Jak złagodzić swędzenie skóry przy alergii - Skuteczne sposoby na ulgę
Jak zmniejszyć objawy alergii?
Czy da się złagodzić objawy alergii? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba uczulona na kurz, pyłki, sierść zwierząt, czy cierpiąca z powodu alergii pokarmowych lub alergii skórnych. Oczywiście, da się – choć wymaga to niejednokrotnie zmiany stylu życia i codziennych przyzwyczajeń. Jak więc zmniejszyć objawy alergii?
Spis treści
Łagodzenie objawów alergii to podstawowe zadanie leków przeciwalergicznych. Jednak każdy alergik dobrze wie, że leki przynoszą poprawę na pewien czas, w dodatku wiele z nich powoduje efekty uboczne. Wsparciem farmakoterapii mogą być więc sposoby, dzięki którym uda się ograniczyć kontakty z alergenami, zmniejszając w ten sposób objawy alergii.
Swędzenie skóry: podrażnienie i przesuszenie naskórka
Podrażnienia skóry i przesuszenie naskórka to kolejna z częstych przyczyn swędzenia skóry. W tym przypadku mamy do czynienia z działaniem różnych czynników, które mogą wywoływać świąd oraz sprzyjać powstawaniu stanu zapalnego. Podrażnienie i przesuszenie naskórka mogą powodować m.in. kosmetyki do pielęgnacji z dodatkiem substancji zapachowych i sztucznych barwników, odzież ze sztucznych włókien, poparzenia słoneczne, niska temperatura, detergenty, a także twarda woda.
Przesuszona i podrażniona skóra wymaga odpowiedniego nawilżenia. Możemy w tym celu wykorzystać np. płatki owsiane, które po zagotowaniu w niewielkiej ilości wody dodamy do kąpieli. Zamiast płatków owsianych możemy do nawilżającej kąpieli dodać także zagotowane wcześniej w niewielkiej ilości wody siemię lniane. Kojąco i leczniczo na podrażnioną oraz przesuszoną skórę wpływa również aloes.
Po kąpieli i osuszeniu ciała miękkim ręcznikiem (skóry nie powinniśmy pocierać) warto zastosować naturalny balsam przeznaczony do pielęgnacji suchej skóry, który pomoże przywrócić jej równowagę.
Co stosować na alergię skórną?
Jeśli borykamy się z problemem alergii skórnej, leczenie objawowe doskonale uzupełnią:
- emolienty – działają silnie nawilżająco poprzez zatrzymywanie wody w naskórku. Ponadto odbudowują barierę naskórkową, redukują świąd, działają regenerująco i przeciwzapalnie. Dzięki swoim właściwościom łagodzą przebieg alergii skórnych, a niekiedy nawet pomagają zapobiegać wystąpieniu zaostrzeń. Warto sprawdzać skład konkretnych preparatów, ponieważ niektóre mogą zawierać substancje potencjalnie alergizujące, zwłaszcza konserwanty (np. parabeny) i substancje zapachowe (np. limonen). W niskich dawkach nie są one szkodliwe dla zdrowych osób, ale w przypadku schorzeń skórnych przebiegających ze stanem zapalnym mogą okazać się problematyczne. Emolienty występują w postaci płynów i żeli do mycia, kremów, oliwek i szamponów.
- środki antyseptyczne – ze względu na ryzyko nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych w czasie zaostrzenia objawów skórnych można stosować delikatne środki odkażające, np. na bazie nanosrebra lub chlorowodorku oktenidyny.
- okłady z chłodnej wody lub soli fizjologicznej – bywają pomocne w pierwszej, ostrej fazie wyprysku. Ulgę przyniesie przykładanie kompresów kilka razy dziennie na czas około 30 minut.
- maść dziegciowa – dziegieć sosnowy wykazuje działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne i odkażające, dzięki czemu dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry objętej procesem zapalnym.
- maść rumiankowa – ma działanie przeciwzapalne i może być stosowana pomocniczo w łagodzeniu stanu zapalnego skóry. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej na składnik czynny maści. Nie zaleca się stosowania jej u niemowląt i najmłodszych dzieci.
Wapno od dawna było stosowane pomocniczo w stanach alergicznych. Ostatnie badania naukowe poddają w wątpliwość skuteczność takiego leczenia, porównując jego efekty do działania placebo. Preparaty z wapniem nie są szkodliwe pod warunkiem, że od ich zastosowania do przyjęcia właściwego leku przeciwalergicznego zachowamy odpowiedni odstęp czasu. W przeciwnym wypadku może zaburzać wchłanianie substancji leczniczej.
Jak zmniejszyć objawy alergii pokarmowej
Alergia pokarmowa to uczulenie na substancje obecne w jedzeniu. Uczulać mogą np. białka mleka krowiego, skorupiaki, cytrusy itp. Najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia objawów alergii pokarmowej jest oczywiście dieta eliminacyjna, prowadzona na zalecenie i pod kontrolą lekarza. Co jeszcze możesz zrobić?
- Pamiętaj, że reakcja alergiczna może pojawić się również po zjedzeniu produktu, na który teoretycznie nie jesteś uczulona, np. osoby uczulone na awokado mogą mieć również alergię na banany lub kiwi. To tzw. alergia krzyżowa. Warto więc zapoznać się z tabelą alergenów krzyżowych i unikać produktów, które również – potencjalnie – mogą zaszkodzić.
- Dokładnie czytaj etykiety produktów spożywczych. Niektóre alergeny mogą być ukryte na nich pod innymi nazwami (np. białka mleka bywają określane jako białka serwatkowe lub kazeiniany).
- Staraj się nie jadać na mieście. Teoretycznie stołując się poza domem można poinformować obsługę lokalu o tym, że masz alergię na konkretny składnik i poprosić, by danie przygotowywane dla ciebie nie miało styczności z alergenem – w praktyce jednak nie zawsze się to udaje. Najlepiej zawsze mieć przy sobie bezpieczną przekąskę, a do pracy zabierać własny lunch.

Alergia skórna – czym jest?
Alergia skórna to zespół objawów w postaci wysypki, zaczerwienienia, obrzęku, pęcherzy i innych zmian skórnych, pojawiających się w następstwie kontaktu z alergenem. Za powstawanie schorzenia odpowiedzialna jest nadwrażliwość układu immunologicznego. Przejawia się ona tendencją do nadreaktywnej odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, które w normalnych warunkach nie wywołują żadnej reakcji u zdrowych ludzi. Schorzenia skórne powstające na tle alergicznym można podzielić na:
Zmiany skórne to częsty przejaw reakcji alergicznej organizmu, ale mogą pojawić się także w przebiegu różnych innych schorzeń. Oprócz podłoża alergicznego powodem wystąpienia objawów skórnych może być np. podrażnienie substancjami chemicznymi, działanie czynników fizycznych, uszkodzenie mechaniczne lub długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV.
