Oznaki raka - Jak je rozpoznać i zrozumieć ich znaczenie
10 najczęstszych objawów raka
- Zmiany skórne (na wardze, w jamie ustnej, narządach płciowych) w postaci owrzodzeń, zmiana wyglądu znamienia, krwawienie z brodawki
- Asymetria piersi lub innej części ciała, powiększone węzły chłonne
- Zaburzenia ze strony układu pokarmowego (trudności w połykaniu, uczucie pełności w nadbrzuszu, zaparcia, biegunki, krew w stolcu)
- Utrata wagi i niekontrolowane chudnięcie
- Osłabienie, zmęczenie, apatia, problemy ze snem
- Krwioplucie, długotrwała chrypka, zmiana charakteru kaszlu
- Krwawienia i nieprawidłowe wydzieliny z dróg rodnych
- Krwiomocz, parcie na mocz, trudności w oddawaniu moczu
- Ból, duszność, przewlekła gorączka, nocne poty
- Poranne wymioty, zaburzenia świadomości, napady padaczkowe
ZOBACZ WIĘCEJ: OBJAWY POSZCZEGÓLNYCH NOWOTWORÓW
Jakie są najczęstsze objawy raka?
Jakie są pierwsze objawy raka? Skąd mam wiedzieć czy mam nowotwór? Czy mając dobre wyniki krwi można mieć raka? Jakie są najczęstsze symptomy choroby nowotworowej i kiedy zgłosić się do lekarza?
– Większość niepokojących objawów może być spowodowana wieloma różnymi chorobami, niekoniecznie nowotworowymi. Dlatego w onkologii preferujemy złotą zasadę 2-3 tygodni. Jeżeli po tym czasie, po okresie leczenia objawowego, symptomy nie ustępują i nie otrzymujemy cofnięcia się dolegliwości, należy wykluczyć chorobę nowotworową – wyjaśnia dr n. med. Janusz Meder – onkolog, Prezes Polskiej Unii Onkologii.
Początkowe objawy raka płuc
Objawy raka płuc w przypadku wczesnego stadium zaawansowania choroby są z reguły niespecyficzne, dlatego nowotwór płuca diagnozowany jest najczęściej przypadkowo podczas wykonywania badania rentgenowskiego bądź tomografii komputerowej z zupełnie innych wskazań.
Objawy raka płuc są niespecyficzne i mylone z objawami infekcji dróg oddechowych. Zanim chory zostanie skierowany na badania obrazowe, zazwyczaj otrzymuje antybiotyk.
Potencjalne symptomy i objawy raka płuca są charakterystyczne również dla innych jednostek chorobowych i mogą być wywołane przez mniej poważne schorzenia. Z tego powodu potencjalne symptomy choroby nowotworowej są często mylone, ignorowane lub próbuje się je łagodzić różnymi sposobami np. antybiotykami.
Uwaga! Jeśli obserwujesz u siebie nawracające objawy infekcji dróg oddechowych, czujesz zmęczenie czy doświadczasz utraty masy ciała – zwróć się do lekarza rodzinnego z prośbą o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Jeśli niepokojące objawy utrzymują się lub nawracają – poproś o konsultację pulmonologiczną.
W tym miejscu warto wspomnieć również o profilaktyce i badaniach przesiewowych w kierunku raka płuca. Do badań skriningowych kwalifikuje się osoby, u których nie występują objawy kliniczne raka płuc, a które mają zwiększone ryzyko jego rozwoju (przede wszystkim palacze tytoniu).
W badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc wykorzystuje się niskodawkową tomografię komputerową (NDTK), która używa znacznie mniejszej dawki promieniowania rentgenowskiego niż klasyczna tomografia komputerowa. Takie badania w kierunku raka płuca można wykonać w wielu miejscach w Polsce w ramach Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca.
Rak płuca – choroba nowotworowa
Rak płuca pozostaje najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych oby płci. Choroba szerzy się przez ciągłość, naciekając miąższ płuca, drogą naczyń limfatycznych (węzły chłonne) i drogą naczyń krwionośnych (przerzuty odległe).
Płuco jako organ, stanowi idealne środowisko do wieloletniego rozwoju nowotworu bez charakterystycznych objawów choroby nowotworowej.
Wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania daje nadzieję na wykonanie możliwie doszczętnego zabiegu chirurgicznego i usunięcie raka płuca zanim choroba rozprzestrzeni się na inne narządy. Jak podkreślają eksperci – oprócz profilaktyki raka płuca – kluczowe znaczenie odgrywa szybka diagnostyka i możliwe wczesne wykrycie choroby. Późne rozpoznanie choroby negatywnie wpływa na rokowania. Niestety, w przypadku zaawansowanej choroby, większość pacjentów z rakiem płuca nie kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego.
Guz pierwotny płuc rośnie najczęściej w sposób bezobjawowy. Jest to główny problem związany z jego wczesnym wykrywaniem i diagnostyką. Pierwsze objawy raka płuc i pojawienie się symptomów choroby nowotworowej wiążą się z reguły ze wzrostem w organizmie guza pierwotnego naciekającego tkanki zewnątrzpłucne bądź z jego rozrostem wewnątrzoskrzelowym.
Pomimo dynamicznego rozwoju onkologii i wprowadzania nowych metod leczenia (immunoterapia, leczenie celowane), rak płuca to choroba, której leczenie pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny.

Z czym można pomylić objawy raka krtani?
Objawy raka krtani są na tyle niespecyficzne, że łatwo pomylić je z inną chorobą i niepotrzebnie wpaść w panikę. Dławienie i uczucie ciała obcego w gardle może mieć charakter nerwicowy i nasilać się na skutek stresu. Choroby tarczycy mogą prowadzić do jej powiększenia, dławienia w gardle, powiększenia węzłów chłonnych, obrzęku szyi i chrypki. Ten ostatni symptom jest też często wywoływany przez nadwyrężenie krtani lub zaburzenia hormonalne. Jeśli zaobserwuje się u siebie pierwsze objawy raka krtani, należy zachować spokój i udać się do lekarza.
Podczas obserwowania objawów warto pamiętać, że nowotwór ten najczęściej występuje u mężczyzn po 60 roku życia, którzy palili tytoń i nadużywali wysokoprocentowego alkoholu. Ponadto uważa się, że znaczącą rolę w rozwoju raka krtani odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe – może on być chorobą zawodową górników i innych osób narażonych na szkodliwe pyły oraz osób „pracujących głosem”. Trwają także badanie nad wpływem niedoborów na rozwój tego nowotworu – przypuszcza się, że do jego wystąpienia predysponuje brak witaminy D, C oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN
