Jak skutecznie pozbyć się podskórnych pryszczy?
Pryszcze podskórne - jak sobie z nimi radzić?
Choć pryszcze kojarzą się z okresem dojrzewania, nierzadko dokuczają również osobom dorosłym. Przybierają różne formy – czasami to wypryski pojawiające się na powierzchni skóry, innym razem to twarde, podskórne grudki lub głębsze guzki. Poza nieestetycznym wyglądem powodują spory dyskomfort, a nawet ból. Istnieją jednak skuteczne sposoby walki z tym problemem. Dowiedz się, jakie są przyczyny ich powstawania, jak im zapobiegać oraz bezpiecznie je usuwać.
DermoPure Żel oczyszczający do twarzy i ciała
Jak pozbyć się podskórnych pryszczy? Sprawdzaj składy kosmetyków
Błędne jest myślenie, że świecąca, pokryta sebum cera jest doskonale nawilżona . Skóra trądzikowa również może zmagać się z nadmiernym wysuszeniem. Dlatego też sięgaj po kosmetyki o właściwościach nawilżających , które dodatkowo przyczynią się do odbudowy płaszcza hydrolipidowego. Jest to powłoka, która pokrywa warstwę rogową naskórka i chroni skórę przed kolonizacją drobnoustrojów, a także zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.
Aby zmniejszyć ból wywołany przez podskórne krosty na twarzy, sięgaj po preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Takie właściwości ma m.in. kwas azelainowy. Zazwyczaj w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej ma on stężenie 20%. Kwas azelainowy przyczynia się także do ograniczenia produkcji sebum przez gruczoły łojowe i zwalcza kolonie bakterii. W przypadku silnych stanów zapalnych towarzyszących rozwojowi wyjątkowo dużych podskórnych krost związek ten zmniejszy przebarwienia pozapalne dzięki zdolności do hamowania procesu melanogenezy (powstawania melanin, odpowiedzialnych za odcień skóry).
Żele z nadtlenkiem benzoilu działają odkażająco oraz złuszczająco. Jeśli po stosowaniu preparatów z tym związkiem zauważysz podrażnienia, nałóż krem nawilżający, który powinien zredukować zaczerwienienie. Korzyści może również przynieść stosowanie maści na podskórne pryszcze, zawierających retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Przyczynią się one do ograniczenia nadmiernego rogowacenia, dzięki czemu przewody łojowe będą mogły sprawnie usuwać sebum.
Jak ognia unikaj preparatów, które zawierają substancje komedogenne , przyczyniające się do zatykania ujść gruczołów mieszkowo-włosowych, a więc potęgujące problem pojawiania się wyprysków podskórnych. Do substancji komedogennych należą:
- parafina,
- wazelina,
- lanolina,
- silikony,
- SLS (łac. Sodium Lauryl Sulfate ),
- masło shea,
- masło kakaowe,
- olej arganowy,
- olej kokosowy,
- olej migdałowy,
- olej z awokado.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Podskórne pryszcze mogą więc mieć różne przyczyny, ale zasady postępowania z nimi są zawsze takie same. Przede wszystkim w żadnym przypadku nie należy ich wyciskać. Odpowiednia dieta i ruch zmniejsza ryzyko powstawania nowych wykwitów. Jeżeli już się pojawią – nie dotykamy ich i każdego dnia dokładnie oczyszczamy skórę, by zmniejszyć ryzyko zapalenia mieszka włosowego. Stosujemy też pielęgnację przeznaczoną dla naszej cery. W tym przypadku są to kosmetyki działające przeciw niedoskonałościom. Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z kremu nawilżającego używanego każdego dnia przed nałożeniem makijażu, potrzebny będzie także złuszczający peeling-maska bez granulek, mleczko przeciw niedoskonałościom lub płyn micelarny. Dodatkowo warto też zastosować oczyszczający żel myjący bez mydła i oczyszczający tonik bez alkoholu, który zwęża pory i widocznie matuje. Wszystkie te kosmetyki posiada w swoim asortymencie marka Mixa.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.