Przyczyny i Rozwiązania Swędzenia Głowy po Przedłużaniu Włosów

Co stosować na swędzenie skóry głowy?

Oczywiście kluczowe jest wspomniane już leczenie przyczynowe. W przypadku nieustępujących objawów o znacznym nasileniu powinniśmy udać się do dermatologa, który stwierdzi istnienie lub brak schorzeń dermatologicznych.

Zapamiętaj: Świąd skóry głowy jest spotykany dość powszechnie. Szacuje się, że zjawisko to może dotyczyć nawet 25% całej populacji – pojawia się w równym stopniu u kobiet, jak i u mężczyzn.

Doraźną ulgę w swędzeniu skóry głowy można również osiągnąć przez stosowanie środków przeciwświądowych w postaci maści, kremu czy sprayu z glikokortykosteroidami lub lekami przeciwhistaminowymi (przeciwalergicznymi), część z nich jest dostępna bez recepty. Jeśli przyczyną jest tylko nadmierna suchość warto rozważyć terapię z zastosowaniem preparatów nawilżająco-natłuszczających, zwanych emolientami, które łagodzą dolegliwości świądowe i doskonale odbudowują barierę ochronną skóry, przywracając jej prawidłowy stopień nawilżenia. Istotne jest ponadto utrzymywanie właściwego poziomu higieny skóry owłosionej głowy (odpowiednio częste mycie, najlepiej delikatnymi szamponami hipoalergicznymi).

Swędzenie skóry głowy jest bardzo rozpowszechnionym objawem oraz bardzo uciążliwym, mogącym prowadzić do znacznego obniżenia jakości życia pacjenta. Dlatego tak ważne jest znalezienie przyczyny, które jest kluczowe w pozbyciu się problemu.

Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, Warszawa 2005
Dermatologia pediatryczna, W.L. Weston, J.G. Morelli, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, wyd. 2
Dermatologia w praktyce. Część 1, Magdalena Czarnecka-Operacz, PZWL, Warszawa 2018
mp.pl

  • zdrowego stylu życia,
  • ciąża i połóg,
  • zdrowy rozwój dziecka,
  • sprawność, mobilność i suplementacja
  • relaks, stres i psychologia,
  • zapobieganie i leczenie raka.

Swędzenie skóry głowy – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Swędzi cię skóra głowy? Nie możesz powstrzymać się przed drapaniem? To irytujący i bardzo krępujący objaw. Przyczyna może być błaha i łatwa do usunięcia, ale świąd może też świadczyć o chorobie. Sprawdź jakim schorzeniom towarzyszy swędzenie skóry głowy i jak sobie z tym radzić.

Świąd skóry głowy jest spotykany dość powszechnie. Szacuje się, że zjawisko to może dotyczyć nawet 25% całej populacji – pojawia się w równym stopniu u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest to rodzaj czucia powierzchownego, różny od bólu, przewodzony do ośrodkowego układu nerwowego czyli do mózgu. Problem może mieć swoje podłoże w wielu stanach chorobowych, włączając w to choroby skóry, ogólnoustrojowe, czy psychiatryczne. Świądowi może towarzyszyć także pieczenie, ból, zaczerwienienie, czy łuszczenie się skóry, a nawet grudki, pęcherze czy łuski. Świąd ostry utrzymuje się do 6 tygodni, natomiast trwający powyżej tego czasu klasyfikuje się jako przewlekły. Uporczywe swędzenie nie musi jednak na pewno oznaczać choroby, czasem przyczyna jest dość trywialna.

Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów

Samo swędzenie skóry głowy może być efektem stosowania niewłaściwych kosmetyków lub nieodpowiednich nawyków pielęgnacyjnych. Kiedy jednak towarzyszy mu nadmierne wypadanie włosów, problem może okazać się poważniejszy.

Należy pamiętać, że człowiek każdego dnia traci około 100 włosów w sposób naturalny. Wynika to z fizjologii włosa i jego żywotności, która jest ograniczona. O wypadaniu nadmiernym mówi się, kiedy ilość traconych co dzień włosów jest większa. Stan taki może mieć podłoże chorobowe i powinien zostać skonsultowany z lekarzem, najlepiej trychologiem zajmującym się właśnie problemami włosów i skóry głowy.

Przyczyną swędzącej skóry głowy i wypadania włosów może być choroba autoimmunologiczna zwana łuszczycą, polegająca na niewłaściwej odpowiedzi zapalnej na własne antygeny skóry. Stan ten wymaga leczenia, ponieważ w przeciwnym razie może się pogłębiać i obejmować coraz szerszy obszar ciała. Interwencji terapeutycznej wymagają także takie choroby jak AZS czy grzybica.

Czy swędząca skóra głowy i wypadające włosy mogą być symptomem niewłaściwej pielęgnacji? W skrajnych przypadkach, kiedy skóra i włókna włosowe są bardzo przesuszone i nieodżywione, można spotkać się z takimi objawami.

Brak składników odżywczych w cebulkach może powodować obumieranie włosów i ich utratę, stan taki jednak również powinien zostać skonsultowany z trychologiem, który doradzi, jak przywrócić włóknom odżywienie i właściwy poziom nawilżenia.

Nieprzyjemne dolegliwości a drożdżaki

Grzybica skóry głowy może również dawać takie objawy. Oprócz świądu pojawia się wtedy problem z wypadaniem włosów. Drożdżaki mogą zaatakować fragment skóry głowy lub jej większą część. Trzeba szybko je wyleczyć antybiotykoterapią, bo choroba może przenieść się również na inne partie ciała.

Swędzenie skóry głowy mogą również spowodować problemy z tarczycą. Zaburzenia w pracy gruczołu tarczycowego powodują przesuszenia skóry całego ciała, również skóry głowy, a to powoduje nieprzyjemny świąt. Gdy dermatolog wykluczy choroby skóry, warto udać się do internisty i wykonać badania tarczycy.

U dzieci z kolei swędzenie skóry głowy mogą wywoływać wszy. Aby się ich pozbyć, trzeba kupić w aptece specjalne preparaty do mycia włosów. Leczeniu powinna poddać się cała rodzina. Konieczne jest również dokładne wypranie w wysokiej temperaturze wszystkich pościeli i poduszek w domu.

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj

Swędząca skóra głowy i łupież

Łupież to dolegliwość, która może mieć różne podłoża – od zakażenia drożdżakami, przez nadmierną produkcję łoju w gruczołach łojowych, po niewłaściwą pielęgnację codzienną.

Czy swędzenie skóry głowy może być spowodowane łupieżem? Jak najbardziej tak, ponieważ świąd jest odpowiedzią na niewłaściwe funkcjonowanie skóry i jej łuszczenie. Łupieżowi towarzyszy bowiem złuszczanie naskórka mające postać małych, białych, odrywających się płatków.

Gdy skóra głowy swędzi, a na powierzchni włosów widoczne są fragmenty martwego naskórka, najprawdopodobniej jest to łupież, z którym walczyć można przy pomocy odpowiednich preparatów i szamponów.

Jeśli zmiana nawyków pielęgnacyjnych i stosowanie właściwych kosmetyków nie przynoszą spodziewanych rezultatów, a łuszczenie, pieczenie i swędzenie skóry głowy się utrzymuje, należy zgłosić się po poradę do lekarza. Nieleczony łupież może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nawet utraty osłabionych włosów.

W ciężkich przypadkach pokrzywki szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów te w maści przepisuje się bardzo rzadko - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Czytaj dalej...

Zawiera wyciągi z aż 7 różnych ziół łagodzących podrażnienia, wzmacniających naczynia krwionośne, wspomagających gojenie i regenerację skóry, łagodzących stany zapalne i poprawiających mikrokrążenie skóry.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

wyciąg z arniki wzmacnia z kolei ścianki naczyń krwionośnych, pomaga przy stłuczeniach, bo zmniejsza obrzęki, krwiaki i siniaki, czy przy zwichnięciach lub skręceniach, bo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, podobnie zresztą jak rozmaryn,.

Czytaj dalej...