Co powoduje pryszcze - Wpływ diety na stan skóry

Dlaczego tak wiele osób zmaga się z trądzikiem?

Czynniki wywołujące trądzik towarzyszą nam praktycznie codziennie. Nie zawsze jego obecność ma związek z niepoprawnie funkcjonującą gospodarką hormonalną. Dojrzewanie jak najbardziej ma wpływ na to, jak wygląda nasza skóra, jednak to nie zawsze ono jest tutaj problemem. Częsta zależność to trądzik a dieta. Niemały wpływ na powstawanie niedoskonałości ma to, co jemy. Codziennie przyjmujemy minimum trzy posiłki, które nie zawsze można nazwać zbilansowanymi. Tymczasem powinny być one właściwie planowane, a niekiedy restrykcyjne – a już zwłaszcza, gdy jest to oczyszczająca dieta. Trądzik może pojawić się przy regularnym złym odżywianiu.

Ale to wciąż nie wszystko, ponieważ wiele takich czynników, jak choćby zanieczyszczenie powietrza, również może mieć bardzo niekorzystny wpływ na stan cery. Wystrzegać należy się kosmetyków niskiej jakości oraz tych, które zostały niepoprawnie dobrane do potrzeb skóry. Okazuje się więc, że wokół nas jest niemało powodów do pojawienia się na twarzy czy ciele niedoskonałości i nierzadko tak też właśnie się dzieje. Dlatego wiele osób zadaje to samo pytanie: co na trądzik?

Trądzik a odżywianie – jak odżywianie wpływa na stan skóry?

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to nasza dieta ma istotny wpływ na stan naszej skóry. Trądzik pojawia się na skórze w efekcie procesu oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, a ich ilość jest bezpośrednio uzależniona od tego, w jaki sposób odżywiamy się na co dzień. Warto więc zwracać uwagę na to, co znajduje się na naszym talerzu oraz ewentualnie zastanowić się o jakie produkty można wzbogacić naszą dietę.

Nieodpowiednio skomponowana dieta dla osób z trądzikiem sprawia, że gruczoły łojowe zostają pobudzone do działania i produkują nadmierną ilość sebum. Zablokowane w ten sposób pory na twarzy zatrzymują wewnątrz skóry łój oraz zanieczyszczenia, przez co pojawia się skłonność do zaskórników oraz zapalnych zmian trądzikowych. W prosty sposób można jednak temu przeciwdziałać. Warto obserwować swój organizm i bacznie przyglądać się spożywanym produktom. Zatem co pomaga leczyć trądzik? Odpowiednia dieta jest tutaj kluczowa, a wątpliwości co do tego nie mają ani lekarze, ani też dietetycy.

"Trądzik indukuje wiele czynników w tym głównie źle zbilansowana dieta, dlatego nawet odpowiednio dobrana pielęgnacja może okazać się bezskuteczna. Należy ograniczyć spożycie cukru, soli oraz wysoko przetworzonych produktów, aby zminimalizować ryzyko powstawania zmian zapalnych na skórze. Korzystnie na cerę wpłynie dieta bogata w witaminy, błonnik i cynk oraz odpowiedni poziom nawodnienia.”

mgr kosmetologii,
dermokonsultantka
La Roche-Posay
Marta Jasnogórska

Jak powinna wyglądać dieta na trądzik?

Wiele osób zastanawia się, co ma bezpośredni wpływ na trądzik? Co jeść a czego unikać, jeśli chcemy cieszyć się cerą w doskonałej kondycji? Na pewno, jak w przypadku każdej diety, ważne jest zachowanie pewnej równowagi. Nie możemy przesadzać z ilością spożywanego jedzenia, ale nie możemy też dopuścić do sytuacji, w której pojawi się zbyt niska kaloryczność (chyba, że jesteśmy pod opieką lekarza lub specjalisty z zakresu dietetyki i staramy się pozbyć nadprogramowych kilogramów).

Kto powinien unikać ostrych potraw?

Pikantne jedzenie samo w sobie nie wpływa na powstanie schorzeń układu pokarmowego, chociaż przez długi czas pokutowało takie przekonanie. Jednak jeśli już takie się rozwinęły, osoba nimi dotknięta nie powinna spożywać ostrego jedzenia. Ponieważ w Polsce tradycyjnie nie jada się tylu ostrych potraw jak w innych regionach świata, organizm nie jest przyzwyczajony w takim stopniu do ostrego jedzenia. Z tego powodu u osób, które pikantne dania jedzą sporadycznie, mogą wystąpić incydentalne dolegliwości po ich zjedzeniu, jak np. zgaga. Jeżeli ostre jedzenie występuje w menu sporadycznie, nie powinno się pikantnych potraw spożywać w dużych ilościach. Organizm przyzwyczaja się do ostrego jedzenia stopniowo i nie powinien być narażany na szok spowodowany nagłym spożyciem dużej ilości ostrej potrawy. Wrażliwość każdej osoby jest inna i trzeba po prostu dostosować się do możliwości swojego organizmu.

Jeżeli zje się coś zbyt ostrego, ważne jest, żeby nie popijać wodą, sokami, a już na pewno napojami gazowanymi. Nie tylko nie złagodzi to uczucia palenia w przełyku, ale może je wzmocnić. Kapsaicyna rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu, dlatego dobrze jest popić mlekiem czy maślanką. Alkohol to już sprawa indywidualna, teoretycznie też się nadaje do popicia ostrego jedzenia, ale w praktyce taka mieszanka może doprowadzić do dolegliwości żołądkowych. Ostrych potraw powinny unikać także osoby, które mają problemy z cerą, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na stan skóry. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, nie ma zasadniczo przeciwwskazań do jedzenia pikantnych potraw. Powinny się od tego wstrzymać kobiety karmiące.

Przyczyny powstawania pryszczy

Pogorszenie kondycji skóry może mieć wiele przyczyn. Nie wszystkie są cechami cery trądzikowej. Na większość z nich masz wpływ. Pryszcze na twarzy mogą pojawić się w wyniku:

  • złej diety bogatej w cukier, przetworzoną żywność,
  • przewlekłego stresu,
  • stosowania hormonów,
  • spożywania alkoholu,
  • nieumiejętnej pielęgnacji, w szczególności stosowania produktów złuszczających, które zaburzają barierę hydrolipidową.

U dorosłych nasilenie problemu trądziku często wynika z sytuacji stresowych czy traumatycznych wydarzeń. Zmiany skórne gromadzą się na żuchwie, brodzie i szyi, rzadziej na czole. Na skórze odbija się ogólny stan organizmu. Jeśli zmagasz się z chorobą, złym samopoczuciem, możesz zauważyć nie tylko pryszcze na twarzy, ale również osłabione włosy czy kruche paznokcie.

Znalezienie przyczyny powstawania zmian skórnych jest kluczowe w ich eliminacji. Niestety nie jest to najłatwiejsze. Często pryszcze mają kilka przyczyn i wyeliminowanie jednej z nich nie poprawia stanu skóry.

Zasady stosowania produktów wywołujących trądzik

Każdy chciałby mieć czystą skórę i nie wstydzić się wyprysków i zaskórników. Ale może być bardzo trudno zrezygnować ze wszystkich pokarmów powodujących trądzik. W takim przypadku można znaleźć rozsądny kompromis i ustalić ścisłe limity dla „niebezpiecznej” żywności:

  1. Zaleca się całkowite wykluczenie z diety napojów gazowanych, krakersów, frytek i fast foodów lub ograniczenie ich ilości do minimum. Jeśli raz w miesiącu zjesz hamburgera lub frytki w restauracji typu fast food, to nie zaszkodzi to organizmowi, najważniejsze jest, aby nie jeść na bieżąco takich produktów.
  2. Możesz zostawić w diecie słodycze nawet przy trądziku, ale ich objętość powinna być niewielka. Można zjeść kawałek czekolady po południu lub na obiad, ale głodu nie należy zaspokajać w środku dnia batonami. Lepiej jest wybrać gorzką i gorzką czekoladę niż mleczną lub białą.
  3. Pojawienie się trądziku jest wywoływane przez tłuste potrawy, ale nie można całkowicie zrezygnować z olejów, tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby zadbać o kondycję skóry, potrawy tłuste i wędzone można zastąpić sałatkami z dodatkiem oleju roślinnego lub grillowanego mięsa.

Z silnym pragnieniem możesz jeść szkodliwe produkty, ale stopniowo, a najlepiej nie częściej niż raz w miesiącu
Wybierając napoje, słodycze i gotowe potrawy, które mogą powodować trądzik, wybieraj produkty zawierające najmniejszą ilość cukru i smaków.

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Dodam jednak, że w przypadku mojej starszej siostry, która oprócz rumienia ma też grudki i krostki, preparaty firmy Ava okazały się niewystarczające, za to jest zadowolona z serii Acnerose Lidia z Bełchatowa.

Czytaj dalej...

Włosy mogą intensywnie wypadać z kilku powodów, choćby w następstwie choroby wirusowej pocovidowe wypadanie włosów , stresu, zaburzeń hormonalnych, niedoboru witamin i mikroelementów, anemii, zmian w diecie, chemioterapii, chorób tarczycy, chorób skóry głowy itd.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...