Jaka maść na alergię skórną wybrać? Poradnik i wskazówki
Jak złagodzić objawy alergii skórnej?
Osoby cierpiące na alergię skórną powinny przede wszystkim podejmować działania profilaktyczne, które obejmują:
- unikanie kontaktu z uczulającymi alergenami wziewnymi, a w przypadku alergii pokarmowej wyeliminowanie problematycznych składników z diety,
- nawilżanie skóry emolientami,
- stosowanie naturalnych kosmetyków, bez substancji zapachowych, pieniących i barwiących,
- pranie ubrań w delikatnych środkach piorących przeznaczonych dla alergików,
- noszenie luźnych, bawełnianych ubrań z jak najmniejszą liczbą metalowych elementów, które mogłyby stykać się ze skórą,
- w razie kontaktu z alergenem pomóc może przemycie skóry pod bieżącą, chłodną wodą,
- utrzymywanie mieszkania w czystości (regularne odkurzanie, pranie pościeli, itd.).
Rodzaje alergii skórnych u psa
W przypadku psów wyróżnia się zasadniczo cztery rodzaje alergii, do których należą:
- Alergie wziewne – wywoływane przez czynniki środowiskowe, takie jak pylenie wybranych gatunków roślin lub znaczące zanieczyszczenia powietrza. Czworonogi, u których diagnozuje się rozwiniętą alergię wziewną, cierpią na atopowe zapalenie skóry, zwane również atopią.
- Alergie kontaktowe – często określane mianem alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Występuje ono wówczas, gdy pies ma bezpośrednią styczność z czynnikiem uczulającym. Może nim być proszek do prania, którego użyto do wyczyszczenia posłania, a także szampon lub stosowana odżywka. Co więcej, alergia kontaktowa może również mieć swoje podłoże w styczności z poszczególnymi roślinami.
- Alergiczne pchle zapalenie skóry – to najczęściej występująca dolegliwość, której bezpośrednią przyczyną są wspomniane pchły, a właściwie – ich ukąszenia.
- Alergie pokarmowe – zwane również mianem niesezonowej alergicznej choroby skóry. Alergenem jest wówczas konkretny składnik (lub składniki) spożywanego pokarmu, zawierający białko. Zarówno mięso, jak i suplementy, barwniki, konserwanty oraz poszczególne rośliny, mogą więc wywołać u psa niepożądaną reakcję.
Jak wygląda uczulenie na skórze? Na co zwrócić uwagę?
Zmiany pojawiające się na skórze mogą przybrać różną postać i lokalizację. Aby ustalić, czy są spowodowane reakcją alergiczną, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Świąd – silny świąd jest objawem charakterystycznym dla reakcji alergicznych.
- Wygląd wysypki – najczęściej obserwowana pokrzywka alergiczna daje zmiany skórne w postaci bezbolesnych bąbli, które mogą przybrać kolor od czerwonego aż po białawy. Bąble mogą mieć różne rozmiary i kształty. Aby potwierdzić alergiczny charakter dolegliwości, można delikatnie ucisnąć palcem zmieniony chorobowo obszar – podczas ucisku bąble bledną.
- Lokalizacja zmian – kontaktowy wyprysk alergiczny ogranicza się zwykle do miejsc, w których doszło do kontaktu potencjalnego alergenu ze skórą. Niekiedy obejmuje także okolice węzłów chłonnych. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się typową lokalizacją zmian chorobowych, które u starszych dzieci i dorosłych występują w zgięciach łokciowych i kolanowych, na powierzchni dłoni, na nadgarstkach i karku. U niemowląt pierwsze objawy AZS można zauważyć głównie na twarzy, szyi i owłosionej skórze głowy. Pokrzywka alergiczna może występować praktycznie na całym ciele.
- Czas pojawienia się zmian – pokrzywka alergiczna pojawia się nagle i zwykle równie szybko ustępuje. Kontaktowe zapalenie skóry rozwija się dopiero po 24-72 godzinach od zetknięcia z czynnikiem uczulającym.
Domowe sposoby na uczulenia skórne
W trosce o zdrowie skóry pacjentów zmagających się z alergiami istotne jest zastosowanie odpowiednich metod pielęgnacyjnych. Kluczową rolę w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji pełnią emolienty, które nie tylko intensywnie nawilżają, ale również przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Ponadto zaleca się wykorzystanie środków o działaniu antyseptycznym, zawierających nanosrebro czy chlorowodorek oktenidyny, które skutecznie chronią przed infekcjami bakteryjnymi, zwłaszcza w sytuacjach, gdy skóra jest podrażniona i występuje ryzyko rozdrapywania swędzących zmian. Emolienty są niezbędne w pielęgnacji skóry osób w każdym wieku, od niemowląt po dorosłych, a ich znaczenie rośnie w przypadku diagnozy atopowego zapalenia skóry.
Aby złagodzić uczulenie, warto sięgnąć również po żel z aloesu oraz produkty zawierające pantenol czy alantoinę. Leczenie objawowe alergii skórnej można wesprzeć również poprzez stosowanie takich preparatów jak naturalna maść z rumianku, która wykazuje właściwości przeciwzapalne. W przypadku alergii skórnej warto również rozważyć stosowanie maści dziegciowej, która nie tylko łagodzi stany zapalne i świąd, ale również działa bakteriobójczo. Wśród roślin o udowodnionym działaniu przeciwalergicznym wyróżnia się pachnotkę zwyczajną, z której wyciąg jest dostępny w formie tabletek w aptekach.
