Co powoduje pryszcze - Wpływ diety na stan skóry
Trądzik a codzienna pielęgnacja skóry
Skoro wiemy już, jaka dieta na trądzik może być skuteczna i potrafi zapobiegać pojawianiu się niedoskonałości, to warto dowiedzieć się więcej o poprawnie dobranej pielęgnacji skóry trądzikowej. Może być ona idealnym wsparciem dla leczenia, ale w wielu przypadkach stosowanie właściwych kosmetyków sprawia, że zaskórniki pojawiają się znacznie rzadziej.
Chociaż to co jemy ma wpływ na gospodarkę hormonalną i pracę gruczołów łojowych, to niektóre produkty pielęgnacyjne również pomogą nam w regulacji wydzielania sebum. Im lepiej oczyszczamy cerę, tym mniejsza szansa, że nadmiar łoju i innych zanieczyszczeń spowoduje powstawanie zaskórników otwartych i zamkniętych. W takim przypadku konieczne jest regularne mycie twarzy z wykorzystaniem łagodnych, ale skutecznych kosmetyków.
W codziennym oczyszczaniu skóry trądzikowej bardzo dobrze sprawdzi się produkt, który oczyści ją w skuteczny, ale jednocześnie delikatny sposób. W tym celu warto sięgnąć po Żel oczyszczający do twarzy Effaclar. W jego składzie znajdziesz kojącą wodę termalną z La Roche-Posay oraz cynk, który wykazuje działanie oczyszczające i seboregulujące. Ten produkt nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również pozbywa się nadmiaru sebum i pomaga odblokować pory. Dodatkowo, jego ulepszona formuła została wzbogacona w aktywny składnik, Phylobiomę, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry.
Zdrowa żywność na trądzik
Podczas gdy niektóre pokarmy mogą wywoływać trądzik, inne mogą pomóc w walce z trądzikiem i chronić skórę przed stanem zapalnym. Przydatne pokarmy obejmują:
- orzechy włoskie, laskowe, migdały i orzechy nerkowca, orzechy zawierają selen i cynk, a pierwiastki te mają zbawienny wpływ na skórę i hormony,
Minerały zawarte w orzechach poprawiają kondycję skóry i zmniejszają jej przetłuszczanie świeże warzywa i owoce zawierają błonnik, który reguluje perystaltykę jelit i pomaga organizmowi usuwać toksyny,
Warzywa i owoce pomagają zwalczać trądzik, ponieważ oczyszczają organizm chude mięso i ryby, te pokarmy powinny regularnie pojawiać się na stole, ponieważ pomagają utrzymać prawidłową równowagę białek, węglowodanów i tłuszczów w organizmie człowieka.
Na trądzik dobrze jest dodawać do zwykłych potraw pietruszkę, czosnek, imbir i cytrynę. Mają silne właściwości przeciwzapalne i pomagają oczyścić skórę. Prosta czysta woda jest bardzo przydatna w przypadku trądziku – należy ją pić dziennie jak najwięcej, aby toksyny nie odkładały się z organizmu w odpowiednim czasie.
Zieloni działają przeciwzapalnie i oczyszczają skóręTrądzik a odżywianie – jak odżywianie wpływa na stan skóry?
Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to nasza dieta ma istotny wpływ na stan naszej skóry. Trądzik pojawia się na skórze w efekcie procesu oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, a ich ilość jest bezpośrednio uzależniona od tego, w jaki sposób odżywiamy się na co dzień. Warto więc zwracać uwagę na to, co znajduje się na naszym talerzu oraz ewentualnie zastanowić się o jakie produkty można wzbogacić naszą dietę.
Nieodpowiednio skomponowana dieta dla osób z trądzikiem sprawia, że gruczoły łojowe zostają pobudzone do działania i produkują nadmierną ilość sebum. Zablokowane w ten sposób pory na twarzy zatrzymują wewnątrz skóry łój oraz zanieczyszczenia, przez co pojawia się skłonność do zaskórników oraz zapalnych zmian trądzikowych. W prosty sposób można jednak temu przeciwdziałać. Warto obserwować swój organizm i bacznie przyglądać się spożywanym produktom. Zatem co pomaga leczyć trądzik? Odpowiednia dieta jest tutaj kluczowa, a wątpliwości co do tego nie mają ani lekarze, ani też dietetycy.
"Trądzik indukuje wiele czynników w tym głównie źle zbilansowana dieta, dlatego nawet odpowiednio dobrana pielęgnacja może okazać się bezskuteczna. Należy ograniczyć spożycie cukru, soli oraz wysoko przetworzonych produktów, aby zminimalizować ryzyko powstawania zmian zapalnych na skórze. Korzystnie na cerę wpłynie dieta bogata w witaminy, błonnik i cynk oraz odpowiedni poziom nawodnienia.”
mgr kosmetologii,
dermokonsultantka
La Roche-Posay
Marta Jasnogórska
Jak powinna wyglądać dieta na trądzik?
Wiele osób zastanawia się, co ma bezpośredni wpływ na trądzik? Co jeść a czego unikać, jeśli chcemy cieszyć się cerą w doskonałej kondycji? Na pewno, jak w przypadku każdej diety, ważne jest zachowanie pewnej równowagi. Nie możemy przesadzać z ilością spożywanego jedzenia, ale nie możemy też dopuścić do sytuacji, w której pojawi się zbyt niska kaloryczność (chyba, że jesteśmy pod opieką lekarza lub specjalisty z zakresu dietetyki i staramy się pozbyć nadprogramowych kilogramów).
Dlaczego tak wiele osób zmaga się z trądzikiem?
Czynniki wywołujące trądzik towarzyszą nam praktycznie codziennie. Nie zawsze jego obecność ma związek z niepoprawnie funkcjonującą gospodarką hormonalną. Dojrzewanie jak najbardziej ma wpływ na to, jak wygląda nasza skóra, jednak to nie zawsze ono jest tutaj problemem. Częsta zależność to trądzik a dieta. Niemały wpływ na powstawanie niedoskonałości ma to, co jemy. Codziennie przyjmujemy minimum trzy posiłki, które nie zawsze można nazwać zbilansowanymi. Tymczasem powinny być one właściwie planowane, a niekiedy restrykcyjne – a już zwłaszcza, gdy jest to oczyszczająca dieta. Trądzik może pojawić się przy regularnym złym odżywianiu.
Ale to wciąż nie wszystko, ponieważ wiele takich czynników, jak choćby zanieczyszczenie powietrza, również może mieć bardzo niekorzystny wpływ na stan cery. Wystrzegać należy się kosmetyków niskiej jakości oraz tych, które zostały niepoprawnie dobrane do potrzeb skóry. Okazuje się więc, że wokół nas jest niemało powodów do pojawienia się na twarzy czy ciele niedoskonałości i nierzadko tak też właśnie się dzieje. Dlatego wiele osób zadaje to samo pytanie: co na trądzik?

Przyczyny powstawania pryszczy
Pogorszenie kondycji skóry może mieć wiele przyczyn. Nie wszystkie są cechami cery trądzikowej. Na większość z nich masz wpływ. Pryszcze na twarzy mogą pojawić się w wyniku:
- złej diety bogatej w cukier, przetworzoną żywność,
- przewlekłego stresu,
- stosowania hormonów,
- spożywania alkoholu,
- nieumiejętnej pielęgnacji, w szczególności stosowania produktów złuszczających, które zaburzają barierę hydrolipidową.
U dorosłych nasilenie problemu trądziku często wynika z sytuacji stresowych czy traumatycznych wydarzeń. Zmiany skórne gromadzą się na żuchwie, brodzie i szyi, rzadziej na czole. Na skórze odbija się ogólny stan organizmu. Jeśli zmagasz się z chorobą, złym samopoczuciem, możesz zauważyć nie tylko pryszcze na twarzy, ale również osłabione włosy czy kruche paznokcie.
Znalezienie przyczyny powstawania zmian skórnych jest kluczowe w ich eliminacji. Niestety nie jest to najłatwiejsze. Często pryszcze mają kilka przyczyn i wyeliminowanie jednej z nich nie poprawia stanu skóry.
