubytków następuje przebudowa skóry i spłycenie blizn potrądzikowych. Dodatkowo zabieg reguluje pracę gruczołów łojowych przez co zmniejsza się wydzielanie sebum i dochodzi do obkurczenia rozszerzonych porów skórnych.
- Mezoterapia igłowa skóry to zabieg na blizny potrądzikowe, w którym dochodzi do ostrzykiwania skóry dedykowanymi koktajlami. W przypadku skóry z ubytkami skóry dobrze sprawdzają się koktajle na bazie krzemu organicznego, w przypadku blizn przerostowych na bazie sterydów.
- Peelingi chemiczne to złuszczanie skóry kwasem TCA. W wyniku zabiegu dochodzi do oczyszczenia i złuszczenia skóry. Dochodzi do rozjaśnienia przebarwień i wygładzenia blizn potrądzikowych.
- Wypełnienie blizn kwasem hialuronowym to zabieg, który polega na wypełnianiu ubytków kwasem hialuronowym. Zabieg sprawdza się w przypadku pojedynczych, dużych blizn potrądzikowych doprowadzając do wypełnienia ubytków i przebudowy skóry w miejscu nakłuć.
Blizny i przebarwienia potrądzikowe – podsumowanie
Blizny i przebarwienia po trądziku to nie tylko problem estetyczny. Ich obecność na skórze w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie i to, jak siebie postrzegamy. Co więcej, widoczne przebarwienia to także częsty powód stygmatyzacji i wykluczenia społecznego.
Choć pozbycie się przebarwień potrądzikowych wymaga cierpliwości, to nie jest niemożliwe. Z odpowiednimi kosmetykami o ukierunkowanym działaniu, do których zalicza się nowa gama produktów Mela B3 możesz cieszyć się rozświetloną skórą o ujednoliconym kolorycie i bez przebarwień.
- Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna 4/2018/vol. 7.
- Materiały prasowe marki