Skuteczne sposoby na pozbycie się pryszczów podskórnych na czole
Pryszcze podskórne – leczenie
Dermatolodzy w leczeniu tej przypadłości najczęściej rekomendują stosowanie maści ichtiolowej , która pomaga wyregulować wydzielanie łoju. Ponadto zmniejsza ona stan zapalny, ułatwiając przy tym ropie gromadzącej się pod naskórkiem odchodzić na zewnątrz. Osobom posiadającym nadwrażliwą skórę specjaliści zalecają maść cynkową , która również zwęża pory i przyspiesza proces gojenia.
W przypadku wystąpienia licznych grup pryszczy podskórnych lekarze mogą dołączyć do procesu leczenia retinoidy i antybiotyki . Retinoidy zmniejszają ilość stanów zapalnych powstałych na powierzchni skóry, a także pomagają w procesie złuszczania się naskórka. Antybiotyki skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze [1, 2].
Pryszcze podskórne – profilaktyka
Niezwykle istotną rolę w procesie zapobiegania powstawaniu pryszczy podskórnych odgrywa właściwa pielęgnacja , a więc stosowanie kosmetyków odpowiednio dobranych do rodzaju skóry. Warto więc poszukać w swojej aptece lub drogerii produktów hipoalergicznych, pozbawionych konserwantów, parabenów czy sztucznych zapachów i barwników. Pozwolą one delikatnie oczyścić powierzchnię skóry, a przy tym skutecznie zredukują produkcję łoju czy odblokują zatkane gruczoły łojowe, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry. Zaliczamy do nich emulsje, kremy, żele i płyny do pielęgnacji .
Do zakamuflowania już powstałych pryszczy podskórnych można zastosować korektory z substancją antybakteryjną i lekki fluid [4].
Do codziennej pielęgnacji i higieny należy dołączyć jeszcze dobrze dobraną dietę, opartą o duże ilości świeżych warzyw i owoców, które bogate są w cenne dla skóry witaminy i minerały. Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk (pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby) czy witaminy z grupy B (jaja, orzechy, rośliny strączkowe), które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne. Ponadto należy ograniczyć wysokoprzetworzoną żywność, alkohol, słodycze czy fast food, które negatywnie wpływają na kondycję skóry [4].
Skąd biorą się pryszcze na czole?
Przyczyny pojawiania się wyprysków na czole są różne. Najczęściej jest to element stały dla cery tłustej, ale czynników sprzyjających jego pojawianiu się jest wiele i warto je poznać. Najważniejsze to:
- niedokładny demakijaż i pobieżne oczyszczanie twarzy,
- dieta sprzyjająca przetłuszczaniu się cery w strefie T,
- problemy hormonalne lub choroby układu pokarmowego,
- alergie objawiające się zmianami skórnymi np. pokarmowe,
- duża ilość stresu, osłabienie organizmu i odwodnienie.
Warto wiedzieć, że wypryski na czole to bardzo często nie trądzik, a tzw. potówki – podskórne niedoskonałości pojawiające się pod wpływem potu. Co prawda są one charakterystyczne dla niemowląt, ale mogą pojawiać się także u dorosłych np. u kobiet, które noszą grzywkę (skóra może się pod nią pocić).
Pryszcze na czole? Zapobiegaj!
Czy mogłam coś zrobić, żeby nie mieć pryszczy na czole? To pytanie, które zadaje sobie każda posiadaczka cery trądzikowej i każda, u której niedoskonałości pojawiają się między linią włosów a brwi.
Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Unikajmy więc tego, co może przyczyniać się do powstawania trądziku w okolicy czoła: stresu, alergenów, zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest też oczyszczanie wieloetapowe, bo pryszcze na czole najczęściej są wynikiem naszej niedbałości podczas demakijażu i mycia. Czas to zmienić.
Tak samo, jak warto jeść zdrowiej – sięgać po więcej warzyw, owoców, produktów zbożowych i zdrowych tłuszczów. Dieta i codzienne nawadnianie to podstawa nie tylko naszego dobrego samopoczucia, ale też kondycji naszej skóry.

Krosty na czole u dziecka
Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa i narażona na działanie czynników zewnętrznych. U noworodków zmiany skórne pojawiają się zwykle między 2 a 3 tygodniem życia. Najczęściej spowodowane są podwyższonym poziomem androgenów, czyli hormonów płciowych, produkowanych u obu płci, odpowiadających za rozwój płciowy. W wyniku ich działania zmiany skórne lokalizują się także na czole dziecka. Większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia malucha, ale niektóre mogą zwiastować choroby.
Oto główne przyczyny krost na czole u dziecka:
- nadmierne przegrzanie dziecka – rodzice często zbyt ciepło ubierają dzieci w trosce o ich komfort, a wzmaga to niestety dużą potliwość, doprowadza do powstawania potówek, czyli krostek wypełnionych płynem,
- otarcia skóry – dzieci często dotykają rękoma czoła, pocierając i roznosząc bakterie,
- nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, które są jeszcze nie do końca wykształcone,
- alergia pokarmowa – często objawia się zmianami na skórze na skutek działania alergenu w organizmie,
- atopowe zapalenie skóry – charakteryzuje się zaczerwienionymi grudkami na czole i policzkach,
- stosowanie olejów mineralnych do pielęgnacji skóry – takie kosmetyki zaburzają pracę gruczołów łojowych dziecka,
- stosowanie nieodpowiednich środków higienicznych do przemywania twarzy, które zawierają substancje podrażniające albo wysuszające,
- nadmierna ekspozycja na słońce.
Wiele krostek na twarzy dziecka znika samoistnie. Jak pozbyć się wykwitów skórnych na czole dziecka, które nie znikają? Czasem wystarczy wyeliminowanie przyczyny ich powstawania. Zmiana diety lub kosmetyków do pielęgnacji może wystarczyć do złagodzenia problemu.
Zmiany na czole pojawiają się też u starszych dzieci i mogą przybrać formę trądziku. Nie można tego pozostawić bez reakcji. Nieleczone krosty na czole często pozostawiają po sobie blizny i przebarwienia. Warto skorzystać z fachowej pomocy i nie eksperymentować samodzielnie z różnymi metodami. Takie zmiany można także łagodzić, stosując kosmetyki, które zawierają kwas azelainowy, kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu.
