Jak przebiega alergia na propolis? Poznaj objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Uczulenie na orzechy - jak objawia się alergia i co należy robić?

Uczulenie na orzechy wywołuje niekiedy bardzo nasilone objawy. Te niewielkie owoce zawierają w sobie silne alergeny, które dla osób ze skłonnością do uczuleń mogą okazać się naprawdę groźne. Które orzechy uczulają najczęściej? Jakie są objawy tej alergii pokarmowej i co robić, gdy one wystąpią?

  • Orzechy są jednym z najsilniejszych alergenów, wywołujących niepożądane objawy u człowieka. W skrajnych przypadkach uczulenie na nie może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
  • Orzechy o najwyższym potencjale uczuleniowym to orzechy włoskie, laskowe, orzechy nerkowca, migdały, pistacje. U niektórych pacjentów nawet ich śladowe ilości mogą wywołać bardzo silne objawy.
  • Objawy uczulenia na orzechy zwykle silniejsze są u dzieci, choć i u dorosłych bywają groźne dla zdrowia, a nawet życia. Kiedy u pacjenta występują duszności i problemy z oddychaniem, należy natychmiast wezwać pogotowie.
  • Które orzechy mogą uczulać i w jakich są produktach?
    • Uczulenie na migdały
    • Uczulenie na orzechy laskowe
    • Uczulenie na pistacje
    • Uczulenie na orzeszki ziemne
    • Uczulenie na pozostałe rodzaje orzechów
    • Objawy uczulenia na orzechy u dzieci
    • Czego unikać przy uczuleniu na orzechy?

    Zmiany alergiczne na twarzy jako reakcje fotoalergiczne

    Przyjmowanie niektórych leków wiąże się z ryzykiem wystąpienia tzw. reakcji fotoalergicznych. W ich przypadku wysypka alergiczna pojawia się po przyjęciu leków i późniejszej ekspozycji na słońce.

    Objawy alergii skórnej mogą powodować m.in.:

    • niektóre leki przeciwbólowe – np. naproksen, diklofenak, ibuprofen,
    • leki przeciwgrzybicze – np. ketokonazol, itrakonazol,
    • leki przeciwbakteryjne – np. doksycyklina, tetracyklina, azytromycyna,
    • leki przyjmowane przy cukrzycy – np. metformina,
    • leki na alergię – np. loratadyna, astemizol,
    • leki na nadciśnienie – np. diltiazem, enalapryl,
    • leki uspokajające i psychotropowe – np. prometazyna, promazyna, doksepina, amitryptylina.

    Fotodermatoza, czyli reakcja skórna pojawiająca się pod wpływem promieniowania słonecznego, rozwija się również w odpowiedzi na niektóre zioła, takie jak dziurawiec.

    Jak wygląda uczulenie na twarzy?

    W przypadku alergii skórnej na twarzy, pacjenci mogą doświadczać różnorodnych symptomów. Do najczęściej obserwowanych należy zaliczyć takie zmiany skórne, jak zaczerwienienie naskórka, uczucie swędzenia oraz pojawienie się wysypki. Alergia kontaktowa, pokarmowa lub wziewna może objawiać się wysypką na policzkach, na czole, brodzie, w okolicy skroni oraz pobliżu nosa i ust.

    Dodatkowo, osoby dotknięte alergią mogą obserwować u siebie obrzęk, pieczenie skóry twarzy, a nawet jej ból przy dotyku. Charakterystyczne są również takie dodatkowe objawy, jak nadmierna suchość skóry, która może prowadzić do jej łuszczenia się.

    Możliwe jest też pojawienie się pęcherzyków (pokrzywka alergiczna) czy drobnych krostek alergicznych na twarzy, nazywanych potocznie kaszką. Zmiany alergiczne mogą również objawiać się poprzez rumień, czyli odczyn zapalny skóry.

    Warto zwrócić uwagę, że objawy wywołane reakcją alergiczną nie ograniczają się wyłącznie do twarzy – mogą rozprzestrzeniać się także na szyję i dekolt.

    W niektórych przypadkach alergia skórna może prowadzić do problemów z oddychaniem oraz do zaczerwienienia, swędzenia i łzawienia oczu. Rzadziej występują objawy ogólnoustrojowe: podniesiona temperatura ciała, uczucie ogólnego rozbicia i bóle głowy.

Świeża krew w stolcu lub stolec ciemnobrunatny, naprzemienne zaparcia i biegunki, wzdęcia, śluz w stolcu, to objawy raka, które wymagają specjalistycznych badań rektoskopii, badania rektosigmoidoskopem lub kolonoskopem.

Czytaj dalej...

U dzieci, zaleca się stosowanie go w ilości nie mniejszej niż 200-250 g na tydzień jest to ilość przeznaczona do stosowania na skórę całego ciała, nie tylko nóg , a u osób dorosłych nie mniej niż 500 g.

Czytaj dalej...

Co istotne, nawet w okresach, gdy nie obserwuje się zewnętrznych symptomów choroby, w głębszych warstwach skóry może trwać proces zapalny, który zwiększa ryzyko nagłego wystąpienia reakcji alergicznych.

Czytaj dalej...

Do cech sugerujących w badaniu mammograficznym obecność złośliwego procesu i mogących świadczy o rozwoju tak podstępnej choroby jaką jest rak sutka zaliczamy asymetrię, obecność mikrozwapnień, litą zmianę o intensywnym wysyceniu i zaburzenia struktury gruczołu piersiowego.

Czytaj dalej...