Jak skutecznie wyleczyć się z alergii?

Predyspozycje genetyczne do alergii

W ostatnich latach liczba osób dotkniętych chorobami alergicznymi znacznie wzrosła, co najprawdopodobniej związane jest z coraz silniejszym zanieczyszczeniem środowiska i stylem życia, a sama alergia doczekała się miana choroby cywilizacyjnej.

  • zanieczyszczenie powietrza,
  • dym papierosowy,
  • przebyte infekcje,
  • zbyt sterylne otoczenie w okresie wczesnego dzieciństwa,
  • nadużywanie środków chemicznych,

występujące okresowo (np. w zależności od kalendarza pyleń) lub trwale.

Do alergii predysponują również czynniki genetyczne, co oznacza, że choroby alergiczne często bywają dziedziczone, a prawdopodobieństwo ich pojawienia się wzrasta, jeśli w rodzinie odnotowano wystąpienie alergii. Może to być zaskoczeniem dla niektórych chorych, zwłaszcza gdy nic nie słyszeli o alergii wśród najbliższych. Prawda jest taka, że geny mamy podobne lub wręcz takie same jak nasi dziadkowie, jednak w ich pokoleniu alergie po prostu rzadziej diagnozowano.

Rodzaje alergenów

Alergeny nie są grupą podobnych substancji. Nie mają też jednej budowy chemicznej czy strukturalnej. Zdarzają się alergeny pochodzenia roślinne lub zwierzęcego, jak również stanowiące proste związki chemiczne. Mówiąc zwięźle, substancje alergizujące mogą być czymkolwiek. Wyróżnia się kilka grup alergenów:

Alergeny wziewne (inhalacyjne)

Alergeny wziewne występują w powietrzu, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, np. alergeny kurzu domowego (choć sam kurz rzadko bywa przyczyną uczulenia) i wszystkiego, co wchodzi w jego skład, czyli roztoczy, szczątków roślin i zwierząt, grzybów pleśniowych, różnych substancji chemicznych, dymu papierosowego, jak i poza budynkami, np. krążące pyłki roślin (np. traw, drzew, niektóre gatunki pleśni).

  • kichanie,
  • katar,
  • kaszel,
  • problemy z oddychaniem,
  • obrzęk śluzówek górnych dróg oddechowych.

Częstym objawem towarzyszącym jest alergiczne zapalenie spojówek.

Kiedy mowa o alergiach wziewnych, należy przypomnieć o sezonowości alergii na pyłki roślin. Nieprzyjemne symptomy uczulenia występują w zależności od okresu pylenia danej rośliny. Dla wielu osób może to być znakiem, aby wybrać się do lekarza i sprawdzić, czy jest się alergikiem.

Przy alergiach wziewnych nie sposób nie wspomnieć o uczuleniach na sierść i pierze zwierząt. Tu najsilniej reagujemy na świnki morskie i koty.

Główny alergen kota to białko Fel d 1 występujące w jego ślinie, odpowiada ono za nadwrażliwość nawet u 96% uczulonych na koty. Dodatkowo koty zostawiają alergen na sierści podczas mycia się, czyli lizania. Pozostałe alergeny znajdują się w złuszczonym naskórku, moczu i krwi kota. Dlatego wcale nie musimy przebywać bezpośrednio w towarzystwie zwierzaka, aby zacząć kichać. Wystarczy, że małe ilości kociego alergenu trafią do nas przez kogoś innego, przyniesione na ubraniu, pozostawione w samochodzie czy na dywanie i tak można by wymieniać bardzo długo

Badania na alergię

W pewnych przypadkach wykrycie alergii bywa bardzo trudne. Często jej symptomy są mylone z innymi chorobami. Sytuacji nie ułatwia fakt, że jeden alergen może wywoływać kilka różnych reakcji organizmu.

Czasem mylimy alergię z przeziębieniem, podczas gdy nawracający katar czy drapanie w gardle może być sygnałem, że jesteśmy alergikiem. Dlatego ważne jest odpowiednie rozpoznanie. Kiedy tylko zaczniemy podejrzewać alergię, powinniśmy udać się do lekarza, który zleci nam odpowiednie badania.

  • punktowe testy skórne (najczęściej stosowane),
  • serologiczne (z krwi), w tym diagnostyka molekularna,
  • płatkowe (inaczej kontaktowe, ang. patch test),
  • prowokacyjne,

dostosowanych odpowiednio do rodzaju alergii. Istotne pozostaje więc, aby lekarz przeprowadził z nami dokładny wywiad.

  • 7–14 dni przed wykonaniem badania należy przerwać przyjmowanie doustnych leków przeciwhistaminowych,
  • 7–14 dni przed wykonaniem badania leki stosowane miejscowo w okolicy przedramion, takie jak glikokortykosteroidy miejscowe, inhibitory kalcyneuryny oraz leki przeciwhistaminowe w maściach i żelach – powinny być odstawione,
  • nie powinno się wykonywać testów skórnych wcześniej niż 7–10 dni od zakończenia stosowania glikokortykosteroidów doustnych,
  • 48 godzin przed badaniem nie mogą być stosowane doustne leki antyleukotrienowe,
  • można stosować leki przyjmowane dospojówkowo, donosowo i wziewnie, ponieważ nie mają one wpływu na wynik testów skórnych,
  • nie można przeprowadzać testów wcześniej niż 4 tygodnie od momentu podania glikokortykosteroidów parenteralnie (np. domięśniowo lub dostawowo).

Przerwanie stosowania leków należy skonsultować z lekarzem alergologiem.

Niektóre pokarmy mogą pomóc w leczeniu alergii - fakt

Wspomniana już wcześniej witamina C ma działanie antyhistaminowe. Niektóre zioła mogą być pomocne w leczeniu alergii, zwłaszcza łopian, mlecz i jeżówka.

Regularnie stosuj czosnek, który pomaga na katar sienny i zatkany nos. Pokarmy, które obniżają dolegliwości alergika to spirulina, awokado, oliwa z oliwek, imbir i kurkuma. Unikaj dużych ilości białka w diecie, które nasilają procesy zapalne.

Niekonwencjonalne metody leczenia alergii to dobry pomysł dla osób, które chcą w bezpieczny sposób poprawić stan swojego zdrowia i nie doprowadzić do znaczących skutków ubocznych. Jest wiele wskazówek dla alergików, które mogą poprawić ich komfort życia, dlatego warto wziąć je pod uwagę. Nie należy jednak rezygnować z profesjonalnego leczenia – medycyna naturalna ma za zadanie wzmacniać je, a nie zastępować.

Data publikacji: 18.06.2018

Data aktualizacji: 13.03.2024

Ekspert DOZ.pl dr n. farm.

Inne publikacje autora

Leczenie alergii a alergeny

Podczas pierwszego kontaktu z alergenem organizm wytwarza przeciwciała, co zazwyczaj odbywa się bezobjawowo i dopiero przy kolejnym zetknięciu się z owym czynnikiem zaobserwujemy symptomy uczulenia.

Mówiąc obrazowo, jeśli wiosną przebywamy na łące, obok której rosną piękne brzozy i topole, zaczynamy kichać, swędzi nas nos i łzawią oczy, to znaczy, że już kiedyś w tym samym okresie byliśmy na podobnej łące i mieliśmy styczność z pyłkami, na które jesteśmy uczuleni, a nasz organizm przygotował się na ponowne z nimi spotkanie.

Alergia może przyjmować wiele postaci i powodować różne objawy. Broniący się organizm wytwarza swoiste przeciwciała i uwalnia charakterystyczne substancje – mediatory stanu zapalnego. Jest ich wiele, ale za nieprzyjemne objawy alergii odpowiada przede wszystkim histamina.

  • jelit,
  • nosa,
  • oskrzeli,
  • płuc,
  • tkanki skórnej.
  • biegunką,
  • katarem siennym,
  • astmą,
  • pokrzywką,
  • a w skrajnych przypadkach wstrząsem anafilaktycznym (np. po użądleniu osy lub pszczoły).

10 sulfacetamid sodowy z 5 siarką oraz nadtlenek benzoilu, który przyspiesza eliminację zmian grudkowo-krostkowych i może być zalecany u pacjentów z postacią guzowatą oraz odmianą ziarniniakową trądziku różowatego.

Czytaj dalej...

Nie należy także przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć, a przy tym dodatkowo pozatykają pory i przyśpieszą rozwój trądziku.

Czytaj dalej...

Wyleczenie na stałe tak poważnej choroby, która jest związana z całym zespołem patologicznych zmian chorobowych czy metabolicznych i hormonalnych oraz naczyniowych , wymaga także włączenia odpowiedniej diety, wyeliminowania stresu ze swojego otoczenia, porzucenia papierosów czy alkoholu.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznych terapii leczniczych, ale czasami do leczenia trądziku można wykorzystać domowe sposoby, które w naturalny sposób przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry.

Czytaj dalej...