Objawy raka skóry - Jak je rozpoznać i reagować
Rak skóry – jak wygląda? Poznaj jego rodzaje, przyczyny powstawania i objawy
Rak skóry to jeden z wielu nowotworów złośliwych. Zaliczany jest do grupy najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych, których leczenie bywa bardzo trudne. Z roku na rok wzrasta odsetek diagnozowanych przypadków raka skóry, co ma związek m.in. z nieprzestrzeganiem zasad ochrony skóry przed działaniem promieniowania słonecznego. Do najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych skóry zaliczamy czerniaka skóry. Nowotwór ten może rozwinąć się także pod paznokciem i na błonach śluzowych. Czerniak skóry nacieka inne tkanki i bardzo często powoduje odległe przerzuty m.in. do kości i mózgu.
Nie każdy nowotwór skóry jest nowotworem złośliwym. Wyróżniamy także łagodne nowotwory skóry, które nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia i życia, jednak większość tego typu zmian, np. znamiona barwnikowe, wymaga usunięcia lub stałej obserwacji.
Objawy czerniaka – jak wygląda czerniak
Fot. 1. Przykłady obrazu klinicznego czerniaka
- kształt asymetryczny, nieregularny
- nierówny rozkład barwy (ciemniejsze i jaśniejsze obszary w obrębie jednego znamienia)
- nierówne brzegi
- zmiany w grubości i powierzchni zmiany
- wielkość >6 mm
- swędzenie.
W postaci wczesnej czerniaka skóry zmiany są płaskie, niesymetryczne, o nieregularnych i poszarpanych granicach ze zdrową skórą, wielobarwne. W postaci zaawansowanej często są wypuklone ponad poziom skóry (można wyczuć dotykiem zgrubienie), w części przypadków mogą być owrzodziałe, a z ich powierzchni może sączyć się krwisto-surowiczy płyn (czynniki niekorzystnego rokowania).
Pierwszym objawem czerniaka może być powiększenie węzłów chłonnych w okolicy, w której rozwinął się nowotwór (np. w przypadku czerniaka odbytu lub czerniaka podpaznokciowego).
Rak skóry – rokowania
Jeśli chodzi o raka podstawnokomórkowego, to udaje się wyleczyć około 95 proc. przypadków. Najgorsze są rokowania w przypadku zmian na prąciu, wargach, sromie i w obrębie jamy ustnej. Zdecydowanie najtrudniej wyleczyć nowotwór, który daje przerzuty i często wraca po pozornym wyleczeniu. Z tego względu bardzo ważne jest badanie skóry co trzy lata w przypadku osób przed 40. rokiem życia i co roku u osób po 40. roku życia.
W przypadku nowotworów skóry najważniejsza jest więc profilaktyka oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Pacjenci po zakończeniu leczenia zwykle poddawani są kontrolom co około 3, a potem 6 miesięcy. Oprócz obserwacji ważną rolę pełni ocena węzłów chłonnych.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami