Przyczyny i Rozwiązania Swędzenia Głowy po Przedłużaniu Włosów

Swędzenie skóry głowy – SZAMPON

  • Jeśli swędzi Cię skóra głowy – zmień szampon! Dobrym sposobem na swędzenie skóry głowy jest zmiana szamponu na szampon dla dzieci, np. najzwyklejszy Bambino, Babydream, Bambi. Polecamy szampon SCALP – specjalistyczny szampon na swędzenie skóry głowy!
  • Zmieniaj szampon … częściej. Miej pod ręką 2-3 rodzaje różnych szamponów o łagodnym składzie. Pomaga. Dobrze, jeśli chociaż jeden z szamponów jest typowo na swędzenie skóry głowy.
  • Nie używaj szamponów gęstych, perłowych, ciężkich dla skóry. Wybieraj te przezroczyste, żelowe, bardziej lejące się. Jeśli natomiast masz takiego pecha, że KAŻDY szampon powoduje swędzenie skóry głowy – rozcieńcz go!
  • Odstaw produkty 3 w 1! Szampon, żel pod prysznic i żel do mycia twarzy? To, co do wszystkiego, jest do niczego. Kupuj je osobno! Oczywiście nie jest to reguła bez wyjątku i znajdą się osoby, które latami będą używać kosmetyków wielofunkcyjnych i problem piekącej skóry głowy, krostek i strupów na głowie ich ominie.
  • Krótki skład! Im krótszy skład szamponu, tym lepiej. Chemiczna bomba nigdy nie służy skórze i daje większe prawdopodobieństwo trafienia na czynnik, który powoduje swędzenie skóry głowy. Dlatego zazwyczaj skład szamponu swędzenie skóry głowy będzie krótszy niż „zwykłego” szamponu.
  • Swędzenie głowy z tyłu! Zła technika mycia włosów może doprowadzić do swędzenia z tyłu głowy. Powodem jest najczęściej słabsze domywanie i niedokładne spłukiwanie szamponu.

Najczęstsze przyczyny swędzenia skóry głowy:

Swędzenie skóry głowy po farbowaniu

Drażniąca farba lub nieumiejętne nałożenie farby na włosy jak najbardziej może doprowadzić do swędzenia skóry głowy! Dlatego jeśli zaczynasz przygodę z farbowaniem włosów, zmieniłaś farbę lub stosujesz jeden rodzaj farby od długiego czasu – to podrażniona skóra głowy po farbowaniu jest niemal gwarantowana.

Swędzenie skóry głowy po szamponie

Jeśli skusiła Cię promocja na szampon kompletnie niedostosowany do potrzeb Twoich włosów, to przyczyna swędzenia skóry głowy wydaje się jasna. Dodatkowo piekąca skóra głowy po szamponie może być spowodowana konkretnym składnikiem kosmetyku, np. dodatkiem wysuszającej glinki lub alergii na jeden wyciąg ziołowy!

Swędzenie skóry głowy po lekach

Piekąca skóra głowy i całego ciała może być reakcją na lek lub odpowiednik branego leku. Często swędzenie skóry może pojawić się po dłuższym stosowaniu leku – zatem nie musi to być reakcja natychmiastowa. O swędzeniu skóry głowy należy poinformować lekarza prowadzącego, który najprawdopodobniej wymieni preparat na inny.

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Jeśli masz dobrze zaopatrzoną kuchnię i apteczkę – nie wahaj się i wypróbuj w praktyce poniższe domowe sposoby na swędzenie skóry głowy! Swędząca i piekąca skóra głowy lubi się z bardzo tanimi i szeroko dostępnymi specyfikami, w które możesz zaopatrzyć się w sklepie spożywczym albo w aptece. Gwarantujemy, że dość szybko podrażniona skóra głowy odczuje ulgę!

Swędzenie skóry głowy – OCET JABŁKOWY

Ocet jabłkowy na swędzenie skóry głowy jest niezastąpiony! Rozcieńcz go z wodą w stosunku 1:1 i następnie polej nim skalp. Zostaw na ok. 5 minut, spłucz. Taką płukankę stosuj przy każdym myciu, potem stopniowo zmniejszaj częstotliwość. Po swędzeniu i podrażnieniu skóry głowy nie zostanie nawet ślad!

Nie znosisz zapachu octu i boisz się, że włosy będą nim śmierdzieć? Umyj włosy szamponem, później zastosuj płukankę, odczekaj chwilkę i znowu umyj włosy. Po octowym zapachu nic nie zostanie!

Swędzenie skóry głowy – PEELING SKÓRY GŁOWY

Peeling stosowany na swędzenie skóry głowy usunie zalegający, martwy naskórek, odblokuje pory skóry i odczuwalnie zmniejszy swędzenie i pieczenie skóry głowy. Przepisów na domowej dobory peeling do skóry głowy jest naprawdę sporo i każdy znajdzie coś dla siebie. Nie musisz sięgać po drogeryjne peelingi do skóry głowy, które są nadal ciężko dostępne na naszym polskim rynku.

Natomiast jeśli cierpisz na świąd skalpu z bonusem czyli swędzenie skóry głowy i krostki – niestety z peelingiem mechanicznym musisz bardzo uważać lub zupełnie z niego zrezygnować! Krostki na głowie i swędzące strupki mogą zostać dodatkowo rozdrażnione i rozniesione na skórze głowy, co pogłębi swędzącą katastrofę.

Przed zastosowaniem peelingu nałóż na skalp zmiękczający skórę Cerkogel lub oliwkę z kwasem salicylowym Salicylol (to preparaty na swędzenie skóry głowy dostępne w każdej aptece). Taki zabieg lepiej przygotuje skórę do złuszczania, a skóra głowy będzie ultra-czysta!

wyprysk łojotokowy zmagają się z nim osoby z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych; objawia się czerwonymi, swędzącymi, piekącymi plamami, które pokrywają się żółtą łuską; może mieć różną lokalizację, a w przypadku pleców umiejscawia się najczęściej między łopatkami.

Czytaj dalej...

Unikaj kosmetyków z potencjalnie drażniącymi składnikami Jeśli masz skłonność do alergii, unikaj kosmetyków do golenia, które zawierają potencjalnie drażniące składniki, takie jak alkohol czy sztuczne zapachy.

Czytaj dalej...

Receptorami świądu są zakończenia włókien nerwowych typu C, które ulegają pobudzeniu pod wpływem substancji syntezowanych w nadmiarze przez organizm ludzki w przebiegu rozlicznych schorzeń i zaburzeń.

Czytaj dalej...

Doraźną ulgę w swędzeniu skóry głowy można również osiągnąć przez stosowanie środków przeciwświądowych w postaci maści, kremu czy sprayu z glikokortykosteroidami lub lekami przeciwhistaminowymi przeciwalergicznymi , część z nich jest dostępna bez recepty.

Czytaj dalej...