Przyczyny i Rozwiązania Swędzenia Głowy po Przedłużaniu Włosów

Swędzenie skóry głowy po farbowaniu

Dlaczego skóra głowy swędzi po farbowaniu? Farby do włosów zawierają składniki drażniące, niezbędne do odbarwiania włókien i pozbawiania ich naturalnego pigmentu. Powszechnie uważa się, że im jaśniejszy kolor chce się uzyskać, tym silniejsze środki muszą zostać użyte. Jest to poniekąd prawda – zwykle farbowanie ciemnych włosów na jasne bardziej niszczy włókna i drażni skórę niż barwienie odwrotne.

Swędząca skóra głowy po farbowaniu może też świadczyć o reakcji alergicznej na składniki użytego preparatu.

Jak radzić sobie z takimi objawami po koloryzacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.

Taka koloryzacja wykonana przez fryzjera może uchronić skórę przed uczuleniem, podrażnieniem lub nadmiernym przesuszeniem.

Zdarza się, że swędzenie występuje nie tylko po farbowaniu, ale np. po umyciu głowy. Skóra może bowiem zostać podrażniona również przez inne kosmetyki, jak szampony, odżywki czy maski nieodpowiednio dobrane do jej potrzeb.

Swędzenie skóry głowy – inne przyczyny

Dlaczego nadal swędzi skóra głowy mimo to?

Przegrzanie skóry głowy – i to nie tylko gorące powietrze z suszarki! Duże ocieplenie powietrza (zmiana klimatu) powoduje wydzielanie większej ilości sebum i wymaga częstszego oczyszczenia skóry głowy z potu.

Twarda woda – tutaj może pomóc jedynie przegotowanie wody lub mycie skóry głowy w wodzie źródlanej.

Zmiany hormonalne – ciąża to najczęstsza przyczyna wypadania włosów i zły moment na eksperymenty z szamponami!

Nerwica – nie tylko obgryzanie paznokci kojarzy się z rozładowywaniem nerwów! Za swędzeniem skóry głowy mogą kryć się problemy i trudne sytuacje życiowe, a emocje z nimi związane mogą skutkować swędzeniem skóry głowy i wypadaniem włosów.

Łupież a swędzenie skóry głowy – drożdżaki atakujące skórę głowy powodują powstanie łupieżu, których jest parę odmian: od łupieżu suchego, do tłustego i pstrego. Łupież drażni skalp i prowadzi do powstania podrażnienia skóry głowy oraz jej uporczywego swędzenia.

Swędzenie głowy neurogenne

Swędzenie skóry głowy może być objawem chorób związanych z układem nerwowym: centralnym lub obwodowym. Do takiego rozpoznania skłania występowanie parestezji, niedoczulicy lub przeczulicy i innych objawów neurologicznych. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań (morfologii, glukozy), a także badań neurologicznych (EMG, przewodnictwa nerwowego) i obrazowych, np. rezonansu magnetycznego.

Swędzenie głowy może też wynikać z cukrzycy, która z czasem prowadzi do uszkodzenia nerwów obwodowych (neuropatia cukrzycowa). Najczęściej jednak świąd dotyczy w tym przypadku dłoni i stóp.

Także półpasiec, który często ujawnia się na głowie, powoduje neuropatyczne swędzenie skóry. Ten rodzaj swędzenia może dotyczyć 1/3 pacjentów z półpaścem.

Aby wyleczyć swędzenie należy w powyższych przypadkach leczyć choroby podstawowe. Metody zależą od ustalonej przez lekarza przyczyny.

Swędzenie skóry głowy u dziecka

Jeśli twoje dziecko jest w wieku wczesnoszkolnym i często drapie się po głowie zawsze należy wykluczyć wszawicę. Wszy nadal są plagą szkół i przedszkoli. Te pasożyty mają zaledwie kilka milimetrów długości i żywią się naszą krwią. Wszy, które zagnieżdżą się na głowie swojego żywiciela, składają jaja nazywane gnidami.

Czy wiesz że: s uchość skóry (nie tylko skóry głowy) oraz jej świąd wzmagają klimatyzowane pomieszczenia, a także wysokoprocentowy alkohol i ostre potrawy? Warto unikać tych czynników zaostrzających objawy.

Jaja są przyspawane do włosów specjalną wydzieliną, dlatego bardzo trudno jest się ich pozbyć. W skrajnym przypadku wszawicy na głowie osoby zarażonej może ukształtować się kołtun, który jest efektem zlepienia włosów ropno-surowiczą wydzieliną. Wszy głowowe mogą powodować swędzenie w dowolnej części skóry głowy, ale zwykle odczuwa się je za uszami i na linii włosów. Swędzenie jest spowodowane podrażnieniem skóry głowy przez wydzielinę wszy oraz gryzienie. Warto wiedzieć, że wszy są aktywniejsze w nocy, i w tym czasie mają tendencję do częstego żywienia się i poruszania. To może sprawić, że wystąpią problemy ze snem i częste wybudzenia w nocy. Leczenie wszawicy polega na stosowaniu środków przeciwpasożytniczych, takich jak permetryna, które zwalczają formy larwalne pasożyta. Dostępne są w postaci szamponów i płynów. Z uwagi na około siedmiodniowy czas dojrzewania gnid, terapię należy powtórzyć. Ważne jest wyczesywanie gnid gęstymi grzebieniami.

Jeśli świąd skóry głowy ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie może być to wspomniane już wcześniej atopowe zapalenie skóry, czyli AZS. Objaw wywołany jest wrodzoną skłonnością skóry do nadmiernej odpowiedzi zapalnej na czynniki obojętne, czyli takie które nie wywołują alergii u zdrowych osób.

Swędząca skóra głowy i łupież

Łupież to dolegliwość, która może mieć różne podłoża – od zakażenia drożdżakami, przez nadmierną produkcję łoju w gruczołach łojowych, po niewłaściwą pielęgnację codzienną.

Czy swędzenie skóry głowy może być spowodowane łupieżem? Jak najbardziej tak, ponieważ świąd jest odpowiedzią na niewłaściwe funkcjonowanie skóry i jej łuszczenie. Łupieżowi towarzyszy bowiem złuszczanie naskórka mające postać małych, białych, odrywających się płatków.

Gdy skóra głowy swędzi, a na powierzchni włosów widoczne są fragmenty martwego naskórka, najprawdopodobniej jest to łupież, z którym walczyć można przy pomocy odpowiednich preparatów i szamponów.

Jeśli zmiana nawyków pielęgnacyjnych i stosowanie właściwych kosmetyków nie przynoszą spodziewanych rezultatów, a łuszczenie, pieczenie i swędzenie skóry głowy się utrzymuje, należy zgłosić się po poradę do lekarza. Nieleczony łupież może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nawet utraty osłabionych włosów.

wyciąg z arniki wzmacnia z kolei ścianki naczyń krwionośnych, pomaga przy stłuczeniach, bo zmniejsza obrzęki, krwiaki i siniaki, czy przy zwichnięciach lub skręceniach, bo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, podobnie zresztą jak rozmaryn,.

Czytaj dalej...

Bo występują typowe lokalizacje na przykład dla zmian łuszczycowych czy grzybiczych, w tych samych obszarach pojawiać się mogą dolegliwości związane z alergią pokarmową, wypryskiem kontaktowym alergicznym i niealergicznym , a także wymienionymi wyżej chorobami wewnętrznymi.

Czytaj dalej...

Łuszczyca odwrócona jest jednym z rodzajów łuszczycy o dość nietypowej dla tej choroby lokalizacji, bo związane z nią zmiany pojawiają się pod pachami, w pachwinach, między pośladkami, w zgięciach kolanowych i łokciowych.

Czytaj dalej...

Zasinienia pojawiające się na skórze bez uprzednich urazów mechanicznych lub swędzące siniaki trzeba bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie rozpocznie diagnostykę od badań laboratoryjnych krwi.

Czytaj dalej...