Co powoduje pryszcze - Wpływ diety na stan skóry

Przyczyny powstawania pryszczy

Pogorszenie kondycji skóry może mieć wiele przyczyn. Nie wszystkie są cechami cery trądzikowej. Na większość z nich masz wpływ. Pryszcze na twarzy mogą pojawić się w wyniku:

  • złej diety bogatej w cukier, przetworzoną żywność,
  • przewlekłego stresu,
  • stosowania hormonów,
  • spożywania alkoholu,
  • nieumiejętnej pielęgnacji, w szczególności stosowania produktów złuszczających, które zaburzają barierę hydrolipidową.

U dorosłych nasilenie problemu trądziku często wynika z sytuacji stresowych czy traumatycznych wydarzeń. Zmiany skórne gromadzą się na żuchwie, brodzie i szyi, rzadziej na czole. Na skórze odbija się ogólny stan organizmu. Jeśli zmagasz się z chorobą, złym samopoczuciem, możesz zauważyć nie tylko pryszcze na twarzy, ale również osłabione włosy czy kruche paznokcie.

Znalezienie przyczyny powstawania zmian skórnych jest kluczowe w ich eliminacji. Niestety nie jest to najłatwiejsze. Często pryszcze mają kilka przyczyn i wyeliminowanie jednej z nich nie poprawia stanu skóry.

Trądzik a codzienna pielęgnacja skóry

Skoro wiemy już, jaka dieta na trądzik może być skuteczna i potrafi zapobiegać pojawianiu się niedoskonałości, to warto dowiedzieć się więcej o poprawnie dobranej pielęgnacji skóry trądzikowej. Może być ona idealnym wsparciem dla leczenia, ale w wielu przypadkach stosowanie właściwych kosmetyków sprawia, że zaskórniki pojawiają się znacznie rzadziej.
Chociaż to co jemy ma wpływ na gospodarkę hormonalną i pracę gruczołów łojowych, to niektóre produkty pielęgnacyjne również pomogą nam w regulacji wydzielania sebum. Im lepiej oczyszczamy cerę, tym mniejsza szansa, że nadmiar łoju i innych zanieczyszczeń spowoduje powstawanie zaskórników otwartych i zamkniętych. W takim przypadku konieczne jest regularne mycie twarzy z wykorzystaniem łagodnych, ale skutecznych kosmetyków.

W codziennym oczyszczaniu skóry trądzikowej bardzo dobrze sprawdzi się produkt, który oczyści ją w skuteczny, ale jednocześnie delikatny sposób. W tym celu warto sięgnąć po Żel oczyszczający do twarzy Effaclar. W jego składzie znajdziesz kojącą wodę termalną z La Roche-Posay oraz cynk, który wykazuje działanie oczyszczające i seboregulujące. Ten produkt nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również pozbywa się nadmiaru sebum i pomaga odblokować pory. Dodatkowo, jego ulepszona formuła została wzbogacona w aktywny składnik, Phylobiomę, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry.

Jak pozbyć się pryszczy?

Ogólny przepis na pryszcze i nie tylko to: ograniczenie sytuacji stresowych, kontrolowanie poziomu hormonów, stosowanie odpowiednich, bezpiecznych dla problematycznej skóry kosmetyków, utrzymywanie zdrowej diety, a także zwracanie uwagi na warunki zewnętrzne. Warto także zażywać dobre suplementy diety, jak chociażby tabletki Royal Skin 500. Ponieważ jednak zmiany skórne pojawiają się w różnych miejscach – stąd takie określenie jak mapa pryszczy – powód i sposób zwalczania mogą się różnić w zależności od tego, gdzie pojawiają się krosty.

Pryszcze na czole

Nadmierna ilość wyprysków na czole może sugerować, że praca naszego układu trawiennego jest zaburzona. Jeśli w naszej diecie nie brakuje tłustych potraw, fast foodów czy gazowanych napojów – natychmiast trzeba je odstawić, ponieważ najprawdopodobniej to właśnie one odpowiadają za tworzenie się niepokojących zmian. Pryszcze na czole często są też spowodowane stresem i ogólnym zmęczeniem. Szczególnie uciążliwe są pryszcze między brwiami.

Pryszcze na policzkach

Pryszcze na policzkach zazwyczaj wiążą się z układem pokarmowym. Może to być nietolerancja jakiegoś składnika odżywczego czy zaburzona praca jelita grubego. Powodu należy też szukać w reakcji alergicznej.

Pryszcze na nosie

Nasz nos stale jest zaczerwieniony i pełen krost? Powodów może być kilka. W ten sposób objawiają się zaburzenia w pracy trzustki, dodatkowo nasza skóra reaguje w ten sposób, jeśli organizm nie radzi sobie z tłuszczem, cukrem czy innymi składnikami. Warto wówczas wykonać kompleksowe badania. Zbyt wysoki cholesterol bądź poziom cukru może być odpowiedzialny za zmiany skórne.

Pryszcze wokół ust

Ropne pryszcze tworzące się w pobliżu ust są z reguły wynikiem niewłaściwej higieny. Dlatego ważne jest, by zawsze dokładnie myć nie tylko ręce, ale także owoce i warzywa, które planujemy zjeść. Osoby ze skłonnościami do pryszczy powinny pilnować się, by w ciągu dnia nie dotykać nadmiernie twarzy, ponieważ w ten sposób przenoszone są zarazki. Prowadzi to zarówno do powstawania nowych niedoskonałości, jak i zaognienia tych już istniejących.

Lista produktów, które powodują trądzik

Wykazano, że niektóre produkty mają negatywny wpływ na skórę. Jeśli masz skłonność do trądziku, należy je całkowicie porzucić lub przynajmniej ograniczyć ich stosowanie.

Fast food

Najbardziej fast foodami w kategorii fast food są cheeseburgery, hamburgery, pieczone kiełbaski, nuggetsy z kurczaka i frytki. Każda żywność instant zawiera dużą ilość aromatów, przypraw, cukru i tłuszczów. Organizm jedząc fast food zaczyna aktywnie wytwarzać insulinę, gruczoły łojowe wytwarzają zwiększoną ilość tłuszczu. Wielkim niebezpieczeństwem fast foodów jest to, że zawsze chcesz jeść go więcej. Jeśli często jesz hamburgery i frytki, możesz uzależnić się od smacznego, ale niezdrowego jedzenia.

Fast food jest bogaty w tłuszcze i wzmacniacze smaku, dlatego powoduje trądzik
Fast food negatywnie wpływa na prawie wszystkie układy organizmu człowieka. Powoduje poważne uszkodzenia skóry, trądzik pojawia się bardzo często, gdy regularnie odwiedzasz restauracje typu fast food.

Frytki i grzanki

Trądzik i zaskórniki na skórze pojawiają się na tle regularnego spożywania krakersów i chipsów ziemniaczanych. W procesie przygotowania takie produkty są przetwarzane w dużej ilości oleju, obficie posypane przyprawami i przyprawami oraz poprawiają smak za pomocą syntetycznych dodatków. W chipsach i krakersach prawie nie ma witamin i minerałów, ale jest dużo tłuszczów i węglowodanów.

Podczas spożywania chipsów poziom insuliny w organizmie gwałtownie rośnie, podczas gdy zwiększa się produkcja tłuszczu podskórnego. Pory skóry zatykają się nadmiarem tłuszczu, twarz nabiera nieprzyjemnego blasku, pojawia się stan zapalny trądziku.

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

Niezależnie od tego, czy chcesz iść na całość, czy delikatnie podkreślić swoje oczy, w tym rankingu znajdziesz 10 najlepszych sztucznych rzęs, które sprawią, że Twój makijaż oczu będzie taki, o jakim zawsze marzyłaś.

Czytaj dalej...

Aby rzęsy magnetyczne nie wyróżniały się zbytnio na tle Twoich naturalnych rzęs, koniecznie przeczesz je delikatnie za pomocą specjalnej szczoteczki takiej samej, jaką dostajesz od kosmetyczki po przedłużaniu rzęs.

Czytaj dalej...

Włosy mogą intensywnie wypadać z kilku powodów, choćby w następstwie choroby wirusowej pocovidowe wypadanie włosów , stresu, zaburzeń hormonalnych, niedoboru witamin i mikroelementów, anemii, zmian w diecie, chemioterapii, chorób tarczycy, chorób skóry głowy itd.

Czytaj dalej...