Przyczyny i Rozwiązania Swędzenia Głowy po Przedłużaniu Włosów
Swędząca skóra głowy u dziecka
Swędzenie skóry głowy to problem, z którym nieraz zmagają się także dzieci. Jaka może być przyczyna dolegliwości u najmłodszych pacjentów? Podobnie jak u dorosłych, podłoża bywają różne.
U niemowląt stan taki może być następstwem podrażnienia, ponieważ skóra dziecka jest wówczas niezwykle delikatna. Łatwo ulega też przesuszeniu i reakcjom alergicznym, dlatego swędzenie może być reakcją na składnik szamponu.
U dziecka starszego – szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – swędząca skóra głowy może być objawem wszawicy, bardzo szybko rozprzestrzeniającej się w większych grupach. Kiedy dziecko się drapie, należy zawsze dokładnie obejrzeć jego głowę, a przede wszystkim skórę między włosami.
Wszy są bardzo niewielkie, ale da się je zauważyć podczas uważnych oględzin. Ponadto wszawicy zwykle towarzyszą czerwone plamki będące efektem ukąszeń.
Niekiedy świąd głowy jest też objawem choroby, dlatego nie można go lekceważyć i jeśli rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jego źródła, powinien niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.
Dlaczego swędzi skóra głowy?
Świąd skóry głowy jest dość powszechną dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się w pierwszej kolejności do dermatologa. Bez względu na to, czy świąd skóry głowy występuje bez dodatkowych objawów, czy też towarzyszą mu zaczerwienienie, pieczenie, łuszczenie się naskórka, plamy, czy krostki, nigdy nie należy go lekceważyć.
Swędzenie skóry głowy może bowiem niekiedy wskazywać na schorzenia o różnym podłożu, wymagające interwencji lekarza. Przyczynami swędzenia skóry głowy mogą być zarówno choroby skóry, jak i dolegliwości ogólnoustrojowe, czy zaburzenia psychiczne.
Zdarza się jednak również, że ma ono charakter idiopatyczny, czyli pojawia się bez wyraźnej przyczyny.
Od czego swędzi skóra głowy? Wśród częstych przyczyn wymienić można:
- łupież, czyli odmianę grzybicy skóry głowy fachowo określanej łojotokowym zapaleniem skóry,
- inne formy grzybicy skóry głowy, którym towarzyszy świąd, a niekiedy też wypadanie włosów, łuszczenie się naskórka, podrażnienia w okolicach zmian,
- łuszczyca – świądowi towarzyszy wypadanie włosów, pieczenie skóry, zaczerwienione plamy pokryte warstwą łuszczącego się naskórka, które poza obszarem głowy mogą również atakować kolana, łokcie, stopy, plecy, czy dłonie,
- łysienie bliznowaciejące – dość rzadka odmiana łysienia, objawiająca się wypadaniem włosów, uporczywym świądem, pieczeniem i stanem zapalnym,
- nadmierne przesuszenie – sucha swędząca skóra głowy może być efektem niewłaściwej pielęgnacji,
- choroby neurologiczne i schorzenia na tle psychicznym,
- nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry głowy, używanie źle dobranych kosmetyków,
- uczulenie na składniki kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy, bądź podrażnienie spowodowane związkami chemicznymi obecnymi w preparatach fryzjerskich, np. farbach do włosów,
- atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawia się świądem skóry, łuszczącymi się zmiany, zaczerwienieniem i przesuszeniem. Schorzenie to należy do przewlekłych alergicznych chorób skóry, głównie o podłożu genetycznym, ale nie bez wpływu czynników psychologicznych (np. w postaci silnego stresu),
- wszawica,
- zapalenie mieszków włosowych, do którego przyczyniają się bakterie. Poza swędzeniem głowy na skórze mogą pojawić się krostki z ropą i zaczerwienie, a niekiedy dolegliwości bólowe.
Nieprzyjemne dolegliwości a drożdżaki
Grzybica skóry głowy może również dawać takie objawy. Oprócz świądu pojawia się wtedy problem z wypadaniem włosów. Drożdżaki mogą zaatakować fragment skóry głowy lub jej większą część. Trzeba szybko je wyleczyć antybiotykoterapią, bo choroba może przenieść się również na inne partie ciała.
Swędzenie skóry głowy mogą również spowodować problemy z tarczycą. Zaburzenia w pracy gruczołu tarczycowego powodują przesuszenia skóry całego ciała, również skóry głowy, a to powoduje nieprzyjemny świąt. Gdy dermatolog wykluczy choroby skóry, warto udać się do internisty i wykonać badania tarczycy.
U dzieci z kolei swędzenie skóry głowy mogą wywoływać wszy. Aby się ich pozbyć, trzeba kupić w aptece specjalne preparaty do mycia włosów. Leczeniu powinna poddać się cała rodzina. Konieczne jest również dokładne wypranie w wysokiej temperaturze wszystkich pościeli i poduszek w domu.
Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj
Swędzenie skóry głowy po farbowaniu
Dlaczego skóra głowy swędzi po farbowaniu? Farby do włosów zawierają składniki drażniące, niezbędne do odbarwiania włókien i pozbawiania ich naturalnego pigmentu. Powszechnie uważa się, że im jaśniejszy kolor chce się uzyskać, tym silniejsze środki muszą zostać użyte. Jest to poniekąd prawda – zwykle farbowanie ciemnych włosów na jasne bardziej niszczy włókna i drażni skórę niż barwienie odwrotne.
Swędząca skóra głowy po farbowaniu może też świadczyć o reakcji alergicznej na składniki użytego preparatu.
Jak radzić sobie z takimi objawami po koloryzacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana sposobu farbowania włosów z tradycyjnego, w którym produkt nakłada się na całą głowę i ma on bezpośredni kontakt ze skórą, na pasemka lub baleyage, gdzie farbę nakłada się na same włókna, kilka milimetrów od skóry głowy.
Taka koloryzacja wykonana przez fryzjera może uchronić skórę przed uczuleniem, podrażnieniem lub nadmiernym przesuszeniem.
Zdarza się, że swędzenie występuje nie tylko po farbowaniu, ale np. po umyciu głowy. Skóra może bowiem zostać podrażniona również przez inne kosmetyki, jak szampony, odżywki czy maski nieodpowiednio dobrane do jej potrzeb.
Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy
Jeśli masz dobrze zaopatrzoną kuchnię i apteczkę – nie wahaj się i wypróbuj w praktyce poniższe domowe sposoby na swędzenie skóry głowy! Swędząca i piekąca skóra głowy lubi się z bardzo tanimi i szeroko dostępnymi specyfikami, w które możesz zaopatrzyć się w sklepie spożywczym albo w aptece. Gwarantujemy, że dość szybko podrażniona skóra głowy odczuje ulgę!
Swędzenie skóry głowy – OCET JABŁKOWY
Ocet jabłkowy na swędzenie skóry głowy jest niezastąpiony! Rozcieńcz go z wodą w stosunku 1:1 i następnie polej nim skalp. Zostaw na ok. 5 minut, spłucz. Taką płukankę stosuj przy każdym myciu, potem stopniowo zmniejszaj częstotliwość. Po swędzeniu i podrażnieniu skóry głowy nie zostanie nawet ślad!
Nie znosisz zapachu octu i boisz się, że włosy będą nim śmierdzieć? Umyj włosy szamponem, później zastosuj płukankę, odczekaj chwilkę i znowu umyj włosy. Po octowym zapachu nic nie zostanie!
Swędzenie skóry głowy – PEELING SKÓRY GŁOWY
Peeling stosowany na swędzenie skóry głowy usunie zalegający, martwy naskórek, odblokuje pory skóry i odczuwalnie zmniejszy swędzenie i pieczenie skóry głowy. Przepisów na domowej dobory peeling do skóry głowy jest naprawdę sporo i każdy znajdzie coś dla siebie. Nie musisz sięgać po drogeryjne peelingi do skóry głowy, które są nadal ciężko dostępne na naszym polskim rynku.
Natomiast jeśli cierpisz na świąd skalpu z bonusem czyli swędzenie skóry głowy i krostki – niestety z peelingiem mechanicznym musisz bardzo uważać lub zupełnie z niego zrezygnować! Krostki na głowie i swędzące strupki mogą zostać dodatkowo rozdrażnione i rozniesione na skórze głowy, co pogłębi swędzącą katastrofę.
Przed zastosowaniem peelingu nałóż na skalp zmiękczający skórę Cerkogel lub oliwkę z kwasem salicylowym Salicylol (to preparaty na swędzenie skóry głowy dostępne w każdej aptece). Taki zabieg lepiej przygotuje skórę do złuszczania, a skóra głowy będzie ultra-czysta!