Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia pleców
Swędzenie pleców w jednym miejscu
Swędzenie pleców w jednym miejscu, na niewielkim obszarze, najczęściej ma niegroźny charakter i związane może być z miejscowym podrażnieniem, także mechanicznym. Dzieje się tak na przykład w efekcie styczności ciała z metką bluzki lub sukienki, albo fragmentem stanika. Przyczyną może być źle wypłukany proszek, który pozostał na fragmencie ubrania i powoduje uczulenie chemiczne.
Podobnie rzecz wygląda w przypadku niedokładnego spłukania ciała po kąpieli. Należy też sprawdzić, czy nie doszło do ukąszenia przez komara, mrówkę, muchę, pluskwę kleszcza lub inne drobne stworzenie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które przebywały na łonie przyrody w lekkim odzieniu lub w negliżu, a także żyjących w nie do końca sterylnych warunkach higienicznych.
Choroby tarczycy a swędzenie pleców
Swędzenie pleców między łopatkami stanowi jeden z objawów niedoczynności tarczycy. Za niedobór hormonów tarczycy odpowiadać mogą m.in. choroba Hashimoto, zapalenie tarczycy i leczenie jodem radioaktywnym. Zaburzenia pracy tego gruczołu wpływają negatywnie na natłuszczenie i nawilżenie skóry, która staje się przesuszona i łuszczy się. Swędzenie pleców najbardziej odczuwa się wieczorami i w nocy. Dodatkowymi objawami niedoczynności mogą być zasinienie skóry lub jej bladość oraz nadmierne rogowacenie naskórka. Leczenie niedoczynności tarczycy łagodzi swędzenie pleców i inne objawy. Ma postać terapii substytucyjnej, która polega na codziennym doustnym przyjmowaniu hormonów tarczycy.
Swędzenie skóry na plecach pod łopatką może być spowodowane niektórymi schorzeniami hematologicznymi, zwłaszcza ostrym stanem zapalnym wątroby z zaburzeniami w odpływie żółci. Częstą przyczyną świądu jest cukrzyca. Skóra diabetyków jest sucha, podatna na zranienia i infekcje, może się łuszczyć. Świąd pleców może się pojawić w przebiegu mocznicy i u osób dializowanych. Wówczas jest konsekwencją gromadzenia się w organizmie toksyn i nieskutecznie wydalanych produktów przemiany materii. Świąd pleców może być czasami związany z nowotworem złośliwym, najczęściej z białaczką lub chłoniakiem zlokalizowanym w tym obszarze.
Swędzenie pleców – niewłaściwa higiena i drażnienie mechaniczne
Istnieją rozmaite przyczyny swędzenia pleców. Jedną z nich może być niewłaściwa higiena. Dokładne samodzielne umycie pleców jest dla niektórych osób sporym wyzwaniem. W związku z tym, aby wyczyścić ich całą powierzchnię, warto zaopatrzyć się w specjalne przybory, takie jak szczotka czy myjka na rączce. Ich koszt jest bardzo różny. Ceny zaczynają się od około 10 zł, a sięgają nawet 100 zł. Dzięki takim urządzeniom można się pozbyć nie tylko swędzenia pleców z niedomycia, ale także zapewniają one masaż skóry, usuwają martwe komórki, pobudzają krążenie krwi oraz wygładzają i zmiękczają skórę.
Za swędzenie pleców mogą odpowiadać drażnienia zakończeń nerwowych zlokalizowanych w skórze na skutek działania bodźców mechanicznych. Swędzenie pleców w jednym miejscu – na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa – może być spowodowane drażniącym działaniem metki odzieżowej. Zazwyczaj wykonana jest ona z tworzyw sztucznych, przez co ocierając się o skórę pleców, powoduje jej swędzenie. Najprostszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest usunięcie metki.
Powierzchnia pleców w ciągu lata jest często eksponowana na działanie promieni słonecznych. Nadmierna ekspozycja na słońce skutkująca silną opalenizną może wywoływać uczucie swędzenia. Skóra staje się wówczas mocno przesuszona. Żeby złagodzić uczucie swędzenia, należy pić wapno 3 razy dziennie i możliwie często nawilżać skórę. W tym celu doskonale sprawdzą się preparaty z panthenolem. Warto podjąć działania ochronne przed słońcem – okrywanie podrażnionej skóry pleców i stosowanie kremów z filtrem UV. Istnieje też kilka sprawdzonych domowych sposobów na łagodzenie objawów poparzenia słonecznego.
Zobaczcie w jaki sposób można zadbać dietą o ładną skórę:
Swędzenie pleców na wysokości łopatek
Jeśli swędzenie pleców na wysokości łopatek oraz pod łopatkami występuje bez zauważalnych objawów skórnych i utrzymuje się przez dłuższy czas, podejrzenia mogą zostać skierowane ku jednej z chorób wewnętrznych, ogólnoustrojowych. Uporczywy świąd jest manifestacją między innymi schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Jest to jeden z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów pierwotnej marskości, ale nie tylko. Problem ten występuje także w przebiegu stanów zapalnych oraz w związku z cholestazą zewnątrzwątrobową oraz żółtaczką.
Przyczyny swędzenia pleców mogą też mieć charakter nefrologiczny. Świąd występuje u około 25 procent niehemodializowanych oraz 75 proc hemodializowanych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, zwłaszcza w okresie letnim, z związku z wysoką temperaturą otoczenia i wzmożonym poceniem się.
Świąd pleców i innych części ciała pojawia się również w związku z zaburzeniami pracy tarczycy, zarówno jej niedoczynnością jak też nadczynnością. W pierwszym przypadku swędzenie związane jest z wysuszeniem skóry, która staje się cienka i nadwrażliwa. W przypadku drugim ciało zachowuje się odmiennie – jego zewnętrzna powłoka jest zapełniona wodą, przepocona, zaczerwieniona, tkliwa, a przez to również podatna na świąd.
Osobną grupę chorób wewnętrznych powodujących swędzenie w tylnej części ciała, stanowią schorzenia hematologiczne, takie jak:
- ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina),
- czerwienica prawdziwa (HV),
- ziarniak grzybiasty,
- mastocytoza,
- niedokrwistość z niedoboru żelaza,

Dlaczego skóra swędzi — rodzaje świądu, dostępne leczenie i domowe metody na swędzenie
Świąd skóry może pojawić się nagle, towarzyszyć wielu chorobom alergicznym czy problemom dermatologicznym, dlatego jego przyczyny i leczenie są tak zróżnicowane. Jest to nieprzyjemne uczucie, które wiąże się z koniecznością podrapania. Przyczyn może być wiele - począwszy od czynników zewnętrznych jak toksyny po wewnętrzne alergeny przyjmowanie z pokarmem. Mogą odpowiada za reakcję alergiczną, której towarzyszy wytwarzanie histaminy, a do walki z nią pomocą są leki przeciwhistaminowe. Zobacz preparaty, które pomogą pozbyć się świądu skóry, złagodzić swędzenie skóry na całym ciele.
- Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy
- Jakie są przyczyny świądu skóry?
- Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby
- Objawy swędzenia (świądu) skóry
- Preparaty i leki na swędzenie (świąd) skóry dostępne bez recepty
- Domowe sposoby i dermokosmetyki na swędzenie skóry
- Kiedy do lekarza ze świądem skóry?
- Swędzenie skóry bez zmian na skórze - pytania i odpowiedzi
- Co może powodować swędzenie skóry bez wysypki?
- Jakie są najczęstsze przyczyny swędzenia skóry?
- Jak można uniknąć silnej chęci drapania w przypadku zmian skórnych?
- Jakie inne preparaty niż leki przeciwalergiczne pomogą na swędzenie skóry?
- Jakie są domowe sposoby na swędzenie skóry?
