Skuteczne tabletki na swędzenie skóry - Przewodnik po najlepszych opcjach
Czego brakuje w naszym organizmie, gdy skóra zaczyna swędzieć?
Jak już wspomniano, swędzenie skóry może być informacją od naszego organizmu, który próbuje nam powiedzieć, że nie dostarczamy mu w odpowiedniej ilości jakichś składników. Czego brakuje w organizmie, gdy swędzi skóra? Kiedy skóra zaczyna swędzieć, może to być znak, że nasza skóra jest przesuszona. To natomiast może oznaczać, że brakuje nam wystarczającej ilości wody, a także niektórych istotnych witamin, takich jak witamina A, E czy C.
Nasza dieta ma ogromny wpływ na zdrowie skóry. Braki w składnikach odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, cynk czy witaminy z grupy B, mogą objawiać się świądem skóry.
Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka
Swędzenie skóry to dolegliwość, która nie tylko dotyczy pacjentów dorosłych, ale może pojawić się również u dziecka. Jak ją złagodzić? Wiele zależy od podłoża problemu.
Skóra dzieci jest niezwykle delikatna i mało odporna na działanie czynników zewnętrznych, dlatego łatwo ulega przesuszeniu, podrażnieniom lub uszkodzeniom. Zdarza się, że przyczyna świądu jest poważniejsza, wywołuje go np. atopowe zapalenie skóry. Wówczas nieodzowne jest specjalistyczne leczenie.
Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka powinny raczej ograniczać się do delikatnej pielęgnacji odpowiednio dostosowanej do jej wyjątkowych potrzeb. Stosowanie kosmetyków czy emolientów przeznaczonych dla najmłodszych powinno niwelować objawy i poprawiać kondycję skóry.
Jeśli jednak metody takie nie są skuteczne, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Świąd bywa symptomem chorób ogólnoustrojowych i nie można go lekceważyć.
Jak nie powinno się łagodzić swędzenia skóry u dziecka? Z pewnością nie należy stosować ziół czy okładów bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.
Bibliografia
- J. Ogonowski, A. Kołkowska, Preparaty kosmetyczne na bazie ekstraktu z babki lancetowatej, w: LAB, rok 16, nr 5x.
- M. Krajnik, Z. Żylicz, Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie, Polska Medycyna Paliatywna 2002, tom 1, nr 2.
- Ł. Szeleszczuk. M. Kuras, Znaczenie wapnia w metabolizmie człowieka i czynniki wpływające na jego biodostępność w diecie, w: Biuletyn Wydziału Farmacji WUM, 2014, 3, 16-22 http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/1403Szeleszczuk/Szeleszczuk.html [05.02.2022]
- H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, w: Problemy Higieny Epidemiologii, 2010, 91(3): 352-356. http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf [05.02.2022].
- E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego, w: Postępy Fitoterapii 2015, (16)2: 117-124 http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf [05.02.2022]
- I. Kloskowaska (red.), Uzdrawiająca moc octu, Białystok 2013 https://wydawnictwovital.pl/wp-content/uploads/2012/06/Uzdrawiajaca-moc-octu-mala_edited.pdf [05.02.2022].

Wapno na swędzenie skóry
Niegdyś wapno popularnie stosowane było na wszelkiego rodzaju reakcje uczuleniowe typu pokrzywka czy odczyn po ukąszeniu owada. Dziś podważa się teorię o jego skuteczności, choć wielu pacjentów nadal stosuje je, szczególnie przy różnych swędzących zmianach skórnych.
Czy wapno pomaga na swędzenie skóry? Wapń jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a jego niedobór rzeczywiście zwiększa podatność na reakcje uczuleniowe, w tym zmiany skórne, wysypki i swędzenie. Jednak bezpośredni wpływ wapna na swędzącą skórę może okazać się niewielki, a skuteczność jego przyjmowania ograniczona.
Należy również pamiętać, że picie wapna może negatywnie wpływać na działanie niektórych leków. Jeśli więc świąd skóry ma podłoże chorobowe i pacjent leczony jest farmakologicznie, przyjmowanie preparatów wapniowych powinien skonsultować z lekarzem, który zalecił terapię.
Swędzenie skóry: przyczyny i łagodzenie. Jak pozbyć się świądu?
Świąd skóry to dość powszechna, chociaż bardzo nieprzyjemna i uciążliwa, dolegliwość. Swędzenie skóry występuje z różnych powodów. Odpowiedzialne mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Winowajcą może być reakcja alergiczna, choroby skóry, takie jak łuszczyca czy egzema, ale i chociażby stres. Co robić, by uniknąć świądu lub złagodzić jego objawy? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Z poniższego artykułu dowiesz się również:
- skąd bierze się swędzenie skóry,
- jakie są objawy towarzyszące świądowi,
- co zrobić, gdy swędzi nas skóra na całym ciele,
- jakie domowe sposoby mogą pomóc w złagodzeniu objawów świądu.

Czy to choroba?
Swędzenie skóry należy zawsze skonsultować z lekarzem, który po wykonaniu niezbędnych badań, określi przyczynę tej uciążliwej dolegliwości. To bardzo ważne, bo swędzenie skóry w nocy może być spowodowany chorobą ogólnoustrojową. Uczucie swędzenia skóry powodują np. niektóre choroby zakaźne, schorzenia dermatologiczne, choroby autoimmunologiczne, choroby hematologiczne, zaburzenia hormonalne, niektóre leki, a także choroby pasożytnicze.
Jeżeli nie można wykryć przyczyny świądu, to może być on związany z zaburzeniami o podłożu psychicznym, stanowiąc jeden z objawów np. zaburzeń lękowych. W tym przypadku mamy do czynienia z jednym z dość częstych objawów somatycznych, które pojawiają się np. u osób cierpiących na zaburzenia nerwicowe. Świąd może także wskazywać na inne choroby, które mają podłoże psychiczne np. depresję.
Uczycie swędzenia to jeden z najbardziej uciążliwych objawów schorzeń, który trudno zredukować. Nieprzyjemny świąd wyzwala potrzebę drapania, co staje się częstą przyczyną dodatkowych problemów, sprzyjając zakażeniom bakteryjnym. Niekiedy skutki uboczne drapania skóry wymagają specjalistycznego leczenia, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat możliwych przyczyn swędzenia skóry wieczorem i w nocy.
