Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia pleców

Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy

Świąd skóry to uporczywe uczucie, któremu towarzyszy pobudzenie neuronów (ich zakończeń), a to wszystko kończy się koniecznością “podrapania skóry”. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie, powodować podrażnienia skóry, jej rozdrapywanie, niekiedy nawet do krwi przy bardzo intensywnym świądzie. Jakie są najczęstsze przyczyny świądu skóry? Na pewno może przyczynić się do tego suchość skóry i słabe krążenie. Inne możliwości to kontaktowe zapalenie skóry, ukąszenia owadów.

Jakie są przyczyny świądu skóry?

Mogą być one związane z alergią i alergenami (m.in. wydzielaniem histaminy), zakażeniami (np. bakteryjnymi, grzybiczymi), toksynami (np. jad owadów), stosowaniem leków (np. leki o dużym potencjale uczulającym) czy niektóre substancje obecne w kosmetykach i farmaceutykach (np. lanolina, wazelina żółta). Swędzenie jest objawem mało specyficznym i towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym (mp. grzybica, dermatozy, liszaj) czy pasożytniczym skóry jak wszawica, świerzb. W zależności od umiejscowienia może wystąpić swędzenie skóry głowy (np. reakcja na szampon czy odżywkę lub przyczyną jest łupież), swędzenie twarzy czy dłoni (np. reakcja na krem czy fotowrażliwość skóry).

Swędzenie skóry jest nieprzyjemnym objawem atopowego zapalenie skóry. To jednak niejedyna choroba przewlekła z grupy problemów skórnych, które dotyka swędzenie.

Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby

Swędzenie skóry nóg, swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki (zarówno substancje czynne jak i pomocnicze), być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry. Czy swędzeniu skóry zawsze towarzyszy wysypka? Niekoniecznie. U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry bez wysypki - należy wtedy doszukiwać się chorób ogólnoustrojowych jak chociażby zaburzenia nerek, cukrzyca, choroby wątroby, przyczyny psychiczne. Warto mieć również na uwadze, że świąd może towarzyszyć reakcji nadwrażliwości na niektóre leki, chociaż im oprócz swędzenia towarzyszą inne objawy dermatologiczne jak wysypka, zaczerwienienie, pieczenie skóry.

Choroby tarczycy a swędzenie pleców

Swędzenie pleców między łopatkami stanowi jeden z objawów niedoczynności tarczycy. Za niedobór hormonów tarczycy odpowiadać mogą m.in. choroba Hashimoto, zapalenie tarczycy i leczenie jodem radioaktywnym. Zaburzenia pracy tego gruczołu wpływają negatywnie na natłuszczenie i nawilżenie skóry, która staje się przesuszona i łuszczy się. Swędzenie pleców najbardziej odczuwa się wieczorami i w nocy. Dodatkowymi objawami niedoczynności mogą być zasinienie skóry lub jej bladość oraz nadmierne rogowacenie naskórka. Leczenie niedoczynności tarczycy łagodzi swędzenie pleców i inne objawy. Ma postać terapii substytucyjnej, która polega na codziennym doustnym przyjmowaniu hormonów tarczycy.

Swędzenie skóry na plecach pod łopatką może być spowodowane niektórymi schorzeniami hematologicznymi, zwłaszcza ostrym stanem zapalnym wątroby z zaburzeniami w odpływie żółci. Częstą przyczyną świądu jest cukrzyca. Skóra diabetyków jest sucha, podatna na zranienia i infekcje, może się łuszczyć. Świąd pleców może się pojawić w przebiegu mocznicy i u osób dializowanych. Wówczas jest konsekwencją gromadzenia się w organizmie toksyn i nieskutecznie wydalanych produktów przemiany materii. Świąd pleców może być czasami związany z nowotworem złośliwym, najczęściej z białaczką lub chłoniakiem zlokalizowanym w tym obszarze.

Domowe sposoby na swędzenie pleców

By złagodzić swędzenie pleców, można wspomóc się domowymi sposobami:

  • Dbaj o odpowiednią higienę – skóra pleców z racji utrudnionego dostępu do niej jest często pomijana w codziennej pielęgnacji, do tego celu najlepiej stosować preparaty bezzapachowe, hipoalergiczne, testowane dermatologicznie.
  • Nakładaj na skórę pleców co najmniej raz dziennie krem, olejek lub balsam w celu nawilżenia skóry.
  • Zastosuj preparaty chłodzące z mentolem lub kalaminą - złagodzą odczucie swędzenia.
  • Weź kąpiel z dodatkiem płatków owsianych – możesz kupić gotowy preparat do kąpieli lub przygotować samodzielnie ze zmielonych płatków owsianych. Ulgę przyniesie zwłaszcza przy świądzie z pęcherzami, sączącymi się bąblami, np. przy ospie lub oparzeniu słonecznym.
  • Zakładaj luźne bawełniane ubrania. Szorstkie tkaniny podrażniają skórę i nasilają swędzenie.
  • Kąp się w letniej wodzie, a nie gorącej.
  • Unikaj alergenów – sztuczne tkaniny, wełna, składniki proszku do prania lub płynu do płukania mogą powodować uczulenie. Jeśli mamy skłonność do uczuleń, najlepiej zgłosić się do alergologa i wykonać test alergiczny oraz stosować kosmetyki hipoalergiczne.
  • Chłodzące kompresy – samemu może być trudno, dlatego poproś kogoś o położenie na plecy chłodnych kompresów (np. zwilżonego chłodną wodą ręcznika). To złagodzi swędzenie.
  • Unikaj drapania pleców. Może to nie tylko nasilić dolegliwości, ale też spowodować zakażenie.
  • Unikaj stresu. Napięcie emocjonalne może nasilać świąd skóry.

Najczęstsze przyczyny swędzenia pleców

Świąd jest głównym objawem zgłaszanym dermatologom. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze przyczyną są choroby skóry. Czasami powodują go schorzenia innych narządów albo czynniki psychologiczne. Plecy mogą swędzieć w różnych miejscach lub całe. Świądowi towarzyszą niekiedy: zaczerwienienie, łuszczenie skóry, pęcherze, ból, pieczenie albo zaburzenie czucia. Wszelkie symptomy należy zgłosić lekarzowi. Mogą być ważne dla właściwego rozpoznania.

Swędzenie pleców, podobnie jak w ogóle skóry, ma wiele możliwych przyczyn. Może powstawać w samej skórze pleców, najczęściej w wyniku zapalenia lub innych zmian skórnych, może powstawać w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych, w ośrodkowym układzie nerwowym (mózgu) lub towarzyszyć zaburzeniom psychicznym.

Choroby skóry powodujące swędzące plecy

W wielu przypadkach za objawem w postaci swędzenia pleców stoją choroby skórne, np. atopowe zapalenie skóry (egzema ) lub łuszczyca . Świąd w tych stanach występuje z pęcherzami, łuszczeniem skóry i zaczerwienieniem. Z wiekiem skóra może też naturalnie tracić wodę i reagować przesuszeniem i swędzeniem. Dlatego wiek powyżej 65 lat również może predysponować do wystąpienia tej dolegliwości.

Swędzące krostki na plecach – przyczyny

Oprócz swędzenia pleców mogą pojawić się krostki na skórze, jednak nie jest to objaw charakterystyczny i może wskazywać na różne przyczyny, np.:

  • uczulenie,
  • trądzik,
  • ukąszenia owadów,
  • świerzb,
  • zmiany hormonalne,
  • potówki,
  • infekcje skóry (grzybicze, wirusowe).

Swędzące krostki na plecach mogą być spowodowane działaniem niepożądanym leków. Najczęściej za świąd odpowiadają antybiotyki (np. cefalosporyny, penicyliny). Podobne skutki mogą wywołać leki stosowane w chemioterapii, leki przeciwdepresyjne, przeciwcukrzycowe albo leki na nadciśnienie.

Choroby powodujące swędzenie pleców

Świądem skóry, również w obrębie pleców, objawiają się niektóre choroby i stany ogólnoustrojowe, np.

Dlaczego skóra swędzi — rodzaje świądu, dostępne leczenie i domowe metody na swędzenie

Świąd skóry może pojawić się nagle, towarzyszyć wielu chorobom alergicznym czy problemom dermatologicznym, dlatego jego przyczyny i leczenie są tak zróżnicowane. Jest to nieprzyjemne uczucie, które wiąże się z koniecznością podrapania. Przyczyn może być wiele - począwszy od czynników zewnętrznych jak toksyny po wewnętrzne alergeny przyjmowanie z pokarmem. Mogą odpowiada za reakcję alergiczną, której towarzyszy wytwarzanie histaminy, a do walki z nią pomocą są leki przeciwhistaminowe. Zobacz preparaty, które pomogą pozbyć się świądu skóry, złagodzić swędzenie skóry na całym ciele.

  • Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy
  • Jakie są przyczyny świądu skóry?
  • Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby
  • Objawy swędzenia (świądu) skóry
  • Preparaty i leki na swędzenie (świąd) skóry dostępne bez recepty
  • Domowe sposoby i dermokosmetyki na swędzenie skóry
  • Kiedy do lekarza ze świądem skóry?
  • Swędzenie skóry bez zmian na skórze - pytania i odpowiedzi
  • Co może powodować swędzenie skóry bez wysypki?
  • Jakie są najczęstsze przyczyny swędzenia skóry?
  • Jak można uniknąć silnej chęci drapania w przypadku zmian skórnych?
  • Jakie inne preparaty niż leki przeciwalergiczne pomogą na swędzenie skóry?
  • Jakie są domowe sposoby na swędzenie skóry?

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

mój mąż ma problem ze swędzącą skórą głowy, poleciłam mu właśnie ocet jabłkowy na tą dolegliwość, ale ani on, ani ja nie mogliśmy znieść jego zapachu u męże ta swędząca głowa to spory problem dermatologiczny, i póki co pomagają jedynie doustne leki Odpowiedz Usuń.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Efektem tego połączenia jest zahamowanie wytwarzania substancji odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego prostaglandyny, bradykinina, histamina, cytokiny oraz enzymów niszczących tkanki kolagenazy i elastazy.

Czytaj dalej...