Skuteczne maści na pryszcze - Jak wybrać najlepszy środek?
Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?
Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.
Spis treści
Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Skąd się biorą pryszcze?
Pryszcze to najczęściej problem nastolatków i młodych osób dorosłych, jednak często pojawiają się one również u osób starszych. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na twarzy, jednak pryszcze można znaleźć również na szyi, ramionach, plecach czy klatce piersiowej. Jest to złożony problem, który wymaga indywidualnego podejścia i różnorodnego leczenia. Przyczynami pojawiania się pryszczy mogą być:
- zakażenie skóry bakteriami,
- zbyt duża produkcja sebum,
- nadmierne złuszczanie naskórka, co może wywołać hiperkeratynizację,
- zaburzenia hormonalne, np. nieprawidłowa praca tarczycy,
- czynniki genetyczne i środowiskowe,
- nieodpowiednia dieta.
Pryszcze nie sprawiają zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak potrafią mocno wpłynąć na jakość naszego życia i pewność siebie. W skrajnych przypadkach zły wygląd skóry może prowadzić nie tylko do spadku samooceny, ale nawet do rozwoju depresji.
Profilaktyka pojawienia się pryszczy jest dość prosta do wdrożenia. Podstawowym elementem zapobiegającym pojawianiu się pryszczy jest odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry twarzy. Do mycia twarzy najlepiej stosować delikatne preparaty, które dodatkowo nie podrażnią i nie przesuszą skóry.
Główną przyczyną pojawiania się pryszczy jest nadprodukcja sebum i łojotok. Gdy gruczoły pracują jak należy, produkują tyle sebum, aby stanowiło ono tylko warstwę ochronną skóry. Natomiast, gdy na skórze pojawia się zbyt dużo sebum, zaczyna ono blokować ujścia gruczołów łojowych. W efekcie na skórze pojawiają się pryszcze, grudki, krostki czy inne zmiany trądzikowe.
Dlatego w codziennej pielęgnacji należy stosować dermokosmetyki, które delikatnie ją oczyszczą i nie podrażnią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Domowe sposoby na pryszcze
4. Soda oczyszczona
Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!
- Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
- Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.
5. Maseczka z Aspiryny
Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:
- Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
- Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.
Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.
6. Czosnek dobry na wszystko!
Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.
Zobacz również
Maść cynkowa. Lek na trądzik bez recepty, który stosuje się punktowo
Maść cynkowa
To jedna z najtańszych maści na rynku (kosztuje mniej niż 4 złote) i jednocześnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na trądzik. Terapia wymaga jednak czasu. Maść cynkową stosuje się miejscowo na skórę. Produkt zawiera jako substancję czynną tlenek cynku, który ma działanie wysuszające i ściągające, dzięki czemu redukuje wypryski lub opryszczkę.
Pamiętaj, maść cynkowa pozostawia na twarzy biały ślad, dlatego najlepiej nakładać ją na noc. Chyba, że danego dnia pracujesz w trybie home office, to wtedy możesz spokojnie stosować ją w ciągu dnia.