Jak skutecznie ukryć blizny na twarzy - Poradnik i Techniki
Operacyjne usuwanie blizn
Zabieg chirurgiczny to często jedyny sposób na pozbycie się pogrubionych, starych, czerwonych blizn. Zabiegi chirurgiczne stosuje się na stare blizny po szwach, które wskutek zaburzeń gojenia mogą stać się twarde, czerwone, na nawet swędzą i bolą. Metody operacyjne to również jedyny sposób na usunięcie koloidów, czyli grubych i nieregularnych skupisk tkanki, których usunięcie innymi metodami jest niemożliwe.
Chirurgiczne usuwanie blizn jest szczególnie wskazane do usuwania blizn starych, szpecących i dużych. Operacja polega na wycięciu blizny i zaszyciu rany. Zabieg ten pozwala na zbadanie histopatologiczne uzyskanego materiału.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!
Jaki cel ma mobilizacja blizn?
- wpływ na estetykę blizny (profilaktyka powstawania blizn przerostowych i keloidów)
- profilaktyka zaburzeń (np. ból, hypotrofia, hipertrofia blizny, zrosty, wybrzuszenia, wciągnięcia, zaburzenia czucia, zaburzenia przesuwalności, rozejście blizny, zmniejszenie siły mięśniowej, parestezej, nawisy nad blizna)
- terapia zaburzeń – jeśli do nich dojdzie
- zachowanie pełnej ruchomości stawów, powięzi
- minimalizacja bólu, hamowanie układu współczulnego
- hamowanie procesów zapalnych
- polepszenie przepływu krwi, limfy, czyli lepsze odżywienie i zaopatrzenie w tlen tkanek
- polepszenie ślizgu tkanek
- przyspieszenie regeneracji
- okres przed zabiegiem – dopasowanie odżywiania, przygotowanie tkanek do zabiegu, nauka pielęgnacji blizny, zapoznanie się z procesami gojenia i możliwymi powikłaniami
- okres po zabiegu – terapia, mobilizacja blizny dopasowana do stanu pacjenta i okresu gojenia blizny, nauka pielęgnacji, zapobieganie wtórnym symptomom związanym z obecnością blizny
- blizny stare – diagnostyka, indywidualna terapia w celu eliminacji zaburzeń wtórnych i terapie bólu przewlekłego jeśli taki występuje
Jak usunąć blizny
Jak powstają blizny i jak dbać o skórę z blizną
Często nieduże blizny powstają wskutek działań człowieka, który nie pozwala skórze zagoić się powoli i samoistnie. Dlatego też nie należy ran rozdrapywać czy też zdrapywać strupków. Nie należy wyciskać niedoskonałości skóry, szczególnie ropnych zmian trądzikowych. Wyciskanie prowadzi do rozsiewania się choroby, zaś po zagojeniu na twarzy pozostają brzydkie, małe blizny i zagłębienia w skórze.
Niekiedy rany są zbyt głębokie, aby skóra mogła się zagoić bez śladu. O takie blizny, szczególnie blizny pooperacyjne, należy szczególnie dbać. Blizny nie znikną, jednak możemy znacznie zatuszować ich widoczność. Ważne jest, aby nie naciągać skóry. Jeśli blizna tworzy się w miejscach zgięcia na łokciach czy na nogach, nie należy ćwiczyć tego miejsca zbyt intensywnie, aby nie powodować rozciągania się blizny. Po operacjach na brzuchu lub cesarskim cięciu należy dbać, aby nie doszło do nadwagi. Skóry z blizną nie należy wystawiać na promieniowanie słoneczne, nie opalać się ani nie korzystać z solarium przez co najmniej rok. Słońce pobudza odkładanie się kolagenu w bliznach, przez co blizna może stać się większa, ciemniejsza i bardziej widoczna.
Blizny pooperacyjne
Szczególnie widoczne i szpecące są blizny pooperacyjne, gdyż zbyt duży uraz nie pozwala skórze zabliźnić się bez śladu. Na estetykę skóry wpływa także czas, gdyż z upływem czasu może powstać zgrubiała, czerwona blizna. Czerwona blizna pooperacyjna powstaje w wyniku zaburzeń w czasie gojenia się i będzie się utrzymywała na ciele przez wiele lat. Dlatego też blizny po szwach należy odpowiednio pielęgnować.
Po zabiegu warto stosować specjalne plastry na blizny pooperacyjne. Po zagojeniu się rany stosujemy maści z dodatkiem witaminy C, retinoidów, kwasu glikolowego czy witaminy E. Na blizny po szwach dobrze działa również delikatny masaż.
Aby usunąć lub zamaskować blizny po szwach stosuje się nowoczesne metody medycyny estetycznej jak mezoterapia, złuszczanie chemiczne, mikrodermabrazja czy laseroterapia. Jeśli już powstała zgrubiała, czerwona blizna najlepszą metodą jest usunięcie jej chirurgicznie.
Domowe sposoby na blizny na twarzy
Profesjonalne działania można wspomagać domowymi sposobami na blizny. Regularne stosowanie takich metod sprawia, iż zmiany są mniej widoczne i stopniowo znikają. Usuwanie blizn to proces długotrwały, wymagający konsekwencji i systematyczności.
Jak likwidować ślady po trądziku na twarzy? Oto domowe sposoby:
- smarowanie miejsc zmienionych olejem lnianym,
- nakładanie bezpośrednio na blizny witaminy E, intensywnie masując miejsca z bliznami,
- używanie maści z witaminą E,
- przecieranie zabliźnionych miejsc chłodnym naparem z zielonej herbaty lub olejkiem z zielonej herbaty, lekko rozcieńczonym wodą,
- nakładanie na bliznę podgrzanego nierafinowanego oleju kokosowego,
- olejek sandałowy, zmieszany z wodą różaną w celu utworzenia papki do smarowania,
- olejek lawendowy, zawierający garbniki, które ułatwiają regenerację tkanek,
- sok z cytryny do smarowania blizn, pozostawiony na zmienionym miejscu twarzy na 10 minut do wyschnięcia,
- przykładanie wacika kosmetycznego, nasączonego octem jabłkowym, który oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek,
- mieszanka ¼ szklanki oleju kokosowego, łyżki miodu, ¼ szklanki oliwy i 4 kropli olejku lawendowego. Połączyć wszystkie składniki, podgrzewając je, następnie ostudzić i aplikować na blizny.