Kąpiel, która Rozjaśnia - Tajemnice Efektów i Piękno
No i najważniejsze, czyli efekty.
Zacznijmy od skóry głowy, bo mało się o tym mówi, przy używaniu ziół w pielęgnacji.Zauważyłam, że pojawiła się nowa zgraja baby hair. Przez te kilka miesięcy, rzadko wcierałam wcierki, więc sądzę, że to właśnie zasługa ziół, które poprawiły kondycje skóry. Oczywiście, ilość nowych włosków nie jest tak spektakularna jak przy używaniu wcierek, jednak nawet takie lekkie odchylenie od normy mnie cieszy.
Po lewej po pierwszym cassiowaniu, po prawej po piątym cassiowaniu |
Powiem szczerze, że spodziewałam się, że moje kłaczki przejdą "metamorfozę", ale, gdy już mogę je dotknąć i zobaczyć na żywo, a nie oczami wyobraźni, to nie mogę uwierzyć, że te grubsze, cięższe i mega błyszczące włosy należą do mnie.
Jestem bardzo zadowolona z efektów i z tego, że nie tylko ja widzę różnicę. Uwaga! Anegdotka!
Po skończonym suszeniu włosów, po pierwszym włosingu po dwóch dniach utleniania, przychodzę do swojego TŻ :
- Patrz jakie fajne! Po prostu są cudowne! No dotknij je, zanurz palce, o tak (i tutaj pokazuje mu jak ja miziam włosy).
I co na to mój TŻ? Łapie mnie za kitkę, ściska ją parę razy i mówi :Mój poziom zażenowania osiąga zenitu, odwracam się na pięcie i wracam do łazienki podziwiać je dalej. 😂 Czyli tak w skrócie o tym, jak mój człowiek ocenia kondycje moich włosów.
Wracając do efektów. To tak naprawdę początek, zalążek tego, co chcę osiągnąć. Wydaje mi się, że dzięki cassiowaniu, osiągnę w końcu swój cel i zapuszczę włosy za piersi.
Wskazówki dotyczące rozjaśniania włosów
Zanim przejdziesz do kąpieli rozjaśniającej, zapoznaj się z kilkoma zaleceniami:
- Przed nałożeniem mieszanki, wykonaj próbę uczuleniową.
- Jeśli masz jasne odrosty, nie nakładaj substancji od nasady. Wówczas pogłębisz różnice pomiędzy odrostem a resztą włosów.
- Natomiast, jeśli chcesz zastosować kąpiel rozjaśniającą specjalnie na odrosty, użyj niskiego stężenia. Niepofarbowany włos ma mniej pigmentu. Trzymaj mieszankę na odrostach bardzo krótko, aby ich nie spalić i nie zniszczyć – rozjaśniania tuż przy skóry głowy przebiega szybciej.
- Rękawiczki ochronne to must have – rozjaśniacz jest silną substancją, dlatego koniecznie zabezpiecz dłonie. Dobrze również wywietrzyć pomieszczenie, aby nie wdychać toksycznych oparów.
- Nie przeprowadzaj kąpieli rozjaśniających częściej niż raz w tygodniu. Niektórzy zalecają odczekać przed kolejną koloryzacją nawet miesiąc, a w przypadku bardziej osłabionych włosów przerwy pomiędzy zabiegami powinny być jeszcze dłuższe.
- Można znaleźć porady sugerujące rozjaśnianie włosów wyłącznie wodą utlenioną – nie jest to dobry pomysł. Włosy staną się szorstkie, matowe i pozbawione witalności. Znacznie lepiej będzie zaopatrzyć się w rozjaśniacz.
- Rude refleksy, żółty blond, czerwone przebłyski – efektem kąpieli rozjaśniających zwykle są odcienie ciepłe. Dlatego, jeśli zależy ci na platynie czy zimnym brązie, koniecznie użyj tonera. To pozwoli ci skorygować efekt i sprawić, że włosy nabiorą wymarzonego odcienia.
Kąpiel rozjaśniająca – przeciwwskazania
Zrezygnuj z kąpieli rozjaśniającej, jeśli masz zniszczone włosy, zwłaszcza przesuszone i łamliwe. Rozjaśniacz, nawet w niewielkim stężeniu, pogorszy stan twoich włosów. Zabieg nie wpłynie za bardzo na kondycję włosów zdrowych i niskoporowatych, natomiast suche i zniszczone włosy powinnaś najpierw nawilżyć i odżywić. Zamiast rozjaśniacza, potraktuj włosy regenerującymi maskami i odżywkami. Dopiero, gdy twoje pasma nabiorą blasku i staną się mocniejsze, wróć do pomysłu przeprowadzania rozjaśniających kąpieli.
Kąpiel rozjaśniająca włosy – czym jest?
Kąpiel rozjaśniająca włosy to zabieg, którego celem jest zmiana odcienia włosów na jaśniejszy. Do tego celu używa się rozjaśniacza, utleniacza, szamponu i odżywki. W ten sposób silny produkt rozjaśniający działa słabiej i ma mniejszy wpływ na strukturę zewnętrzną włosów. Zabieg ten ma jednak swoje ograniczenia. Z powodu niskiego stężenia rozjaśniacza w takiej mieszance, jego działanie to zazwyczaj włosy jaśniejsze o 1 lub 2 tony.
Jak rozjaśnić włosy z podobną skutecznością przy użyciu naturalnych składników? Ocet jabłkowy na włosy łączy działanie rozjaśniające z pielęgnującym, podobnie działa rumianek, chmiel, cytryna i miód. Ich połączenie rozjaśni włosy o 1 – 2 tony, jednak trwa to zdecydowanie dłużej, niż w przypadku kąpieli rozjaśniającej włosy. Ten drugi zabieg trwa maksymalnie do godziny (łącznie z etapem pielęgnacji), a jego efekty utrzymują się przez wiele tygodni.
Miód w kosmetyce – jak go używać w pielęgnacji włosów? Sprawdź!
Kąpiel rozjaśniająca włosy – krok po kroku
Kąpiel rozjaśniająca włosy wiąże się z koniecznością przygotowania mieszanki w odpowiedniej proporcji. Zbyt dużo rozjaśniacza może zniszczyć włosy, zbyt mało nie rozjaśni włosów w znaczącym stopniu. Warto dodać, że każdy odcień wyjściowy reaguje nieco inaczej, dlatego nie zawsze można dokładnie przewidzieć efekt. Czego potrzebujesz, aby zabieg był skuteczny?
- pół szklanki ciepłej wody,
- 1 porcja rozjaśniacza (im silniejszy, tym mocniej rozjaśni włosy),
- 1 porcja oksydantu (woda utleniona 3%),
- łyżka szamponu,
- łyżka odżywki do włosów.
Proporcje rozjaśniacza i utleniacza znajdują się na opakowaniu produktów.
Jak wykonać kąpiel rozjaśniającą włosy?
- Wymieszaj składniki w szklanym lub ceramicznym naczyniu.
- Delikatnie zwilż włosy, zaczynając od miejsc najciemniejszych, nakładaj cienką warstwę mieszanki. Wykonaj tę czynność szybko, aby uniknąć nierównego rozjaśnienia.
- Masuj włosy pokryte mieszanką, do czasu pojawienia się piany.
- Pozostaw na 5-30 minut – w zależności od pożądanego efektu. Co kilka minut sprawdzaj efekt i ponownie masuj – nie dopuść do wyschnięcia mieszanki.
- Zmyj mieszankę szamponem z SLS (skutecznie zmyje stosowaną mieszankę rozjaśniającą).
- Zaaplikuj odżywkę i pozostaw na 15 minut.
- Spłucz odżywkę i wysusz włosy jak zwykle.
Kąpiel rozjaśniająca włosy – co to jest?
Kąpiel rozjaśniająca to nic innego, jak łagodne rozjaśnianie włosów na mokro. Polega na nałożeniu na wilgotne włosy mieszanki wody, rozjaśniacza i szamponu oraz odżywki. Różni się od tradycyjnego rozjaśniania, podczas którego rozjaśniacz jest bezpośrednio nakładany na łodygę włosa. Tym samym, efekty kąpieli rozjaśniającej są bardziej delikatne, a jej skutki mniej uciążliwe dla kondycji kosmyków.
Kiedy warto zdecydować się na kąpiel rozjaśniającą? Przede wszystkim wówczas, gdy chcemy delikatnie rozjaśnić kolor, a przy tym nie wysuszyć i zniszczyć włosów. Skutki uboczne kąpieli rozjaśniających nie są tak duże, jak podczas tradycyjnego, zwłaszcza domowego, rozjaśniania. Jeśli chcesz rozjaśnić tylko końcówki, albo spróbować zrobić delikatne refleksy, również warto sięgnąć po kąpiel rozjaśniającą – być może uda ci się osiągnąć trójwymiarowy efekt.

Jakich efektów można się spodziewać po kąpieli rozjaśniającej włosy farbowane i naturalne?
Uważaj, jeśli masz pasma w ciemniejszym odcieniu – stawiając na kąpiel rozjaśniającą włosy w odcieniu ciemnego brązu bądź kasztanowe, możesz osiągnąć efekt pomarańczowych kosmyków. Uwaga: jeśli kąpiel rozjaśniająca włosy skończy się właśnie w ten sposób, nie panikuj. Możesz zawsze użyć tonera do włosów. Produkt “zdejmie” z nich miedziano-złotą poświatę i nada im bardziej chłodnego odcienia bądź w ostateczności możesz udać się do fryzjera, który wykona neutralizującą kolor włosów płukankę.
Do wykonania kąpieli rozjaśniającej włosy w domu przyda Ci się zaledwie kilka produktów, które musisz zastosować we właściwych proporcjach. Co będzie niezbędne?
- profesjonalny rozjaśniacz do włosów,
- utleniacz do włosów o stężeniu dobranym według oczekiwanego rezultatu (woda utleniająca 3% zapewni efekt delikatnego rozjaśnienia włosów o pół tonu, utleniacz 6% pomoże rozjaśnić pasma o więcej niż ton, z kolei utleniacz do włosów 9-12% da rezultat w postaci rozjaśnienia nawet o 3 tony),
- porcja szamponu do włosów (ilość jak do zwykłego mycia głowy),
- około 2 łyżki stołowe emolientowej odżywki do włosów.
