Dlaczego pryszcze mają zapach?
Domowe sposoby na pryszcze na brodzie
Ze względu na złożoną patogenezę trądziku i innych tego typu schorzeń, w której znaczny udział mają czynniki hormonalne, zapalne i genetyczne, domowe sposoby na pryszcze na brodzie stosować powinno się jedynie wspomagająco. Co więcej, należy się liczyć z tym, że skuteczność „babcinych” receptur będzie względnie niewielka w porównaniu z profesjonalnym leczeniem.
Niemniej, niezależnie od terapii zaordynowanej przez dermatologa, warto jest profilaktycznie wdrożyć takie działania, jak:
- zmiana diety, eliminacja tłuszczów nasyconych oraz trans a także węglowodanów o wysokim IG,
- rezygnacja z używek – alkoholu i papierosów,
- stosowanie jedynie naturalnych kosmetyków, bez detergentów i konserwantów,
- unikanie kosmetyków na bazie lipidów, które dodatkowo natłuszczają skórę oraz alkoholu, który ją przesusza, stymulując gruczoły łojowe do wytężonej pracy,
- unikanie sytuacji stresujących.
Należy pamiętać, że pryszczy na brodzie nie wolno wyciskać. Można je natomiast posmarować wyciągiem z cebuli lub delikatnym kremem z alantoiną czy kwasem hialuronowym. Ponadto wśród kosmetyków leczniczych szukać można takich, które zawierają w swoim składzie cynk, krzem, siarkę, a także heparynę, elastynę, kwas glikolowy czy witaminy A, C i E.
. i mam to pięć powodów
Jeśli stal jest często pryszcze na twarzy, trzeba myśleć o swojej diecie. Być może w codziennym menu zbyt tłuste, ostre, smażone, słodkie. Jeśli tak, to pilna potrzeba, aby dostosować dietę - dodać więcej warzyw, owoców, stop przekąski na fast-food na metę zastąpić majonez z oleju roślinnego . Rezultatem będzie podobać - po pewnym czasie, że skóra staje się widocznie czystsze.
Kohl wyskoczył pryszcz na twarzy, a nawet zaprzyjaźnić się z nim przyniósł, a wraz z posiłkami jak wszystko jest w porządku - należy zwrócić uwagę na Pielęgnacja ciała. Może krem jest zbyt tłuste i zatyka porów, a być może nadszedł czas, aby zrobić peeling. Ponadto, ważne jest, aby oczyścić twarz i ton - w żadnym wypadku, nie iść spać z makijażem, a po praniu za pomocą orzeźwiający balsam lub tonik. Makijaż powinien być wysokiej jakości i, oczywiście, konieczne jest monitorowanie jego trwałość.
Dieta a trądzik
Chociaż związek między dietą a trądzikiem na brodzie nie jest w pełni zrozumiały, badania wskazują na kilka potencjalnych powiązań.
- Wysoki indeks glikemiczny : Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak słodkie napoje, białe pieczywo i inne rafinowane węglowodany, mogą przyczyniać się do rozwoju trądziku przez wpływ na poziom cukru we krwi i insuliny.
- Mleko i produkty mleczne : Niektóre badania sugerują, że spożycie mleka, szczególnie o wysokiej zawartości tłuszczu, może wpływać na to, że występują pryszcze na brodzie, choć dane w tej kwestii są różne.
- Zdrowa dieta : Dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty i zdrowe tłuszcze może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i potencjalnie zmniejszać ryzyko pojawienia się krost na brodzie.
- Woda : Pijąc wystarczająco dużo wody, można wspierać zdrowie skóry i ograniczać ryzyko pojawienia się wyprysków na brodzie.
Zarówno hormonalne, jak i dietetyczne czynniki mają istotny wpływ na rozwój trądziku na brodzie. Zrozumienie i dostosowanie diety, a także zarządzanie poziomem stresu i ewentualnymi problemami hormonalnymi, może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się trądziku i poprawy ogólnego stanu zdrowia skóry.
Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?
Od czego są pryszcze na brodzie u osób w starszym wieku? Po 40-50 urodzinach przypadłość ta dotyka przede wszystkim kobiety i ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu menopauzalnego. Jest to jeden z podstawowych objawów zjawiska znanego jako hipoandrogenizm. Bezpośrednią jego przyczyną jest gwałtowne obniżenie produkcji estrogenów w jajnikach, przy jednoczesnym niewielkim tylko spadku ilości syntezowanych androgenów. Prowadzi to do zaburzenia równowagi na rzecz hormonów męskich.
Efektem tego jest:
- trądzik – wykwit krost w różnych częściach twarzy, ale przede wszystkim na brodzie. W wyniku działania androgenów dochodzi donasilenia lipogenezy, wzrostu komórek łojowych oraz zwiększonego wydzielania łoju,
- hirsutyzm– pojawienie się męskiego owłosienia na twarzy, ramionach, brzuchu, a nawet na plechach,
- Wirylizacja – zwiększenie masy mięśniowej, obniżenie tonu głosu, powiększenie łechtaczki, pomniejszenie piersi.
- łysienie typu męskiego.

CZYM SĄ PRYSZCZE NA BRODZIE?
Pryszcze na brodzie to krosty, które pojawiają się właśnie na brodzie, a często także w okolicach ust i linii żuchwy. Powstają w wyniku wahań hormonów, zwłaszcza u kobiet.
Jest kilka możliwych przyczyn powstawania krost na brodzie, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn – należą do nich stres, brak snu i niezrównoważona dieta.
Broda to część twarzy, której często dotykamy, a to sprzyja rozprzestrzenianiu się na skórze tłuszczu, łoju i brudu, nasilających rozwój bakterii trądzikowych.
Istnieją też inne powody występowania pryszczy na brodzie.
U kobiet częstą przyczyną nawracających krost w tej strefie jest brak równowagi hormonalnej. To przez nadmiar hormonu androgenowego, który zbyt mocno pobudza gruczoły łojowe.
KOBIETY:
Kobiety skarżące się na trądzik po dwudziestym roku życia mają tendencję do wyprysków na brodzie, wokół ust i na linii żuchwy – jest to tak zwana „strefa U"".
U kobiet częstą przyczyną nawracających krost w tej strefie jest brak równowagi hormonalnej. To przez nadmiar hormonu androgenowego, który zbyt mocno pobudza gruczoły łojowe.
Inną przyczyną o podłożu hormonalnym jest miesiączka. Przez różne fazy cyklu organizm produkuje więcej niż zwykle określonych hormonów. Pod koniec wytwarza więcej testosteronu, który również pobudza aktywność gruczołów łojowych.
Sebum pomaga zachować skórze odpowiednią warstwę ochronną i nawilżenie, jednak jego nadmiar może zatykać pory i powodować powstawanie wyprysków na brodzie. Zazwyczaj pojawiają się one w postaci dużych, bolesnych czerwonych guzków lub widocznych pod skórą białych plamek, zwanych zaskórnikami.
MĘŻCZYŹNI:
U mężczyzn także występują wahania hormonalne, które mogą mieć wpływ na ich skórę, jednak czerwone plamy na brodzie to najczęściej efekt wrastających włosków. Ma to miejsce, gdy końcówka włosa wrasta z powrotem w skórę, powodując zaczerwienienie i stan zapalny. Wrastające włoski mogą powodować podrażnienie, które wygląda jak pryszcz.
