Kąpiel rozjaśniająca z Olaplex - Tajemnica Promiennej Fryzury

Kąpiel rozjaśniająca włosy – co to jest?

Kąpiel rozjaśniająca to nic innego, jak łagodne rozjaśnianie włosów na mokro. Polega na nałożeniu na wilgotne włosy mieszanki wody, rozjaśniacza i szamponu oraz odżywki. Różni się od tradycyjnego rozjaśniania, podczas którego rozjaśniacz jest bezpośrednio nakładany na łodygę włosa. Tym samym, efekty kąpieli rozjaśniającej są bardziej delikatne, a jej skutki mniej uciążliwe dla kondycji kosmyków.

Kiedy warto zdecydować się na kąpiel rozjaśniającą? Przede wszystkim wówczas, gdy chcemy delikatnie rozjaśnić kolor, a przy tym nie wysuszyć i zniszczyć włosów. Skutki uboczne kąpieli rozjaśniających nie są tak duże, jak podczas tradycyjnego, zwłaszcza domowego, rozjaśniania. Jeśli chcesz rozjaśnić tylko końcówki, albo spróbować zrobić delikatne refleksy, również warto sięgnąć po kąpiel rozjaśniającą – być może uda ci się osiągnąć trójwymiarowy efekt.

Wskazówki dotyczące rozjaśniania włosów

Zanim przejdziesz do kąpieli rozjaśniającej, zapoznaj się z kilkoma zaleceniami:

  • Przed nałożeniem mieszanki, wykonaj próbę uczuleniową.
  • Jeśli masz jasne odrosty, nie nakładaj substancji od nasady. Wówczas pogłębisz różnice pomiędzy odrostem a resztą włosów.
  • Natomiast, jeśli chcesz zastosować kąpiel rozjaśniającą specjalnie na odrosty, użyj niskiego stężenia. Niepofarbowany włos ma mniej pigmentu. Trzymaj mieszankę na odrostach bardzo krótko, aby ich nie spalić i nie zniszczyć – rozjaśniania tuż przy skóry głowy przebiega szybciej.
  • Rękawiczki ochronne to must have – rozjaśniacz jest silną substancją, dlatego koniecznie zabezpiecz dłonie. Dobrze również wywietrzyć pomieszczenie, aby nie wdychać toksycznych oparów.
  • Nie przeprowadzaj kąpieli rozjaśniających częściej niż raz w tygodniu. Niektórzy zalecają odczekać przed kolejną koloryzacją nawet miesiąc, a w przypadku bardziej osłabionych włosów przerwy pomiędzy zabiegami powinny być jeszcze dłuższe.
  • Można znaleźć porady sugerujące rozjaśnianie włosów wyłącznie wodą utlenioną – nie jest to dobry pomysł. Włosy staną się szorstkie, matowe i pozbawione witalności. Znacznie lepiej będzie zaopatrzyć się w rozjaśniacz.
  • Rude refleksy, żółty blond, czerwone przebłyski – efektem kąpieli rozjaśniających zwykle są odcienie ciepłe. Dlatego, jeśli zależy ci na platynie czy zimnym brązie, koniecznie użyj tonera. To pozwoli ci skorygować efekt i sprawić, że włosy nabiorą wymarzonego odcienia.

Kąpiel rozjaśniająca – przeciwwskazania

Zrezygnuj z kąpieli rozjaśniającej, jeśli masz zniszczone włosy, zwłaszcza przesuszone i łamliwe. Rozjaśniacz, nawet w niewielkim stężeniu, pogorszy stan twoich włosów. Zabieg nie wpłynie za bardzo na kondycję włosów zdrowych i niskoporowatych, natomiast suche i zniszczone włosy powinnaś najpierw nawilżyć i odżywić. Zamiast rozjaśniacza, potraktuj włosy regenerującymi maskami i odżywkami. Dopiero, gdy twoje pasma nabiorą blasku i staną się mocniejsze, wróć do pomysłu przeprowadzania rozjaśniających kąpieli.

Olaplex No.0 i No.3, jak działa i jak stosować na włosy?

Witajcie, kochani! Dziś mam dla Was kolejny wpis z cyklu poradników: Olaplex, czyli sposób na zniszczone włosy, domowa kuracja na maksymalną regenerację, odżywienie i nawilżenie. Być może Wasze włosy są zniszczone od stylizacji, farbowania lub rozjaśniania, są kruche i łamliwe, matowe i wyglądają jak siano. W każdym z tych wypadków kuracja Olaplex powinna pomóc i przynieść widoczny efekt już po pierwszym zastosowaniu.

Włosy będą na pewno miękkie, odżywione i nawilżone, bedą się lepiej układały. Kuracja jest odpowiednia dla każdego rodzaju suchych i zniszczonych włosów. Ja sama przez kilka ostatnich tygodni testowałam ten zestaw regenerujący Olaplex No.0 i No.3 w wielu kombinacjach i świetnie mi się sprawdzał. Jeśli jesteście ciekawi, jak najlepiej go używać i jak wyglada moja pielęgnacyjna kuracja z Olaplex do regeneracji włosów, zapraszam do dalszej części postu i mojej recenzji.

Kąpiel rozjaśniająca (dekoloryzacja, wstępne pojaśnienie)

Kąpiel rozjaśniająca - dekoloryzacja - Blond Blog

Kąpiel rozjaśniająca (mycie rozjaśniające) to nieco łatwiejsza do opanowania i mniej gwałtowna forma utleniania włosów za pomocą rozjaśniacza – niezależnie od wysokości zastosowanego oksydantu, nie uzyskamy w tym przypadku intensywnego pojaśnienia wyjściowego koloru. Mieszanina rozjaśniająca połączona jest tu z odżywką i szamponem, które łagodzą agresywne działanie rozjaśniacza, jednocześnie osłabiając jego moc rozjaśniania do maksymalnie 2 tonów (w wyjątkowych przypadkach do 3 tonów – więcej o tym, czym są tony, poziomy jasności włosów – klik :)). Jednak nie jest to oczywiście metoda zdrowa dla włosów – każde rozjaśnianie wiąże się z mniejszym lub większym naruszeniem budulca włosa, a tym samym z pogorszeniem ich kondycji.

*W przypadku średnich i jasnych blondów sięgamy po utleniacze o stężeniu 6%, 4.5%, 3%, natomiast przy ciemniejszych, opornych włosach – 9%. Zawsze jednak starajmy się dobrać jak najniższe stężenie oksydantu – mniej szkodliwe jest wybranie niższego oksydantu i dłuższy czas trzymania mieszanki na włosach, niż najwyższe stężenia trzymane krócej.

Kąpiel rozjaśniającą możemy zastosować wówczas, gdy zależy nam na:

  • wstępnym pojaśnieniu włosów ciemniejszych, przed zastosowaniem bardzo jasnych i najjaśniejszych blond farb,
  • delikatnych refleksach na włosach farbowanych bądź naturalnych,
  • dekoloryzacji do około 2 poziomów,
  • ociepleniu wyjściowego odcienia + nieznacznym pojaśnieniu,
  • wyrównaniu chłonności i wyjściowego koloru włosów.

Kąpiel rozjaśniająca włosy – składniki

Do zrobienia kąpieli rozjaśniającej w domu niezbędne będą:

  • Rozjaśniacz (proszkowy lub pudrowy) – wybierz profesjonalny produkt, który nie pogorszy kondycji twoich włosów. Jego cena wciąż będzie niższa niż zabieg koloryzacji w salonie fryzjerskim.
  • Oksydant – dobierz go do rozjaśniacza. Niektórzy polecają sięgnięcie po zwykłą wodę utlenioną, jednak jej działanie może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów.
  • Szampon bez silikonów – wystarczy taka porcja szamponu, jakiej używasz na co dzień.
  • Odżywka do włosów – najlepiej sprawdzi się emolientowa, zawierająca w składzie oleje.
  • Woda – jeśli całość okaże się zbyt gęsta, dodaj wody. Mieszanka powinna mieć kremową konsystencję.

Ewentualnie przyda się również:

Jeśli po rozjaśnieniu włosy zaczną wpadać w ciepły, żółtawy odcień, warto będzie nadać im chłodniejszego tonu fioletowym szamponem dla blondynek. W przypadku włosów brązowych, możliwe, że kosmyki nabiorą rudego odcienia – wówczas przyda się toner, którym naprawisz ewentualne niedociągnięcia.

Jeśli chodzi o czas leżakowania mieszanki , to było z tym różnie 36h, 24h, 18h i w żadnym przypadku, rozrobiona cassia nie zmieniała swojego wyglądu, czy właściwości ale warto zrobić próbę na skórze.

Czytaj dalej...

Żeby wypłukiwanie poszło sprawniej, sięgamy po szampon przeciwłupieżowy i przetrzymujemy spieniony przez około 5-10 minut na włosach, po czym spłukujemy i nakładamy intensywnie nawilżającą, natłuszczającą maskę na określony dla niej czas jednak włosy mogą być mimo wszystko nieco spuszone i przesuszone po takim zabiegu.

Czytaj dalej...

Wykrywa wszelkie uszkodzenia włosów, od tych powstałych na skutek szarpania, czesania i wycierania mechanicznych , poprzez te, które powstają podczas modelowania prostownicą lub lokówką czy suszenia suszarką, suszarko-lokówką termiczne , po te chemiczne będące wynikiem niewłaściwie przeprowadzanych lub zbyt częstych zabiegów koloryzacji i dekoloryzacji włosów.

Czytaj dalej...