Jak wygląda trądzik różowaty - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku różowatego?

Trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego, choć za pomocą odpowiedniego leczenia można uzyskać długotrwałą remisję. Stosując odpowiednie leczenie preparatami miejscowymi, lekami doustnymi, zabiegi chirurgiczne (rhinophyma) lub laserowe można zminimalizować postęp choroby. Trądzik różowaty należy leczyć, ale nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą chorobę. Celem terapii jest zmniejszenie i/lub usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian.

U pacjentów z trądzikiem różowatym przeciwwskazane są takie zabiegi, jak: złuszczanie z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego. Powodują one przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień, a także intensywne płatowe złuszczanie, któremu towarzyszy niemiłe uczucie pieczenia i palenia skóry. Niewskazane są także zabiegi rozgrzewające. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Odpowiednio dobrana pielęgnacja ma kluczowe znaczenie w kuracji na trądzik różowaty. Dobór kosmetyków oraz właściwe obchodzenie się z wymagającą cerą to klucz do pozbycia się tej dolegliwości. Zaleca się stosowanie łagodnych, niekomedogennych kosmetyków, które nie będą podrażniać skóry. Najlepiej sięgać po preparaty przeznaczone właśnie do skóry z trądzikiem różowatym, ponieważ nie mają one właściwości drażniących i nie zawierają alkoholu. Nie powinny również zatykać porów skóry, aby nie gromadziło się tam sebum i nie powstawały stany zapalne.
Kosmetyki przeznaczone do cery z trądzikiem różowatym powinny zawierać składniki aktywne z trzech grup: o działaniu poprawiającym stan naczynek, o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych oraz o właściwościach przeciwzapalnych. Składniki o działaniu przeciwzapalnym przyśpieszą natomiast gojenie wyprysków. Zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV przez cały rok.
Ponadto zaleca się delikatne mycie twarzy łagodnymi produktami kosmetycznymi. Ważne jest również unikanie czynników, które mogą zaostrzać objawy trądziku różowatego takich, jak: stres, nieodpowiednia dieta czy zmiany temperatur.

We wczesnych etapach formowania się choroby domowe sposoby będą stanowić doskonałe remedium, przy pomocy którego zupełnie zlikwidujemy ten problem. W przypadku poważniejszych, bardziej zaawansowanych postaci, doskonale uzupełnią specjalistyczną kurację. To właśnie w domowym zaciszu najczęściej walczymy o lepszy stan cery.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym zwalczymy Rosaceę w jej wczesnych etapach, a także wspomożemy profesjonalne leczenie. Jednym z istotnych elementów jest odpowiednia dieta, w tym także stosowanie ziołowych naparów

Pomoże unikanie ostrych potraw, alkoholu, czy dużych ilości kawy. Stronić powinno się od wszystkich czynników drażniących, w tym także na przykład nadmiernej ekspozycji na promienne słoneczne. Warto też zwrócić uwagę na nawyki towarzyszące codziennej pielęgnacji cery. Na jej stan negatywnie może wpływać np. mycie twarzy zbyt ciepłą wodą. Czasem wystarczy zmiana kilku codziennych nawyków, aby wyraźnie poprawić stan skóry z trądzikiem różowatym.

Czy trądzik różowaty można wyleczyć odpowiednią dietą?

Właściwie skomponowana dieta to podstawa w leczeniu nie tylko trądziku różowatego, ale wszelkich dolegliwości związanych ze skórą. W przypadku trądziku różowatego dieta powinna się opierać na dwóch ważnych zasadach. Po pierwsze, należy ograniczyć spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, tłuszczów i cukrów. Po drugie natomiast, dietę należy wzbogacić o miedź, cynk i witaminy.

Czego nie powinno się jeść podczas zwalczania trądziku różowatego? Dietetycy zaznaczają, że dieta osób z trądzikiem różowatym powinna zawierać jak najmniej produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują wzrost poziomu cukru we krwi, czego następstwem jest wyższe wydzielanie łoju i rozrost komórek. To z kolei objawia się zmianami skórnymi w postaci grudek i krostek. Ponad produkty o wysokim indeksie glikemicznym zakwaszają organizm, co jeszcze bardziej nasila objawy trądziku różowatego.

Jakie produkty znajdują się na liście zakazanych podczas leczenia trądziku różowatego? Poza produktami wysoko przetworzonymi są to słodzone soki i napoje, białe pieczywo, biały ryż oraz oczywiście słodycze. Z diety powinno się wyeliminować tłuszcze zwierzęce, a więc smalec, boczek czy słoninę. Osoby zmagające się z trądzikiem różowatym nie powinny również spożywać dań zbyt mocno przyprawionych, a więc ostrych, kwaśnych czy bardzo słonych.

Jak zatem skomponować swoją dietę odpowiednią przy leczeniu trądzika różowatego? Przede wszystkim jadłospis powinien być bogaty w produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dlatego też warto zaopatrzyć się w makaron razowy, pełnoziarniste pieczywo, różnorodne kasze czy rośliny strączkowe. Ważne dla skóry minerały, jak miedź i cynk znajdują się w takich warzywach i owocach jak: kalafior, brokuły, marchewki, śliwki czy wiśnie. Wzbogacenie diety o orzechy, drób czy jaja będzie dodatkowym zastrzykiem witaminy A i PP, co jeszcze mocniej załagodzi objawy trądziku różowatego.

Charakterystyczną cechą zarówno łuszczycy skóry głowy, jak i innych jej rodzajów jest to, że objawy ulegają zaostrzeniu pod wpływem kilku czynników, a w tym wzmożonego i przewlekłego stresu, infekcji, stosowania używek czy zaburzeń hormonalnych.

Czytaj dalej...

Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi , którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.

Czytaj dalej...

Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne.

Czytaj dalej...

W tym pierwszym przypadku zmiany chorobowe możemy zlikwidować przez stosowanie leczenia miejscowego, zewnętrznego, zaś druga z postaci łuszczycy krostkowej, czyli łuszczyca rozsiana, często wymaga hospitalizacji.

Czytaj dalej...