Co powoduje pryszcze - Wpływ diety na stan skóry
Jakie jedzenie powoduje pryszcze
Na temat domniemanej szkodliwości pikantnych potraw słyszy się bardzo wiele. Nie ulega wątpliwości, że – jak wszystko – mogą szkodzić w nadmiarze. Jest też druga strona medalu – pojawiają się głosy, że ostre jedzenie ma korzystny wpływ na zdrowie. Jak to właściwie jest z tym ostrym jedzeniem? Czy jest to wyłącznie kwestia upodobań smakowych? Kto i dlaczego powinien unikać pikantnych potraw?
Faktem jest, że pewne schorzenia, jak na przykład wrzody żołądka, wykluczają właściwie z diety ostre jedzenie. Nie oznacza to jednak, że pikantnych potraw należy się wystrzegać i unikać za wszelką cenę, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych (i oczywiście lubi się mocno doprawione jedzenie)! Taką podstawową zasadą dotyczącą pikantnych dodatków w stałym menu jest umiar. Ostrych przypraw nie powinno się nadużywać ani łączyć z tłustym, ciężkostrawnym jedzeniem. Najwięcej mitów narosło wokół kapsaicyny – substancji obecnej w papryczkach chili i odpowiadającej za jej ostry smak. Ta substancja cały czas jest badana naukowo i powoli odkrywane są jej tajemnice. Jak działa kapsaicyna? Czy ten związek chemiczny ma korzystny wpływ na zdrowie? Poniżej można znaleźć garść informacji na temat pikantnego jedzenia.
Trądzik a codzienna pielęgnacja skóry
Skoro wiemy już, jaka dieta na trądzik może być skuteczna i potrafi zapobiegać pojawianiu się niedoskonałości, to warto dowiedzieć się więcej o poprawnie dobranej pielęgnacji skóry trądzikowej. Może być ona idealnym wsparciem dla leczenia, ale w wielu przypadkach stosowanie właściwych kosmetyków sprawia, że zaskórniki pojawiają się znacznie rzadziej.
Chociaż to co jemy ma wpływ na gospodarkę hormonalną i pracę gruczołów łojowych, to niektóre produkty pielęgnacyjne również pomogą nam w regulacji wydzielania sebum. Im lepiej oczyszczamy cerę, tym mniejsza szansa, że nadmiar łoju i innych zanieczyszczeń spowoduje powstawanie zaskórników otwartych i zamkniętych. W takim przypadku konieczne jest regularne mycie twarzy z wykorzystaniem łagodnych, ale skutecznych kosmetyków.
W codziennym oczyszczaniu skóry trądzikowej bardzo dobrze sprawdzi się produkt, który oczyści ją w skuteczny, ale jednocześnie delikatny sposób. W tym celu warto sięgnąć po Żel oczyszczający do twarzy Effaclar. W jego składzie znajdziesz kojącą wodę termalną z La Roche-Posay oraz cynk, który wykazuje działanie oczyszczające i seboregulujące. Ten produkt nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również pozbywa się nadmiaru sebum i pomaga odblokować pory. Dodatkowo, jego ulepszona formuła została wzbogacona w aktywny składnik, Phylobiomę, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry.
Jak pozbyć się pryszczy?
Ogólny przepis na pryszcze i nie tylko to: ograniczenie sytuacji stresowych, kontrolowanie poziomu hormonów, stosowanie odpowiednich, bezpiecznych dla problematycznej skóry kosmetyków, utrzymywanie zdrowej diety, a także zwracanie uwagi na warunki zewnętrzne. Warto także zażywać dobre suplementy diety, jak chociażby tabletki Royal Skin 500. Ponieważ jednak zmiany skórne pojawiają się w różnych miejscach – stąd takie określenie jak mapa pryszczy – powód i sposób zwalczania mogą się różnić w zależności od tego, gdzie pojawiają się krosty.
Pryszcze na czole
Nadmierna ilość wyprysków na czole może sugerować, że praca naszego układu trawiennego jest zaburzona. Jeśli w naszej diecie nie brakuje tłustych potraw, fast foodów czy gazowanych napojów – natychmiast trzeba je odstawić, ponieważ najprawdopodobniej to właśnie one odpowiadają za tworzenie się niepokojących zmian. Pryszcze na czole często są też spowodowane stresem i ogólnym zmęczeniem. Szczególnie uciążliwe są pryszcze między brwiami.
Pryszcze na policzkach
Pryszcze na policzkach zazwyczaj wiążą się z układem pokarmowym. Może to być nietolerancja jakiegoś składnika odżywczego czy zaburzona praca jelita grubego. Powodu należy też szukać w reakcji alergicznej.
Pryszcze na nosie
Nasz nos stale jest zaczerwieniony i pełen krost? Powodów może być kilka. W ten sposób objawiają się zaburzenia w pracy trzustki, dodatkowo nasza skóra reaguje w ten sposób, jeśli organizm nie radzi sobie z tłuszczem, cukrem czy innymi składnikami. Warto wówczas wykonać kompleksowe badania. Zbyt wysoki cholesterol bądź poziom cukru może być odpowiedzialny za zmiany skórne.
Pryszcze wokół ust
Ropne pryszcze tworzące się w pobliżu ust są z reguły wynikiem niewłaściwej higieny. Dlatego ważne jest, by zawsze dokładnie myć nie tylko ręce, ale także owoce i warzywa, które planujemy zjeść. Osoby ze skłonnościami do pryszczy powinny pilnować się, by w ciągu dnia nie dotykać nadmiernie twarzy, ponieważ w ten sposób przenoszone są zarazki. Prowadzi to zarówno do powstawania nowych niedoskonałości, jak i zaognienia tych już istniejących.
Dlaczego tak wiele osób zmaga się z trądzikiem?
Czynniki wywołujące trądzik towarzyszą nam praktycznie codziennie. Nie zawsze jego obecność ma związek z niepoprawnie funkcjonującą gospodarką hormonalną. Dojrzewanie jak najbardziej ma wpływ na to, jak wygląda nasza skóra, jednak to nie zawsze ono jest tutaj problemem. Częsta zależność to trądzik a dieta. Niemały wpływ na powstawanie niedoskonałości ma to, co jemy. Codziennie przyjmujemy minimum trzy posiłki, które nie zawsze można nazwać zbilansowanymi. Tymczasem powinny być one właściwie planowane, a niekiedy restrykcyjne – a już zwłaszcza, gdy jest to oczyszczająca dieta. Trądzik może pojawić się przy regularnym złym odżywianiu.
Ale to wciąż nie wszystko, ponieważ wiele takich czynników, jak choćby zanieczyszczenie powietrza, również może mieć bardzo niekorzystny wpływ na stan cery. Wystrzegać należy się kosmetyków niskiej jakości oraz tych, które zostały niepoprawnie dobrane do potrzeb skóry. Okazuje się więc, że wokół nas jest niemało powodów do pojawienia się na twarzy czy ciele niedoskonałości i nierzadko tak też właśnie się dzieje. Dlatego wiele osób zadaje to samo pytanie: co na trądzik?
Zasady stosowania produktów wywołujących trądzik
Każdy chciałby mieć czystą skórę i nie wstydzić się wyprysków i zaskórników. Ale może być bardzo trudno zrezygnować ze wszystkich pokarmów powodujących trądzik. W takim przypadku można znaleźć rozsądny kompromis i ustalić ścisłe limity dla „niebezpiecznej” żywności:
- Zaleca się całkowite wykluczenie z diety napojów gazowanych, krakersów, frytek i fast foodów lub ograniczenie ich ilości do minimum. Jeśli raz w miesiącu zjesz hamburgera lub frytki w restauracji typu fast food, to nie zaszkodzi to organizmowi, najważniejsze jest, aby nie jeść na bieżąco takich produktów.
- Możesz zostawić w diecie słodycze nawet przy trądziku, ale ich objętość powinna być niewielka. Można zjeść kawałek czekolady po południu lub na obiad, ale głodu nie należy zaspokajać w środku dnia batonami. Lepiej jest wybrać gorzką i gorzką czekoladę niż mleczną lub białą.
- Pojawienie się trądziku jest wywoływane przez tłuste potrawy, ale nie można całkowicie zrezygnować z olejów, tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby zadbać o kondycję skóry, potrawy tłuste i wędzone można zastąpić sałatkami z dodatkiem oleju roślinnego lub grillowanego mięsa.
Z silnym pragnieniem możesz jeść szkodliwe produkty, ale stopniowo, a najlepiej nie częściej niż raz w miesiącu
Wybierając napoje, słodycze i gotowe potrawy, które mogą powodować trądzik, wybieraj produkty zawierające najmniejszą ilość cukru i smaków.