Jak Skutecznie Wykorzystać Pastę Cynkową na Podskórne Pryszcze?
Zastosowanie maści cynkowej w praktyce
Maść cynkowa ma biały kolor i jest przeznaczona do stosowania na skórę w miejscach, które są zmienione chorobowo. To najczęściej pryszcze, opryszczka (w połączeniu ze środkami przeciwwirusowymi) i zajady (przy wspomaganiu suplementacją diety w witaminy B kompleks, a zwłaszcza B2), a także odparzenia skórne.
Nie zaleca się nakładania maści cynkowej na większe powierzchnie skóry. Zawarta w niej wazelina może zatykać pory, wywołując powstanie zaskórników i podrażnienie, natomiast nadmiar tlenku cynku może spowodować nadmierne przesuszenie skóry.
- Maść cynkowa powinna być nakładana punktowo i w postaci dość cienkiej warstwy.
- Maść najlepiej nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę, dlatego zaleca się jej stosowanie zwłaszcza wieczorem przed pójściem spać. Trzeba jednak pamiętać, że może ona zostawiać ślady na pościeli. Przed i po nałożeniu maści cynkowej należy umyć dłonie.
- Maść cynkową można stosować 1-2 razy dziennie, pamiętając o tym, aby nie nakładać jej w okolicach oczu. Po otwarciu nowej tubki maść może być bezpiecznie używana przez pół roku, pod warunkiem, że przechowujemy ją w chłodnym, zacienionym miejscu.
Maść cynkowa – przeciwwskazania i zalecenia w ciąży
Maść cynkowa zbiera doskonałe opinie i wykazuje się ogromną skutecznością, jednak nie każdy może po nią sięgać. Dotyczy to:
- dzieci poniżej 2. roku życia,
- osób wykazujących nadwrażliwość na tlenek cynku, jak i pozostałe substancje pomocnicze znajdujące się w ich składzie,
- osób, u których występują ostre stany zapalne lub też mają znacząco uszkodzoną skórę, czy niezagojone, otwarte rany. W takich sytuacjach niewskazana jest zwłaszcza maść cynkowa z dodatkiem kwasu salicylowego.
Osoby korzystające z zalet maści cynkowej, muszą również zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy zamierzają zastosować inne preparaty tego typu. Zdarza się, że ich składniki wchodzą ze sobą w reakcje, które mogą doprowadzić do znacznego podrażnienia skóry.
Wiele osób pyta o możliwość stosowania maści cynkowej w ciąży. Ponieważ działa ona powierzchniowo i nie wchłania się do organizmu, jej stosowanie nie powinno stwarzać jakiegokolwiek ryzyka zarówno dla samej kobiety ciężarnej, jak i jej dziecka. Należy jednak zachować ostrożność, konsultując jej użycie z lekarzem.
ZOBACZ: Z czego wynikają problemy ze skórą u malutkich dzieci?
Pryszcze podskórne: leczenie
Po pierwsze, pryszczy podskórnych nie można wyciskać! Zmiany te są osadzone na tyle głęboko, że pryszcz może rozlać się pod skórą. Wyjątkowo łatwo też o rozdrapanie pryszcza do krwi podczas naciskania go z każdej strony. Najprostszym sposobem na pryszcze podskórne jest maść ichtiolowa, czyli niedroga maść apteczna dostępna bez recepty, która wyciąga ropę z głęboko osadzonego pryszcza na zewnątrz. Należy ją stosować ostrożnie, ponieważ bardzo brudzi. Maść nakłada się na cystę i wokół niej i zmywa po około trzydziestu minutach. Dermatolodzy przepisują ją w połączeniu z antybiotykiem, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Innym sprawdzonym sposobem na trądzik grudkowo-cystowy jest domowa kuracja retinoidami lub seria zabiegów kwasami w salonie kosmetycznym. Niektórym osobom pomaga również zmiana diety, ograniczenie słodkich napojów, słodyczy oraz tłustych potraw i mięsa. Niestety, na pryszcze powstałe ze stresu ciężko zaradzić inaczej jak zwiększoną dawką relaksu.
Niektóre pryszcze w newralgicznych miejscach łatwo pomylić z innymi zmianami skórnymi. Mogą to być:
- tłuszczaki, czyli łagodne nowotwory w postaci twardych guzków, które w przeciwieństwie do pryszczy nie mają zabarwienia i występują przede wszystkim na plecach oraz na barkach,
- włókniaki, czyli niegroźne twarde guzki lub zwisające zmiany skórne przypominające brodawki,
- kaszaki, czyli torbiele zastoinowe to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, które zwykle są mniejsze niż pryszcze podskórne, mają żółte zabarwienie i niewielką ciemną kropkę we wnętrzu.