Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia pleców
Dlaczego skóra swędzi — rodzaje świądu, dostępne leczenie i domowe metody na swędzenie
Świąd skóry może pojawić się nagle, towarzyszyć wielu chorobom alergicznym czy problemom dermatologicznym, dlatego jego przyczyny i leczenie są tak zróżnicowane. Jest to nieprzyjemne uczucie, które wiąże się z koniecznością podrapania. Przyczyn może być wiele - począwszy od czynników zewnętrznych jak toksyny po wewnętrzne alergeny przyjmowanie z pokarmem. Mogą odpowiada za reakcję alergiczną, której towarzyszy wytwarzanie histaminy, a do walki z nią pomocą są leki przeciwhistaminowe. Zobacz preparaty, które pomogą pozbyć się świądu skóry, złagodzić swędzenie skóry na całym ciele.
- Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy
- Jakie są przyczyny świądu skóry?
- Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby
- Objawy swędzenia (świądu) skóry
- Preparaty i leki na swędzenie (świąd) skóry dostępne bez recepty
- Domowe sposoby i dermokosmetyki na swędzenie skóry
- Kiedy do lekarza ze świądem skóry?
- Swędzenie skóry bez zmian na skórze - pytania i odpowiedzi
- Co może powodować swędzenie skóry bez wysypki?
- Jakie są najczęstsze przyczyny swędzenia skóry?
- Jak można uniknąć silnej chęci drapania w przypadku zmian skórnych?
- Jakie inne preparaty niż leki przeciwalergiczne pomogą na swędzenie skóry?
- Jakie są domowe sposoby na swędzenie skóry?
Swędzenie pleców – alergie, leki
Dość częstą przyczyną swędzenia pleców jest przesuszenie skóry w wyniku reakcji alergicznej. Czynnikiem uczulającym mogą być kosmetyki do mycia, takie jak żele czy płyny oraz detergenty stosowane do odświeżania odzieży – preparaty do prania i płukania. Osoby nadwrażliwe na produkty przeznaczone do czyszczenia ciała powinny stosować zwykłe szare lub glicerynowe mydła hipoalergiczne. W przypadku reakcji alergicznej na środki do prania należy wybierać proszki przetestowane dermatologicznie, które posiadają pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego. Ponadto w pralce trzeba wybierać specjalny program o wydłużonym czasie prania w wyższej temperaturze i z dodatkowym płukaniem.
Świąd skóry na plecach może się pojawić jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Za jego wystąpienie mogą odpowiadać leki zawierające kodeinę lub morfinę. Świąd polekowy może pojawić się po pierwszej dawce lub wystąpić dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od rozpoczęcia terapii.
- świerzb – choroba zakaźna spowodowana przez świerzbowce, podstawowym objawem jest świąd, szczególnie nasilony w nocy, ze względu na większą aktywność świerzbowców w ciepłym i ciemnym otoczeniu, pojawić się mogą pęcherzyki, grudki, wydrapania, które niekiedy są powikłane przez zakażenie bakteryjne, stosowane są leki zawierające pochodne roślinne pyretryny, benzoesan benzylu lub maści siarkowe, wskazane jest również stosowanie leczenia ogólnego iwermektyną,
- wyprysk łojotokowy – zmagają się z nim osoby z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, objawia się czerwonymi, swędzącymi, piekącymi plamami, które pokrywają się żółtą łuską, może mieć różną lokalizację, a w przypadku pleców umiejscawia się najczęściej między łopatkami.
Co oznacza swędzenie pleców?
Swędzenie pleców jest objawem niespecyficznym, który występuje w obrazie klinicznym wielu różnego typu schorzeń i zaburzeń, zarówno miejscowych, jak też ogólnoustrojowych, od dermatologicznych, przez metaboliczne, hormonalne, neurologiczne, po onkologiczne.
Wymienić w tym kontekście można takie problemy zdrowotne, jak:
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- opryszczkowate zapalenie skóry (choroba Dühringa),
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
- niealergiczny wyprysk kontaktowy,
- świerzb,
- łuszczyca,
- grzybica,
- cukrzyca,
- mocznica,
- niedoczynność i nadczynność tarczycy,
- marskość oraz inne schorzenia wątroby,
- przewlekła niewydolność nerek,
- chłoniak Hodgkina i inne schorzenia hematologiczne,
- choroby ośrodkowego układu nerwowego, takie jak guz mózgu, udar czy stwardnienie rozsiane,
W przypadku większości wyżej wymienionych schorzeń, świąd pleców jest efektem przesuszenia i nadmiernego łuszczenia skóry lub podrażnienia znajdujących się w niej zakończeń nerwowych.
Swędzenie skóry pleców wieczorem
Swędzenie skóry pleców wieczorem i w nocy wskazywać może na świerzb. Jest to choroba zakaźna skóry, na którą rocznie w Polsce zapada około 10 tysięcy osób, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym (IV-I kwartał). Spowodowana jest inwazją świerzbowca, groźnego pasożyta bytującego w ludzkiej skórze i drążącego w niej swoiste tunele.
Objawy nasilają się w szczególności wieczorem i nocą, po rozgrzaniu ciała ciepłym posiłkiem, kąpielą, kołdrą. Świąd, grudki i pęcherzyki obejmują w pierwszej kolejności przestrzenie międzypalcowe i fałdy skórne, z czasem pojawiają się też na pośladkach, plecach, piersiach, narządach rodnych. Świerzbem najłatwiej jest zarazić się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby chorej, a także drogą płciową.
Chorobą zakaźną, w przebiegu której może wystąpić swędzenie pleców, jest też grzybica skóry gładkiej. Jest ona wywoływana przez dermatofity antropofilne (ludzkie) lub zoofilne (odzwierzęce). U pacjentów z grzybicą w różnych częściach ciała (m.in. plecy, klatka piersiowa, pośladki, kończyny, narządy płciowe, twarz) pojawiają się rozległe, wyraźnie usłojone, czerwone plamy, a także grudki i pęcherze. Skóra łuszczy się i swędzi.
Świąd jest też jednym z kluczowych objawów łuszczycy, choroby przewlekłej i zapalnej, choć nie zakaźnej. W tym przypadku związany on jest przede wszystkim z bardzo silnym przesuszeniem i złuszczaniem się skóry. Istnieje kilkanaście postaci tego schorzenia, z których kilka objawia się m.in. na skórze pleców.
- łuszczyca zwykła plackowata (plaque psoriasis),
- łuszczyca kropelkowata (psoriasis guttata),
- erytrodermia łuszczycowa (erythrodermia psoriatica),