Co powoduje pryszcze - Wpływ diety na stan skóry

Jakie jedzenie powoduje pryszcze

Na temat domniemanej szkodliwości pikantnych potraw słyszy się bardzo wiele. Nie ulega wątpliwości, że – jak wszystko – mogą szkodzić w nadmiarze. Jest też druga strona medalu – pojawiają się głosy, że ostre jedzenie ma korzystny wpływ na zdrowie. Jak to właściwie jest z tym ostrym jedzeniem? Czy jest to wyłącznie kwestia upodobań smakowych? Kto i dlaczego powinien unikać pikantnych potraw?

Faktem jest, że pewne schorzenia, jak na przykład wrzody żołądka, wykluczają właściwie z diety ostre jedzenie. Nie oznacza to jednak, że pikantnych potraw należy się wystrzegać i unikać za wszelką cenę, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych (i oczywiście lubi się mocno doprawione jedzenie)! Taką podstawową zasadą dotyczącą pikantnych dodatków w stałym menu jest umiar. Ostrych przypraw nie powinno się nadużywać ani łączyć z tłustym, ciężkostrawnym jedzeniem. Najwięcej mitów narosło wokół kapsaicyny – substancji obecnej w papryczkach chili i odpowiadającej za jej ostry smak. Ta substancja cały czas jest badana naukowo i powoli odkrywane są jej tajemnice. Jak działa kapsaicyna? Czy ten związek chemiczny ma korzystny wpływ na zdrowie? Poniżej można znaleźć garść informacji na temat pikantnego jedzenia.

Cechy produktów wywołujących trądzik

Obfity trądzik dotyka nie tylko nastolatków, ale także wielu dorosłych. Pojawienie się trądziku wywołuje kilka czynników: ekologia, obecność chorób przewlekłych, podłoże emocjonalne. Jedzenie nie jest ostatnim z tej serii, niektóre pokarmy często powodują trądzik i trądzik.

Ich osobliwością jest to, że działają przede wszystkim na układ hormonalny. Organizm zaczyna intensywnie produkować insulinę, kortyzol i androgeny, na tle tego rozpoczyna się aktywna praca gruczołów łojowych, a pory skóry zatykają się nadmiarem tłuszczu. W efekcie pojawia się trądzik, którego nie da się wyeliminować żadnymi środkami farmaceutycznymi.

Niektóre pokarmy zwiększają gruczoły łojowe, a tym samym wywołują trądzik.
Niektóre potrawy nie tylko wywołują wzmożoną produkcję sebum, ale także prowadzą do łagodnego odwodnienia organizmu. Skóra staje się sucha i cieńsza, zwiększa się jej wrażliwość, częściej pojawia się podrażnienie.

Jak pozbyć się pryszcza?

Jeśli chcesz pozbyć się pryszcza w szybki sposób, musisz pamiętać, aby zrobić to delikatnie, bez podrażniania swojej skóry. Nieumiejętne wyciskanie zmian skórnych może spowodować nasilenie się problemu, a także ich dodatkowe zakażenie. Musisz również liczyć się z pojawieniem się nieestetycznych blizn czy przebarwień w tym miejscu. Wyciskanie pryszczy powoduje też wzmożoną produkcją łoju. Jaka jest tego konsekwencja? Jeśli nie usuniesz w całości czopa ropnego, w tym samym miejscu szybko pojawi się kolejna zmiana.

Wiele osób ma również tendencję do rozdrapywania zmian bez zwracania uwagi na czystość swoich dłoni. Prowadzi to do roznoszenia bakterii po skórze. Pryszcze mogą się przenieść na inne partie skóry. Dla innych wyciskanie i drapania zmian skórnych powoduje wydzielanie dopaminy.

Problematyczne mogą być pryszcze na plecach. Mogą pojawić się w wyniku nie tylko nieprawidłowej higieny, ale również nadmiernego pocenia się, stosowania źle dobranych kosmetyków czy noszenia ubrań z syntetycznych tkanin. Trądzik na plecach ma również inne przyczyny. Jeśli zmiany skórne są trudne w usunięciu domowymi sposobami lub towarzyszy im wysięk ropny, konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Jeśli chcesz skonsultować się z dermatologiem bez czekania w długich kolejkach, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach Polisy Zdrowie Welbi będziesz mieć możliwość e-konsultacji z dermatologiem i 13 innymi specjalistami już od 69 zł miesięcznie lub wizyty stacjonarnej u tego i 28 innych specjalistów od 119 zł miesięcznie. Na konsultację będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze.

W ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego możesz mieć dostęp również do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym m.in. badań hormonalnych (pełna listą znajduje się w dokumentach do polisy).

Zamów ofertę, podpisz umowę i zyskaj dostęp do dermatologa, internisty czy innych specjalistów, którzy w szybki sposób pomogą Ci uporać się z problemem, skierują na badania czy przepiszą odpowiednie leki. Sprawdź, jaka oferta będzie dla Ciebie najlepsza.

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

Wiele kosmetyków, zwłaszcza pieniących się środków czyszczących, zawiera drażniące składniki , takie jak laurylosiarczan sodu, które mogą podrażniać skórę i pozbawiać ją wilgoci 13 , więc być może to same produkty, a nie nawyki, potencjalnie odgrywają rolę w trądziku różowatym.

Czytaj dalej...

Ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości cynku i witamin, w tym witaminy A, witaminy z grupy B takie jak biotyna, kwas foliowy , a także witaminy C i E, które są kluczowe dla zdrowia włosów,.

Czytaj dalej...

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...