Badania przy wypadaniu włosów - Kluczowe kroki w diagnozie i leczeniu

Problemy z włosami – jak zdefiniować i działać na przyczynę?

Włosy odgrywają znaczącą i ważną rolę w naszym życiu. Problemy z nimi i ze skórą głowy mogą wpłynąć na nasze zdrowie, kondycję psychiczną, samopoczucie czy samoocenę. Pełnią istotne funkcje w naszym życiu. Chronią nas przed czynnikami zewnętrznymi tj. słońcem, promieniowaniem UV, wiatrem, chłodem, mrozem, zanieczyszczeniami. Zabezpieczają przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem.

W fazie aktywnego wzrostu, czyli anagenu znajduje się ok. 85-90% włosów. Charakteryzuje się ona licznymi podziałami komórkowymi w mieszku włosa. Wpływa znacząco na długość naszych włosów. Trwa od 2 do 7 lat (dotyczy owłosionej skóry głowy).

Katagen to faza przejściowa wzrostu włosa. Dochodzi w niej do zatrzymania procesów rozrodczych włosa, do obkurczania brodawki i śmierci melanocytów. Dotyczy ok. 1% włosów. Proces trwa kilka tygodni.

Wypadanie włosów a hormony tarczycy

Jednym z objawów chorób tarczycy jest osłabienie i nadmierne wypadanie włosów. Niedoczynność i nadczynność tarczycy prowadzi bowiem do spowolnienia procesów metabolicznych i pogorszenia stanu skóry. Zaburzenia pracy tarczycy związane są z produkcją T3 i T4. Wspomniane hormony spełniają w organizmie wiele funkcji i stymulują procesy przemiany materii i energii. Niedoczynność i nadczynność tarczycy to dwa różne zaburzenia dające odmienne objawy.

Zmiany zachodzące w obrębie włosów i struktury skóry występują jednak w obu chorobach. Nieprawidłowe stężenie hormonów spowalnia procesy zachodzące w cebulkach włosowych. Ostateczna faza to zatrzymanie wzrostu włosów. Dojdzie również do zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, a włosy mogą stać się suche i łamliwe. Po około 2-4 miesiącach od wystąpienia zaburzeń hormonalnych rozpoczną się problemy ze stanem włosów. Wypadanie włosów można powstrzymać za pomocą leczenia farmakologicznego, czyli przywracając równowagę hormonalną.

Podstawowe badania laboratoryjne zalecane przy nadmiernym wypadaniu włosów i łysieniu

Celem jest stwierdzenie nieprawidłowości w układzie czerwono- i białokrwinkowym, anemii, niedoborów, alergii, pasożytów.

2. CRP/OB

Sprawdzenie, czy nie ma stanu zapalnego, infekcji w organizmie.

W kierunku anemii, niedokrwistości.

W kierunku niedoborów.

5. Badania tarczycy: TSH, fT3, fT4

W kierunku chorób związanych z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy, przy guzkach tarczycy. Przy niedoczynności włosy stają się matowe, suche, kruche, łamią się na długości, wypadają. Skóra również jest sucha. Przy nadczynności stają się cienkie, jedwabiste, połyskliwe.

Badanie w kierunku chorób metabolicznych (IO, cukrzyca, hipoglikemia, itp.).

Witaminy i suplementy na wypadające włosy

Reklamy obiecują nam, że zażywanie preparatu X albo Y zahamuje wypadanie włosów i sprawi, że włosy będą gęste i zdrowe. Niestety, nie jest to takie proste. Rzeczywiście, jeśli wypadanie włosów jest spowodowane niedoborem np. biotyny i trafimy z suplementem to problem po kilku tygodniach zniknie. Jednak takie zgadywanie może być długotrwałe i kosztowne – nawet trafiona suplementacja daje widoczne efekty dopiero po 3 miesiącach stosowania. Dlatego pierwszym krokiem do zdrowych i pięknych włosów jest przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które pozwolą znaleźć przyczynę problemu i zaplanowanie właściwego leczenia.

Pierwszym krokiem do wyjaśnienia, dlaczego wypadają nam włosy jest wykonanie podstawowych badań krwi. Lekarz zleci w pierwszej kolejności morfologię oraz badania w kierunku anemii (badanie poziomu żelaza, erytrocytów, hemoglobiny i hematokryt) i aktywności tarczycy (TSH, fT3, fT4). Jeśli będzie podejrzewał hormonalne podłoże to zleci nam również badania poziomu hormonów (estradiol, testosteron, androstendion, DHEA-SO4, progesteron, prolaktyna). Przy okazji badania krwi możemy dodatkowo zrobić badanie poziomu witaminy D3 (kalcydiol), B oraz cynku. Ich poziom również ma wpływ na wzrost i wygląd włosów. Jeśli wyniki badań krwi nie pozwolą na ustalenie przyczyny utraty włosów kolejnym krokiem będzie badanie skóry głowy.

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

Zwykle nawet przy obfitym trądziku kawa w żaden sposób nie kojarzy się z trądzikiem, napój nie należy do kategorii tłustych potraw, nie posiada w swoim składzie dodatków smakowych, a często pije się ją nawet bez cukru.

Czytaj dalej...

Niezależnie od tego, czy chcesz iść na całość, czy delikatnie podkreślić swoje oczy, w tym rankingu znajdziesz 10 najlepszych sztucznych rzęs, które sprawią, że Twój makijaż oczu będzie taki, o jakim zawsze marzyłaś.

Czytaj dalej...

Aby rzęsy magnetyczne nie wyróżniały się zbytnio na tle Twoich naturalnych rzęs, koniecznie przeczesz je delikatnie za pomocą specjalnej szczoteczki takiej samej, jaką dostajesz od kosmetyczki po przedłużaniu rzęs.

Czytaj dalej...