Brakujące witaminy przy wypadaniu włosów - Klucz do zdrowego włosia
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? – Co brać na włosy?
Czy wiesz, że zdrowe i lśniące włosy są nie tylko oznaką dobrej pielęgnacji, ale także odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia? Zmęczenie, stres czy niewłaściwa dieta mogą negatywnie wpływać na kondycję całego organizmu.
Coraz więcej osób sięga po suplementy diety, aby wspomóc porost włosów i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu. Czy wiesz, że według najnowszych badań aż 72% dorosłych Polaków przyjmuje różnego rodzaju preparaty?
Niestety znaczna część robi to nieświadomie, nie zwracając uwagi na dokładny skład produktów, nie biorąc pod uwagę swojego stanu zdrowia, odpowiedniego zbilansowania diety i innych potencjalnych przyczyn problemów, na które rozwiązaniem mają być "magiczne tabletki na włosy". Czy to jednak oznacza, że suplementy diety nie są skuteczne? Absolutnie nie! Odpowiednio dobrane preparaty na włosy, z wysokiej jakości składników aktywnych i tylko te od sprawdzonych producentów faktycznie mogą przynieść korzyści dla zdrowia.
Jak dobrać najlepszy suplement na wypadanie włosów? Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy? I w jaki sposób odpowiednio podejść do tego tematu?
Jakiej witaminy brakuje, gdy włosy wypadają?
Lśniące i mocne włosy to nasza wizytówka, a także oznaka zdrowia. Kiedy jednak są słabe i kruche, może brakować im składników odżywczych. Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy?
Witaminy z grupy B
Zacznijmy od witamin z grupy B. Odgrywają one bowiem kluczową rolę w zapobieganiu wypadaniu włosów. Co więcej, wpływają one na ich wzrost i kondycję. Mowa przede wszystkim o:
- witaminie B7 (biotynie) - wspomaga produkcję keratyny — podstawowego białka budujące włosy. Jej niedobór może prowadzić do ich osłabienia, a w skrajnych wypadkach — do wypadania. Jej źródłem są jajka, ryby, mleko czy orzechy.
- witamina B9 (kwas foliowy) - pobudza do wzrostu. Dzięki niej możesz cieszyć się powstawaniem nowych, zdrowych włosów. Znajdują ja m.in. w szpinaku, wątróbce, bananie.
- witamina B12 (kobalamina) - nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale także zmniejsza ich przetłuszczanie. Znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego wegetarianie i weganie są narażeni na jej niedobór.
Witamina A
Witamina A reguluje pracę gruczołów łojowych i tym samym zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Jednak to nie wszystko. Sebum chroni włosy przed przesuszeniem, nadając im jednocześnie elastyczność i zdrowy wygląd. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi. Z kolei niedobór witaminy A może prowadzić do suchej i łuszczącej się skóry głowy.
Witamina C
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Być może chodzi o witaminę C. Odgrywa ona kluczową rolę w zdrowiu włosów. Przyczynia się do produkcji kolagenu — białka odpowiedzialnego za elastyczność i wytrzymałość włosów. Jest on niezbędny dla zdrowej struktury włosów i ich prawidłowego wzrostu.
Witamina E
Witamina E to silny przeciwutleniaczem, który chroni włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą prowadzić do uszkodzeń i osłabienia włosów. Dzięki swoim właściwościom witamina E wspomaga regenerację komórek i poprawia krążenie krwi w skórze głowy, zmniejsza stany zapalne i poprawia nawilżenie.
Wypadanie włosów – czy to normalne?
Wypadanie pewnej ilości włosów każdego dnia to zupełnie normalne zjawisko. Ma ono związek z naturalnym cyklem wzrostu włosa. Przeciętnie tracimy około 50–100 włosów dziennie, a na ich miejsce zaczynają wyrastać nowe .
Problem pojawia się, gdy po czesaniu szczotka zaczyna przypominać kłębek loków, a po prysznicu wyciągasz z odpływu garść włosów. Ich nadmierne wypadanie zauważysz również na poduszce i podłodze w domu.
Z czasem możesz też doświadczyć przerzedzenia się włosów, a w niektórych przypadkach także cofania się linii włosów nad czołem, powiększających się zakoli nad skroniami lub występowania obszarów skóry głowy całkowicie pozbawionych włosów. To jakie konsekwencje będzie miało wypadanie włosów, zależy od jego przyczyny .