Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia pleców
Leczenie swędzenia pleców. Kiedy iść do lekarza?
Swędzenie pleców powinno skłonić do wizyty u lekarza, zwłaszcza gdy:
- świąd jest dokuczliwy i nie wiadomo, jaka jest jego przyczyna,
- swędzeniu towarzyszą inne niepokojące objawy, np. zmęczenie, utrata masy ciała, gorączka, złe samopoczucie,
- swędzenie utrzymuje się ponad tydzień i domowe metody leczenia nie pomagają.
Na ogół swędzenie pleców nie ma poważnej przyczyny. Środki farmakologiczne, które mogą być pomocne to leki przeciwhistaminowe takie jak cetyryzyna albo loratadyna (są dostępne bez recepty). Jeżeli w ciągu 1-2 tygodni nie pomagają, zawodzą również domowe metody leczenia, wówczas należy udać się do lekarza. P rzede wszystkim trzeba rozpoznać i leczyć chorobę podstawową. Metody leczenia swędzenia pleców mogą się różnić w zależności od przyczyny.
W przypadku swędzenia pleców w przebiegu egzemy lub łuszczycy należy zgłosić się do lekarza rodzinnego albo dermatologa. Terapia łuszczycy obejmuje leki złuszczające z mocznikiem , leki przeciwzapalne , a także glikokortykosteroidy . Jeśli swędzące plecy są objawem egzemy (atopowego zapalenia skóry), stosuje się emolienty (środki nawilżające, które zapobiegają utracie wody), glikokortykosteroidy stosowane miejscowo (np. klobetazol, mometazon), maści przeciwzapalne oraz inhibitory kalcyneuryny .
Wiele zmian skórnych, które powodują świąd pleców, można leczyć również za pomocą fototerapii . Leczenie zawsze powinno być poprzedzone wizytą u specjalisty.
Gdy przyczyną swędzenia pleców jest alergia, należy wyeliminować czynnik , który mógł wywołać reakcję alergiczną na skórze pleców. Następnie można użyć dostępnego w aptece bez recepty preparatu przeciwhistaminowego i przeciwświądowego (np. w maści lub żelu). Jeśli w ciągu kilku dni takiej terapii nie będzie poprawy, powinniśmy udać się do lekarza.
Swędzące wysypki pleców w przebiegu infekcji często ustępują samoistnie. Jeśli świąd i wysypka trwają długo, powinniśmy odwiedzić lekarza. W przypadku półpaśca, który jest dolegliwy i często wyjątkowo bolesny, należy przyjąć leki przeciwwirusowe w tabletkach (np. acyklowir, walacyklowir) – złagodzą swędzenie pleców i inne objawy choroby. Na świąd przy półpaścu stosuje się dodatkowo leki przeciwhistaminowe. Łagodząco może zadziałać też kąpiel owsiana .
Swędzenie pleców – niewłaściwa higiena i drażnienie mechaniczne
Istnieją rozmaite przyczyny swędzenia pleców. Jedną z nich może być niewłaściwa higiena. Dokładne samodzielne umycie pleców jest dla niektórych osób sporym wyzwaniem. W związku z tym, aby wyczyścić ich całą powierzchnię, warto zaopatrzyć się w specjalne przybory, takie jak szczotka czy myjka na rączce. Ich koszt jest bardzo różny. Ceny zaczynają się od około 10 zł, a sięgają nawet 100 zł. Dzięki takim urządzeniom można się pozbyć nie tylko swędzenia pleców z niedomycia, ale także zapewniają one masaż skóry, usuwają martwe komórki, pobudzają krążenie krwi oraz wygładzają i zmiękczają skórę.
Za swędzenie pleców mogą odpowiadać drażnienia zakończeń nerwowych zlokalizowanych w skórze na skutek działania bodźców mechanicznych. Swędzenie pleców w jednym miejscu – na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa – może być spowodowane drażniącym działaniem metki odzieżowej. Zazwyczaj wykonana jest ona z tworzyw sztucznych, przez co ocierając się o skórę pleców, powoduje jej swędzenie. Najprostszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest usunięcie metki.
Powierzchnia pleców w ciągu lata jest często eksponowana na działanie promieni słonecznych. Nadmierna ekspozycja na słońce skutkująca silną opalenizną może wywoływać uczucie swędzenia. Skóra staje się wówczas mocno przesuszona. Żeby złagodzić uczucie swędzenia, należy pić wapno 3 razy dziennie i możliwie często nawilżać skórę. W tym celu doskonale sprawdzą się preparaty z panthenolem. Warto podjąć działania ochronne przed słońcem – okrywanie podrażnionej skóry pleców i stosowanie kremów z filtrem UV. Istnieje też kilka sprawdzonych domowych sposobów na łagodzenie objawów poparzenia słonecznego.
Zobaczcie w jaki sposób można zadbać dietą o ładną skórę:
Maść końska rozgrzewająca i chłodząca
Maść końska rozgrzewająca poprawia krążenie, bo rozszerza ścianki naczyń krwionośnych i zwiększa ich elastyczność, a co za tym idzie, wpływa na ukrwienie tkanek. Dlatego łagodzi bóle mięśni i stawów oraz bóle kręgosłupa, również u osób z chorobami zwyrodnieniowymi. Pomaga też przy bólach reumatycznych, artretyzmie, nerwobólach oraz zapaleniu nerwu kulszowego. Natomiast maść końska chłodząca sprawdzi się przy kłopotach z narządem ruchu. Łagodzi napięcie i nadwyrężenie mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, przy niewielkich stłuczeniach (nie należy jednak stosować na rany), miejscowych obrzękach oraz w przypadku uczucia tzw. ciężkich nóg. Zarówno maść końska rozgrzewająca, jak i chłodząca wykazują działanie rozluźniające i przeciwbólowe. Ponieważ zawierają one również precyzyjnie dobrane olejki eteryczne działają również antystresowo i niwelują objawy zmęczenia. Można na przykład jedną łyżkę maści końskiej dodać do kąpieli w gorącej wodzie, by przy okazji skorzystać z dobroczynnego działania aromaterapii. Przeczytaj też: Poznaj właściwości i zastosowanie maści nagietkowej!
- wyciąg z kasztanowca usprawnia przepływ krwi, przeciwdziała obrzękom i kurczom mięśni, wykazuje właściwości przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki,
- wyciąg z jałowcawykazuje działanie rozgrzewające, poprawia mikrokrążenie, świetnie sprawdza się w przypadku nerwobólów, bólów pochodzenia reumatycznego oraz przy zapaleniu korzonków nerwowych,
- wyciąg z arniki wzmacnia z kolei ścianki naczyń krwionośnych, pomaga przy stłuczeniach, bo zmniejsza obrzęki, krwiaki i siniaki, czy przy zwichnięciach lub skręceniach, bo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, podobnie zresztą jak rozmaryn,
- miętai tymianekłagodzą bóle reumatyczne, mięta dodatkowo działa znieczulająco i daje poczucie chłodu
- wyciąg z szyszek chmielu stosuje się przy zapaleniu korzonków nerwowych, bólach reumatycznych oraz działa przeciwzapalnie.